Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Polovina ih odustala od poskupljenja kruha

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65866
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 03.03.2011. 13:15 
Naslov:  Polovina ih odustala od poskupljenja kruha
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Cijenu kruha u Osijeku od 1. ožujka nisu podigli svi članovi Sekcije pekara, kako su najavili prije dva tjedna, nego njih 50 do 60 posto.

- Iako su se oko podizanja cijene suglasili svi, neki dogovor nisu poštovali, a zbog toga ih se ne može nikako kazniti. Svatko ima pravo odlučivati o svom poslovanju. No, važno je istaknuti da su oni koji su podigli cijenu kruha to učinili samo do one granice do koje su mjesec dana ranije u tišini cijenu svoga kruha podigli veliki proizvođači, kao što je Škojo. Oni diktiraju cijenu, a ne mali obrtnici. Zato zaista nema smisla njih tapšati po leđima i govoriti kako su oni bajni jer eto danas kada su obrtnici povisili cijenu kruha oni nisu, rekao nam je jučer Zvonko Digula, tajnik Udruženja obrtnika Osijek.

- Kruh u nas nije poskupio. I dalje najjeftinija vekna od 700 grama stoji 5,70 kuna. Koliko ja znam, poskupljenje nije ni u planu, zbog čega su naši kupci zadovoljni - rekla nam je trgovkinja iz pekarne Kadulja u središtu grada.

Do poskupljenja kruha nije došlo ni u trgovačkim centrima, iako se ono može očekivati od 1. travnja.

Ni Valpovština nije lišena poskupljenja kruha u većini pekarnica. Tako je u pekarnici "Čičak" u Valpovu bijeli kruh poskupio za kunu, tako da kilogram najprodavanijeg bijelog kruha sada iznosi 7,50 kuna, a poskupjele su i druge vrste kruha. Za razliku od ostalih pekarnica, u najstarijoj pekarnici "Paštrig" u Valpovu, cijene nisu mijenjali, tako da cijena bijelog kruha i dalje iznosi 5,50 kuna, a crnog pet kuna. Vlasnici kažu kako za sada nemaju namjeru povećavati cijene kruha i pekarskih proizvoda.

Nekoliko je pekara u Vukovaru podiglo cijene kruha i to sa sedam na osam kuna. Oni koji još drže staru cijenu kažu kako će pričekati još neko vrijeme da vide hoće li svi u Vukovaru poskupiti kruh. Oni pak koji su ih povisili, ne isključuju mogućnost ponovnog spuštanja svojih cijena ako sve pekarne jednako ne povise cijenu kruha.

Ministar poljoprivrede Petar Čobanković jučer je u Splitu na sajmu GAST komentirao poskupljenje kruha u Slavoniji za 20 posto.

- Ma nije to kruh poskupio, nego se radi o korekciji cijena. Možete pogledati, negdje skuplje, negdje jeftinije, ali je bitno da je potrošač taj koji određuje gdje će i kod koga kupovati kruh. Pa živimo u tržišnoj ekonomiji. Ne može država regulirati cijene. Mi samo moramo voditi računa je li nešto zakonito, rekao je Čobanković.

Građani: Žalosno i sramotno

Valpovčanin Branko Kavicki komentira kako je u valu svih poskupljenja posljednjih mjeseci, kruh posljednje što je trebalo poskupjeti.

- Žalosno je što cijene svega stalno rastu, plaće i standard padaju i vjerujem da će za vrlo kratko vrijeme nažalost čak i kruh za mnoge postati luksuz, kaže Kavicki.

- Poskupljenje kruha je sramota. Vukovar je najskuplji grad u Hrvatskoj, dovoljno nam je teško i ovako. To nije samo još jedna kuna više za kruh, nego još jedna manje iz ionako osiromašenih džepova građana, komentirala je Vukovarka Vera Jakobović.

Tekst: Ivana Kukić Solar/Lidija Aničić/Lidija Toth/Glas-Slavonije.hr

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 03.03.2011. 13:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

 To samo znači da planirano i dogovoreno poskupljenje nije bilo ni neophodno, što je do sada već više puta rečeno. Građani bi trebali kazniti one trgovce koji su se na poskupljenje ipak odlučili, izbjegavanjem takvih, i nagraditi one koji misle na svoje kupce, ukazavši im i dalje svoje povjerenje.

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Provokator
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1500
Lokacija: US and A
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 03.03.2011. 13:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

može objašnjenje zašto se kruh prodaje npr.

1kg = 7,50kn

a kruh nema ni 800 g ?!
zar tu ne bi trebala država intervenirat ?

_________________
... za bunt je potreban um
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali od čače
Offline
Ukupno postova: 413
Lokacija: selo veselo
Spol: Muško Muško
Post Postano: 03.03.2011. 13:38 
Naslov:  Re: Polovina ih odustala od poskupljenja kruha
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

u Plodinama "crni" kruh, 4.69kn, naspram drugih, sasvim u redu..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
W.M. Felt
Offline
Ukupno postova: 2158
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 03.03.2011. 13:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Redakcija 031 je napisao/la: ›
Svatko ima pravo odlučivati o svom poslovanju.


Nakaradna država Hrvatska oduševljava u svakom segmentu.

Naime, 1990. hrvatski se narod odlučio za tržišno natjecanje. Izgleda da to mnogima nije jasno, pa tako ni hrvatskoj Vladi. Ne može država kontrolirati cijenu kruha, u normalnoj zemlji.

No u Hrvatskoj može, i to vrlo lako. Razlog tome je potpuna nekonkurentnost u proizvodnji i prodaji kruha. U Hrvatskoj postoje 3-4 ozbiljna pekara, i ogromna količina malih. U prvoj lekciji na ozbiljnom Ekonomskom fakultetu uči se o negativnim utjecajima monopola i oligopola. U normalnoj državi Agencija za zaštitu... radi na razbijanju monopola i oligopola, kažnjavanju i spriječava njihovo nastajanje. U Hrvatskoj radi suprotno, namjerno stvara monopoliste (jer potplaćuju Hdz), štiti ih, i onda se s njima dogovara o cijenama.

U normalnoj bi državi jedan od pekara zadržao niske cijene i profitirao. U Hrvatskoj za to nema potrebe, već se budu dečki sve dogovorili. Što bi rekao ministar Šuker, ovce (Hrvati) još nisu dovoljno oguljeni, ima tu još vune (odnosno, ljudi u Hrvatskoj imaju novaca, i neka benzin raste, broj auta na cestama se još nije smanjio).

Što je slijedeće? Sastanak Todorića, Gavrliovića i Pipunića sa Čobankovićem o cijeni mesa? Sastanak Vindije, Dukata i Megglea sa Čobankovićem o cijeni mlijeka? Hoće li se i Vlahovića moliti da ne poskupi cigarete?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
grissom
Offline
Ukupno postova: 265
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 03.03.2011. 13:53 
Naslov:  Re: Polovina ih odustala od poskupljenja kruha
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Digula je u pravu.
Na povećanju cijena ("korekcija", haha) inzistirao je isključivo Škojo i to samo zato jer su njegovi proizvodi puno skuplji nego kod "malih" pekara.
Cilj je dizanje cijene kruha kod malih pekara na nivo Škoje. Troškovi proizvodnje kod malih pekara su puno manji nego u velikom sistemu i mogu si dozvoliti manju cijenu - što se inače zove tržišna utakmica.
Ovo je bio pokušaj nekorektnog utjecaja na tržište.

Inače od 1 kg brašna se dobiju dvije vekne kruha od 800 g.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
cannibal
Offline
Avatar

Ukupno postova: 83
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 03.03.2011. 14:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

super im je računica. 700 gr brašna je 2,5kn (majnovije) sa PDV-om. u tih 700 gr ima bar 300 gr vode, pa vi pogledajte kolika je zarada. nisam vidio ni jednog pekara da je propao. zato sam ja još prije godinu dana kupio pekač za kruh i lijepo svako veče isprogramiram i pečem si kruh kod kuće. ujutro cijela kuhinja i dnevna soba miriše po svježe pečenom kruhu. možeš si dodati sjemenke i ostale stvari. mijesiš tijesto za picu itd.

_________________
BEHEADING
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
cannibal
Offline
Avatar

Ukupno postova: 83
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 03.03.2011. 14:17 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

nemojmo kupovati u Kruni. pa neka govno vidi kako će mu biti. neka zatvori sve pekare. dosta se obogatio na našoj grbi

_________________
BEHEADING
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Vic.Mackey
Offline
Ukupno postova: 640
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 03.03.2011. 14:26 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

nadjite mi pekara koji sve provuce kroz racune..................nema ga, pogotovo ove pakere u vlasništvu šipaca

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
HokusPokus
Offline
Avatar

Ukupno postova: 148
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 03.03.2011. 16:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

... Felt, ni ja ne bi mogao bolje sročiti. Svaka čast, potpisujem svaku riječ.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
legica21
Offline
Avatar

Ukupno postova: 345
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 03.03.2011. 16:30 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zato ja kupujem u Colibri, vekna 5kn, neeeee dam kruni 7,50kn za isti takav kruh!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
pootzko
Offline
Avatar

Ukupno postova: 155
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 03.03.2011. 20:21 
Naslov:  Re: Polovina ih odustala od poskupljenja kruha
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

haha ovo je epic:

Citat: › No, važno je istaknuti da su oni koji su podigli cijenu kruha to učinili samo do one granice do koje su mjesec dana ranije u tišini cijenu svoga kruha podigli veliki proizvođači, kao što je Škojo. Oni diktiraju cijenu, a ne mali obrtnici.


pa otkad to kad netko digne cijenu je tebi to na štetu?! valjda im je na korist jer su jeftiniji pa bi ljudi kod njih trebali prije kupovat, a ne kao drugi su digli pa moramo i mi jer nitko neće htjet kupovat kod nas jadnih jer imamo jeftiniju robu.. *facepalm*

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Boost
Offline
Ukupno postova: 765
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 04.03.2011. 11:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

cannibal je napisao/la: ›
super im je računica. 700 gr brašna je 2,5kn (majnovije) sa PDV-om. u tih 700 gr ima bar 300 gr vode, pa vi pogledajte kolika je zarada. nisam vidio ni jednog pekara da je propao. zato sam ja još prije godinu dana kupio pekač za kruh i lijepo svako veče isprogramiram i pečem si kruh kod kuće. ujutro cijela kuhinja i dnevna soba miriše po svježe pečenom kruhu. možeš si dodati sjemenke i ostale stvari. mijesiš tijesto za picu itd.

I to je to? Kruh je brašno? Mora li se potrošiti neka energija za ispeći taj kruh? Platiti nekoga da ga ispeće, preveze, proda?
Ako je proizvodna cijena kruha 2,3 kn, trebali bi ga prodavati za 5?
Znaš li koliko tvornicu koštaju hlače koje nosiš? Sigurno 10ak puta manje nego što si ih platio..
Kupujemo kilu kruha svaka 2 dana, na hranu trošimo oko 6000kn mjesečno...potpuno mi je svejedno da li je kruh 5,6,7 ili 8 kn...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 04.03.2011. 11:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Boost je napisao/la: ›
Kupujemo kilu kruha svaka 2 dana, na hranu trošimo oko 6000kn mjesečno...potpuno mi je svejedno da li je kruh 5,6,7 ili 8 kn...

 Ja kupujem bitno više kruha nego si ti naveo. Na hranu trošim bitno manje nego si naveo (vjerujem i velika većina građana također). I nikako mi nije svejedno koliko košta kruh (opet vjerujem da se i to odnosi i na većinu građana).

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
exHOP3on
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4356
Spol: Muško Muško
Post Postano: 04.03.2011. 11:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

cannibal je napisao/la: ›
nemojmo kupovati u Kruni. pa neka govno vidi kako će mu biti. neka zatvori sve pekare. dosta se obogatio na našoj grbi

nei dan sam bio u valpovu i vidio da je i tamo otvorio nekoliko pekara...

_________________
Ovdje može biti VAŠA reklama!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: