Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Od veljače krediti za studente iz cijele županije

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65867
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 08.01.2011. 8:32 
Naslov:  Od veljače krediti za studente iz cijele županije
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nakon što su u protekle dvije godine to mogli činiti samo studenti s prebivalištem u Osijeku i okolici, od idućega mjeseca povoljne studentske kredite moći će podizati i studenti s cijeloga područja Osječko-baranjske županije.
Projekt je pokrenut na inicijativu HNS-a, a ugovor o suradnji u jesen 2008. godine sklopili su Grad Osijek i Hypo banka. Tu je pogodnost do sada iskoristilo gotovo stotinu studenata.

Na posljednjoj sjednici Županijske skupštine u 2010. godini prihvaćeno je da se iz proračuna izdvoji 80.000 kuna, a uz pomoć Zagrebačke banke stvorit će se kreditni potencijal od osam milijuna kuna - kaže Stjepan Čuraj, inicijator i predsjednik Povjerenstva za provedbu ovoga projekta.

Studenti iz Osijeka moći će birati koju kreditnu liniju koristiti jer će i Grad Osijek ovih dana produžiti svoj ugovor s Hypo bankom. Što se tiče Županije, ona će subvencionirati 2 posto kamata, čime će početnu kamatnu stopu od 6,3 posto spustiti na najviše 4,3 posto za krajnjega korisnika.

- Pozivamo i jedinice lokalne samouprave da se uključe i dodatno subvencioniraju kamate za korisnike sa svojeg područja. Inače, krediti su kunski, bez valutne klauzule, a i dalje se mogu podizati za pokrivanje troškova studiranja, ali i plaćanja školarina - najavljuje Čuraj.

Rok otplate 10 godina

Kredite mogu podići redoviti studenti sveučilišnog, stručnog ili poslijediplomskog studija, s prebivalištem na području OBŽ-a, a kao sudužnici obično se uzimaju roditelji. Krediti iznose od 500 do 4.000 kuna mjesečno, ovisno o tome studiraju li u Osijeku, drugdje u Hrvatskoj ili u inozemstvu. Banka prvi iznos uplaćuje 48 sati od kompletiranja dokumentacije. Studenti iznos počinju vraćati kada se zaposle ili 12 mjeseci nakon završetka fakulteta, a rok vraćanja je deset godina.


Autor : T.Levak/Glas-Slavonije.hr

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
barba
Offline
Ukupno postova: 209
Lokacija: svemir
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 08.01.2011. 10:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

iz cijele OBŽ, ne cijelog OBŽ-a, jerje ova obž, a ne ovaj OBŽ

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
FunkyLady
Offline
Ukupno postova: 613
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 08.01.2011. 12:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Htjedoh i ja to komentirati, ali vidjeh da me netko već pretekao... drago mi je zbog toga Very Happy

_________________
„Koja se to bit otkriva nakon što svi društveni snovi iščeznu, a čovjek uvidi da su "mogućnosti vjere za njega posve dokinute"? Tijelo. Samo ecce homo, očiti patetični, konkretni čovjek. Jer "jedno je sigurno: meso smo, potencijalne lešine. Kad god uđem u mesnicu začudim se što nisam ondje, umjesto tih životinja."“
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
more456
Offline
Ukupno postova: 199
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 08.01.2011. 21:47 
Naslov:  Re: Od veljače krediti za studente iz cijelog OBŽ-a
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

To se zove bankarski koncept obrazovanja, a inkorporiran je u bolonjsku reformu. Očekivano je od HNS-a kao neoliberalne stranke da zastupa interese bankarskog lobija.
Bolonjski proces (produkt neoliberalizma) uveo je školarane, a banke uvode kredite za plaćanje školarine.
Banke u svakoj varijanti zarađuju. Gubi većina poreznih obveznika jer će se moći školovati samo bogati.
Ako kandidat u predviđenom roku ne počne vraćati kredit, banka će se naplatiti iz depozita koji je dao grad Osijek. Banka ništa ne riskira, samo će povećati profit.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
dr.jubar
Offline
Ukupno postova: 132
Spol: Muško Muško
Post Postano: 09.01.2011. 0:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bravo! ajmo malo tjerat studente u dužničko ropstvo. fakjea:)

nb, iz cijele obž, ali je ispravno napisano iz cijelog obž-a.

_________________
Svečano obećajem upravi Filozofskog fakulteta, Senatu Sveučilišta i Ministarstvu znanosti da ću prije crknut nego im dat i lipe na ime školarine kad uvedu linearni sustav naplate školarina ili budu naplaćivali prenošenje ECTS boda u sljedeću akademsku godinu.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 09.01.2011. 10:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...a što ako student nema jamca?

mislim, itako su svi prezaduženi pa tko će onda biti jamac za nešto "neopipljivo"?
možda OBŽ?!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
more456
Offline
Ukupno postova: 199
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 09.01.2011. 12:44 
Naslov:  Re: Od veljače krediti za studente iz cijele županije
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Do sada je kredite dijelio samo grad Osijek. Kada prvi od tih studenata diplomiraju vidjet ćemo tko će vraćati kredite. Ako student (diplomirani) nije u stanju vraćat kredit vratit će ga grad Osijek (odnosno banka će se naplatiti iz depozita koji je dao grad Osijek).
Grad Osijek je bogat, pa si to može dozvoliti.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Popaj031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 40
Lokacija: OsijeK
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 09.01.2011. 22:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ja ne znam što je vama da gledate ovo tako negativno. Osobno sam korisnik ovog kredita i ne vidim ga kao način da me se odere nego način da mi OMOGUĆI ŠKOLOVANJE.

Da ja vas pitam, ako nemate novaca (a očito da imate čim ne vidite širu sliku ili ste završili školovanje a nemate djecu koja planira upisati fakultet) kako ćete se školovati u našoj lijepoj, zemlji znanja ako si to ne možete priuštiti (dakle ja studiram u Zagrebu iz Osijeka sam, upao sam bez plaćanja ali s čime da platim [ne samo 'život'] već i stanovanje [u slučaju da nisam imao sreće i upao u dom]????

Svaka čast na incijativi za cijelu županiju! Tko bude koristio ovo će mu biti od ogromne pomoći a tko ne... Jebiga ne ide nikome na štetu.

_________________
I oughta busk you right in the mush.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 10.01.2011. 9:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Takav oblik financiranja školovanja sasvim je uobičajen u anglosaksonskim zemljama.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
barba
Offline
Ukupno postova: 209
Lokacija: svemir
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 10.01.2011. 11:55 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bitno je da smo se u svemu ugledali na anglosaksonce, kao da su oni najpametniji, najbolji i sve naj... samo tako, možda jednom i postanemo anglosaknosci

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
redcode
Offline
Ukupno postova: 23
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 02.02.2011. 14:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ja sam zainteresiran za studentski kredit... zanima me gdje se mogu obratiti i upitati za uvjete i papirologiju koju trebam dostaviti?

unaprijed hvala !

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Bojo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1705
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 02.02.2011. 23:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

redcode je napisao/la (Pogledaj post): › ja sam zainteresiran za studentski kredit... zanima me gdje se mogu obratiti i upitati za uvjete i papirologiju koju trebam dostaviti?

unaprijed hvala !

treba ti potvrda s faksa i osobna...odeš u onaj žuti objekat u tvrđi...valjd je to poglavarstvo...u kuhačevoj ulici...i pitaš čiku na porti di da se raspitaš za stud. kredit...reći će ti da odeš u pisarnicu i objasnit di je to....tamo ispuniš još jedan papir i čekaš poziv...koji ja čekam od listopada prošle godine...
p.s. jel neko dobio studentski kredit ove godine?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: