Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Hrvatske potrebe za strujom rješava samo gradnja nuklearke

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 03.03.2011. 19:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Trebalo bi malo pročešljati Tesline papire i vidjeti kako je on to zamišljao-gromovi-oluje-svemir & co

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Sir William
Offline
Ukupno postova: 360
Spol: Muško Muško
Post Postano: 03.03.2011. 19:54 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bio vjetro foto i ine priče za malu djecu, koliko god isplative bile po pitanju uloženo/dobiveno i prijateljski nastrojene prema okolišu, ne mogu (i nikada neće moći) zamjeniti hidro i termo elektrane, zbog jednostavnog uvjeta raspoloživosti.. budući da geografskih osnova za hidroelektranu baš i nemamo, ostaje nam paljenje nečega, bilo fosilnih goriva, bilo radioaktivnih metala..

_________________
Sir William
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
shota98
Offline
Ukupno postova: 27
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 03.03.2011. 19:55 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ica je napisao/la: ›
Budućnost je u decentralizaciji izvora energije, ogromne nuklearke su prošlost a ne budućnost. Budućnost je da svaki korisnik tj. kuća bude ujedno i izvor energije. Svi korisnici i proizvode energiju koju koriste a onda višak ide u sustav... Negdje sam čitao o tome prije par mjeseci. Solarna postojenja se prave npr u pustinjama, nećemo na plodnu zemlju saditi kolektore. Ali zato na krov kuće se mogu staviti solarne ploče, gdje ima vjetra - vjetrenjače. Tu država treba sudjelovati s poticajima, povoljnim kreditima, i sl. Mislim da bi bilo i u EU pristupnim fodnovima nešto novca za tu namjenu.

Ali naravno, državi (čitaj: pojedincima) i HEPu to nije u interesu. Baš me zanima kakvo je sada stanje s pojedincima koji su sami ugradili solarne ploče i hep bi trebao otkupljivati od njih višak energije? Imamo otoke i priobalje gdje ima dosta sunca (bar se tako priča)...Zašto tamo svaka kuća nema solarne ploče koje će višak davati u cjelokupni sustav?
Postoji i neki sustav za more, nekakvi plovci koji se stave i rade na bazi temperature,ili plime i oseke...neznam točno, za proizvodnju struje...

Kome to nije u interesu? Baš me zanima!

- Ali ajde, nećemo pričati bajke zar ne? Ali idemo prije gradnje nuklearke onda vratiti ta vlasništva iz okolnih zemalja, iz NE krško uzeti 50% koje nam pripada...pa ćemo onda vidjeti koliko nam energrije fali ili ima viška...pa tek onda razmišljati o nuklearkama! Idemo po redu!


vidim gledao si zeitgeist. pohvalno. jbg tak ti je to kad netko veci i jaci to ne zeli. kad mogu ovako krast, lagat, naplacivat kako oni zele itd

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Caleb
Offline
Avatar

Ukupno postova: 238
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 03.03.2011. 20:17 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nitko vise ne gradi nuklearke to je proslost ali mi pametni hrvati mi najbolje znamo! Tako mala zemlja i da gradi taku kompleksnu gradjevinu haha... ja mislim da nam susjedi nece ni dati da to napravimo jer nitko u susjedstvu ne zeli imati cernobil 2 pozz

_________________
Ako si bogat zavide ti, ako si siromašan smiju ti se; zato budi nevidljiv! osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ica
Offline
Ukupno postova: 246
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 03.03.2011. 22:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Tako je, ne treba glupacima dati takve stvari da se malo igraju... Ja ću osobno radije plaćati duplo skuplju struju ali da mi nije nuklearka tu negdje!

Zašto nitko ne govori o tome da smanjimo potrošnju energije? Neke akcije da se maknu svi oni frižideri od prije 30 godina, da svi u hrvatskoj počnu koristiti štedne žarulje...Znam da su to ovako bedastoće, ali da se npr. zakonom zabrane obične žarulje i da svako kućanstvo u hrvatskoj ima štedne, kolika bi to bila ušteda!? Čisto ovako seljački: Ako svatko u hrvatskoj da kunu, to je preko 4 milijuna kuna! Kuna se ne čini ovako velika - ali kad se skupi 4 milijuna puta po kuna onda je to ipak nešto!

Kada upravljam svojim mjesečnim budžetom, prvo gledam što mogu srezati, gdje uštedjeti, gdje se nepotrebno razbacujem...Lakše je to ostvariti negoli naći dodatni izvor primanja, tj. energije. A i jeftinije je.

Znači, svi u hrvatskoj koriste uređaje A kategorije (jer su ostali zakonom zabranjeni) i štedne žarulje! - koliko smo time uštedjeli energije? Nek izračuna netko tko ima podatke...

Javna rasvjeta - jel moderna i učinkovita?
A nove kuće, zašto ne bi stavljali na krovove solarke, a možda i sustav za grijanje vode...a država pomaže u tome!
Solarna tehnologija je napredovala ako se ne varam, jeste skupa i košta proizvodnja, i treba ih onda reciklirati - pa nek je i skuplja ta energija od nuklearne, ali je brate sigurnija!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tyler_durden
Offline
Avatar

Ukupno postova: 295
Spol: Muško Muško
Post Postano: 03.03.2011. 23:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ica je napisao/la (Pogledaj post): › ... Ja ću osobno radije plaćati duplo skuplju struju ali da mi nije nuklearka tu negdje!
Nuklearka ti je već 'tu negdje'... Paks, Mađarska. Nekih 90-ak km od Osijeka. Shocked

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
snaša
Offline
Avatar

Ukupno postova: 820
Lokacija: 7 km od centra
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 04.03.2011. 7:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Uvesti ponovo redukcije struje..ujedno će se povećati i natalitet !

_________________
Niti jedan dokaz ne podupire tezu da je život ozbiljan.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Cube2
Offline
Ukupno postova: 1
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 04.03.2011. 7:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

sicka je napisao/la: ›
oftopik je napisao/la: ›
sicka je napisao/la (Pogledaj post): › Kao prvo Slavoniji trebaju termoelektrane (plinska bi bila najbolja jel će prolazit plinovod kroz Slavoniju), a drugo treba nam elektrana na biomasu (drvo, izmet i ostalo) kao što imao u Ivankovu i Tomašancima. Nije mi jasno da autor ovog teksta nabraja vjetro-elektrane i solarne elektrane, a nije se osvrnuo na te dvije bioelektrane koje se nalaze u radijusu od 40km oko Osijeka.


kolike su snage te dvije bioenergane?

-tolike da ih stvarno nije ni vrijedno spominjat.

plinska termoelektrana bi bila jeftina za izgradnju, ali ti je cijena plina iz godine iz godinu sve viša, dok je snaga takve veće elektrane manja od predviđene nuklearke... ne znam kolko bi to bilo pametno. al sam u svakom slučaju za bilo kakvu izgradnju, nek se otvaraju radna mjesta
Ivankovo (VK) – 1000 kW,Tomašanci (DJ) - 1000 kW,Varaždin – 2x1000 kW,Čakovec – 1000kW. Znam to nije puno, ali je stvar što kod nas ima puno potencijala za takve elektrane, za razliku od vjetro i solarnih potencijala kao što se govor gore u tekstu. Upravu si što se tiče plina, ali mislim da mi u Slavoniji i nemamo neku opciju,hidropotencijal je iskorišten, a iskreno ja nisam zagovornik nuklearne energije u mom dvorištu, kao što se moglo skužit iz mog teksta gore Very Happy


Ivankovo je 2x1MW, u slijedećim mjesecima će proraditi još 1MW, u Tomašancima su za rad spremna 2x1MW ali još ne daju energiju u mrežu.

Što se tiče solarnih kolektora ili fotovoltaika na krovovima oni nisu uopće tako spasonosno rješenje kakvim se prikazuju. Početni troškovi su jako veliki, trenutna je isplativost investicije oko 9 godina, uz potpisivanje ugovora na 12 godina s jamčenom otkupnom cijenom energije. Jedan fotovoltaik ima životni vijek od 25godina, naravno uz opadanje njegove efikasnosti. S obzirom da se sastoje od otrovnih i štetnih materijala nakon što se prođe vrijeme eksploatacije potrebno ih je sigurno zbrinuti, što naravno opet zahtjeva određena sredstva. na stranu to sve, glavni nedostatak fotovoltaika je to što ne daju konstantnu opskrbu el.energijom,oni ne čine sustav pouzdanim, oni su dobri za eventualno pokrivanje špiceva u ljetnim mjesecima, ali na njih se ne može osloniti za stalno korištenje. barem dok se ne otkrije način za skladištenje električne energije....

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
rockeros
Offline
Avatar

Ukupno postova: 661
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 04.03.2011. 9:10 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Caleb je napisao/la: ›
Nitko vise ne gradi nuklearke to je proslost ali mi pametni hrvati mi najbolje znamo! Tako mala zemlja i da gradi taku kompleksnu gradjevinu haha... ja mislim da nam susjedi nece ni dati da to napravimo jer nitko u susjedstvu ne zeli imati cernobil 2 pozz


hahaha ja ne vjerujem...
eto lega otisao raditi koa varoic u finsku...
u jednu finsku koja je primjer razvijene zemlje...

_________________
crk'o nam Marshall-mislim na pojačalo
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Caleb
Offline
Avatar

Ukupno postova: 238
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 04.03.2011. 11:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

rockeros je napisao/la (Pogledaj post): ›
hahaha ja ne vjerujem...
eto lega otisao raditi koa varoic u finsku...
u jednu finsku koja je primjer razvijene zemlje...


Kod njih se ne radi nova nuklearka nego novi reaktor i trebao bi biti u pogonu 2013 godine.. kao sto sam reko nuklearke se vise ne prave eventualno se dogradjuju i to je zadnja tehnologija na trzistu koja postoji..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
dund0
Offline
Ukupno postova: 139
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 04.03.2011. 11:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...ovo totalo nema smisla. Taj nuklearni lobi je očito toliko jak da zanemaruju sve činjeci zašto ih nebi trebalo graditi. Valjda hoćemo pokazati da možemo i mi izgraditi elektranu. Europa je, kojoj toliko težimo, donijela energetska usmjerenja koja se zovu 20 20 što znači do 2020 godine proizvodnju obnovljivih izvora energije povećati do 20% udjela u ukupnoj proizvodnji, 20% smanjiti proizvodnju stakleničkih plinova i postoći uštedu od 20% energije na postojećim građevinama...

naša proizvodnja OIEa je nemjerljiva, možda u nekim dijelićima promila i sada planiramo nuklearku! preloše!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Hrska
Offline
Ukupno postova: 51
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 04.03.2011. 12:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...sve je to lijepo, ali koliko vas je tu dipl.ing.el.-ova? NE bi vrlo vjerojatno bila spas. Černobilska tragedija je bila posljedica murphyevskog zakon: sve što može zakazati, zakazati će. Toliko se malih kvarova poklopilo da zaštita nije mogla odreagirati i spriječiti onaj najveći. I sada se bojimo te tehnologije, iako smo okruženi njome. Koji susjedi će se ljutiti, slovenija ima krško, mađarska ima svoju. a budimo realni, naši susjedi ne mogu baš bježat od nas.
A što se vjetroelektrana tiče, to vam je gadan posao. Za svaki kilowatt koji može proizvasti vjetroelektrana, morate imati u pričuvi jedan kilowatt iz plinske termoelektrane (mora biti plinska, zato što se plin najbrže pali, a vjetroelektrana radi na cca 5m/s do 25m/s brzine vjetra, sve izvan te granice te važi), zbog iznenadnih nestanaka vjetra ili naglog povećanja brzine vjetra. koliko god to "zeleni" gurali, možda i oni djeluju pod nekim lobijem, pošto vjetroelektrane odgovaraju plinskim magnatima. tko zna. ali radije bih imao NE u državi, nego se vraćao nazad kroz povijest i čitanje uz svijeće.

_________________
Ako snove ne možeš ostvariti u stvarnosti, ostvari ih u snovima!
STIPU GATIBO!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Caleb
Offline
Avatar

Ukupno postova: 238
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 04.03.2011. 12:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Hrska je napisao/la (Pogledaj post): › ...sve je to lijepo, ali koliko vas je tu dipl.ing.el.-ova? NE bi vrlo vjerojatno bila spas.

Taj poso bi radili stranci jer ni jedan od nasih dipl.ing.el. koji ispadne iz faksa nije spreman raditi na takvom radnom mjestu a tu je opet obrazovanje u pitanju nasi fakulteti su ispod 3000 mjesta u svijetu a da ne kazem koliko su priznati.. 0 poena! Dakle morali bi uvoziti ljude koji bi ucili nase..

Citat: ›
Černobilska tragedija je bila posljedica murphyevskog zakon: sve što može zakazati, zakazati će. Toliko se malih kvarova poklopilo da zaštita nije mogla odreagirati i spriječiti onaj najveći. I sada se bojimo te tehnologije, iako smo okruženi njome. Koji susjedi će se ljutiti, slovenija ima krško, mađarska ima svoju. a budimo realni, naši susjedi ne mogu baš bježat od nas.

Samo cu ti reci da od tolilko nuklearki npr. francuska ima njih 20 mi cemo praviti nuklearku koja nebi ni mogla cijelu hrvartsku prekriti jel ima to smisla? Naravno da nema! Nema smilsla praviti nuklearku uz toliko njih u susjedstvu..

Citat: ›
A što se vjetroelektrana tiče, to vam je gadan posao. Za svaki kilowatt koji može proizvasti vjetroelektrana, morate imati u pričuvi jedan kilowatt iz plinske termoelektrane (mora biti plinska, zato što se plin najbrže pali, a vjetroelektrana radi na cca 5m/s do 25m/s brzine vjetra, sve izvan te granice te važi), zbog iznenadnih nestanaka vjetra ili naglog povećanja brzine vjetra. koliko god to "zeleni" gurali, možda i oni djeluju pod nekim lobijem, pošto vjetroelektrane odgovaraju plinskim magnatima. tko zna. ali radije bih imao NE u državi, nego se vraćao nazad kroz povijest i čitanje uz svijeće.

Mi nismo veliki potrosaci realno ni ne mozemo biti! Ostati bez struje necemo sigurno a dali zeleni djeluju pod nekim lobijem po meni neka i djeluju ako je na korist prirode i zdravog okolisa sto se mene tice..


Zadnja promjena: Caleb; 04.03.2011. 13:04; ukupno mijenjano 1 put.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 04.03.2011. 13:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

dund0 je napisao/la (Pogledaj post): › ...ovo totalo nema smisla. Taj nuklearni lobi je očito toliko jak


toliko su jaki da smo krcati nuklearkama Mr. Green

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Caleb
Offline
Avatar

Ukupno postova: 238
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 04.03.2011. 13:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

PEGY je napisao/la: ›
dund0 je napisao/la (Pogledaj post): › ...ovo totalo nema smisla. Taj nuklearni lobi je očito toliko jak


toliko su jaki da smo krcati nuklearkama Mr. Green

Cuj nismo mi al eto pogledaj samo francusku ima ih preko 20.. ali kad mi napravimo jednu ali postenu ima da sve ostale pocrkaju Smile

_________________
Ako si bogat zavide ti, ako si siromašan smiju ti se; zato budi nevidljiv! osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: