Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Čak 45 % djevojaka smatra normalnim da ih dečko ošamari!?

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 17.02.2011. 12:14 
Naslov:  Čak 45 % djevojaka smatra normalnim da ih dečko ošamari!?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Iako se svakog dana susrećemo s vršnjačkim nasiljem i obiteljskim zlostavljačima, manje se govori o nasilju u vezama mladih. Poražavajući su podaci da više od 45 posto djevojaka smatra normalnim da ih dečko udari ili izvrijeđa!? Prema istraživanju centra za psihološku pomoć u Zagrebu, tijekom svibnja i lipnja prošle godine, u 56 srednjih škola na području cijele RH, gdje je bilo obuhvaćeno 700 učenika trećih razreda srednje škole, više od 60 posto srednjoškolaca već je bilo suočeno s nekim od vrsta nasilja u svojim prvim romantičnim iskustvima, a čak 50 posto njih priznaje da su bili nasilni prema partnerima.

- Nema nikakvih razlika radi li se o strukovnim školama ili gimnaziji. Razlozi su ljubomora, strah od prekida veze, odgovor na provokaciju, kontrola partnera, partnerice i slično, kaže Darko Ćurković, policijski službenik iz odsjeka za preventivu u PU osječko-baranjskoj.

Ipak, čini se da je na području Osijeka ipak manje djevojaka od hrvatskog prosjeka koje bi trpjele bilo kakav oblik zlostavljanja. Monika Šimek, psihologinja u srednjoj Medicinskoj školi smatra da se tako veliki prosjek, oko 45 posto, ipak ne odnosi na Osijek već prije na neke ruralne sredine u Hrvatskoj. To potvrđuje i učenica 3. razreda jedne osječke srednje škole.

- Da samo digne ruku na mene, mislim da bih mu je odsjekla! Neke od mojih prijateljica su dobivale i šamare, i to su smatrale sasvim normalnim i zasluženim!? Nikada mi nije bilo jasno kako netko može tolerirati bilo kakav oblik nasilja, a kamoli trpjeti udarce, kaže 17-godišnja osječka srednjoškolka.

Nada Grujić Tomas, pedagoginja u osječkoj srednjoj Medicinskoj školi sudjelovala je u jednom od projekata u kojem se mladima ukazivalo da nasilje u vezi nije normalna stvar. “Nasilja u vezama mladih definitivno ima. Na drugom satu na kojem smo predstavljali projekt jedna od djevojaka odjednom se ustala i rekla: 'Bože pa ja sam u vezi u kojoj me dečko zlostavlja'. Tek tada je osvijestila tu činjenicu”, kaže pedagoginja.

Dodaje da je potrebno razgovarati s mladim osobama da shvate da nasilno ponašanje nije normalna stvar i da ga nitko ne treba trpjeti. Važno im je reći da to nije uobičajeno. Mladenačka ljubav treba biti nešto lijepo i romantično, a ne traumatično iskustvo.

- Sve ovisi o samopoštovanju djevojaka. O tom pitanju možemo mnogo učiniti i u školi, gdje se prema djeci odnosimo s poštovanjem i uvažavamo ih, kao i oni nas, kaže Nada Grujić Tomas.

Tijekom ovoga tjedna u sedam će se osnovnih škola provoditi program u kojem će sudjelovati udruga centra za psihološku pomoć “Korak” iz Osijeka i predstavnici Crvenog križa. Riječ je o radionici o ravnopravnosti spolova u kojoj će sudjelovati učenici osnovnih škola “Vijenac”, “Sveta Ana”, “Mladost”, “Ivan Filipović”, “Josipovac”, “Jagodnjak” i “Čeminac”.

Suptilno zlostavljanje

Kako ističe pedagoginja osječke srednje Medicinske škole Nada Grujić Tomas, obično se ne radi o batinama u klasičnom smislu kada mladić fizički nasrne na djevojku, iako ima i toga. “Dečki to obično rade na suptilniji način tipa: zašto si pričala s njim, nećeš jesti ovu pizzu nego onu, obuci drugu majicu”..., ističe pedagoginja.

Policajci dijelili cvijeće

Policajci iz Odsjeka za prevenciju PU osječko-baranjske, tijekom noći između nedjelje i ponedjeljka, proveli su dio aktivnosti iz projekta pod nazivom “Prevencija nasilja u vršnjačkim vezama”. U Tvrđi su, u vremenu od 22 do 1 sat iza ponoći poklanjali cvijeće ljubavnim parovima. Cilj ovakvih aktivnosti jest senzibiliziranje mladih osoba, ali i ostalih građana na problem nasilja u vršnjačkim vezama, te usmjeravanje pozornosti na bolje razumijevanje potreba i problema mladih vezanih uz pitanja nasilja u vezama.

Autorica: Sandra Lacić/Glas-Slavonije.hr

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
rokenrol
Offline
Ukupno postova: 5
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 17.02.2011. 12:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

a mene moja mlati Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
plahutarka
Offline
Avatar

Ukupno postova: 36
Lokacija: Austin, Texas
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 17.02.2011. 12:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

45% normalnih djevojaka ili?

_________________
It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Legal Alien
Offline
Ukupno postova: 38
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 17.02.2011. 13:03 
Naslov:  Re: Čak 45 % djevojaka smatra normalnim da ih dečko ošamari!?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mazohistice osijek031.com smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ingo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3470
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 17.02.2011. 13:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

prave 'rvatce i katolkinje znaju dobro gdje im je mjesto u kuci.

i to nije 'nasilje' ... to je za njihovo dobro.

ne bi njih decko udario da one to nisu zasluzile.

a i taj samar ... on je ustvari pravi znak ljubavi, dokaz da mu je ustvari stalo i da ju voli.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fear of the dark
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1099
Lokacija: iza ćoška
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 17.02.2011. 13:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Bravo pa ako smatraju da je normalno neka im.......

_________________
......mama zar si lagala kad si govorila da dobro uvijek pobjeđuje
i kad ne znaš kojim putem treba putem ljubavi
i da smo ispred Boga isti svi.......
osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
123456
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1794
Lokacija: Prostor-vrijeme je relativno
Spol: Muško Muško
Post Postano: 17.02.2011. 14:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

na jednoj od dvije mise na kojima sam u životu bio svećenik je u propovjedi rekao da "žena mora biti trpeća i ponizna prema muškarcu, a da muškarac ne bude osoran ako ga netko ili nešto, primjerice, u gostionici naljuti, te da svoj gnjev ne istresa na ženu"... prazan prostor u logičnom slijedu ostaje na mašti muškarcu - što učiniti kada te žena razgnjevi? udri brate, šamarčinu po poniznoj labrti, pa nogom u dupe i u šupu, za šporet gdje joj je i mjesto...

bljuv!


Zadnja promjena: 123456; 17.02.2011. 14:04; ukupno mijenjano 1 put.

_________________
Znam da ništa ne znam!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tom-2
Offline
Ukupno postova: 86
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 17.02.2011. 14:04 
Naslov: Great ! 
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leon je napisao/la: ›


[i]- Da samo digne ruku na mene, mislim da bih mu je odsjekla!


pohvala za komentar osijek031.com smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
d_grassa
Offline
Avatar

Ukupno postova: 239
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 17.02.2011. 14:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

A onaj ostali postotak vjerojatno smatra da je normalno da dečko ubije boga u njima... pa da, tako mi funkcioniramo.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
dino_bno
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1157
Spol: Muško Muško
Post Postano: 17.02.2011. 14:29 
Naslov:  Re: Čak 45 % djevojaka smatra normalnim da ih dečko ošamari!?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 



Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 17.02.2011. 14:30 
Naslov:  Re: Čak 45 % djevojaka smatra normalnim da ih dečko ošamari!?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Bolesno ... Sad

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tamna strana
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3515
Lokacija: Čepin
Spol: Muško Muško
Post Postano: 17.02.2011. 14:41 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 




eto jedne prigodne pjesme za sve one koje vole da ih se tuce ,šamara.....

no dobro...da se vratim na temu
budimo realni
istina je da ima samozvanih frajera koji istuku djevojku...valjda zbog frustracije što imaju mali penis...odnosno mozak...
al nešto mi nikad nece biti jasno...a to je potreba te žemske koja je popušila batina da se opet i iznova vrati tom kretenu....

tako da ako je vec jednom dobila batina...cemu cekanje nove prilike za nove batine...od istog frajera....

_________________
najbolje je biti glup, gluh, nijem i lijep osijek031.com smile

U duši sam dijete koje ne zna da mrzi...
U životu sam putnik koji uvijek pronađe pogrešan put...
A u stvarnosti sam budala koja uzalud VOLI.....
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
-nella-
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1739
Lokacija: zemlja čudesa
Spol: Žensko Žensko
Upozorenja : 1
Post Postano: 17.02.2011. 15:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Meni se povraća od ovog članka, ali uistinu sam šokirana, da 45% NORMALNIH djevojaka smatra da je normalno dobit šamar od dečka???

Odrasla sam u nasilnoj obitelji, i baš zbog toga ne bih nikad dopustila nekome da me fizički ili psihički maltretira pod izlikom "ljubavi".

A ono što @1-6 rekao o izjavi svećenika, mogu samo reći da se iskreno i toplo nadam da će ga netko dočekati u mraku da mu pokaže kako je tim ženama koje ispaštaju radi toga što je njenog muža gospod'na netko nanervirao u birtiji.

Sve u svemu, onima koje tako misle, i želim da završe s nekim balkanoidnim kretenom koji će ih šamarat i terat u kurac. Kad je to njima već normalno. MENI NIJE. Ili sam ja od onih nenormalnih djevojaka, koje misle drugačije, i znaju drugačije.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
catwoman
Offline
Ukupno postova: 32
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 17.02.2011. 16:41 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nekako iz iskustva meni bliskih ljudi i njihovih priča...te djevojke u početku (nakon prvog udarca/šamara) nasjedaju na muške suze i isprike tipa 'ne znam šta mi je bilo, bio sam pijan, nisam znao šta radim i sl.' i pomisle 'ma neće nikad više'...oproste...pa nakon par ponovljenih slučaja počinju misliti da su one krive i da su možda zaslužile, a na kraju se sve to pretvori u strah od još većih batina ako ga ostave.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
legica21
Offline
Avatar

Ukupno postova: 345
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 17.02.2011. 17:30 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Maturalni rad mi je bio "Nasilje u adolescentskim vezama". Provodila sam anonimno anketiranje u 2 srednje škole među 3. i 4. razredima.. Anketu je sastavljala psihologinja iz CZSS. Šokirala sam se kakvih je odgovora bilo... Rezultat je bio da je čak 39% cura bilo nasilno u vezama, a 43% dečki.. prestrašni rezultati.. i mogu reći da nisam to očekivala..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: