Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Šnajder: McDonald's je uništio mozaike iz 19. st. pa neka ih sada i obnovi!

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Online
Avatar

Ukupno postova: 66048
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 23.02.2011. 19:51 
Naslov:  Šnajder: McDonald's je uništio mozaike iz 19. st. pa neka ih sada i obnovi!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Tri kamena podna mozaika iz druge polovine 19. stoljeća u prolazu zgrade osječkog HNK (čiji je službeni naziv Prolaz Radoslava Bačića) u jako su lošem stanju, a vodstvo Kazališta prstom upire u McDonald's restoran koji je od 1998. u prizemlju njihove zgrade.

Podni mozaici nekada su se nalazili u ulaznom foajeu HNK i datiraju iz vremena gradnje objekta (1865./1866.), odnosno doba historicizma, a u prolaz su prebačeni 1984. zbog tadašnje opsežne obnove zgrade. Budući da pripadaju kazališnoj zgradi kao cjelini, zajedno s njom na popisu su zaštićene kulturne baštine. Premda su mnogi građani, vidjevši u kakvom su stanju, prvo pomislili da je, uz vremenske uvjete, najveći krivac HNK, odnosno prijevoz njihovih teških rekvizita i tehnike, intendant Božidar Šnajder tvrdi da to nema veze s njima, već upravo s McDonald'som.

- Mozaici su poprilično devastirani, a razlog uništenja je stalni i višegodišnji istovar i prijevoz robe za potrebe McDonald's restorana. Njihovi veliki kamioni i 'šleperi' ne mogu se parkirati u dvorištu Kazališta pa dolaze pred zgradu HNK, gdje istovaraju robu i kroz prolaz je prevoze teškim kolicima s metalnim kotačima, koji uništavaju podlogu, tvrdi Šnajder.

Naglašava kako su šef održavanja Davor Lešnjaković i šef tehnike Željko Bandić u više navrata kontaktirali odgovorne u restoranu i tražili da se prolaz i mozaici zaštite gumenim podlogama tijekom provoza kolica.

- To se često ne poštuje, a mi to ne možemo kontrolirati jer robu u pravilu prevoze u kasnim večernjim satima, a na upozorenja portira djelatnici McDonald'sa i vozači samo odmahuju rukom. Velika šteta već je učinjena i gumene podloge više nemaju smisla. Predlažem da McDonald's kao velika tvrtka, koja se diči kvalitetnim odnosom prema kulturnoj baštini, financira obnovu mozaika, a onda bismo se svi zajedno pobrinuli za njihovo održavanje, naglašava Šnajder.

“Nismo krivi, ali ne bježimo od društvene odgovornosti”


Voditelj McDonald's restorana Žarko Orlić za izjavu nas je uputio na zagrebačku direkciju. Davor Belamarić, voditelj razvoja tvrtke Globalna hrana (nositelja hrvatske franšize za McDonald's), tvrdio je kako prvi put čuje za taj problem.

- Raspitao sam se kod kolega i oni naglašavaju kako ih vodstvo HNK nikada nije kontaktiralo zbog toga. Ne znam zašto to nisu učinili. Uglavnom, za stanje podnih mozaika nije kriv prijevoz naše robe. No, McDonald's nikada nije bježao od društvene odgovornosti i stalo nam je do kulturne baštine pa pozivam nadležne da nam se jave i da vidimo što se može učiniti, zaključuje Belamarić.

Autor : T.Levak/Glas-Slavonije.hr

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ingo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3470
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 23.02.2011. 20:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zanimljiva mi je ta hajka na mc donalds kao velike strasne bauk svjetske korporacije.

prije mc donaldsa je tamo bio psunj. birtijetina i mislim da su imali i par soba za iznajmljivanje.

i oni su unosili gajbe pica, hrane.

i tada se pravovjerni nisu krstili kako uz kazalisni hram moze biti birtija, ali sada je taj mc donalds trn u oku.

tim prolazom se sluze i gradjani koji ne posjecuju kazaliste ili mc donalds ... nego jednostavno prolaze.

mozda bi bilo bolje umjesto upiranja prstom u mc donalds podijeliti odgovornost izmedju grada, kazalista i mc donaldsa i zajednickim dogovorom obnoviti i zastititi taj mozaik.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tamna strana
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3515
Lokacija: Čepin
Spol: Muško Muško
Post Postano: 23.02.2011. 21:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ma napravit ce mc donalds još ljepše i starije mozaike....

_________________
najbolje je biti glup, gluh, nijem i lijep osijek031.com smile

U duši sam dijete koje ne zna da mrzi...
U životu sam putnik koji uvijek pronađe pogrešan put...
A u stvarnosti sam budala koja uzalud VOLI.....
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Monstrum
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6541
Lokacija: a gdje se VI to točno nalazite
Spol: Muško Muško
Post Postano: 23.02.2011. 21:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

i deblju decu koja će da gacaju po mozaJicima i svemu svojim debelim tabanićima

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
borod
Offline
Avatar

Ukupno postova: 282
Spol: Muško Muško
Post Postano: 24.02.2011. 7:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ingo je napisao/la (Pogledaj post): › zanimljiva mi je ta hajka na mc donalds kao velike strasne bauk svjetske korporacije.

prije mc donaldsa je tamo bio psunj. birtijetina i mislim da su imali i par soba za iznajmljivanje.

i oni su unosili gajbe pica, hrane.

i tada se pravovjerni nisu krstili kako uz kazalisni hram moze biti birtija, ali sada je taj mc donalds trn u oku.

tim prolazom se sluze i gradjani koji ne posjecuju kazaliste ili mc donalds ... nego jednostavno prolaze.

mozda bi bilo bolje umjesto upiranja prstom u mc donalds podijeliti odgovornost izmedju grada, kazalista i mc donaldsa i zajednickim dogovorom obnoviti i zastititi taj mozaik.


Potpuno si u pravu. No mozaik su unistili zapravo "kulturni" kazalistarci, koji su ga izbacili iz svog foajea zapravo na ulicu jer taj hodnik nije samo prolaz nego doslovce ulica kojom hodaju tisuce pjesaka svaki dan

Ovo je klasicno prebacivanje odgovornosti sa zeljom da njihovu glupost netko pokrije pa jos i plati.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Boost
Offline
Ukupno postova: 765
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 24.02.2011. 9:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ja volim Mcchicken menu i onda si još uzmem curry umak i cool pitu jabuka-čokolada.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MissTake
Offline
Avatar

Ukupno postova: 8773
Lokacija: Somewhere over the Rainbow
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 24.02.2011. 13:11 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Boost je napisao/la: › Ja volim Mcchicken menu i onda si još uzmem curry umak i cool pitu jabuka-čokolada.
Bila su to vremena kad je BigMac menu bio 25.90kn ... valjda ce mekdonaldsz naci novaca za obnovu

_________________
► Play ♫♫♫ ılılllıllıı ♫♫♫ ılılllıllıı Pause ll

SVI SMO MI VUCO
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: