Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Ekoproizvodi preskupi Osječanima

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65796
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 14.01.2011. 19:05 
Naslov:  Ekoproizvodi preskupi Osječanima
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pojmovi ekološki i zeleno sve su prisutniji među Osječanima, koji se rado odazivaju na sve organizirane prodaje ili prezentacije zdrave hrane. Jedna od redovitih akcija je i Zeleni četvrtak na osječkoj tržnici, gdje se svakoga tjedna nude razni proizvodi proizvedeni na zdrav način. No zdravo ujedno znači i skuplje, a što potvrđuje i Božica Perić, vlasnica “Mini sirane Perić” iz Viškovaca.

- Mnogi si ne mogu priuštiti više cijene ekološki uzgojene hrane i odustanu od kupnje. Ima i ekološki osviještenih građana, no viša cijena potpuno je opravdana. Mi imamo svoju farmu, svoje mlijeko i proizvodnja nam je skuplja, između ostaloga, i zbog bolje i skuplje hrane koju moramo dati govedima” kaže Perić.

A da ekoproizvode građani upotrebljavaju tek u slučaju krajnje nužde, odnosno zbog bolesti, potvrđuje i Danijel Gall, prodavač na štandu "Clusterbioqa".

- Ciljano kupuju vino, ulja i tri vrste meda, i to u svrhu izlječenja od alergija, prehlada... kaže Danijel Gall.

No drukčije iskustvo ima pčelar Milan Kramer, koji smatra da su se građani u posljednjih nekoliko godina opametili i da gledaju na kvalitetu, a manje na cijenu.

- Kupci traže brojne proizvode koji ne sadržavaju kemijska sredstva. Primjerice, propolisa ima malo, ali je cijena viša, i to stoga što je to izuzetno zdrav proizvod. To ljudi znaju, zaključuje Kramer.

Autor : M.Mihelić/Glas-Slavonije.hr

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
kyx
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1524
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.01.2011. 22:37 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

dragi vegani i vegetarijanci,moja hrana sere po vasoj! osijek031.com smile

_________________
osijek031.com smile "jebo babu, i baba je fina, i u babi ima vitamina" op sa sa osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.01.2011. 22:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

kyx je napisao/la: ›
dragi vegani i vegetarijanci,moja hrana sere po vasoj! osijek031.com smile

  Smile Dobra, bolja, najbolja . Stiže kikiriki . Very Happy

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ingo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3470
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 14.01.2011. 23:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Eko proizvodnja je otprilike kao proizvodnja prije 100 ili 200 godina.

Dakle ... ona ne iziskuje visokosifisticirane i napredne postupke u proizvodnji.

Ona iziskuje samo puno vise rada. A ekoproizvodjaci cijene svoj rad i zato su ti proizvodi skuplji.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.01.2011. 23:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

u ameriki jedna ekološki uzgojena paprika košta 1 dolar. isto toliko košta i hamburger u nekom mcshitu. pa vi vidite zašto se ameri nezdravo hrane. razlika između nas i njih po tom pitanju je što je kod nas preskup i junk food.


Zadnja promjena: DonQuijote; 14.01.2011. 23:23; ukupno mijenjano 1 put.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ica
Offline
Ukupno postova: 246
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 14.01.2011. 23:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

A da se plasira studentima preko studentskog centra - cijena nije bitna može biti i napuhana duplo...npr. 1L mlijeka je sada 15 kn u stucu. Studenti plate 3,7 kn ostatak država.
Tuna npr u konzervi je mislim 13-15 kn a u konzumu je ispod 5 kn ako se ne varam...

Ja sam za eko proizvode studnetima - za boga miloga studenti nemaju ni jabuku za kupiti u stucu poslje ručka!!! Ja sam sa sela pa imam sve te proizvode, dopremim od kuće...čak i vodu...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
frosty
Offline
Ukupno postova: 158
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.01.2011. 1:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ica je napisao/la: ›
A da se plasira studentima preko studentskog centra - cijena nije bitna može biti i napuhana duplo...npr. 1L mlijeka je sada 15 kn u stucu. Studenti plate 3,7 kn ostatak država.
Tuna npr u konzervi je mislim 13-15 kn a u konzumu je ispod 5 kn ako se ne varam...

Ja sam za eko proizvode studnetima - za boga miloga studenti nemaju ni jabuku za kupiti u stucu poslje ručka!!! Ja sam sa sela pa imam sve te proizvode, dopremim od kuće...čak i vodu...

malo sam racunao,pa jos malo pa koliko nesta platis preko ikice,za te iste novce mozes kupit u trgovini,to je toliko pranje novca da to nije istina.--

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Stella1989
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2929
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 15.01.2011. 1:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

frosty je napisao/la: ›
malo sam racunao,pa jos malo pa koliko nesta platis preko ikice,za te iste novce mozes kupit u trgovini,to je toliko pranje novca da to nije istina.--

Dosta proizvoda možeš u trgovini/trgovačkim centrima kupiti po manjoj cijeni, a njihova "prava" cijena po kantinama i STUC-u je veća (jogurti, sokići i sl.).

Tako da, kad vidiš koliko ti uzmu s iksice i dok dodaš za te iste proizvode, dođeš do računice da je isplativije kupovati u trgovinama/trgovačkim centrima.

A što se tiče ponude u STUC-u, Campusu i sl...stalno se nešto ukida...sad više ni mlijeko ne možemo kupiti kao prije. Do kraja 2010. godine, 5 mlijeka sam plaćala oko 7-8 kn, a sada se, blago rečeno, možemo slikati, jer je i to ukinuto. Pročitala sam da je forumaš Ica u ovoj temi napisao nešto više o tome.

Malo offtopic...ali bilo je super kad je radila ona trgovinica u STUC-u pa se moglo svašta kupiti, a ne na onoj traci, moraš doći za vrijeme ručka ili večere i čekati s hrpom studenata koja čeka kako bi pojeli špagete, neko meso i td.

Ajd, bar u Campusu je to odvojeno...ali kako mlijeko više ne možemo kupovati kao prije...tamo mi se jedino isplati otići samo nekad na ručak.

_________________
Ace Ventura: I'm ready to go in, Coach, just give me a chance. I know there's a lot riding on it, but it's all psychological. Just gotta stay in a positive frame of mind.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
frosty
Offline
Ukupno postova: 158
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.01.2011. 1:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

sto bi se reklo,prošla baka s kolačima.....

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.01.2011. 10:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ne razumijem, kakvu to skuplju hranu jedu eko krave?! Ja mislim da je baš suprotno i da zbog toga daju manje mlijeka pa je proizvod skuplji.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.01.2011. 10:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

PEGY je napisao/la: ›
Ne razumijem, kakvu to skuplju hranu jedu eko krave?! Ja mislim da je baš suprotno i da zbog toga daju manje mlijeka pa je proizvod skuplji.

Jedu hranu koja ne bi trebala biti tretirana koje-kakvim herbicidima, pesticidima i umjetnim gnojivima. Stoga je pri uzgoju takve stočne hrane, manji prinos po jedinici mjere što hranu automatski čini skupljom.

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.01.2011. 12:29 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

simo031 je napisao/la: ›
PEGY je napisao/la: ›
Ne razumijem, kakvu to skuplju hranu jedu eko krave?! Ja mislim da je baš suprotno i da zbog toga daju manje mlijeka pa je proizvod skuplji.

Jedu hranu koja ne bi trebala biti tretirana koje-kakvim herbicidima, pesticidima i umjetnim gnojivima. Stoga je pri uzgoju takve stočne hrane, manji prinos po jedinici mjere što hranu automatski čini skupljom.


aha! kužim!

samo...mislila sam da su eko krave na pašnjaku veći dio godine

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ica
Offline
Ukupno postova: 246
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.01.2011. 12:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Sumnjam da se više može ostvariti bilo što eko u bilo kojoj zemlji svijeta...svuda su pesticidi, herbicidi, gmo se proširio...tako da pojam eko nije baš ono što mi mislimo...eto može se ipak pokušati što ekološkije uzgajati...

Stuc je tema sam po sebi, tako da moramo malo offtopic se dotaknuti - ipak je to potencijalno veliko tržište: Studenti Republike Hrvatske. Samo to očito nitko ne vidi, ili vidi ali ne haje. Ili vidi ali nema koristi...neznam u čemu je problem. Zašto je stucu u interesu da studenti kupuju mlijeko preko konzuma i lidla? Jabuke, šljive...npr kad je sezona šljiva ja bi volio kupiti koju šljivu pa pojesti...Samo, ja pojedem šljive jer mi roditelji donesu jer imam kod kuće šljivik. - a što oni koji nemaju kod kuće šljivik, trešnje, kruške, jabuke, grožđe...

Znači studenti se žale da nemaju proizvoda a seljaci se žale da nemaju gdje prodati - jel tu netko vidi očito riješenje problema studenata i seljaka?

EKO PROIZVODI STUDENTIMA. Seljaci se trebaju udružiti u nekakvu zadrugu ili d.o.o. ili kako već to ide a u smislu zajedničkog nastupa gdje mogu onda dati državi - stucu, ponudu svojih proizvoda! Zar to nije u interesu ministarstava raznih...?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PreacheR
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1076
Lokacija: Osijek, JUG II
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.01.2011. 13:37 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ingo je napisao/la (Pogledaj post): › Eko proizvodnja je otprilike kao proizvodnja prije 100 ili 200 godina.

Dakle ... ona ne iziskuje visokosifisticirane i napredne postupke u proizvodnji.

Ona iziskuje samo puno vise rada. A ekoproizvodjaci cijene svoj rad i zato su ti proizvodi skuplji.


Djelomično si u pravu. Ekoproizvodnja nikako nije kao proizvodnja prije 100 ili 200 godina, možda samo kod Amiša koji još uvijek oru pomoću konja i volova. U današnjoj ekoproizvodnji se također koristi najsuvremenija mehanizacija, također se siju i najnovije sorte i hibridi. Naravno, velika se važnost pridaje autohtonim sortama bilja i pasminama stoke. Bit ekoproizvodnje je ograničena uporaba sredstava za zaštitu bilja i umjetnih gnojiva. Zabranjeni su pospješivači i retardanti rasta, kao i hormoni u stočarstvu. Dopuštena su određena sredstva za zaštitu bilja i to u prvom redu ona na biljnoj bazi i ona koja nisu toksična za druge organizme i koja ne kontaminiraju podzemne vode. U ekološkom stočarstvu nisu zabranjeni koncentrati, ali su ograničeni na udio od 10 - 20%.
Više je razloga zašto su ekoproizvodi skuplji od ekoloških. Osim nekih klasičnih tržišnih zakonitosti ponude i potražnje, na veću cijenu uvelike utječu i osjetno manji prinosi ekoloških proizvoda.
Već sam negdje prije pisao na ovom forumu kako bi bilo dobro kada bi grad sufinancirao uvođenje ekoloških namirnica u osječke dječje vrtiće, no od ove sadašnje vlasti ne treba očekivati nikakve inventivne poteze.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zuvvu
Offline
Avatar

Ukupno postova: 212
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.01.2011. 14:55 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ica je napisao/la (Pogledaj post): › Sumnjam da se više može ostvariti bilo što eko u bilo kojoj zemlji svijeta...svuda su pesticidi, herbicidi, gmo se proširio...tako da pojam eko nije baš ono što mi mislimo...eto može se ipak pokušati što ekološkije uzgajati...

...koji uopce nisu neophodni u poljoprivredi i bez kojih se definitivno moze jednako uspjesno raditi i imati prinose.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: