Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Na prvu je najbolje

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65742
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.03.2011. 18:00 
Naslov:  Na prvu je najbolje
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Sjećate li se onog osjećaja kad dođete kući potpuno umorni, na kraju radnog tjedna, s torbom na leđima, hrpom papira u jednoj ruci, a u drugoj cvijeće, dok vas bolja polovica čeka u kuhinji, spavaćoj, kupatilu, nebitno gdje, a vi se lagano bacite u zagrljaj, nježno ju poljubite i sve probleme ostavite iza vrata? Gdje nestaju takve stvari u svoj toj kolotečini koja ispunjava dosadni nam život i potiskuje svaku vrstu osjećaja, nježnosti i spontanosti? Kada i kako smo došli do stadija primitivizma, zatucanih penzionera kad jedini dijalog s dragom bude negodovonje i mrgudanje? Koja je to prijelomna riječ, minuta, taj sudar realnosti i idala kada se svijet zaustavi na trenutak i vas dvoje ste jedini akteri u svoj toj žicom isprepletenoj strasti koja je na izdisaju? Neki kažu monotonija, neki pak treća osoba, dok se neki kunu da zapravo nikada ni nisu imali uspotavljen odnos s partnerom do te razine da se mogu iskreno povjeravati jedno drugome. I eto ti razloga za ljubavnice, kurve i sponzoruše koje na prvu izgledaju bolje od tvoje žene, sočnije i mlađe, ali kad ih na drugu pogledaš, nisu ni približno sjajne kao tvoje sunce koje te, bez obzira što više nisi mlad, zgodan i tolerantan kao nekada, i dalje bodri i vjeruje u tebe. Pa sad ti sam prosudi.

Ja sam ne znam što se meni dogodilo, ali nešto je. Nisam se odupirao, nisam se borio, jednostavno sam se prepustio krdu izgubljenih duša, bez ijednog ispaljenog metka, i tako neslavno završio još jednu eru u svom životu koja je mogla biti zlatna. Jebiga, neke stvari moraju potaknuti druge/ sve to prvo je dobro za ono drugo/ kako bi namakao drugo, moraš postići prvo/ da bi znao šta valja, prvi puta se moraš opeći, a drugi puta pušeš na hladno. Kod mene je sve bilo na prvu - ljubav, osjećaji, sve je išlo odjednom, iskreno i čisto, neiskvareno, neprevareno. Uvijek sam se na prvu zaljubio, volio, ševio, plakao, smijao, pušio, pio, tugovao, radovao se, skakao gumu s curicama, igrao nogometa, muve smo uvijek igrali na prvu, sve se odigravalo tako jednostavno i – na prvu. Dam se kladit da su mi moji to usadili u cijelom tom katoličko-pravedno-presvetom odgoju, da moram biti iskren, dobar i čist na prvu. Onda sam krenuo razmišljati i stvari raditi na drugu, pa sam sve zajebao.

Ideš na razgovor za posao i prvi dojam je bitan. Prvi dojam stvara drugi, a nakon drugog, ti si mali na konju. Prvi dojam kod djevojaka je vrlo važan, pa se zato i glupiramo, što svjesno što nesvjesno, pravimo idiote od sebe, trudimo se biti zanimljivi, viđeni, primjećeni, jer je to jedini način da te cura na prvu ošacuje i zauvijek, negdje duboko u sebi, pohrani taj trenutak i sjeti ga se jednog dana, dok čuvate unuke, kako si ju očarao – na prvu.

Žena na početku priče, sva uflekana od ribanja pećnice, u zelenim gumenim rukavicama potpuno zamusana u pregorjeli krumpir, na prvu izgleda kao spremačica, domaćica, neugledna seljanka koja, bogu za plakat, nije nešto pretjerano zgodna. Na drugu, kad ostavi sav taj prljavi sjaj, okrijepi si lice, uskoči u crnu usku haljinu, našminka svoje vrele usne i raspusti kosu da poput leptira leprša po zraku, izgleda kao djevojka s naslovnice, poželjan objekt svakog wannabe fakera, pisca i odvjetnika koji se subotom ujutro šepure pomenadom, želeći biti viđeni od strane istih, piju kave od 9 kuna i čekaju konobara da im vrate kusur od cenera, žena koja na drugu izgleda poput modela kojeg svi žele obući, ali i skinuti, poslovne žene koja ima autoritet i čvrsto drži uzde u rukama, a kod kuće skuplja razbijene komadiće posrnulog braka što se razbija poput lego kockica. Žena s početka priče, sva prljava, neugledna i masna, kad se dotjera izgleda kao Severina, hrvatska posvuduša, bogorodica sa sjedištem u Srbiji, zlatna koka koja željezo pretvara u zlato, pjeva na predizbornim skupovima "Virujen u te", dok se u pozadini namješta odbjegli premijer, žmiga joj i nekom od svojih ulizica govori kako Seve na prvu dobro pjeva, a na drugu još bolje izgleda, a ovaj se grohotom i ulizivački razvaljuje od smija, gotovo da mu porculansko zubalo ispadne. Žena koja na prvi pogled voli svoj život, svog muža, troje male djece, stan na kredit, automobil na plin, vikendicu u Aljmašu u koju joj muž svaki drugi vikend ide prašit tajnicu, žena koja vješto skriva suze i na njenom licu nema mjesta za tugu. Žena koja na prvu misli, a na drugu kaže, prvu voli, a na drugu mrzi, na prvu prašta, na drugu pamti. Na prvu sve to ima smisla, a na drugu, kad malo razmisliš, sve je to život, ustaneš se, padneš, ostaneš ležati i ponovno se dižeš. Ipak sam kao i do sada sve trebao pisati direkt iz glave i – na prvu.

Tekst: Hrvoje Jurić
Foto: multimedia-stock.com/foto-arhiv 031

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Yoanna35
Offline
Ukupno postova: 350
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.03.2011. 22:47 
Naslov:  Re: Na prvu je najbolje
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Prije svega hvala ti za priču, nekako je društveno prihvatljivije da se žene bave ovakvim razmišljanjima, pa je češće da su ovakve teme pisane pod ženskim pseudonimom.
osoba sam na prvu , zavolim na prvu, ljubim na prvu , ali i reagiram na prvu što nije baš dobro. Uvijek sam vjerovala tom svom osjećaju na prvu, i kada pogledam iza sebe rijetko me je prevario.
Probelmčić je kada osoba koja je na prvu naleti na ososbu koja jena drugu. Pa dok ja gorim i oči su mi otvorene i okrnute objektu moje žudnje, on koji je na drugu, mjerka , testira živce , ispituje strpljene, tjera te do tvojih granica da bi vidio kakva si ispod kože. Osoba koja je na prvu tada postaje nervozna , nesigurna i svaki slijedeči pokret je krivi, tim više i krivo pročitan.I sve ode u krivo, ponajviše prospusti se čarobni trenutak onoga svega na prvu.
Možda osobe koje su na prvu, nisu za osobe koje su na drugu i treću. Jedino u što sam sigurna , kada ti u život dođe osoba koja je na prvu , vraški možeš biti siguran s kim imaš posla, vidi se sve i kad te voli i obožava, i kad te želi i kad je pogođena nekim tvojim potezom. Jednostavno nema tajni , ni računa, što vidiš to i dobivaš. S druge strane bar moja iskustva s osoboma na drugu su bila neugodna, jer im to odgađanje poteza daje prostor za manipulaciju svake vrste.
Najveći strah osoba na drugu, je osobina osobe na prvu, je da kaže što misli pa kud puklo.
Nadam se da će mi naletiti netk tko je na prvu, jer je bar meni tako puno jednostavnije. Hvala ti Juriću, ovaj članak me potaknuo na razmišljanje.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gigi27
Offline
Ukupno postova: 122
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 20.03.2011. 22:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

I meni se sviđa......još, još!!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Yoanna35
Offline
Ukupno postova: 350
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.03.2011. 23:07 
Naslov:  Re: Na prvu je najbolje
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

često od mojih oženjenih prijatelja čujem jednu te istu izjavu " Ona nije osoba koju sam ja ženio" Je li to znači da su žene igrale igru na drugu, pa skrivale svoje pravo ja, pa se u braku , nakon što su osvojile svoj tron opustile ili?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
makijato
Offline
Ukupno postova: 82
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 21.03.2011. 10:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Yoanna35 je napisao/la: ›
često od mojih oženjenih prijatelja čujem jednu te istu izjavu " Ona nije osoba koju sam ja ženio" Je li to znači da su žene igrale igru na drugu, pa skrivale svoje pravo ja, pa se u braku , nakon što su osvojile svoj tron opustile ili?


mozda on nije muskarac koji je bio prije braka? sve je to diskutabilno mnogo Smile

_________________
Svi imaju pravo na moje mišljenje
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 21.03.2011. 10:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

makijato je napisao/la: ›
Yoanna35 je napisao/la: ›
često od mojih oženjenih prijatelja čujem jednu te istu izjavu " Ona nije osoba koju sam ja ženio" Je li to znači da su žene igrale igru na drugu, pa skrivale svoje pravo ja, pa se u braku , nakon što su osvojile svoj tron opustile ili?


mozda on nije muskarac koji je bio prije braka? sve je to diskutabilno mnogo Smile


Ona je ta koju je on oženio, ali nije onaj ideal koji je on stvorio u svojoj glavi i s kojim je "zamaskirao" pravu nju.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
makijato
Offline
Ukupno postova: 82
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 21.03.2011. 10:54 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

PEGY je napisao/la: ›
makijato je napisao/la: ›
Yoanna35 je napisao/la: ›
često od mojih oženjenih prijatelja čujem jednu te istu izjavu " Ona nije osoba koju sam ja ženio" Je li to znači da su žene igrale igru na drugu, pa skrivale svoje pravo ja, pa se u braku , nakon što su osvojile svoj tron opustile ili?


ideali ne postoje..tek ti je 17, naucit ces Wink

mozda on nije muskarac koji je bio prije braka? sve je to diskutabilno mnogo Smile


Ona je ta koju je on oženio, ali nije onaj ideal koji je on stvorio u svojoj glavi i s kojim je "zamaskirao" pravu nju.

_________________
Svi imaju pravo na moje mišljenje
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
makijato
Offline
Ukupno postova: 82
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 21.03.2011. 10:55 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

makijato je napisao/la: ›
PEGY je napisao/la: ›
makijato je napisao/la: ›
Yoanna35 je napisao/la: ›
često od mojih oženjenih prijatelja čujem jednu te istu izjavu " Ona nije osoba koju sam ja ženio" Je li to znači da su žene igrale igru na drugu, pa skrivale svoje pravo ja, pa se u braku , nakon što su osvojile svoj tron opustile ili?


ideali ne postoje..tek ti je 17, naucit ces Wink

mozda on nije muskarac koji je bio prije braka? sve je to diskutabilno mnogo Smile


Ona je ta koju je on oženio, ali nije onaj ideal koji je on stvorio u svojoj glavi i s kojim je "zamaskirao" pravu nju.




ideali ne postoje..jos si mlad/da naucit ces Smile

_________________
Svi imaju pravo na moje mišljenje
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
sh0ba
Offline
Ukupno postova: 26
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 21.03.2011. 11:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

neznam jel mi je bolji članak ili prvi komentar ispod .. svaka čast Wink

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
diva
Offline
Avatar

Ukupno postova: 623
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 21.03.2011. 11:29 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

meni je na prvu...ovo jakooo bajkopisno...ali me veseli što bajke imaju sretan kraj....

Iako zavisi za koga je sretno. Možeš dobiti dobru osobu, izgubiti je uz sav trud, otići ne upoznavši istu, ili ona odeeee ...ode brate mili što dadaljeee.....jer odjednom ništa ne valja, a skoro smo se kleli......

uvijek ostaju suze...što od sreće, što od tuge.....nikako ne valjaaaa

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
audiworld
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2078
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 21.03.2011. 12:41 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

svaka čast autoru teksta

_________________
.... alergičan na seljačine, primitivce, podobne i ine..... volim i ocvale studente.. alergičan na marijuanu... tu travu treba tretirat pesticidima
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
-nella-
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1739
Lokacija: zemlja čudesa
Spol: Žensko Žensko
Upozorenja : 1
Post Postano: 21.03.2011. 12:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ako ništa drugo, zanimljivo štivo za čitanje, a dosta i realno.

Jedino, ona usporedba sa Severinom - mogla je i neka bolja, ili vjerodostojnija, jer teško Severini onako izgledati kad u svojih 35+ nije pošteno radila, da ne spominjem operacijske zahvate.


Ali tekst za pet.

Možda nadahne pokojeg nevjernog supruga da počne poštovati, i voljeti svoju suprugu i obitelj.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zvončica1989
Offline
Ukupno postova: 6
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 21.03.2011. 13:11 
Naslov:  Re: Na prvu je najbolje
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Jako dobar tekst i totalno istina. Dok sam ga čitala naježila sam se 10 puta, pogotovo na određene djelove kao što je "Žena koja na prvu misli, a na drugu kaže, prvu voli, a na drugu mrzi, na prvu prašta, na drugu pamti. Na prvu sve to ima smisla, a na drugu, kad malo razmisliš, sve je to život, ustaneš se, padneš, ostaneš ležati i ponovno se dižeš." Ajde Hrvoje de još koji tekstić nam napiši koji će nas sve potaknuti na mudrovanje i razmišljanje Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
audiworld
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2078
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 21.03.2011. 13:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

njegovo ime nije hrvoje..on je krvoje

_________________
.... alergičan na seljačine, primitivce, podobne i ine..... volim i ocvale studente.. alergičan na marijuanu... tu travu treba tretirat pesticidima
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 21.03.2011. 23:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Yoanna35 je napisao/la: ›
često od mojih oženjenih prijatelja čujem jednu te istu izjavu " Ona nije osoba koju sam ja ženio" Je li to znači da su žene igrale igru na drugu, pa skrivale svoje pravo ja, pa se u braku , nakon što su osvojile svoj tron opustile ili?

Čovjek se s vremenom pritisnut svakodnevnim obvezama (životom) mjenja. Netko je dovoljno zrel da te promjene prihvati i prilagodi se novonastaloj situaciji, te iz nje izvuće ono najbolje, a netko nije. Oni koji nisu, nažalost postanu dio statistike ...

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: