Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Tramvaj nema prednost na kružnom toku

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
osijek24
Offline
Ukupno postova: 14
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 23.11.2010. 18:23 
Naslov:  Tramvaj nema prednost na kružnom toku
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Da izbjegnemo raspravu bez argumenata i priče kao "Tramvaj je zakon na cesti" i "Tramvaj uvijek ima prednost", molio bih da mi netko kaže po kojem članku iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama tramvaj ima prednost kada se sa sporedne ceste uključuje na glavnu ili siječe glavnu cestu kao što je to slučaj kada se uključuje sa Županijske koja je sporedna na kružni tok.
Ne pričamo o solidarnosti da li bi bilo lijepo propustiti tramvaj, nego po kojem članku tramvaj ima prednost.
Svi smo vjerojatno vidjeli kada semafori ne rade, da na križanju Županijske i Gundulićeve tramvajci uredno propuštaju sve koji se kreću po Gundulićevoj koja je glavna kad semafori ne rade, kao što propuštaju sve na Kapucinskoj koja je glavna kad se uključuju iz Radićeve a semafori ne rade.
Hvala

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 23.11.2010. 19:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ako se dobro sjećam, kada sam išla u autoškolu učila sam da vozila na tračnicama imaju prednost ako nije drugačije označeno.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Sir William
Offline
Ukupno postova: 360
Spol: Muško Muško
Post Postano: 23.11.2010. 19:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

šta je, jel te pokupio? Very Happy

_________________
Sir William
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 23.11.2010. 19:11 
Naslov:  Re: Tramvaj nema prednost na kružnom toku
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ZAKON
O SIGURNOSTI PROMETA NA CESTAMA


7. PROPUŠTANJE VOZILA I PREDNOST PROLASKA

Članak 57.

(1) Na raskrižju cesta iste važnosti ili u susretu s drugim vozilom vozač je dužan propustiti vozilo koje nailazi s njegove desne strane.

(2) Vozač vozila koji skreće ulijevo dužan je propustiti vozilo koje, dolazeći iz suprotnog smjera, zadržava smjer svojeg kretanja ili skreće udesno, osim ako postavljenim prometnim znakom nije drukčije određeno.

(3) Iznimno, od odredaba stavka 1. i 2. ovoga članka, na raskrižju ili pri susretu s vozilom koje se kreće po tračnicama vozač je dužan propustiti takvo vozilo bez obzira s koje strane dolazi, osim ako postavljenim prometnim znakom nije drukčije određeno.

...


Zadnja promjena: simo031; 23.11.2010. 19:11; ukupno mijenjano 1 put.

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
osijek24
Offline
Ukupno postova: 14
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 23.11.2010. 19:11 
Naslov:  Re: Tramvaj nema prednost na kružnom toku
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Smile nije me pokupio, ali često ih jedva izbjegnem koliko izlijeću na kružni. Većina vozača automobila misli da tramvaj ima uvijek prednost, čak i kad se uključuje sa sporedne ceste. Čak i vozači tramvaja očito ne čitaju zakon.

I ja ih pustim iz solidarnosti da ne čekaju, ali po zakonu nemaju prednost prolaska.

Ja tvrdim da nema prednost, i da ne bi raspravljali u stilu: "čini mi se da sam negdje čuo", molim za članak iz zakona po kojem imaju prednost kad se uključuju sa sporedne ceste na glavnu.

Tog članka nema, pa bi volio da to vozači saznaju ovdje kad već nisu učili za ispit. Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
osijek24
Offline
Ukupno postova: 14
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 23.11.2010. 19:16 
Naslov:  Re: Tramvaj nema prednost na kružnom toku
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

simo031 je napisao/la (Pogledaj post): › ZAKON
O SIGURNOSTI PROMETA NA CESTAMA


7. PROPUŠTANJE VOZILA I PREDNOST PROLASKA

Članak 57.

(1) Na raskrižju cesta iste važnosti ili u susretu s drugim vozilom vozač je dužan propustiti vozilo koje nailazi s njegove desne strane.

(2) Vozač vozila koji skreće ulijevo dužan je propustiti vozilo koje, dolazeći iz suprotnog smjera, zadržava smjer svojeg kretanja ili skreće udesno, osim ako postavljenim prometnim znakom nije drukčije određeno.

(3) Iznimno, od odredaba stavka 1. i 2. ovoga članka, na raskrižju ili pri susretu s vozilom koje se kreće po tračnicama vozač je dužan propustiti takvo vozilo bez obzira s koje strane dolazi, osim ako postavljenim prometnim znakom nije drukčije određeno.

...


Taj članak sam čekao:
U stavci 1 piše o cestama iste važnosti, gdje vozač mora poštivati pravilo desne strane.
U stavci 2 piše da vozač koji skreće lijevo mora propustiti onoga iz suprotnog smijera.
A stavka 3 kaže da su tramvaji izuzeti iz stavki 1 i 2..

Ulazak sa sporedne na glavnu cestu je regulirano stavcima iza stavke 3, koje si namjerno ispustio, a za njih tramvaj nije iznimka:

Članak 57.


(4) Vozač koji ulazi vozilom na cestu koja je prometnim znakom označena kao cesta s prednošću prolaska dužan je propustiti sva vozila koja se kreću tom cestom.

(5) Vozač je dužan propustiti sva vozila koja se kreću cestom na koju ulazi i kad ta cesta nije prometnim znakom označena kao cesta s prednošću prolaska, ako vozilom ulazi sa ceste bez suvremenoga kolničkog zastora na cestu sa suvremenim kolničkim zastorom.

(6) Vozač koji pri skretanju presijeca biciklističku stazu ili traku koja se pruža uzduž kolnika kojim se kreće, dužan je propustiti bicikle koji se kreću po biciklističkoj stazi ili traci u istom ili suprotnom smjeru.

(7) Novčanom kaznom u iznosu od najmanje 1.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač ako postupi suprotno odredbama ovoga članka, a vozaču motornog vozila izreći će se i dva negativna boda.

( 8 ) Za prekršaje iz ovoga članka vozaču motornog vozila će se izreći i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju do tri mjeseca.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 23.11.2010. 19:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ajmo pitat čaletu, on svaki dan na radio osijeku priča o prometu

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 23.11.2010. 19:26 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

osijek24 je napisao/la: ›
simo031 je napisao/la (Pogledaj post): › ZAKON
O SIGURNOSTI PROMETA NA CESTAMA


7. PROPUŠTANJE VOZILA I PREDNOST PROLASKA

Članak 57.

(1) Na raskrižju cesta iste važnosti ili u susretu s drugim vozilom vozač je dužan propustiti vozilo koje nailazi s njegove desne strane.

(2) Vozač vozila koji skreće ulijevo dužan je propustiti vozilo koje, dolazeći iz suprotnog smjera, zadržava smjer svojeg kretanja ili skreće udesno, osim ako postavljenim prometnim znakom nije drukčije određeno.

(3) Iznimno, od odredaba stavka 1. i 2. ovoga članka, na raskrižju ili pri susretu s vozilom koje se kreće po tračnicama vozač je dužan propustiti takvo vozilo bez obzira s koje strane dolazi, osim ako postavljenim prometnim znakom nije drukčije određeno.

...


Taj članak sam čekao:
U stavci 1 piše o cestama iste važnosti, gdje vozač mora poštivati pravilo desne strane.
U stavci 2 piše da na cestana iste važnosti, vozač koji skreće lijevo mora propustiti onoga iz suprotnog smijera.
A stavka 3 kaže da su tramvaji izuzeti iz stavki 1 i 2..

Ulazak sa sporedne na glavnu cestu je regulirano stavcima iza stavke 3, koje si namjerno ispustio, a za njih tramvaj nije iznimka:

Članak 57.


(4) Vozač koji ulazi vozilom na cestu koja je prometnim znakom označena kao cesta s prednošću prolaska dužan je propustiti sva vozila koja se kreću tom cestom.

(5) Vozač je dužan propustiti sva vozila koja se kreću cestom na koju ulazi i kad ta cesta nije prometnim znakom označena kao cesta s prednošću prolaska, ako vozilom ulazi sa ceste bez suvremenoga kolničkog zastora na cestu sa suvremenim kolničkim zastorom.

(6) Vozač koji pri skretanju presijeca biciklističku stazu ili traku koja se pruža uzduž kolnika kojim se kreće, dužan je propustiti bicikle koji se kreću po biciklističkoj stazi ili traci u istom ili suprotnom smjeru.

(7) Novčanom kaznom u iznosu od najmanje 1.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač ako postupi suprotno odredbama ovoga članka, a vozaču motornog vozila izreći će se i dva negativna boda.

( 8 ) Za prekršaje iz ovoga članka vozaču motornog vozila će se izreći i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju do tri mjeseca.



Vozač motornog vozila ili vozač šinskog vozila, kako piše lijepo molim? Priki, tumači ti u svojoj glavi zakon kako želiš, no ja ti svakako savjetujem da ne izlećeš pred tramvaj. Very Happy

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
osijek24
Offline
Ukupno postova: 14
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 23.11.2010. 19:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

simo031 je napisao/la (Pogledaj post): ›
Vozač motornog vozila ili vozač šinskog vozila, kako piše lijepo molim? Priki, tumači ti u svojoj glavi zakon kako želiš, no ja ti svakako savjetujem da ne izlećeš pred tramvaj. Very Happy


U svim stavkama piše vozač, samo u stavci 3 piše da se tramvaj izuzima iz stavki 1 i 2 koje govore o cestama iste važnosti. Zakon je jasan.

Stavka 4 se odnosi i na tramvaj, tramvaj nema prednost kada se uključuje sa sporedne ceste na glavnu.

Naravno da ne treba izljetati pred tramvaj, ali ne zato što je u pravu, nego zato što je jači, i to zloupotrebljava.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
osijek24
Offline
Ukupno postova: 14
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 23.11.2010. 19:39 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

PEGY je napisao/la (Pogledaj post): › ajmo pitat čaletu, on svaki dan na radio osijeku priča o prometu


Koja stavka zakona nije jasna? Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
dino_bno
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1157
Spol: Muško Muško
Post Postano: 23.11.2010. 19:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

osijek24 je napisao/la (Pogledaj post): ›
PEGY je napisao/la (Pogledaj post): › ajmo pitat čaletu, on svaki dan na radio osijeku priča o prometu


Koja stavka zakona nije jasna? Smile


sta si tolko siguran u sebe? vise vjerujem siminoj izjavi neg tvojoj, a najtocnije nam moze reci neko iz mup-a ko sto pegy predlaze

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
osijek24
Offline
Ukupno postova: 14
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 23.11.2010. 19:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

dino_bno je napisao/la (Pogledaj post): ›
osijek24 je napisao/la (Pogledaj post): ›
PEGY je napisao/la (Pogledaj post): › ajmo pitat čaletu, on svaki dan na radio osijeku priča o prometu


Koja stavka zakona nije jasna? Smile


sta si tolko siguran u sebe? vise vjerujem siminoj izjavi neg tvojoj, a najtocnije nam moze reci neko iz mup-a ko sto pegy predlaze


Jesi pročitao članak57? Tu je gore, ne moraš tražiti.
Ne moraš vjerovati ničijoj izjavi, sve jasno piše. Tebi baš treba neki vođa kojem ćeš sve vjerovati bez da provjeriš?

Ajmo pitat Čaletu, ja sam za. Volio bi čuti njegovo mišljenje. Smile

Pogledaj kada ne budu radili semafori na križanju Kapucinske i Radićeve, i na križanju Županijske i Gundulićeve. Tramvaji tamo stanu i lijepo propuste one koji idu glavnom cestom (a to su Gundulićeva i Kapucinska u ovim slučajevima).

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 23.11.2010. 20:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

osijek24 je napisao/la: ›
dino_bno je napisao/la (Pogledaj post): ›
osijek24 je napisao/la (Pogledaj post): ›
PEGY je napisao/la (Pogledaj post): › ajmo pitat čaletu, on svaki dan na radio osijeku priča o prometu


Koja stavka zakona nije jasna? Smile


sta si tolko siguran u sebe? vise vjerujem siminoj izjavi neg tvojoj, a najtocnije nam moze reci neko iz mup-a ko sto pegy predlaze


Jesi pročitao članak57? Tu je gore, ne moraš tražiti.
Ne moraš vjerovati ničijoj izjavi, sve jasno piše. Tebi baš treba neki vođa kojem ćeš sve vjerovati bez da provjeriš?

Ajmo pitat Čaletu, ja sam za. Volio bi čuti njegovo mišljenje. Smile

Pogledaj kada ne budu radili semafori na križanju Kapucinske i Radićeve, i na križanju Županijske i Gundulićeve. Tramvaji tamo stanu i lijepo propuste one koji idu glavnom cestom (a to su Gundulićeva i Kapucinska u ovim slučajevima).


Nisam pravni prometni stručnjak, ali iza sebe imam više od 20 godinica iskustva vezana za promet baš šinskih vozila. Ne sjećam se da je vozač tramvaja ikad bio proglašen krivim, osim ako je postupio suprotno od onog što mu je nalagao prometni znak. Tamo gdje nema znaka koji se odnosi na šinsko vozilo (ili i na šinsko vozilo) šinsko vozilo ima prednost, a ti ako ne vjeruješ sjedi lijepo u auto pa isprobaj. Predlažem da se „namjestiš“ pod „Genšera“ (GT6) on će te samo odbacit pod uslovom da ima gdje, a i „ljepši je zvuk“ (metal o metal).

Sretno! Very Happy

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
osijek24
Offline
Ukupno postova: 14
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 23.11.2010. 20:11 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

simo031 je napisao/la (Pogledaj post): › Nisam pravni prometni stručnjak, ali iza sebe imam više od 20 godinica iskustva vezana za promet baš šinskih vozila. Ne sjećam se da je vozač tramvaja ikad bio proglašen krivim, osim ako je postupio suprotno od onog što mu je nalagao prometni znak. Tamo gdje nema znaka koji se odnosi na šinsko vozilo (ili i na šinsko vozilo) šinsko vozilo ima prednost, a ti ako ne vjeruješ sjedi lijepo u auto pa isprobaj. Predlažem da se „namjestiš“ pod „Genšera“ (GT6) on će te samo odbacit pod uslovom da ima gdje, a i „ljepši je zvuk“ (metal o metal).

Sretno! Very Happy


Volio bih još osim osobnog subjektivnog mišljenja čuti po kojem zakonu je tramvaj izuzet iz ovoga:

Članak 57.

(4) Vozač koji ulazi vozilom na cestu koja je prometnim znakom označena kao cesta s prednošću prolaska dužan je propustiti sva vozila koja se kreću tom cestom.

Ako se članak 57 uopće ne odnosi na tramvaje, zašto je stavkom 3 izuzet iz stavki 1 i 2, koje se odnose na ceste iste važnosti? Zašto nigdje nije izuzet iz stavke 4?

I zašto na Županijskoj tramvaj propušta vozače iz Gundulićeve kad ne rade semafori, a to je identičan slučaj kao na kružnom toku?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 23.11.2010. 20:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

osijek24 je napisao/la: ›
simo031 je napisao/la (Pogledaj post): › Nisam pravni prometni stručnjak, ali iza sebe imam više od 20 godinica iskustva vezana za promet baš šinskih vozila. Ne sjećam se da je vozač tramvaja ikad bio proglašen krivim, osim ako je postupio suprotno od onog što mu je nalagao prometni znak. Tamo gdje nema znaka koji se odnosi na šinsko vozilo (ili i na šinsko vozilo) šinsko vozilo ima prednost, a ti ako ne vjeruješ sjedi lijepo u auto pa isprobaj. Predlažem da se „namjestiš“ pod „Genšera“ (GT6) on će te samo odbacit pod uslovom da ima gdje, a i „ljepši je zvuk“ (metal o metal).

Sretno! Very Happy


Volio bih još osim osobnog subjektivnog mišnjenja čuti po kojem zakonu je tramvaj izuzet iz ovoga:

Članak 57.

(4) Vozač koji ulazi vozilom na cestu koja je prometnim znakom označena kao cesta s prednošću prolaska dužan je propustiti sva vozila koja se kreću tom cestom.

Ako se članak 57 uopće ne odnosi na tramvaje, zašto je stavkom 3 izuzet iz stavki 1 i 2, koje se odnose na ceste iste važnosti? Zašto nigdje nije izuzet iz stavke 4?

I zašto na Županijskoj tramvaj propušta vozače iz Gundulićeve kad ne rade semafori, a to je identičan slučaj kao na kružnom toku?


Priki ti si u pravu. Želim ti ugodnu vožnju.
Vodi računa samo da je sve prolazno. Osim posljedica.

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: