Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Obljetnica sjećanja na žrtvu Vukovara 1991.-2010.

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Saša Paprić
Offline
Ukupno postova: 92
Lokacija: dgo
Spol: Muško Muško
Post Postano: 17.11.2010. 18:27 
Naslov:  Obljetnica sjećanja na žrtvu Vukovara 1991.-2010.
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Povodom obljetnice sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. - 2010., vukovarski strip crtač Nenad Barinić je napisao tekst, pa isti prenosimo uz dozvolu autora:

Agresijom tzv. JNA i srpskih paravojnih postrojbi na područje Republike Hrvatske 1991. godine i osvajanjem pojedinih područja u cilju pripajanja u sastav tzv. SAO Krajine, na području Vukovarsko-srijemske županije lišavani su života na najokrutnije načine zarobljenici, branitelji i civili, kao kategorije koje su posebno zaštićene međunarodnim pravom, od strane domaćih pobunjenih Srba uz pomoć tzv. JNA i raznih paravojnih srpskih postrojbi s područja Srbije i Crne Gore.

U cilju sklanjanja dokaza o počinjenim ratnim zločinima počinitelji su tijela žrtava pokopali na više lokacija masovnih i pojedinačnih grobnica nakon počinjenja zločina, a i naknadno prije početka procesa mirne reintegracije hrvatskoga Podunavlja u vidu premještanja i trajnog uklanjanja tijela. Nakon oslobađanja ranije okupiranih područja i mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja, počeo je proces utvrđivanja masovnih i pojedinačnih grobnica, u vidu ekshumacija i identifikacija Ureda za zatočene i nestale Vlade Republike Hrvatske, rješavaju se sudbine nestalih i nasilno odvedenih osoba s ugroženih područja.

Radi se o kaznenim djelima protiv vrijednosti zaštićenih međunarodnim pravom počinjenim u agresiji na RH i počiniteljima, kao i o ubijenim, zatočenim i nestalim osobama, koji su temelj naše Hrvatske.

Na današnji dan prije 19 godina medijska blokada označila je ono čemu se nitko nije nadao: Vukovar je pao, Vukovar je osvojen, Vukovar je okupiran. U Vukovaru zauvijek su ostali i pojedini moji prijatelji, a tijelo najboljeg prijatelja još uvijek tražim. Obilježavanje tužnih dana ovog grada je u tijeku, u vremenu od 18. do 21. 11. 2010. godine. Jedan od mojih doprinosa sjećanju na te dane su i izrade stripa o patnjama ljudi grada Vukovara, koristeći riječi pokojnoga vukovarskog heroja Siniše Glavaševića: „Ljudi su grad.“, a strip je posvećen ljudima - onima koji su živi i onima kojih više nema.

Sada kroz prozor doma gledam plamen zapaljenih svijeća koje su postavljene uz cestu na svakih metar udaljenosti, po prozorima i balkonima domova, u znak sjećanja i žaljenja. U dosta kuća nema zapaljenih svijeća. Tamo ukućani valjda slave…

Imam taj običaj svake godine dati svoj osvrt na sudbinu Vukovara, grada heroja, i grada heroja koji su mučki pobijeni za ideal slobodne Hrvatske, u kojoj danas živimo.

Nacrtao sam vukovarski vodotoranj koji je na vrhu posta, a koji je danas dio službenog loga Ekonomske škole u Vukovaru. Isti taj crtež bio je sastavni dio akcije “Svijeća za Vukovar”, koju je pokrenuo moj prijatelj Kenguur i koju je virtualno podržalo tisuće blogera stavljanjem na svoje blogove u sklopu obljetnice.

Konstantno radim ilustracije uz dokumentarni serijal “Heroji Vukovara”, trenutno ilustriram 2. sezonu.

U tijeku 2007. godine nacrtao sam strip - projekt “Ovčara - krik u noći”. Te godine na HRT predstavljen je i film “Vukovarska pasija i Križni put” redatelja Eduarda Galića i scenarista Miroslava Međimorca, koji sam ilustrirao crtežima.


Tijekom 2008. godine objavljeno je izdanje na engleskom jeziku - “Ovčara - Scream In the Night”. Također, krenulo je i prikazivanje 1. sezone “Heroja Vukovara” u kojima ilustriram priču protagonista.



Za obljetnicu sjećanja na Vukovar 2009. godine objavio sam sa Ivicom Čanadić strip slikovnicu “Anno domini 1991″.





Ove godine, počeo sam sa radovima za još jedan strip, o čemu neću davati velike najave jer je sve još u povojima…



Želio sam vam samo reći da kao i svake godine, i ove godine u studenome pomislite na žrtvu grada Vukovara i učinite nešto, a najminimalnije što možete, jeste paljenje svijeće u spomen svim žrtvama i učešće u Koloni sjećanja u gradu, koja je svake godine sve duža i duža. Hvala u njihovo ime i u ime grada. A grad, to smo mi, kako bi rekao Siniša Glavašević, jedna od žrtava velikosrpske agresije na Hrvatsku 1991. godine…

Zaprimio sam lijepu vijest od neumornog Roka Idžojtića, vezano za djecu i za strip… U vremenu od 02. do 13. studeni 2010. godine održana je strip radionica u OŠ “Vladimir Nazor” u Virovitici. Organizacija- OŠ Vladimir Nazor i Strip club 85. Ovo je druga radionica u toj školi. Nakon prve su izdali ”Gavrančić”. Nadaju se da će i sada uspjeti, jer je “Gavrančić” zbir radova, stripova koji su nastali na radionici uz prigodne tekstove. Sudjelovalo je 26 učenika od 5-8 razreda. Ima nekih učenika koji su već sudjelovali na strip radionicama, a nekima je ovo prva. Stripovi su odlični, a danas u Županijskoj panorami u 18.30h možda bude prilog o radionici! Bravo i sretno, čekamo novi “Gavrančić”, samo naprijed!

















Autor: Nenad Barinić

*Tekst prenosimo uz dozvolu autora sa večernjakove blogosfere.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
S@ky c@r
Offline
Avatar

Ukupno postova: 178
Lokacija: Na pola puta
Spol: Muško Muško
Post Postano: 17.11.2010. 22:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Neka im je vječna slava i hvala!

_________________
osijek031.com smile osijek031.com smileSamo Osijekosijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Stella1989
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2929
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 18.11.2010. 0:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

S@ky c@r je napisao/la (Pogledaj post): › Neka im je vječna slava i hvala!

Potpisujem! osijek031.com smile

_________________
Ace Ventura: I'm ready to go in, Coach, just give me a chance. I know there's a lot riding on it, but it's all psychological. Just gotta stay in a positive frame of mind.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Sharon
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1469
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 18.11.2010. 10:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Vukovaru kojeg više nema, kojem je okrutno prekinut dah 1991. želim neka počiva u miru. Zaslužio ga je , nakon svih patnji...

Želim mu još nešto: da pravda bude namirena i da ga zaobiđu beogradski i novosadski foliranti sve dok ne prestanu to biti. Svi znamo koji su koraci potrebni za to.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
chager
Offline
Ukupno postova: 389
Lokacija: Prigradsko
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.11.2010. 10:59 
Naslov:  Re: Obljetnica sjećanja na žrtvu Vukovara 1991.-2010.
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Još će puno godina ostati toliko toga skriveno očima i ušima, još više zdravoj pameti. Najviše zabrinjava okretanje glave od problema i šutnja, gora od tutnjave granata, jer muk znači smrt. Pokušati zaboraviti ili pomesti pod tepih, kao frižider skriti pod tabletić...nemoguće. Grebe grlo one koji moraju gutati, a peče zaborav

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
audiworld
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2078
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 18.11.2010. 11:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

sad se svi sjete Vukovara, 18.11. Žalosno je to i licemjerno, ne kažem to za sve.... ali posebno mi se gade oni koji 364 dana slušaju cajke i razbijaju čaše uz Cecu čiji je muž klao u našoj blizini , a 1 dan godišnje su svi veliki domoljubi ili ekstremi....
Nikada, ali nikada ne treba zaboraviti žrtvu i patnju Vukovara. taj grad treba pokušati osposobiti za normalan život... Oprostiti i zaboraviti...nikada, pokušati normalno živjeti...zasigurno.. čekam pametne koji će pisati da treba oprostiti..ja nisam nikoga tamo izgubio pa mi ne bi bio problem to izgovoriti, ali se sjećam dana, tjedana, mjeseci kada su moji najbolji prijatelji jedan po jedan plakali na stubištu zgrade jer su im javili da su njihovi roditelji pronađeni mrtvi..

_________________
.... alergičan na seljačine, primitivce, podobne i ine..... volim i ocvale studente.. alergičan na marijuanu... tu travu treba tretirat pesticidima
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
GrgaZlatoper
Offline
Avatar

Ukupno postova: 206
Lokacija: iza čoška opali te Joška
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 18.11.2010. 13:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Neka im je vječna slava i hvala na njihov žrtvi.

Kada vidim kako svake godine sve više ljudi dolazi iz cijele Hrvatske i iz inozemstva pokloniti se i zapaliti svijeću, žrtva Vukovara neće se zaboraviti.

_________________
Ujo na n-tu kada n->∞
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Bojo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1705
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 18.11.2010. 14:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

super je sve to sjećanje...al žalosno je što će ljudi danas ići to slaviti u q club....ipak je četvrtak....

_________________
TIII ZNAŠ ŠTA JE ISTINA...........IMA...U OVOJ DRŽAVI....KO JE ZADUŽEN....ZA ISTINU !!!!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tamna strana
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3515
Lokacija: Čepin
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.11.2010. 15:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Bojo je napisao/la: ›
super je sve to sjećanje...al žalosno je što će ljudi danas ići to slaviti u q club....ipak je četvrtak....


pa danas ce svi roniti suze uz cajke...a u Q clubu ce puštati samo izabrane pjesme od cece...koje su tematski povezane za Arkana.....

_________________
najbolje je biti glup, gluh, nijem i lijep osijek031.com smile

U duši sam dijete koje ne zna da mrzi...
U životu sam putnik koji uvijek pronađe pogrešan put...
A u stvarnosti sam budala koja uzalud VOLI.....
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
S@ky c@r
Offline
Avatar

Ukupno postova: 178
Lokacija: Na pola puta
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.11.2010. 15:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ne treba osuđivati ljude koji slušaju narodnjačku glazbu... zar sam ja manje domoljub zato što idem u Q club i zato što slušam cajke? Jesam li ja manje Hrvat zbog toga... Ne prosuđujte čovjeka po vrsti glazbe koju sluša, po vjeri ili narodnosti, nego po onome kakav je kao čovjek...

Meni nije nitko pognio u ratu, hvala Bogu, ali sam svejedno odvojio vremena jučer kako bih otišao na vukovarsku zapaliti svijeću za poginule branitelje... i nije mi teško, jer da nije njih bilo ne bi ni mi danas bili u našoj državi, kakva god da je...

dakle, poanta mojeg posta je da slušam cajke, među ostalim, i smatram da nisam manje domoljub...

_________________
osijek031.com smile osijek031.com smileSamo Osijekosijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
andjusticeforall
Offline
Avatar

Ukupno postova: 214
Lokacija: D.G.O.
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.11.2010. 16:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Bilo bi dobro pročitati ili pogledati nešto od ovoga što Barni-men radi, ima u knjižnici između ostalog za posuditi...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.11.2010. 17:15 
Naslov:  Re: Obljetnica sjećanja na žrtvu Vukovara 1991.-2010.
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Vukovar treba tijela svojih mrtvih sinova, i kaznu za njihove krvnike. Dok se ne pronađe i posljednji nestali ranjenik iz Vukovara, i ne kazni svaki krvnik, pomirenje i suživot su samo iluzija.

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lingvist
Offline
Ukupno postova: 353
Lokacija: Osijek - Bosutsko
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.11.2010. 17:42 
Naslov:  Re: Obljetnica sjećanja na žrtvu Vukovara 1991.-2010.
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

simo031 je napisao/la (Pogledaj post): › Vukovar treba tijela svojih mrtvih sinova, i kaznu za njihove krvnike. Dok se ne pronađe i posljednji nestali ranjenik iz Vukovara, i ne kazni svaki krvnik, pomirenje i suživot su samo iluzija.


A i onda će pravo pomirenje i suživot biti jako teško ostvarivo. Vukovarci su previše propatili...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: