Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Algebra: Slavonci i dalje najmanje zainteresirani za dodatno informatičko obrazovanje

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65827
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.02.2011. 6:30 
Naslov:  Algebra: Slavonci i dalje najmanje zainteresirani za dodatno informatičko obrazovanje
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Jučer su predstavljeni rezultati redovitog zajedničkog istraživanja Učilišta Algebra i Centra za poslovnu inteligenciju Prizme, koje pokazuje u kojoj mjeri se odrasli nastavljaju obrazovati tijekom svojeg radnog vijeka, koje vještine smatraju važnima prilikom zapošljavanja ili promjene posla te kakva je razina računalne pismenosti u Hrvatskoj. U usporedbi s rezultatima prošlogodišnjeg istraživanja, koje se odnosilo na 2009., 5 posto više ispitanih bilo je na nekoj vrsti školovanja, 10 posto više ispitanih odlučilo se za školovanje zbog vlastitih interesa, a 9 posto kako bi se lakše zaposlili ili pronašli bolji posao.

Kako bi saznala koje vještine radno sposobni stanovnici Hrvatske smatraju nužnima prilikom zapošljavanja, Algebra je već petu godinu zaredom, u suradnji s agencijom Prizma CPI, provela redovito godišnje istraživanje o obrazovanju, zapošljavanju i korištenju računala. Istraživanje je provedeno na ukupno 1603 ispitanika metodom CATI, a u njega su bili uključeni ispitanici iz ukupno osam regija: Grad Zagreb i Zagrebačka županija, Bjelovarsko-bilogorska, Osječko-baranjska, Primorsko-goranska, Istarska, Zadarska te Splitsko-dalmatinska županija.
Neki od najzanimljivijih rezultata koje je utvrdilo ovogodišnje istraživanje Učilišta Algebra i Prizme CPI na uzorku ispitanih između 17 i 40 godina – dakle, na radno najdinamičnijem segmentu stanovništva – su sljedeći:

38 posto ispitanih pohađalo je neku vrstu školovanja u posljednjih godinu dana, što predstavlja napredak u odnosu na prošlogodišnjih 33 posto

Promijenio se primarni motiv pohađanja školovanja, u odnosu na prošlu godinu kada je to bila potreba trenutnog posla – 44 posto ispitanika pohađalo je školovanja zbog osobnih interesa ili usavršavanja, 33 posto zbog potreba svojeg trenutačnog posla, a 16 posto kako bi se lakše zaposlilo

• Od onih koji se u posljednjih godinu dana nisu dodatno školovali, 30 posto obrazložilo je da je riječ o nedostatku vremena, 25 posto nema novaca, a tek 20 posto smatra da im dodatno školovanje neće pomoći u životu ili poslu – ovo je bitni napredak u razmišljanju u odnosu na prošlu godinu kada je na prvom mjestu bila upravo skepsa prema obrazovanju.

• U posljednjih godinu dana u ispitanim županijama najviše su se dodatno školovali stanovnici Primorsko-goranske županije (52 posto ispitanih), potom Grada Zagreba i Zagrebačke, Zadarske i Splitsko-dalmatinske (40 posto), dok se na usavršavanje vještina najmanje išlo u Bjelovarsko-bilogorskoj (25 posto) i Osječko-baranjskoj županiji (24 posto).

• U usporedbi s rezultatima prošlogodišnjeg istraživanja, koje se odnosilo na 2009., 5 posto više ispitanih bilo je na nekoj vrsti školovanja: 10 posto više ispitanih odlučilo se za školovanje zbog vlastitih interesa a 9 posto kako bi se lakše zaposlili ili pronašli bolji posao.

Upitani što smatraju preduvjetom za pronalazak dobrog posla, 32 posto ispitanih na prvo mjesto stavlja dobar fakultet, 26 posto i dalje je uvjereno kako je za to ključna dobra veza, dok 11 posto njih smatra da je prethodno radno iskustvo u tome nužno. Poznavanje rada na računalu korisnim za pronalaženje novog posla ukupno smatra 23 posto ispitanih, a i strane jezike dobrodošlima smatra 23 posto njih.

U ovogodišnjem su se istraživanju ispitani ovako izjasnili o namjeni i korištenju računala:

Samo 7 posto ispitanika u dobi od 17 do 40 godina ne koristi računalo, što je napredak u odnosu na prošlu godinu, međutim u uzorku cijelog radno sposobnog stanovništva još uvijek se računalom ne koristi gotovo jedna četvrtina stanovništva – njih 22 posto.

• Primjetan je blagi porast korištenja računala – 2 posto u odnosu na prošlu, odnosno 3 posto više ispitanih u odnosu na rezultate istraživanja pretprošle godine.

Računalo za zabavu (u što se ubraja igranje računalnih igrica, korištenje socijalnih mreža, neobavezno surfanje webom i sl.) koristi 42 posto ispitanih, u poslovne svrhe 29, a za obrazovanje 21 posto ispitanih.

Odnosi korištenja računala za zabavu, posao i u edukacijske svrhe ostali su na cijelom uzorku unutar istih postotaka i omjera, ali gledano po regijama, jedino se u Zadarskoj županiji računalo primarno koristi za poslovne svrhe.

- Ovogodišnje istraživanje, koje zapravo reflektira 2010. godinu, pokazalo je da u trenucima krize i neizvjesnosti postoji pozitivan zaokret u svijesti ljudi u odnosu prema cjeloživotnom obrazovanju. Primijećen je porast broja ljudi koji su se izjasnili da su u protekloj godini pohađali određena obrazovanja, a uslijed činjenice da su protekle godine tvrtke bitno smanjile ulaganja u zaposlenike, ali i da su mnogi ostali bez posla, glavni motiv za pohađanje obrazovanja su osobni interesi i želja za usavršavanjem, izjavio je Hrvoje Balen, član uprave Algebre.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.02.2011. 6:43 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

 I te kako smo mi zainteresirani za dodatno informatičko školovanje, no cijene takve edukacije nisu prihvatljive u ovako teškim vremenima kakvo je trenutno. Svatko bi normalan ulagao u svoje obrazovanje, kad bi mu to mogućnosti dozvoljavale, posebno ako bi mu se to kroz veću zaradu i konkurentnost na tržištu rada moglo vratiti. Stoga je senzacionalistički naslov ovog članka pljuga, no pisanjem istine u Hrvatskoj se već odavno ne zarađuje za život.

P.S.
Glavna problematika kod informatičkog obrazovanja, je to što ako odmah poslije školovanja ne počneš negdje raditi, za vrlo kratko vrijeme upadaš u informatičku prosječnost, zbog brzine napredovanja informatičkih tehnologija.


Zadnja promjena: simo031; 16.02.2011. 11:17; ukupno mijenjano 1 put.

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
snaša
Offline
Avatar

Ukupno postova: 820
Lokacija: 7 km od centra
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 16.02.2011. 7:10 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Istina Simo..još bih se i odlučila da mi netko garantira poslije obrazovanja posao..a to nitko ne može.

_________________
Niti jedan dokaz ne podupire tezu da je život ozbiljan.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.02.2011. 7:55 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

snaša je napisao/la: ›
Istina Simo..još bih se i odlučila da mi netko garantira poslije obrazovanja posao..a to nitko ne može.


Ja bih volio kad bi poceli isplacivati placu odmah po pocetku *dodatnog* obrazovanja...

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
blackbird700
Offline
Ukupno postova: 106
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.02.2011. 10:46 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

naravno da ljudi nisu zainteresirani za algebru kad je jesenas Galić ponudio tečajeve po smješnim cijenama
npr grafički dizajner na etfu je 2500, a u algebri 5700 kn

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
pulverized
Offline
Ukupno postova: 4
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.02.2011. 11:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kao prvo, država je jednostavno digla ruke od Slavonije, zapravo dio od Virovitice pa sve do Iloka.!!
Gospodarstvo stalo, ljudi nezaposleni i jedva preživljavaju i šta očekuju, da će pomoću zraka uplatiti školovanje?! osijek031.com smile Neznam, da li neki ljudi žive u oblacima ili marsu
lp

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Yoanna35
Offline
Ukupno postova: 350
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.02.2011. 12:41 
Naslov:  Re: Algebra: Slavonci i dalje najmanje zainteresirani za dodatno informatičko obrazovanje
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pridružujem se komentaru iznad...rado bi se dodatno educirala čisto da mi mozak ne hlapi kako u informatici tako i u stranim jezicima, ali nemam novaca....pod dva poslodavci ne trabju pametne..ostala sam bez posla jer sam htjela učiti i borila se za svaku dodatnu obuku, a pod tri u fazi kad sam mislila ostati na poslu (ugovor na neodređeno) odlučila sam se upisati doktorat iz svojeg gušta i profesor s falulteta mi je rekao "Kolegice ne radite to izgubit ćete posao..." tako je i bilo...Ako čovjek samo zato što igra nogomet i nema završenu srednju šklu za bravara može u jednoj jakoj preh industriji biti zamjenik direktora za Ljudske resurse..onda vas ja pitam čemu znanje i edukacije..na svim mjestima za VSS rade SSS pa se rukovoditelji manje boje za sebe, a i postoji nevjerojatan broj VSS koji rade na mjestima za plaću sa SSS..politika svaki dan iznova pokazuje da Hrvatska nije zemlja znanja te da se isto ne cijeni..što si gluplji to si na višem katu iste firme samo je bitno porijeklo....

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
snaša
Offline
Avatar

Ukupno postova: 820
Lokacija: 7 km od centra
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 16.02.2011. 13:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Yoanna35, ovo je prestrašno...to što pišeš..

_________________
Niti jedan dokaz ne podupire tezu da je život ozbiljan.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Yoanna35
Offline
Ukupno postova: 350
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.02.2011. 13:46 
Naslov:  Re: Algebra: Slavonci i dalje najmanje zainteresirani za dodatno informatičko obrazovanje
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

draga snašo...ne znam što je toliko strašno u mojem tekstu....pa objasni ...sve mogu argumentirati ako treba

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Heroina9
Offline
Avatar

Ukupno postova: 468
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 16.02.2011. 14:11 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Yoanna35 je napisao/la: ›
Pridružujem se komentaru iznad...rado bi se dodatno educirala čisto da mi mozak ne hlapi kako u informatici tako i u stranim jezicima, ali nemam novaca....pod dva poslodavci ne trabju pametne..ostala sam bez posla jer sam htjela učiti i borila se za svaku dodatnu obuku, a pod tri u fazi kad sam mislila ostati na poslu (ugovor na neodređeno) odlučila sam se upisati doktorat iz svojeg gušta i profesor s falulteta mi je rekao "Kolegice ne radite to izgubit ćete posao..." tako je i bilo...Ako čovjek samo zato što igra nogomet i nema završenu srednju šklu za bravara može u jednoj jakoj preh industriji biti zamjenik direktora za Ljudske resurse..onda vas ja pitam čemu znanje i edukacije..na svim mjestima za VSS rade SSS pa se rukovoditelji manje boje za sebe, a i postoji nevjerojatan broj VSS koji rade na mjestima za plaću sa SSS..politika svaki dan iznova pokazuje da Hrvatska nije zemlja znanja te da se isto ne cijeni..što si gluplji to si na višem katu iste firme samo je bitno porijeklo....


Zašto ne...ja potpuno vjerujem u ovo. Dobro nije baš sad u svim firmama tako...ali evo imam primjer da je mojoj mami šef osoba koja nema završenu SSS?!? A prije toga joj je bio šef čovjek koji je čak i imao SSS, ali je zahvaljujući izrabljivanju svojih radnika napredovao u nekog direktorčića, naravno bez dodatnog ulaganja u svoje znanje, odnosno nikakve više škole kasnije nije upisivao, a plaću ima kao da je magistar. Što je najbolje ovdje nije riječ o nekoj privatnoj maloj firmi, već o jednoj velikoj, vrlo poznatoj u cijeloj Hr. Ma džaba ti fakulteti, diplome, tečajevi...u današnjem društvu da bi napredovao, moraš biti nečovjek s velikim zaleđem iza sebe.

_________________
Juuupiii
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
snaša
Offline
Avatar

Ukupno postova: 820
Lokacija: 7 km od centra
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 16.02.2011. 18:28 
Naslov:  Re: Algebra: Slavonci i dalje najmanje zainteresirani za dodatno informatičko obrazovanje
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Yoanna35 je napisao/la (Pogledaj post): › draga snašo...ne znam što je toliko strašno u mojem tekstu....pa objasni ...sve mogu argumentirati ako treba


Ma strašno je to ..što ti vjerujem da je istina to što pišeš..ništa više..najrađe bih pobjegla odavde.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
legica21
Offline
Avatar

Ukupno postova: 345
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 16.02.2011. 21:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Eeeh..vrlo rado bi ja upisala i nekoliko tečaja..samo ne znam čime da ih platim.. Sve što znam o informatici naučila sam sama.. ili metodom pokušaja i promašaja ili pitala nekoga.. ili čitala.. Imala sam veliku želju naučiti španjolski jezik.. kad sam vidjela koje su cijene pala sam na dupe.. i otišla u knjižnicu posudila nekoliko knjiga..cd-ova.. i svaki dan, kad bi imala vremena, čitala..vježbala izgovor.. pisanje.. i kroz 2 godine sam ga tako dobro svladala da sam ga uspjela položiti na FFZG kao treći strani jezik.. Sada i službeno govorim tri strana jezika.

Ako vas nešto zanima ne imanje financijskih sredstava nije opravdanje.. Frendica je naušila svirati gitaru uz knjigu i cd.. jer nije imala kako platiti neki tečaj..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tred
Offline
Ukupno postova: 5
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 17.02.2011. 1:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

legica21 je napisao/la (Pogledaj post): › Eeeh..vrlo rado bi ja upisala i nekoliko tečaja..samo ne znam čime da ih platim..


A zašto ne:

http://stipendija.algebra.hr/

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: