Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Tečajevi informatičkih škola-laž i prijevara ili?

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Osječanin
Offline
Ukupno postova: 2492
Spol: Muško Muško
Post Postano: 07.12.2010. 21:01 
Naslov:  Tečajevi informatičkih škola-laž i prijevara ili?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Već duže vrijeme razmišljam o toj temi. Jesu li ti tečajevi prodavanje magle nezaposlenim ljudima za nemale novce. Sigurno i vi znate nekog tko je upisao te tečajeve tipa PC operater i sl., položio, upisali mu u radnu knjižicu i šta sad? Jel se netko zaposlio na osnovu toga? Ti tečajevi koštaju tisuće kuna. Za nezaposlene pravo malo bogatstvo( a bogami i za zaposlene). Da li je to samo skupo plaćanje lažne nade u bolje sutra? Koliko ti ljudi koji završe te famozne tečajeve uopće imaju znanja? Nedavno mi je radni kolega rekao da ide na svečanost proslave završetka takvog tečaja u jednoj informatičkoj školi. Svi položili i dobili uvjerenja a kaže mi da nisu do kraja obradili cijeli program. Al nema veze, glavno da su iskeširali po nekoliko tisuća kuna za tečaj..Koliko uopće ti ljudi imaju znanja kada završe te famozne tečajeve?Koga uopće zanimaju ljudi koji su završili te tečajeve?Laž i prijevara ili?


Zadnja promjena: Osječanin; 07.12.2010. 21:04; ukupno mijenjano 1 put.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MissTake
Offline
Avatar

Ukupno postova: 8773
Lokacija: Somewhere over the Rainbow
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 07.12.2010. 21:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ima sad nova fora koju šalje jedna škola, naime dobiješ bespla tečaj, ali kad dobiješ prvi posao vraćaš u ratama od plaće

_________________
► Play ♫♫♫ ılılllıllıı ♫♫♫ ılılllıllıı Pause ll

SVI SMO MI VUCO
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Osječanin
Offline
Ukupno postova: 2492
Spol: Muško Muško
Post Postano: 07.12.2010. 21:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

MissTake je napisao/la (Pogledaj post): › ima sad nova fora koju šalje jedna škola, naime dobiješ bespla tečaj, ali kad dobiješ prvi posao vraćaš u ratama od plaće


prvi put čujem...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
empetri
Offline
Avatar

Ukupno postova: 656
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 07.12.2010. 22:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ha čuj, ovisi o tvome odnosu prema tečaju, stavu, svrsi.

Imam dva oprečna mišljenja i iskustva vezana uz tečajeve.

Jedno je da su nepotrebni, sve što se uči tamo, može se napraviti i kod kuće. Sada se hvala velikom špaget čudovištu može naći brdo kvalitetnih materijala i tzv. "tutorijala" za bilo što vezano uz IT, uz to pratiti kakav forum usko vezan uz temu i dobiđenja. Novci i dalje u novčaniku ili utrošeni na put po skandinavskim zemljama.

Drugo je da su tečajevi ponekad sjajni da potaknu i pokrenu da konačno počneš raditi to što si pišeš u "to do" listu već godinama da želiš znati. Ja sam osobno položio tečaj za web i grafičkog dizajnera. Naučio sam osnove, dobio sam par certifikata, super! No ono najbitnije je da sam poslije tečaja, zbog samog tečaja, sam krenio dalje u te vode.

Što se tiče priznanja, moram priznati da je jedan od glavnih razloga što sam dobio jednu studentsku praksu u Slovačkoj jer sam na kraju nominacije dodao i skeniranih par certifikata sa tog tečaja.

Istina je da to apsolutno ništa ne znači što se tiče znanja o samom predmetu, ali je jako psihološko oruđe.

_________________
--
Finding beauty in the dissonance.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Bilke
Offline
Avatar

Ukupno postova: 634
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 07.12.2010. 22:53 
Naslov:  Re: Tečajevi informatičkih škola-laž i prijevara ili?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ključ smislenog odgovora je u očekivanju samog polaznika.

  • Ako polaznik upisuje tečaj da stekne osnove iz nekog područja gdje je svjestan da ukoliko želi postati stručnjak u tom području, morat će grijati stolicu sljedećih pola godine-godinu, a možda i više, tada tečaj ima smisla jel može dati jako dobru osnovu u ubrzati proces.
  • Protivno, ako polaznik upisuje tečaj jer su mu rekli da će dobiti upis tečaja u radnu knjižicu, čime će se moći slavodobitno ušetati u svaku firmu gdje će poslodavac otvoriti šampanjac čim ga vidi, doći će do razočarenja.


Zbog prevare? Prije bih rekao naivnosti polaznika.

Tečaj PC Operater ne daje komparativnu prednost, već koliki-toliki priključak s ostalom konkurencijom nezaposlenih.

Bio sam predavač u jednoj osječkoj tvrtki gdje sam držao tečaj izrade web stranica. 90% polaznika dolazilo mi je s predznanjem osnovnog korištenja računala i očekivanjima da će oni nakon tečaja znati napraviti novi index.hr. Malo realnosti ljudi. Tečaj može biti samo uod u neko područje. Ukoliko želite biti stručnjaci, zapnite sami...

Nije mi bilo nikad jasno zašto informatičke škole promoviraju program tako da naglašavaju upis u radnu knjižicu kao glavnu stvar, a ne stečeno znanje. Čini mi se da se prilagođavaju inteligenciji i željama naroda.

Uglavnom, čak i ako imate tečaj u informatičkoj knjižici, nemojte ga naglašavati poslodavcu. Mislim da se s tim neće napraviti ništa.

Pozz

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Osječanin
Offline
Ukupno postova: 2492
Spol: Muško Muško
Post Postano: 08.12.2010. 0:08 
Naslov:  Re: Tečajevi informatičkih škola-laž i prijevara ili?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

nedavno je bio prilog na tv-u o završetku nekog informatičkog tečaja za nezaposlene..i sad glavni lik priča stare klišeje o konkurentnosti onih koji su završili tečaj, pa spominje i neka druga zanimanja odnosno prekvalifikcije i počinje pričati kako su svi zavarivači koji su se prekvalificirali našli posao..u prilogu o završenom tečaju za pc operatera za nezaposlene..čovjek priča o zavarivačima koji su našli posao...mislim ono, WOTAFAK????

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 08.12.2010. 8:37 
Naslov:  Re: Tečajevi informatičkih škola-laž i prijevara ili?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

 Pohađao sam jedan od tih tečajeva. Izuzetno sam zadovoljan programom i predavačima. Koliko će tko zapravo naučiti na predavanjima tog tipa, ovisi isključivo o ozbiljnosti pristupa svakoga polaznika ponaosob. No ako stečena znanja, ne počnete svakodnevno primjenjivati praktično, vrlo brzo vas „vrijeme pregazi“ i utopite se u informatičku prosječnost zbog brzog napredovanja informatičkih tehnologija. Sutra bih ponovo upisao neki od takvih tečaja kad bi mi se ukazala prilika, naravno sukladno sa mojim interesima i potrebama, jer ulaganje u obrazovanje je jedino ulaganje koje nije nikada pogrešno. Cijene takvih tečajeva su definitivno prevelike, no to je dio priče o ponudi i potražnji.

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
jeremy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 101
Lokacija: s druge strane ogledala
Spol: Muško Muško
Post Postano: 08.12.2010. 19:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

simo031 je napisao/la: ›
 ako stečena znanja, ne počnete svakodnevno primjenjivati praktično, vrlo brzo vas „vrijeme pregazi“ i utopite se u informatičku prosječnost zbog brzog napredovanja informatičkih tehnologija.


totalno

također završih tečaj i mislim da su valjda svi iz moje grupe osim mene našli posao...

_________________
Jeremy spoke in class today
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MissTake
Offline
Avatar

Ukupno postova: 8773
Lokacija: Somewhere over the Rainbow
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 09.12.2010. 21:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Osječanin@ to su ti ovaj mjesec dobili svi koji su na zavodu, a napisali su da bi išli na informatičke tečajeve...

dobiješ na kućnu adresu popratno pismo u kojem stoji da će "stipendijama" obuhvatiti 1200 polaznika, dok si nezaposlen nemaš obavezu plaćati školarinu, a akd se zaposliš vraćaš stipendiju mjesečnim uplatama Very Happy

_________________
► Play ♫♫♫ ılılllıllıı ♫♫♫ ılılllıllıı Pause ll

SVI SMO MI VUCO
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Osječanin
Offline
Ukupno postova: 2492
Spol: Muško Muško
Post Postano: 09.12.2010. 21:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

MissTake je napisao/la (Pogledaj post): › Osječanin@ to su ti ovaj mjesec dobili svi koji su na zavodu, a napisali su da bi išli na informatičke tečajeve...

dobiješ na kućnu adresu popratno pismo u kojem stoji da će "stipendijama" obuhvatiti 1200 polaznika, dok si nezaposlen nemaš obavezu plaćati školarinu, a akd se zaposliš vraćaš stipendiju mjesečnim uplatama Very Happy


svaka čast ako je to istina! Razz

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
nicoll
Offline
Avatar

Ukupno postova: 236
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 09.12.2010. 22:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

slažem se da je tečaj dobar uvod u nešto..završila sam autocad2d dok sam studirala i pomogao mi da naučim osnove, pa mi je dalje bilo lakše samoj kopčati stvari..i sad sam počela čačkati po 3d, i opet bi mi dobrodošao tečaj da ubrzam to učenje...al me trenutno 6 000kn ne žulja u đepu jer ne radim..

ali tečaj svakako ne garantira da ćeš dobiti ikakvo znanje po završetku, to ovisi koliko si zainteresiran, ali da ćeš dobiti diplomu-to sigurno, to si platio Smile

i da, mene poslodavac ne pita jeste li završili tečaj autocada 3d, već jel znam 3d..briga ikoga za tu diplomu..
tako da,ne smatram da sam u prednosti ako imam nešt upisano u radnu knjižicu ili ne, ionako te testiraju kad dođeš na razgovor za posao..

_________________
Ona njemu:
"Bilo bi lijepo da si malo uzbuđen."
On njoj:
"Bilo bi uzbudljivo da si malo lijepa." osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: