Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Besplatno studiranje za redovne studente

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65796
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 27.01.2011. 22:18 
Naslov:  Besplatno studiranje za redovne studente
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Na jučer održanoj trećoj sjednici Rektorskog zbora podnesena su izvješća i zaključci rasprava Prosudbenog povjerenstva o prijedlogu nacrta Zakona o sveučilištu, te o prijedlogu nacrta Zakona o znanosti. Rektorski zbor podržao je prijedloge nacrta te se o budućim zakonima očitovao kao aktima koji će, ako i kada budu usvojeni, biti izuzetno povoljni za studente s obzirom na to da predviđaju besplatno studiranje za sve one koji studiraju redovno i u roku ispunjavaju svoje obaveze.

- Uspostavljen je dobar partnerski odnos između Ministarstva i akademske zajednice, te je stoga važno napomenuti, kao odgovor nekim negativnim raspravama, da smo razgovarali o posve novom tekstu nacrta prijedloga zakona koji je lišen svih članaka s prijašnjom negativnom konotacijom. Nacrt studentima osigurava besplatno školovanje, a sveučilištima veću autonomiju pri izboru vlastitog kadra. Također nacrtima se i definiraju programski ugovori. No, ipak, ostalo je i jedno otvoreno pitanje o kojem će se još voditi rasprava. Riječ je o definiranju pravne osobnosti u odnosu fakulteta i sveučilišta, rekla je rektorica Gordana Kralik, dodavši kako će novi zakoni o sveučilištu i znanosti uvelike promijeniti visoko obrazovanje u Hrvatskoj nabolje.

U sklopu sjednice raspravljalo se i o financiranju Sveučilišta u 2011. godini te je zaključeno kako u proračunu neće biti dovoljno novca za sve planirane projekte i aktivnosti, no da to neće ugroziti nastavak izgradnje campusa.

Autor : I.K.S./Glas-Slavonije.hr
Foto : Osijek031.com/arhiva

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Jedan_iz_mase
Offline
Avatar

Ukupno postova: 173
Lokacija: Tu negdje, u masi
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 28.01.2011. 8:55 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kad će ljudi shvatiti da NE POSTOJI BESPLATNO studiranje?!

Sve mi to plaćamo, porezni obveznici su ovce za šišanje da bi netko uzimao političke bodove na njima u predizbornoj godini.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
question
Offline
Ukupno postova: 37
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 28.01.2011. 14:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

hm, pa da, plaćaju porezni obveznici, zašto onda da roditelji (koji su ti porezni obveznici) studenata plaćaju još jednom?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ica
Offline
Ukupno postova: 246
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 28.01.2011. 14:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Onda ne postoji ni besplatno zdravstveno osiguranje! Svi mi to plaćamo porezni obveznici - ali to se onda zove socijalna država u kojoj je besplatno zdravstveno i besplatno studiranje - ali naravno, netko to plaća! Ako je bolje tamo gdje svatko sebi plaća zdravstveno i školovanje - onda pogledajmo ameriku...zavrešni student je dužan stotine tisuća dolara...A ako se razboli komotno si može staviti omču oko vrata...čak i kada plaćaš zdravstveno, osiguravajuća kuća prvo traži kako da ti ne isplati osiguranje.

Meni se ipač socijalna država čini bolja - čovječnija!

Nadam se da će se smatrati redovno ispunjenim obvezama i oni studenti koji jedan ispit ne polože - tj. da nije uvjet SVE nego recimo jedan teži + jedan lakši ispit da se može prenijeti u narednu godinu.. Čišćenje godine je ogroman stres a i napor, tako da mi se ovakva "sigurnosna mreža" ne čini loša...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zuvvu
Offline
Avatar

Ukupno postova: 212
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 28.01.2011. 20:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ica je napisao/la (Pogledaj post): › Onda ne postoji ni besplatno zdravstveno osiguranje! Svi mi to plaćamo porezni obveznici - ali to se onda zove socijalna država u kojoj je besplatno zdravstveno i besplatno studiranje - ali naravno, netko to plaća! Ako je bolje tamo gdje svatko sebi plaća zdravstveno i školovanje - onda pogledajmo ameriku...zavrešni student je dužan stotine tisuća dolara...A ako se razboli komotno si može staviti omču oko vrata...čak i kada plaćaš zdravstveno, osiguravajuća kuća prvo traži kako da ti ne isplati osiguranje.

Meni se ipač socijalna država čini bolja - čovječnija!

Nadam se da će se smatrati redovno ispunjenim obvezama i oni studenti koji jedan ispit ne polože - tj. da nije uvjet SVE nego recimo jedan teži + jedan lakši ispit da se može prenijeti u narednu godinu.. Čišćenje godine je ogroman stres a i napor, tako da mi se ovakva "sigurnosna mreža" ne čini loša...

a jebote led... Rolling Eyes

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ica
Offline
Ukupno postova: 246
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 28.01.2011. 20:30 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pa da - zašto jebo me led? Ja sam to iskusio i zbog ne mogućnosti prenošenja sam pao godinu, zbog jednog ispita. Drugačije je kada znaš da moraš dati SVE a kolege koji su godinu prije tebe bili su mogli prenositi jedan teži i jedan lakši...Lijepo očistiš glavne ispite a taj jedan ak ne daš, daš nagodinu...ili ako želiš bolji prosjek...

Znam da zvuči smiješno da je čistit godinu stresno - ali poanta je da ispite treba dati u svakom slučaju, samo treba dati i prostora za disanje...prostora za recimo razboliti se i slično... Poprilično je teško 6 godina čistiti godinu za godinom bez da se u 6 godina ni jednom ne desi bolest ili poteškoća s nekim ispitom...profesori naravno nikada ne prave probleme.

P.S. Čemu citirati cijeli post a naglasiti samo pet riječi - onda citiraj samo to što želiš naglasiti...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zuvvu
Offline
Avatar

Ukupno postova: 212
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 28.01.2011. 21:30 
Naslov:  Re: Besplatno studiranje za redovne studente
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

znam o cemu pricas, jer ako studiras 6 godina onda je jedino rijec o medicini. ali napisao si to ko da ides na giljotinu, a ne da studiras... samo zbog toga je moj komentar bio takav (jer vjerojatno je to ni 10% stresa s kakvim ces se susretati u zivotu).

ali cemu ti sluze ects bodovi? kalkuliras si, do ljeta hvatas uvjet, za jesen ostavis ono sto nije uvjetno i na cemu ne mozes gubiti godinu (a koliko znam, ostali fakulteti cak ni nemaju uvjetne predmete, nego su im svi manje vise podjednako ects bodova).

a i bolest je poseban slucaj, tu onda postoji mogucnost da zamrznes godinu, ne gubis akademsku godinu, nego jedino ces godinu dana kasnije zavrsit.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Kontra_Uvijek
Offline
Ukupno postova: 37
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 28.01.2011. 23:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Jedan_iz_mase je napisao/la: ›
Kad će ljudi shvatiti da NE POSTOJI BESPLATNO studiranje?!

Sve mi to plaćamo, porezni obveznici su ovce za šišanje da bi netko uzimao političke bodove na njima u predizbornoj godini.

kolega baš mi se svidio vaš semafor na onom postu iznad ali ovaj vaš post ne podržavam....

ne mogu ne izdržati a ne komentirati ovu temu. svi mogu besplatno studirati cijelo obrazovanje. Sad treba pokazati svijetu, državi, narodu i studenti se trebaju jebeno udružit i biti pametni i sve ispite dati u roku da ne moraju platiti godinu i tako 100% na teret svi da državi budemo.....

to je sad poso

ajmooooooo (kak bi mamić reko)

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MegaSmrT
Offline
Avatar

Ukupno postova: 680
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 29.01.2011. 1:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kontra_Uvijek je napisao/la (Pogledaj post): ›
Jedan_iz_mase je napisao/la: ›
Kad će ljudi shvatiti da NE POSTOJI BESPLATNO studiranje?!

Sve mi to plaćamo, porezni obveznici su ovce za šišanje da bi netko uzimao političke bodove na njima u predizbornoj godini.

kolega baš mi se svidio vaš semafor na onom postu iznad ali ovaj vaš post ne podržavam....

ne mogu ne izdržati a ne komentirati ovu temu. svi mogu besplatno studirati cijelo obrazovanje. Sad treba pokazati svijetu, državi, narodu i studenti se trebaju jebeno udružit i biti pametni i sve ispite dati u roku da ne moraju platiti godinu i tako 100% na teret svi da državi budemo.....

to je sad poso

ajmooooooo (kak bi mamić reko)
To bi bilo lijepo Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ica
Offline
Ukupno postova: 246
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 29.01.2011. 17:29 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Slažem se u potpunosti - NAMJERNO završavat u roku svi sve!

Čini mi se kako ti bodovi ECTS nisu baš pametno po studente raspodjeljeni - tako nema ispita koji nosi manje od 5 bodova - a to je onda 5 000 kn. A ispit je tipa engleski ili tako neka glupost...imalo značajni ispit 8-9 bodova.

Studiranje ne bi trebalo biti giljotina - ali studij postaje sve više sličniji giljotini koja polako reže vrat...Uvijet je SVE, cijena godine je nekoliko plaća, profesorima tj. fakultetu nije u interesu da očisti student godinu nego da NE položi ispite pa da plaća još...

Znam da ovi studentski problemi nisu ništa naspram npr. čovjeka kojeg ću morati liječiti i koji može umrijeti - tu su ulozi daleko veći...Ali treba doći do te situacije, a put vodi preko fakulteta. Neznam zašto se uvijek gleda na sve samo ne na studente - da ide u korist i dobrobit studenta, tj. liječnika koji će liječiti čovjeka. Student koji je dao ispite navrat-nanos jer da čim prije očisti godinu možda neće biti dobar liječnik...jer je učio samo da dobije 2 i ne plaća godinu...Takvom studentu u takvoj situaciji ne pada na pamet da odbije ocjenu i lovi prosjek! Pogotovo ako je iz siromašne obitelji.

Besplatno studiranje za one koji izvršavaju obaveze je sasvim uredu. Samo da bude dopušteno prenijeti ispit-dva, za svaki slučaj...

Zamrzavanje godine se zna za što je - velika operacija, teška bolest..naravno to nije upitno...Ja sam mislio na normalne svakodnevne probleme s kojima se ljudi susreću (pa i studenti), zbog kojih možda neće moći čistiti godinu.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Jedan_iz_mase
Offline
Avatar

Ukupno postova: 173
Lokacija: Tu negdje, u masi
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 30.01.2011. 16:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ica je napisao/la (Pogledaj post): › Onda ne postoji ni besplatno zdravstveno osiguranje! Svi mi to plaćamo porezni obveznici - ali to se onda zove socijalna država u kojoj je besplatno zdravstveno i besplatno studiranje - ali naravno, netko to plaća! Ako je bolje tamo gdje svatko sebi plaća zdravstveno i školovanje - onda pogledajmo ameriku...zavrešni student je dužan stotine tisuća dolara...A ako se razboli komotno si može staviti omču oko vrata...čak i kada plaćaš zdravstveno, osiguravajuća kuća prvo traži kako da ti ne isplati osiguranje.
Meni se ipač socijalna država čini bolja - čovječnija!


Ovo je toliko nevjerojatno da sam morao citirati. Kaže, onda ne postoji besplatno zdravstveno. Ma hajde, tko bi rekao! Kakvo otrežnjenje! NARAVNO da nije besplatno, jer ako ti to ne plaćaš ne znači da ne plaćam ja. Ili hoćeš da ti pokažem svoj obračun plaće? Ili onaj od tvoje mame?
Dragi džabalebaroši, vi ste pobrkali PRAVA i POVLASTICE. Socijalna država nije država u kojoj je sve "besplatno", nego država koja će se pobrinuti za one koji su u najtežem položaju, koji nisu u stanju sami se pobrinuti za sebe. Ovako ispada da je cijeli jedan narod nesposoban plaćati svoj studij, a da ne govorim kako će se to dugoročno obiti o glavu, jer ono što ne plaćaš do toga ti nije ni stalo, ono što ne plaćaš za to te nije ni briga. Dakle, socijalna država nastupa tek ako je osoba ugrožena, npr. tek ako zbog bolesti nisi bio u stanju ispuniti studijske obveze, a NE UNAPRIJED, dok si još zdrav!

Džabalebaroši, svi bi kruva bez motike, torte bez rada!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ica
Offline
Ukupno postova: 246
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 30.01.2011. 17:10 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ovo je nevjerovatno da moram opet ja kometnirati. Socijalno zdravstveno znači da nije privatno - plaća ga država svima a svi iz svojih plaća odvajaju postotak u tu svrhu, a u cilju kako ne bi bilo ljudi kao u americi kojima treba zdravstveno a nemogu ga platiti... Taj socijalni pristup je jedan humani pogled na čovjeka, a ne kapitalistički.

Socijalno školovanje - ista stvar. Osnovna škola je socijalna, država nam je platila učitelje, školu, osnovnu i većini srednju. Baš me zanima koliko djece ide u privatne srednje i osnovne škole. Fakultet je kao zasebna stvar, nemora studirati svatko itd. itd. Ali ti isti kadri koji studiraju trebaju gle čuda - državi. Tako da je državi u interesu da plati (većini) školovanje.

E sad - tu nastupa problem kada pojedinci iz mase se nađu pametni, pa se protive - zašto bi oni plaćali i uzdržavali penzionere. Zašto bi oni izdvajali za zdravstveno za neke neradnike. Zašto bi izdvajali za školovanje nekih studenta...
Ti pojedinci ne uzimaju u obzir da se i oni mogu razboljeti, da mogu završiti na burzi bez mogućnosti zaposlenja, otići će u mirovinu, možda će im se djeca trebati školovati (osnovna,srednja,fakultet).

A socijalna država je ona koja se brine za sve - i one u najtežem položaju i one koji su sposobni. Znači ista prava za sve. Pravo na zdravlje, obrazovanje...

Ja svoj studij ne plaćam, plaća MZOŠ - i itekako mi je stalo do mog studija. Ja nisam sposoban plaćati svoj studij...jer osim tih 60-ak tisuća kn koliko košta moj studij, još 3 puta toliko mi treba za stan,hranu,režije,knjige i ostalu opremu potrebnu za studij. Da država nije platila ovih 60ak tisuća, platili bi roditelji... Ali osim mojim roditeljima, i državi je potreban liječnik ako se ne varam...i državi trebaju ekonomisti,pravnici,akademici...

Pojedinci iz mase smatraju kako su samodostatni na ovome svijetu. Nitko nije kao pojedinac iz mase. Samo on radi, samo on zaslužuje i treba.

Ako je državi u interesu duplo farbanje tunela i na što sve ne bacaju se pare - zašto se ne bi bacilo malo para i u pametnu stvar: obrazovanje! Koliko posto Hrvatska izdvaja za obrazovanje u usporedbi s ostalim Europskim državama?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: