Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Hrvatske potrebe za strujom rješava samo gradnja nuklearke

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65867
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 03.03.2011. 14:30 
Naslov:  Hrvatske potrebe za strujom rješava samo gradnja nuklearke
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Još kao predsjednik Odbora za energetiku Slavonije i Baranje, mr. Miroslav Bem, s ostalim članovima svih energetskih razina i vrsta energije, osamdesetih godina prošloga stoljeća sudjelovao je u izradi planova razvoja energetike za slavonsko-baranjsku regiju, ali i Hrvatsku.

- Već tada je bilo jasno da se hrvatske potrebe za električnom energijom mogu riješiti jedino stalnim izvorima velikih snaga, pa je definirana gradnja nuklearke u Dalju od 1.500 MW u prvoj fazi, a potom njezino proširenje za još 500 MW. Njezina je gradnja trebala započeti 1986. godine, za što je već sve bilo pripravno, a dokumenti još i danas postoje. Planirana je i gradnja triju hidroelektrana na Dravi u suradnji s Mađarima snage po 50 MW, ili ukupno 150 MW, te plinsko-turbinska elektrana od 150 MW. Planovi su se temeljili na potrebama Hrvatske od ukupno 3.500 MW do 2010. godine. Da je izgrađena samo nuklearka, sve potrebe u 2009. godini, od približno 17.000 GWh, bile bi pokrivene iz nje, a sve ostalo bio bi najrentabilniji izvozni proizvod, i danas ne bi bilo potrebe za posezanjem u tom smislu za alternativnim i obnovljivim izvorima električne energije, koji nikako ne mogu biti rješenje problema, već samo nekakve čudne igre - ističe Bem.

Zanemarena gradnja elektrana

Bem pritom podsjeća da je u Hrvatskoj proteklih desetljeća izgrađena i puštena u pogon samo jedna hidroelektrana - Lešće snage 42 MW, koja proizvodi oko 1,2 posto od ukupno proizvedene električne energije u zemlji, od približno 11.500 GWh. Ostatak potreba, kaže, a riječ je o 30 posto ili 5.500 GWh, namirivao se iz uvoza. Dakle, umjesto da struju izvozi, Hrvatska ju uvozi. Istovremeno je, kaže Bem, u "tajnosti", a radi raznih lobija, izgrađeno 68 MW vjetroelektrana. One u sustav daju tek oko 0,6 posto ukupne proizvodnje električne energije u zemlji.

- Već ti podaci jasno govore o rentabilnosti takvih ulaganja. Često se spominju neke navodne obveze iz Kyoto protokola, pa je i to pravdanje utrošenog novca hrvatskog naroda za prodavanje magle i podilaženje lobijima, a ne za rješavanje energetskih potreba. To bi značilo da se iz alternativnih izvora mora proizvesti, prema zadnjim podacima iz 2009. godine, 20 posto potreba, odnosno, bilo bi potrebno proizvesti 3,5 milijardi KWh godišnje. Za tu proizvodnju, a prema tehničkim i meteorološkim podacima, treba približno 1.950 MW snage vjetroelektrana ili za solarije 1.500 MW. Za tu snagu vjetrenjača, a prema snazi agregata koje proizvodi Končar od 1 MW, potrebno je 1.950 lokacija za vjetrenjače, ili 82,5 milijuna četvornih metara za postavljanje solarija, što je nerealno - veli Bem.

Vratiti oteto

Za rješavanje hrvatske elektroenergetskih potreba konačno valja riješiti i pitanje vlasništva nad elektroenergetskim izvorima čiju je gradnju financirala Hrvatska u bivšim republikama ex-Jugoslavije.

- Kao 50-postotni suvlasnici NE Krško, dobili smo samo 23 posto proizvodnje, Slovenija je za sebe utrošila 38 posto, a ostalo je išlo u izvoz. Pitanje je zašto nismo kao suvlasnici dobili naših 50 posto, što bi gotovo eliminiralo potrebu za uvozom struje - veli Bem te postavlja i pitanje hrvatskog suvlasništva i u HE Đerdap u Srbiji, gdje je Hrvatska također polovični suvlasnik, a o tome nema ni spomena.

- Slovenija planira proširenje NE Krško za daljnjih 1.200 MW, pa i taj podatak jasno govori da su svi shvatili da je rentabilnije izvoziti nego uvoziti električnu energiju - kaže Bem.

- Sudjelovali smo u gradnji izvora i u ostalim republikama tadašnje zajedničke države, a ispada da smo sve poklonili, i sada plaćamo domaće lobije koji nas nemilosrdno pljačkaju. Sada već plaćamo iz svakog kilovatsata oko jedan posto za razvoj vjetroelektrana, a najava novih lokacija, kao recimo Konjsko, samo je još jedna priprema prodaje starih agregata Končara od 1 MW, koji se ne mogu više prodavati u Europi - optužuje on.

Kaže kako jedan KWh iz alternativnih izvora stoji najmanje 5 kn, pa je jasno da je u odnosu na cijenu iz nuklearki, zajedno s amortizacijom od približno 0,50 kn po KWh, izbor i više no jasan.

Strah zbog zračenja koji postoji pri gradnji nuklearnih elektrana, a koji, kako kaže, nameću “zeleni”, potpuno je neopravdan, tvrdi Bem. Ističe da su veća prirodna zračenja izvan štićenog područja nuklearke nego u štićenom.

Hrvatskoj prijeti mrak

Bem poručuje da ako Slavonija želi primat u energetici, treba izgraditi nuklearku, i cijela će država biti vezana uz Slavoniju, naravno i izvoz i naplata za izvezenu energiju.

- Alternativni izvori da, ali samo za male potrebe i mala područja, a ukupan hrvatski elektroenergetski sustav vrlo će brzo biti u mraku ako hitno ne počne gradnja nuklearke. Rokovi gradnje takvih objekata uvijek su dugi. Nadam se da nećemo ponovno dočekati redukcije i mrak, jer alternativa vrlo sigurno u to vodi. Da se u Hrvatskoj nije znatno smanjila potrošnja struje radi prestanka rada većih potrošača u industriji, odavno bismo bili u mraku. Jasno je da skupa energija znači lanac svih poskupljenja, a sada sigurno nisu trenutci za takve igre, poručuje Bem.

Grade se nove nukearke

Potrebu gradnje nuklearne elektrane u Hrvatskoj Bem podupire i činjenicom da sada neke velike države, ne pridržavajući se Kyoto protokola, kao što su Francuska, Njemačka, Češka i druge, proizvode i pokrivaju iz nuklearki i do 80 posto vlastitih potreba za električnom energijom, a mnoge druge zemlje sada ulaze u gradnju novih nuklearki.

Tekst: Nikola Vukadinović/Glas-Slavonije.hr


Zadnja promjena: Redakcija 031; 03.03.2011. 15:07; ukupno mijenjano 1 put.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Provokator
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1500
Lokacija: US and A
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 03.03.2011. 14:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

jel bi onda strija trebala pojeftinit za korisinke ?

po nekoj logici bi, al to je u Lijepoj Našoj čisto nemoguće

_________________
... za bunt je potreban um
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
oftopik
Offline
Avatar

Ukupno postova: 431
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 03.03.2011. 14:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Provokator je napisao/la (Pogledaj post): › jel bi onda strija trebala pojeftinit za korisinke ?

po nekoj logici bi, al to je u Lijepoj Našoj čisto nemoguće


kontam da ne bi bila jeftinija jer bi trebalo platiti troškove izgradnje nuklearke koji su ogromni. nuklearka ima jeftine inkrementalne troškove, ali su zato troškovi izgradnje vrlo veliki.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
porezni obveznik
Offline
Avatar

Ukupno postova: 347
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 03.03.2011. 15:10 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Bit će sve rješeno do dana grada!

_________________
˝Najbolje što se Hrvatskoj moglo dogoditi je privatizacija˝.
Borislav Škegro
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ica
Offline
Ukupno postova: 246
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 03.03.2011. 15:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Budućnost je u decentralizaciji izvora energije, ogromne nuklearke su prošlost a ne budućnost. Budućnost je da svaki korisnik tj. kuća bude ujedno i izvor energije. Svi korisnici i proizvode energiju koju koriste a onda višak ide u sustav... Negdje sam čitao o tome prije par mjeseci. Solarna postojenja se prave npr u pustinjama, nećemo na plodnu zemlju saditi kolektore. Ali zato na krov kuće se mogu staviti solarne ploče, gdje ima vjetra - vjetrenjače. Tu država treba sudjelovati s poticajima, povoljnim kreditima, i sl. Mislim da bi bilo i u EU pristupnim fodnovima nešto novca za tu namjenu.

Ali naravno, državi (čitaj: pojedincima) i HEPu to nije u interesu. Baš me zanima kakvo je sada stanje s pojedincima koji su sami ugradili solarne ploče i hep bi trebao otkupljivati od njih višak energije? Imamo otoke i priobalje gdje ima dosta sunca (bar se tako priča)...Zašto tamo svaka kuća nema solarne ploče koje će višak davati u cjelokupni sustav?
Postoji i neki sustav za more, nekakvi plovci koji se stave i rade na bazi temperature,ili plime i oseke...neznam točno, za proizvodnju struje...

Kome to nije u interesu? Baš me zanima!

- Ali ajde, nećemo pričati bajke zar ne? Ali idemo prije gradnje nuklearke onda vratiti ta vlasništva iz okolnih zemalja, iz NE krško uzeti 50% koje nam pripada...pa ćemo onda vidjeti koliko nam energrije fali ili ima viška...pa tek onda razmišljati o nuklearkama! Idemo po redu!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 03.03.2011. 16:26 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

je, eto i ja mislim da bi najhitnije trebalo srediti te vlasničke odnose sa srbima i slovencima.
Pa dobro, nas i jedni i drugi konstantno j... kako im se prohtije, malo zbog zerpa,malo zbog purde,malo nam jedni izmišljaju uvjete za pristup eu, sad i oni tamo preko skupljaju potpise jer su opet ugroženi pa da obavijeste eu.....pa šta naši rade,zar neznaju reći dosta više pljačke, platite tu struju sad s kamatama i odmah započnite s isporukom

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
a_reel
Offline
Avatar

Ukupno postova: 163
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 03.03.2011. 16:29 
Naslov:  Re: Hrvatske potrebe za strujom rješava samo gradnja nuklearke
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Stari prdonja ne može prežaliti što prije 25-30g nije uspio progurati svoje ideje. Još samo jedna napomena, za gradnju nuklearke treba 10 - 15 godina. U tih 10 - 15 godina postoje samo troškovi i dobiva se 0 (NULA) KW energije, usporedbe radi izgradnja parka vjetrenjača ili solarnih kolektora može se završiti u manje od godinu dana (dobro, u Hrvatskoj ne jer za papire treba 3 godine, ali ajd...). Bem u svojim računicama očito nije uzeo u obzir tih 10 -15 g razlike tokom kojih druga postrojenja rade i stvaraju energiju (i dobit), dok nuklearka još nije ni dovršena.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
123456
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1794
Lokacija: Prostor-vrijeme je relativno
Spol: Muško Muško
Post Postano: 03.03.2011. 16:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Rugala se sova sjenici... Nuklearni lobij proziva nekakav drugi lobij. Cool!

_________________
Znam da ništa ne znam!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
rockeros
Offline
Avatar

Ukupno postova: 661
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 03.03.2011. 17:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ja ne znam vise ovaj glas slavonije nije normalan svake godine ponavljaju jedan te isti text wtf

_________________
crk'o nam Marshall-mislim na pojačalo
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 03.03.2011. 17:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

PEGY je napisao/la: ›
je, eto i ja mislim da bi najhitnije trebalo srediti te vlasničke odnose sa srbima i slovencima.
Pa dobro, nas i jedni i drugi konstantno j... kako im se prohtije, malo zbog zerpa,malo zbog purde,malo nam jedni izmišljaju uvjete za pristup eu, sad i oni tamo preko skupljaju potpise jer su opet ugroženi pa da obavijeste eu.....pa šta naši rade,zar neznaju reći dosta više pljačke, platite tu struju sad s kamatama i odmah započnite s isporukom

Zanimljiva misao ...

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
chager
Offline
Ukupno postova: 389
Lokacija: Prigradsko
Spol: Muško Muško
Post Postano: 03.03.2011. 17:36 
Naslov:  Re: Hrvatske potrebe za strujom rješava samo gradnja nuklearke
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pitanje suvlasništva nad NE Krško mi se čini sumnjivom. Ne toliko po inputima, jer jer neupitno da je HR gradila elektranu pola-pola, ali me ugovori, tj ne poštivanje uznemiruju. Čini mi se da je ista stvar i s Ljubljanskom bankom, a to nije čista stvar, jer bi to,vjerujem, bilo odavno riješeno da jest. Netko je iz politike napravio naknadni deal, i ignorirao sve do tada dogovoreno. Pitanje sukcesije, nekretnina s jedne i druge strane, gotovine koja je isparila, samo se prelijevalo oko NE i banke, a od nedavno i "dimnik" koji Slovencima dopušta puno toga. To nije normalna politika, osim ako nisi dužan, pa se guziš da te nategnu. Drugog objašnjenja nema.
Pitanje nedostatka energije je u drugom planu ovih godina jer je činjenica da nemamo industriju kojoj bi ta energija trebala. Da imamo gospodarski rast, već bi odavno gospodarstvo sililo državu da radi projekt NE. Nisam protiv toga, jer je to puno čišća energija od TE. Doduše, mi možda možemo inzistirati na HE, ali bi ih trebali izgraditi puno, a ne bi dobili dovoljno. Ako se pogleda okolica Krškog, na račun NE taj se kraj razvio do neslućenih razmjera, čak poznam nekoliko poduzetnika koji tamo grade karijeru, jer im država daje enormne donacije "na strah".
Jesam za solarnu energiju za domaćinstva, ali ne možeš na vrh tvornice postaviti vjetrenjaču i očekivati da deseci tisuća uposlenih ovise o vjetru i suncu. Doduše, ovih godina i ovise, praktički o tako nečem. Dovoljno je pogledati u EU pa i njihove strategije, većina zemalja je odlučila produžiti vijek svojih nuklearki, a i graditi nove, što nije baš pametno, ali pod pritiskom želje za boljim standardom, pučanstvo bira ovo, bez obzira na one špalire pri prolazu vlaka s nuklearnim otpadom. Treba graditi, raditi, jer samo tako može biti bolje. Ne sumnjam da se ne odlučujemo na pothvate ove vrste iz razloga što nemamo para, a drugi nam ne daju jer su vidjeli da se pola pokrade na kojekakvim natječajčićima na svim razinama vlasti.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
blackbird700
Offline
Ukupno postova: 106
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 03.03.2011. 18:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

a jeste dosadni više s tim solarnim kolektorima i vjetrenjačama. za proizvodnju jednog solarnog panela utroši se više energije nego što on proizvede, i da se kolektor otplati, treba proć 15ak godina (kad je već zrel za zamjenu).
a za vjetrenjače treba konstantan vjetar, a hrvatska to nema, tj ima, ali tamo gdje nema infrastrukture -> opet neisplativo.

za HE će se zeleni bunit, a i gradnjom HE se totalno izmjene svi prirodni tokovi u okolici, i daju relativno malo energije....

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
sicka
Offline
Ukupno postova: 7
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 03.03.2011. 18:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kao prvo Slavoniji trebaju termoelektrane (plinska bi bila najbolja jel će prolazit plinovod kroz Slavoniju), a drugo treba nam elektrana na biomasu (drvo, izmet i ostalo) kao što imao u Ivankovu i Tomašancima. Nije mi jasno da autor ovog teksta nabraja vjetro-elektrane i solarne elektrane, a nije se osvrnuo na te dvije bioelektrane koje se nalaze u radijusu od 40km oko Osijeka. Ovo je čista politika Zg, koja nas tobože nagovara na nuklearnu elektranu jer je to '' dobro za nas'' a zapravo oni ne žele to imati u svom dvorištu. Zagreb je glavni grad, pa nećemo elektranu tamo, Lika i Gorski kotar su šume i zaštićena priroda, pa nećemo tamo, Dalmacija i Istra su turistička središta pa nećemo tamo. Najbolje da damo to Slavoncima pa smo se mi fino riješili toga, a ujedno smo ih i ušutkali kad se bune da se kod njih ništa ne ulaže. Zg je najveći potrošač pa zašto onda oni ne stave nuklearnu elektranu na svoj Jarun???

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
oftopik
Offline
Avatar

Ukupno postova: 431
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 03.03.2011. 19:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

sicka je napisao/la (Pogledaj post): › Kao prvo Slavoniji trebaju termoelektrane (plinska bi bila najbolja jel će prolazit plinovod kroz Slavoniju), a drugo treba nam elektrana na biomasu (drvo, izmet i ostalo) kao što imao u Ivankovu i Tomašancima. Nije mi jasno da autor ovog teksta nabraja vjetro-elektrane i solarne elektrane, a nije se osvrnuo na te dvije bioelektrane koje se nalaze u radijusu od 40km oko Osijeka.


kolike su snage te dvije bioenergane?

-tolike da ih stvarno nije ni vrijedno spominjat.

plinska termoelektrana bi bila jeftina za izgradnju, ali ti je cijena plina iz godine iz godinu sve viša, dok je snaga takve veće elektrane manja od predviđene nuklearke... ne znam kolko bi to bilo pametno. al sam u svakom slučaju za bilo kakvu izgradnju, nek se otvaraju radna mjesta

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
sicka
Offline
Ukupno postova: 7
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 03.03.2011. 19:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

oftopik je napisao/la: ›
sicka je napisao/la (Pogledaj post): › Kao prvo Slavoniji trebaju termoelektrane (plinska bi bila najbolja jel će prolazit plinovod kroz Slavoniju), a drugo treba nam elektrana na biomasu (drvo, izmet i ostalo) kao što imao u Ivankovu i Tomašancima. Nije mi jasno da autor ovog teksta nabraja vjetro-elektrane i solarne elektrane, a nije se osvrnuo na te dvije bioelektrane koje se nalaze u radijusu od 40km oko Osijeka.


kolike su snage te dvije bioenergane?

-tolike da ih stvarno nije ni vrijedno spominjat.

plinska termoelektrana bi bila jeftina za izgradnju, ali ti je cijena plina iz godine iz godinu sve viša, dok je snaga takve veće elektrane manja od predviđene nuklearke... ne znam kolko bi to bilo pametno. al sam u svakom slučaju za bilo kakvu izgradnju, nek se otvaraju radna mjesta
Ivankovo (VK) – 1000 kW,Tomašanci (DJ) - 1000 kW,Varaždin – 2x1000 kW,Čakovec – 1000kW. Znam to nije puno, ali je stvar što kod nas ima puno potencijala za takve elektrane, za razliku od vjetro i solarnih potencijala kao što se govor gore u tekstu. Upravu si što se tiče plina, ali mislim da mi u Slavoniji i nemamo neku opciju,hidropotencijal je iskorišten, a iskreno ja nisam zagovornik nuklearne energije u mom dvorištu, kao što se moglo skužit iz mog teksta gore Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: