Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Slama 2011. : Cirkus – kruha, slame i igara

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65848
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 07.03.2011. 23:24 
Naslov:  Slama 2011. : Cirkus – kruha, slame i igara
Od 08.08.2011. 20:00 do 14.08.2011. 19:59 (uključivo)
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Slama 2011. land art festival - program


6. Slama - Land art festival održat će se od 8. do 14. kolovoza 2011. na baranjskim poljima u neposrednoj blizini Parka prirode Kopački rit.

Natječaj za sudjelovanje otvoren je do 15. svibnja 2011., a obrazac za prijavu nalazi se u privitku.

Cirkus je tema koja je oduvijek privlačila brojne umjetnike, što potvrđuju i najpoznatiji primjeri iz povijesti umjetnosti, primjerice, Picassovi melanholični radovi iz rane ružičaste faze, Chagall sa svojim romantično snenim prizorima, impresionisti Degas i Lautrec, poentilist Seurat... i mnogi redatelji, pisci, glazbenici i koreografi koji su crpili inspiraciju iz tog šarolikog cirkuskog inventara. Čarolija koja se krije unutar velikog šatora privlačila je kao magnet generacijama, pa se tako i ja iz djetinjstva sjedam posjeta manežu, čudesa iz raznih krajeva svijeta, egzotičnih i dresiranih životinja, vratolomija akrobata na trapezu, klaunova i krotitelja lavova, slatkiša, lizalica i šederne vate – klasičnog cirkuskog inventara. No što je to zapravo u nama što nas vuče u svijet cirkusa?

Povijesno gledano, prvi circus - Circus Maximus (lat. circus - krug) nastao je u starome Rimu, kao velika ovalna arena gdje su se izvodile gladijatorske borbe i utrke s dvokolicama. To je bilo jedino javno mjesto gdje su se muškarci i žene, prepuštajudi se zabavi, nesputano miješali. Te takozvane cirkuske predstave bile su programski instrument vlasti za zadovoljavanje niskih strasti puka (panem et circenses - kruha i igara), a za cilj su imale odvratiti pozornost od bitnijih događanja u državi.

Paralela se lako može povudi s današnjicom, i stanje u društvu - kako na lokalnoj, tako i na globalnoj razini - usporediti s fenomenom Circusa. Prisjetimo se samo iznenadne ostavke premijera jedne od banana ili cirkus država, svakodnevnih predstava u saborima, masovne popularnosti nogometnih utakmica, koje se upravo poput gladijatorskih igara i održavaju na stadionima izgrađenim po uzoru na antičke, a nogometašima, se uprkos njihovoj slavi i astronomskim pladama, trguje poput robe ili roblja. Tu je, naravno, i popularni reality show, gdje se svi emotivno glupiraju nastupajudi jedni protiv drugih dok na kraju ne ostane samo jedan i pobere lovorike. Čak i u emisijama o životinjskom carstvu sve je više zastupljen tip reportera koji se hrva s krokodilima, pliva s morskim psima, vuče zmije za rep i senzacionalno preživljava u divljini. Pravo novinarstvo potiskuje žuti tisak, a glavni akteri nisu klaunovi ved naši celebrities: debelo našminkani, vječno sretni, jako sexy, non - stop lijepi i superzabavni - plijene pažnju i odvradaju pozornost. U takvim freak showovima gledamo estetski unakažene žene i muškarce sa sisama, duševne patuljke i djecu robote. Samo što to nije sporadično - kad cirkus dođe u vaš grad - nego je postalo permanentno stanje duha, sapunica s jedne i druge strane ekrana. I tako se hrane i školuju nove generacije cirkusanata u intimi vlastitoga doma - jer život je postao Cirkus.

Ukoliko se prepoznajete u ovoj priči kao umjetnik u areni, gledatelj u fotelji ili sam svoj cirkusdirektor i imate doma koju zvjerku za paradu, molimo Vas da nam se pridružite u ras-tvaranju goleme cirkuske mašinerije i sudjelujete u:
Posljednjoj i najvećoj predstavi svih vremena - slamnatom cirkusu!

Nikola Faller, mag. kiparstva
predsjednik udruge "Slama" Osijek





Pročitajte još i .........
Slama 2010. - Spaljen Toranj
Udruga Slama kod predsjednika Josipovića

Galerija 031: Slama 2010. - land art festival
[Foto: Cacan, Igor Košćak][22.08.2010. Lug]

Galerija 031: Slama 2009.
[Foto: cacan, Davor Pleša][09.08.2009. @ polje kod Luga]

Kako je bilo prošle godine?
Galerija 031: Slama 2008.
[Foto: Tomislav Šilovinac, cacan][10.08.2008. Lug]

Video 031: Slama 2009. [video by: Chule]


Kako doći?



2011_03_07_slama2011_prijava.doc
 Opis:
Obrazac za prijavu

Skini
 Datoteka:  2011_03_07_slama2011_prijava.doc
 Veličina:  28 KB
 Skinuto:  290 put(a)



Zadnja promjena: Redakcija 031; 10.08.2011. 13:31; ukupno mijenjano 4 put/a.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Osječanin
Offline
Ukupno postova: 2492
Spol: Muško Muško
Post Postano: 07.03.2011. 23:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

nadam se da se festival neće pretvoriti u "cirkus".. Wink

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 08.03.2011. 7:17 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Svidja mi se tema... mislim da bi moglo biti vrlo, vrlo zanimljivo...

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tamna strana
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3515
Lokacija: Čepin
Spol: Muško Muško
Post Postano: 08.03.2011. 9:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la: ›
Svidja mi se tema... mislim da bi moglo biti vrlo, vrlo zanimljivo...


definitivno zanimljivo....još ako poboljšaju one nedostatke od zadnji put....bit ce i odlicno Wink

_________________
najbolje je biti glup, gluh, nijem i lijep osijek031.com smile

U duši sam dijete koje ne zna da mrzi...
U životu sam putnik koji uvijek pronađe pogrešan put...
A u stvarnosti sam budala koja uzalud VOLI.....
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: