Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Raskošni mladi talenti iz Hrvatske, Mađarske i Slovenije

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65875
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.11.2010. 8:12 
Naslov:  Raskošni mladi talenti iz Hrvatske, Mađarske i Slovenije
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Prve dvije od ukupno tri večeri 21. memorijala “Franjo Krežma” – međunarodnog susreta mladih gudača, koji se prošlog vikenda održavao u Osijeku, pokazale su raskoš talenta mladih svirača violine, viole i violončela iz Hrvatske, Mađarske i Slovenije.

- Od instrumenata nedostaje još samo kontrabas pa da kompletiramo gudačke instrumente. Možda i to organiziramo za dvije godine, sa smiješkom je prokomentirao Josip Uglik, ravnatelj Glazbene škole Franje Kuhača i član Organizacijskog odbora Memorijala.

Pred punu svečanu dvoranu Filozofskog fakulteta u petak je, na koncertu osmero učenika nagrađenih na nedavnom 48. državnom natjecanju učenika glazbe, prvi izišao violinist Noami Konforta iz zagrebačke Glazbene škole Pavla Markovca, koji je uz klavirsku pratnju prof. Branke Pollak izveo Haydnov “Koncert za violinu i orkestar u G-duru”. Nakon njega nastupili su još zagrebački učenici, svi violinisti, Marko Glogović, Katarina Kutnar te Tvrtko Emanuel Galić i Josip Kvetek (jesenas već upisali zagrebačku Muzičku akademiju), Riječanin Marko Glogović (violina), mlada osječka violistica Tajana Škorić, kao i splitska violončelistica Latica Anić.

Druga večer (u subotu) bila je prava poslastica, jer je upravo ona imala međunarodni karakter, s odličnim nastupima studenata muzičkih akademija iz Budimpešte, Ljubljane i Zagreba. Tako su se predstavili Mark Zanathy-Pinter, student 5. godine violončela na Konzervatoriju Istvan Kiraly u Budimpešti, koji je odsvirao “Sonatu za violončelo i klavir” N. Miaskovskog. Raznovrstan program, pak, imala je mlađahna Alice Szabo, studentica 2. godine violine na Muzičkoj akademiji Franz Liszt u Budimpešti. Uz klavirsku pratnju izvela je djela Paganinija, Petrovicsa, Hubaya i Čajkovskog.

- Ovo mi je prvi nastup u Hrvatskoj, a do sada sam izvan Mađarske svirala u Češkoj i Rumunjskoj. Jako mi se sviđa ova dvorana, lijepa je i akustična... Organizacija Memorijala je jako dobra i zahvaljujem što sam pozvana, rekla je simpatična Mađarica Alice Szabo, koja je novinarima priznala kako je biti glazbenik u Mađarskoj prilično – komplicirano.

Druge večeri Osječanima su još svoje umijeće pokazali Mojca Fortin, studentica 4. godine violine na Muzičkoj akademiji u Ljubljani, svirajući djela M. Bravničara i B. Bartoka, te Đana Kahriman, studentica 5. godine violine u Zagrebu, koja je odsvirala “Poemu za violinu i orkestar” E. Chaussona.

Završna večer organizirana je sinoć (nedjelja), a Memorijal je organizirala Glazbena mladež u Osijeku, pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture RH, Osječko-baranjske županije i Grada Osijeka.

40 godina Memorijala

Lidija Neznanović, predsjednica Glazbene mladeži u Osijeku i Organizacijskog odbora Memorijala, naglasila je kako je ova bijenalna manifestacija prije dvije godine slavila jubilarno 20. izdanje, ali tek ove godine obilježava 40 godina.

- Memorijal je pokrenut 1970. i već je promovirao niz imena poznatih u svijetu gudačke glazbe. Ove godine, osim s proslavljenim violončelistom Valterom Dešpaljem, suradnju smo ostvarili i s Međunarodnim natjecanjem Mali Antonio Janigro, istaknula je.

Tekst: Tomislav Levak/Glas-Slavonije.hr

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: