Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Osječanin na krovu Afrike

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65873
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 24.11.2010. 8:46 
Naslov:  Osječanin na krovu Afrike
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Svaki ozbiljan planinar koji imalo drži do sebe na popisu obveznih uspona ima onaj na Kilimanjaro, već kultnu afričku planinu u sjeveroistočnoj Tanzaniji, koja ima i najviši vrh "Crnog kontinenta", Uhuru, na impozantnih 5.895 metara visine. Isti je slučaj i s Osječaninom Jasminom Sadikovićem, predsjednikom Udruge za zaštitu prirode i okoliša Zeleni Osijek, koji je Uhuru prvi put u životu osvojio 10. studenoga točno u 6.35 sati po lokalnom vremenu, nakon sedmodnevnog uspona.

- Uspon na Kilimanjaro već dugo mi je bio želja. Kada sam ljetos saznao da je prihvaćeno moje sudjelovanje na Konferenciji o zaštiti voda početkom studenoga u Tanzaniji, odmah sam počeo planirati uspon i pripremati se. Imao sam relativno malo vremena, samo tri mjeseca, a vježbao sam usponima po hrvatskim brdima i planinama, poput Bijelih i Samarskih stijena u Gorskom kotaru, Velebita i Papuka, priča 36-godišnji Jasmin.

Paralelno je bio u kontaktu s planinarom Brianom Jacksonom iz Južnoafričke Republike, s kojim je već prije bio na ekspediciji po Laosu i Kambodži. Uhuru su osvojili zajedno, praćeni s osam nosača. Ovu ekspediciju zajednički su organizirali Zeleni Osijek i Hrvatsko planinarsko društvo Belišće, a financijski je pomoglo niz sponzora.

Uspon i silazak trajali su od 3. do 13. studenoga, a penjali su se Machame rutom, koja se ubraja u najteže.

- Jedan je od razloga velika visinska razlika zadnjeg dana uspona na vrh. Također, to je strmiji uspon, a uz to cijelim se usponom spava u šatorima, visinskim logorima. Posljednja dva dana uspona spavali smo na minus 15 Celzijevih stupnjeva. No zato je osvajanje vrha bilo još slađe, a osjećaj neopisiv, kaže Sadiković, koji će detaljnije dojmove objaviti i u putopisnoj reportaži za Glas Slavonije.

- Pored uspona na Kilimanjaro posjetili smo i prekrasne nacionalne parkove u Tanzaniji i Zanzibaru... Što dalje? Prvo odmora, no već postoje nove ideje za uspone, što će se znati uskoro, zaključuje osječki avanturist.

Osvojio i Mount Blanc

Sadiković naglašava da mu je ovo bila četvrta pustolovna ekspedicija u životu. Prije Kilimanjara, 1996. godine s HPD "Zanatlija" Osijek osvojio je Mount Blanc, najviši vrh Europe, 2002. godine sam je sudjelovao u trekkingu (sportsko penjanje, nap. a.) po Himalaji, a 2008. godine bio je u Laosu i Kambodži preko Udruge Zeleni Osijek.

- Kilimanjaro, najviša samostojeća planina na svijetu, do sada je svakako bio najteži izazov, organizacijski i fizički. Naglašavam da se u prosjeku na vrh uspije popeti samo polovica onih koji krenu. Najčešći su smrtni slučajevi zbog visinske bolesti, zaključuje Sadiković.

Tekst: Tomislav Levak/Glas-Slavonije.hr

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: