Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Neke škole potpuno odustale od Lidrana

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65796
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 31.01.2011. 9:00 
Naslov:  Neke škole potpuno odustale od Lidrana
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Programom u Osnovnoj školi “Retfala” počeo je općinski susret Lidrano 2011.

- U dva dana očekujemo nastup oko stotinu i osamdeset učenika iz osječkih škola, koji će se predstaviti u literarnom, novinarskom i dramsko-scenskom izrazu, kaže prof. Jasna Slivac, predsjednica Županijskog povjerenstva Lidrano 2011.

- Manje je djece sudionika i općenito slabiji odaziv nego prošle godine. Najviše učenika sudjeluje u literarnom i skupnom dramsko-scenskom izrazu, najmanje u radio, TV, filmskom i video stvaralaštvu, samostalnim novinarskim radovima i pojedinačnom scenskom izrazu. Neki izrazi imaju malo mentora, a neke su škole apsolutno odustale od Lidrana - kaže prof. Slivac.

Jučer je domaćin susreta Lidrano bila OŠ “Mladost”. Županijski susret Lidrano održat će se 21. veljače u OŠ Antuna Mihanovića u Osijeku. Očekuje se veći odaziv učenika, s obzirom da sudjeluju predstavnici iz četiri općine Osječko-baranjske županije.

I srednjoškolci su predstavili svoje stvaralaštvo na gradskoj razini, u Školi za tekstil, dizajn i primijenjene umjetnosti.

Tekst: V.L./Glas-Slavonije.hr

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
W.M. Felt
Offline
Ukupno postova: 2158
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 31.01.2011. 9:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Redakcija 031 je napisao/la: ›
Neki izrazi imaju malo mentora, a neke su škole apsolutno odustale od Lidrana


Jesu li djeca u tim školama naglo oglupavila, ili je nastavnicima mrsko s njima raditi, pitanje je sad. Tih 20 i kusur sati tjedno zamori čovjeka - nastavnika, i vjerujem da im nije lako odvojiti još 2-3 sata tjedno da nešto smisleno naprave sa nadarenijom djecom. Kao što je i poreznim obveznicima zamorno plaćati nerad lijenčina koji misle da više vrijede nego što nam to pokazuju. Urušava se sustav obrazovanja u Hrvatskoj, to je očito.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
legica21
Offline
Avatar

Ukupno postova: 345
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 31.01.2011. 10:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Felt, da.. ima i toga.. ALI postoji još jedna strana tog Lidrana.. ja sam u osnovnoj i u srednjoj šk. svake godine prolazila na školskom natjecanju i išla na Lidrano.. i onda kad se nađeš iza kulisa shvatiš kako to ide. Vjerujem da je i djeci već dosadilo gledati tu nepravdu.. i da uglavnom prolaze određene škole, tj. određeni profesori. Više se gleda tko ti je mentor, nego kakav ti je rad -.-'

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lingvist
Offline
Ukupno postova: 353
Lokacija: Osijek - Bosutsko
Spol: Muško Muško
Post Postano: 31.01.2011. 12:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@Felt
Da, dio profesora uistinu odradi svojih 20 i nešto kusur sati i to je to. Rabe stare priprave i gledaju što manje raditi. Ali ima i dobar dio profesora koji odradi tih 20 i nešto kusur sati te se i priprema kod kuće za sat. A ponekad ti priprava za 1 sat (ili dvosat) traje i 3-4 sata ako uistinu imaš neke genijalne ideje. Naravno, iskusnom profesoru dovoljno je pola sata do sat vremena da se pripremi za sat, dok će početniku trebati puno više. Zatim, tu je pripremanje i sastavljanje ispita (ispiti koje sastavlja Ministarstvo ili koje dobiješ uz priprave od neke nakladničke kuće poprilično su lagani i dobar dio profesora sastavlja svoje ispite kako bi dobili bolji uvid u znanje učenika). Zatim, tu je ispravljanje ispita, a tu su i lektire i zadaćnice (ako si profesor hrvatskog). Tu ti je dodatna administracija - e-matica, seminari za usavršavanje, sjednice, unošenje ocjena, a da ne kažem koliko ima posla na kraju školske godine, pogotovo ako si razrednik - dok se obavi sve, ne možeš prije 4., 5. srpnja završiti s poslom. Tu je sudjelovanje u priredbama, zatim ako radiš dodatnu i dopunski nastavu, te još brojni drugi školski poslovi. Naravno, profesori imaju dug godišnji odmor, plaća je dobra (gledajući državu i ostale, plaća je dobra, nije izrazito velika i nećeš se obogatiti, ali nije ni da se žališ previše), mogu si rasporediti posao, tj. ne moraju svaki dan 8 sati raditi, ali vjeruj, ako hoćeš biti dobar profesor, ti odradiš svojih 40 sati tjedno. Kao i u svakoj profesiji, i u prosvjeti ima žita i kukolja.
Što se tiče situacije na Lidranu, ne znam, sudjelovao sam samo u osnovnoj školi, u srednjoj nisam, ali sam čuo da se određeni ljudi favoriziraju od kolega koji su išli na Lidrano. A to što su neke škole odustale od Lidrana, trebalo bi vidjeti zašto. Je li nezainteresiranost djece ili se nekim profesorima ne da, a s tim se trebaju pozabaviti ravnatelj i pedagog škole.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tonka_21
Offline
Ukupno postova: 228
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 31.01.2011. 12:29 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Legica21 slažem se s tobom, i ja sam sudjelovala..tek kad si prisutan vidiš kako to ide i razočaraš se..nemas više volje..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
W.M. Felt
Offline
Ukupno postova: 2158
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 31.01.2011. 13:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

legica21 je napisao/la: ›
i onda kad se nađeš iza kulisa shvatiš kako to ide. Vjerujem da je i djeci već dosadilo gledati tu nepravdu.. i da uglavnom prolaze određene škole, tj. određeni profesori. Više se gleda tko ti je mentor, nego kakav ti je rad -.-'


To je možda tako, ne bih znao. Ne bih se ni čudio, pa u Hrvatskoj smo. Samo to nije argument za odustajanje od natjecanja, nego za reakciju u medijima i kaznene prijave.

Možda neki profesori jednostavno rade bolje od drugih, pa pobjeđuju, ali ako to i nije tako, zar je to razlog da se od cijelog događaja odustane, i oduzme se djeci mogućnost da se izraze, iskažu i budu nagrađeni. Pa nije valjda jedini cilj pobijediti na tom Lidranu.

lingvist je napisao/la: ›
Ali ima i dobar dio profesora


Ima sjajnih profesora, ali sve manje. Ima ih koji se trude, rade, pripremaju, ali sve manje. Ne znam što je razlog - ili su sve veće lijenčine, ili misle da su premalo plaćeni, ili jednostavno ne znaju posao, koji uopće nije lagan. Još su i korumpirani od strane nakladnika udžbenika (sva sreća pa smo izgleda sa tom lakrdijom štampanja "besplatnih" udžbenika malo usporili). Hadezeizacija obrazovnog sustava na djelu.

Taj Lidrano nije neki spektakl, ali djeca barem rade nešto kreativno i natječu se. Valjda će ih sada sve poslati na livadu da šutaju loptu, kome još treba umjetnički rad. Ili će se "umjetnošću" baviti na idiotskim reality emisijama hrvatskog medijskog smeća.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
blackbird700
Offline
Ukupno postova: 106
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 01.02.2011. 15:43 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

legica21 je napisao/la: ›
Felt, da.. ima i toga.. ALI postoji još jedna strana tog Lidrana.. ja sam u osnovnoj i u srednjoj šk. svake godine prolazila na školskom natjecanju i išla na Lidrano.. i onda kad se nađeš iza kulisa shvatiš kako to ide. Vjerujem da je i djeci već dosadilo gledati tu nepravdu.. i da uglavnom prolaze određene škole, tj. određeni profesori. Više se gleda tko ti je mentor, nego kakav ti je rad -.-'


potpis
u srednjoj sam 3 godine uređivao školske novine, i niti jednom nismo prošli na državno, ali zato su svake godine prolazili oni iz medicinske, a njima uređuje profesor informatike...
mi se trudimo ko budale mjesec (i više) dana da to složimo i na kraju ništa...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: