Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Vozila i stanovi “na bubnju” zbog neplaćanja alimentacije

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Sharon
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1469
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 05.11.2010. 8:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

tamna strana je napisao/la: ›
je istina je da dijete sve to treba....
no ajmo se opet vratiti na pocetak moje pretpostavke...da je za razvod kriva majka tog djeteta...
koja sa sobom još k tome odvede dijete...
i sad otac tog djeteta...mora placati što ???
samovolju doticne majke...
no dobro ajd uzmimo da je to njezino pravo da to tako može napraviti...
tko meni kao ocu koji placam alimentaciju....garantira da novac koji sam ja uplatio je uistinu potrošen na to dijete....??

Tebi kao zamišljenom ocu čiji je ego povrijeđen nitko ne daje garanciju za sigurnost ulaganja tvog novca, no ako već jadna djeca ne mogu računati na to da oca, uopće, brine što će jesti i kako će se školovati sad kad nisu više s njim, tad uskače država sa prisilnom naplatom onoga što bi svaki otac ili majka koji ne žive više s djecom trebali SAMI svakog mjeseca odvajati i uplaćivati djeci. Falabogu, nije srednji vijek, pa ako roditelji i odluče da neće više živjeti zajedno, djeca imaju pravo na skrb oba roditelja! A, ne da se preko njihove gole egzistencije kreteni prepucavaju čiji je ego veći! Kao da im nisu već dovoljno uništili živote svojom sebičnošću?!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fallen-angel
Offline
Avatar

Ukupno postova: 225
Lokacija: osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 05.11.2010. 8:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@sharon...u vecini slucajeva je krivica samo na jednoj strani...vidim vecina vas tu zivi u nekim snovima i fantazijama...ne da mi se sada poimence komentirati, ali ajmo bit realni, u 99% slucajeva su majke te koje primaju alimentaciju, tu istu trose vise na sebe nego na djete st je potpuno nedokazivo, te iste majke tokom razvoda po defaultu imaju pravo prvenstva voditi djecu sa sobom, jel to u redu jel to u interesu djeteta, je k... moj...mozemo do sutra sra.. ovdje ali to ne mjenja cinjenicu da se sve, ali bas sve gleda prije nego djetetove potrebe...

LP

_________________
We shall never surrender !!!! W.C.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tamna strana
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3515
Lokacija: Čepin
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.11.2010. 8:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Sharon je napisao/la: ›
tamna strana je napisao/la: ›
je istina je da dijete sve to treba....
no ajmo se opet vratiti na pocetak moje pretpostavke...da je za razvod kriva majka tog djeteta...
koja sa sobom još k tome odvede dijete...
i sad otac tog djeteta...mora placati što ???
samovolju doticne majke...
no dobro ajd uzmimo da je to njezino pravo da to tako može napraviti...
tko meni kao ocu koji placam alimentaciju....garantira da novac koji sam ja uplatio je uistinu potrošen na to dijete....??

Tebi kao zamišljenom ocu čiji je ego povrijeđen nitko ne daje garanciju za sigurnost ulaganja tvog novca, no ako već jadna djeca ne mogu računati na to da oca, uopće, brine što će jesti i kako će se školovati sad kad nisu više s njim, tad uskače država sa prisilnom naplatom onoga što bi svaki otac ili majka koji ne žive više s djecom trebali SAMI svakog mjeseca odvajati i uplaćivati djeci. Falabogu, nije srednji vijek, pa ako roditelji i odluče da neće više živjeti zajedno, djeca imaju pravo na skrb oba roditelja! A, ne da se preko njihove gole egzistencije kreteni prepucavaju čiji je ego veći! Kao da im nisu već dovoljno uništili živote svojom sebičnošću?!



e upravo to....
no vidiš kako se odmah okrece situacija...naravno u pravcu da je tu otac kriv...( no dobro ipak si ti žemsko pa je to normalno za ocekivati)
dakle krenuli smo sa pretpostavkom da u ovoj situaciji otac nije kriv....odnosno da je majka našla novog jebaca...i da je njoj odjednom puknulo u glavu kako ce ona otici i pokupiti djecu...
mislim da onda je tu bespotrebno raspravljati tko je u ovom slucaju sebican....i zbog cije sebicnosti je došlo do takve situacije....
naravno da djeca ni u jednom slucaju nisu kriva...jer oni takvu situaciju nisu izabrali....
no mogli bi pitati mamu zbog cega ju je picka zasvrbila za nekim drugim jebacom....

_________________
najbolje je biti glup, gluh, nijem i lijep osijek031.com smile

U duši sam dijete koje ne zna da mrzi...
U životu sam putnik koji uvijek pronađe pogrešan put...
A u stvarnosti sam budala koja uzalud VOLI.....
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ljiljan
Offline
Ukupno postova: 21
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 05.11.2010. 9:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

tamna strana je napisao/la: ›
ljiljan je napisao/la: ›
Puno ljudi razmišlja kao i vi, zato i postoji puno problema s alimentacijama.

Alimentacija nije kazna za onog tko je (kako vi kažete) kriv za razvod, a ne živi s djetetom niti je nagrada onome tko nije kriv za razvod, a živi s djetetom.

Dijete treba jesti, piti, trošiti vodu, struju, imati odjeću, obuću, knjige, a dužnost je oba roditelja uzdržavati dijete.


je istina je da dijete sve to treba....
no ajmo se opet vratiti na pocetak moje pretpostavke...da je za razvod kriva majka tog djeteta...
koja sa sobom još k tome odvede dijete...
i sad otac tog djeteta...mora placati što ???
samovolju doticne majke...
no dobro ajd uzmimo da je to njezino pravo da to tako može napraviti...
tko meni kao ocu koji placam alimentaciju....garantira da novac koji sam ja uplatio je uistinu potrošen na to dijete....??

tko garantira da se ti novci nece potrošiti na nešto što nema veze sa zakonskom namjenom alimentacije...

ne kažem da u ovom slucaju je samo uvijek jedna strana kriva za razvod....al da ima slucajeva gdje neke žemske doslovce unovcavaju onu svoju stvar...i to na uštrb svoje djece....bome takvih slucajeva ima ....


Ali, zašto ne razumijete da nije bitno tko je "kriv" za razvod???

Slušaj, dok su roditelji živjeli zajedno imali su zajdnički budžet, time su zajedno zadovoljavali potrebe djeteta. Razvodom više nemaju zajednički budžet, pa onaj tko ne živi s djetetom treba izdvojiti dio prihoda. Dakle, nakon razvoda u principu, više-manje, jednako doprinosi uzdržavanju, samo što taj novac mora dati bivšem supružniku.

Zašto mislite da je u redu da samo jedan roditelj uzdržava dijete, samo zato što je zatražio razvod?

Obrnuta logika- žena koja je napustila muža jer ju zlostavlja, isto ne bi, po vama, trebala uopće pridonositi uzdržavanju svog dijeta, nego isključivo muž, jer nije "kriva" za razvod. Jel' to sad vama štima? Ili?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 05.11.2010. 9:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

---


Zadnja promjena: PEGY; 25.01.2013. 11:05; ukupno mijenjano 1 put.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fear of the dark
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1099
Lokacija: iza ćoška
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 05.11.2010. 9:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

fallen-angel je napisao/la (Pogledaj post): › @sharon...u vecini slucajeva je krivica samo na jednoj strani...vidim vecina vas tu zivi u nekim snovima i fantazijama...ne da mi se sada poimence komentirati, ali ajmo bit realni, u 99% slucajeva su majke te koje primaju alimentaciju, tu istu trose vise na sebe nego na djete st je potpuno nedokazivo, te iste majke tokom razvoda po defaultu imaju pravo prvenstva voditi djecu sa sobom, jel to u redu jel to u interesu djeteta, je k... moj...mozemo do sutra sra.. ovdje ali to ne mjenja cinjenicu da se sve, ali bas sve gleda prije nego djetetove potrebe...

LP


Eh da.....ja ću opet reći da samo oni koji su to proživjeli ipak imaju realnu sliku stanja, a ostali mogu lupetati do besvijesti....
Kad bi stvari bile kakve bi trebale biti alimentacija bi bila ono što i treba biti-novčano pomaganje djetetu za koje si odgovoran,bio ti muško ili žensko....
Ali ipak tu ima svega......civiliziranih razvoda gdje bivši supružnici normalno komuniciraju i jednako sudjeluju u životu svog djeteta, ali je više onih nakaradnih situacija....gdje se nesloga ispoljava preko djece.....koja su tu sada objekti....
i koliko li je samo majki koje napuste svoju djecu...pa muževi postaju samohrani očevi...rijetko, ali ima....a koliko muškaraca koji ostave svoju djecu i ne daju im ni lipe.....i tu ni sud ni itko ne pomaže.....i možete 100 puta napisati da oboje trebaju izdržavati...trebali bi....ali ipak....sam razvod i sve što vuče za sobom...odnosi između roditelja...djeca...podjela imovone i slično su toliko mučni...i komplicirani da se tu gubi svaka logika...i ostavlja traga na svemu...a najviše na djeci.....još ako ima koji dodatni faktor tipa nasilja ili alkoholizma....
I da pošto su žene često te koje primaju alimentaciju puuuuuno njih istu koristi za svoja zadovoljstva, a ne na djecu.....a pritom dotični otac možda nema priliku za ono puno važnije...vidjeti tu istu djecu i provoditi vrijeme s njima....danas doduše postoje mobiteli i slično, ali ništa to ne može zamijenti direktni kontakt....tako da što je on u tom slučaju...doli bankomat.....

_________________
......mama zar si lagala kad si govorila da dobro uvijek pobjeđuje
i kad ne znaš kojim putem treba putem ljubavi
i da smo ispred Boga isti svi.......
osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tamna strana
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3515
Lokacija: Čepin
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.11.2010. 11:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ajd još cu napisati završnu rijec (što se tice mene)..u ovoj temi....jer stari kinezi bi rekli....pametnom jedna dosta...iliti da je nekome lakše utjerati kurac u guzicu nego jednu misao u glavu

dakle...

ono što sam htjeo reći je sljedece...
da cim se kod nas spomene alimentacija...po defaultu se odmah misli da je do te alimentacije došlo zbog muža kretena svinje idiota varalice i tome slicno...
no budimo realni...
koliko slucajeva ima gdje su majke svoje djece...(sve po redu vece svetice od svete marije)....koje su ostavile svoju djecu....jednostavno napustile i ostavile svoju djecu....
dal se u tom slucaju ikad postavilo pitanje alimentacije...da ta majka placa svojoj djeci...odnosno svome mužu da uzdržava tu djecu..???

slažem se da je takvih slucajeva daleko manje...al jebemu...ipak postoje....i naravno ta djeca postoje...
a u onaj veci dio gdje je navodno muž kriv za razvod ne želim sad ulaziti jer dali bi se i o tome jako puno raspravlajti

e sad da se dataknem ovoga kad kažem da je netko kriv....
namjerno govorm rijec kriv....jer da netko nije izazvao to stanje...ne bi uopce došlo do toga da djeca ostanu bez oba roditelja...u smislu zajednickog života....
namjerno kažem rijec kriv...jer izazivanje takvog stanja nije nešto što se dogodilo zbog toga što je nekome kod kuće dosadno...pa ajd idemo se sad razvesti...pa da mi muž placa alimentaciju....
KRIVAC postoji....
u svakom slucaju...djeca su tu najveci gubitnici...
jer ta alimentacija...bila placena ili ne....
ne može ni u kom slucaju zamjeniti roditelja koji god da placa tu alimentaciju....
tako da je alimetacija samo sredstvo manipuliranja....

uzmimo na primjer....

otac svojoj djeci ne uplacuje alimentaciju....ali isto tako ode kupi odjecu obucu plati vrtic školu...da im đeparac....al jeb ga..ne uplati alimentaciju...jer zan da ako to uplati na racun...najmanje od toga ce imati koristi djeca kojoj su ti novci namjenjeni...

al jeb ag...po našem zakonu...i po moralnoj vrijednosti našeg društva...koje usput zna riješiti problem za svakog drugog osim za samog sebe....
takvog oca automatski baca na stup srama jer nije plati faking alimentaciju...

eto toliko od mene...

P.S.
@PEGY...što se tice tvog komentara...tebi je dovoljan post na forumu...

_________________
najbolje je biti glup, gluh, nijem i lijep osijek031.com smile

U duši sam dijete koje ne zna da mrzi...
U životu sam putnik koji uvijek pronađe pogrešan put...
A u stvarnosti sam budala koja uzalud VOLI.....
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Sharon
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1469
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 05.11.2010. 12:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@tamna strano,
ja lijepo rekoh: roditelj, i to ili otac ili majka koja ne živi više s djecom (znam i nekoliko takvih primjera) dužan je dio svojih prihoda davati kućanstvu u kojem žive njegova ili njezina djeca. Poražavajuće mi je da se često puta ta svota mora prisilno iskamčiti, dakle govorimo o ljudima kojima je roditeljski instinkt totalno zakazao. Ne znam kako mogu jesti svaki dan ako znaju da im djeca možda nemaju što jesti, ne znam kako spavaju i kako žive i kako ne crknu od brige i muke.
Nije uopće važno tko je kriv - u većini slučajeva sebičnost odraslih uopće - važno je da se osigura barem novac za osnovne potrebe djece. Makar i prisilno, na sramotu onih na koje se odnosi...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ljiljan
Offline
Ukupno postova: 21
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 05.11.2010. 12:29 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

tamna strana je napisao/la: ›
pa ajd idemo se sad razvesti...pa da mi muž placa alimentaciju....


Ne plaća ženi, nego djeci.

tamna strana je napisao/la: ›

otac svojoj djeci ne uplacuje alimentaciju....ali isto tako ode kupi odjecu obucu plati vrtic školu...da im đeparac....al jeb ga..ne uplati alimentaciju...jer zan da ako to uplati na racun...najmanje od toga ce imati koristi djeca kojoj su ti novci namjenjeni...


Plaćanje vrtića se priznaje kao plaćanje dijela alimentacije, džeparac isto, ako postoji neki oblik dokaza. Bivši supružnici se mogu dogovoriti kako žele o načinu plaćanja.

Ni ja više ne mislim dalje raspravljati. Očito si zasljepljen vlastitom situacijom i ne možeš biti objektivan. Plaćanje alimentacije je najnormanija stvar. Sigurno postoje slučajevi u kojima se ona ne troši na nači na koji bi trebala, a opet s druge strane više sam vidjela slučajeva gdje netko odbija plaćati alimentaciju. Razlozi budu svakakvi- od ne mogu se zaposliti, a radi na crno, do ne želim plaćati bivšoj/bivšem jer me baš briga. Koji god da je razlog, djeca najviše pate jer je činjenica da se vrlo teško može preživjeti od jedne plaće.

Žao mi je ako ti je bivša žena takva kuja koja novac od alimentacije troši samo na sebe. Što ti djeca jedu ako su kod majke koja ne troši ništa na njih? Kako se griju?
Možda da se obratiš centru za socijalnu skrb, jer mi se čini da je to oblik zapuštanja djeteta.


Zadnja promjena: ljiljan; 05.11.2010. 12:32; ukupno mijenjano 1 put.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fallen-angel
Offline
Avatar

Ukupno postova: 225
Lokacija: osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 05.11.2010. 12:29 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...ne da mi se sada raziti tko mi se nasao pametovati da alimentacija ne prestaje kada se partner koji je uzeo djecu uda/ozeni...majstore ko ti je tu glupost izvalio...

@sharon...nadam se da ti se tako sta nece nikada dogoditi, ali jedini nacin da otvoris svoje oke i razumijes kako stvari uistinu stoje je da ti se to dogodi i tek onda mozes pricati i bacati teze sta bi kako bi i sta ti ja znam, jer ovako samo trabunjas o necemu o cemu ocito nemas blage veze...

LP

_________________
We shall never surrender !!!! W.C.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ljiljan
Offline
Ukupno postova: 21
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 05.11.2010. 12:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

fallen-angel je napisao/la: ›
...ne da mi se sada raziti tko mi se nasao pametovati da alimentacija ne prestaje kada se partner koji je uzeo djecu uda/ozeni...majstore ko ti je tu glupost izvalio...


OBITELJSKI ZAKON
Članak 209.
(1) Roditelji su dužni uzdržavati svoje maloljetno dijete.
(2) Roditelj koji nije uzdržavao svoje dijete koje s njim ne živi u obiteljskoj zajednici, a bio je dužan to učiniti, dužan je djetetu isplatiti naknadu za uskraćeno uzdržavanje i unatrag od nastanka toga prava pa do podnošenja tužbe.


Članak 210.
(1) Roditelji su dužni uzdržavati punoljetno dijete koje se školuje u srednjoj školi odnosno pohađa sveučilišni ili stručni studij u skladu s posebnim propisima, te redovito i uredno ispunjava svoje obveze.
(2) Punoljetno dijete koje je završilo obrazovanje iz stavka 1. ovoga članka, a ne može se zaposliti roditelji su dužni uzdržavati godinu dana nakon prestanka obrazovanja.
(3) Punoljetno dijete koje zbog bolesti, mentalnog ili tjelesnog oštećenja nije sposobno za rad, roditelji su dužni uzdržavati dok ta nesposobnost traje.
(4) Roditelj djeteta iz stavka 1. ovoga članka ima pravo od djeteta, nadležnih tijela i pravnih osoba tražiti i dobiti podatke o djetetovom obrazovanju odnosno zaposlenju.
(5) Smatra da se da učenik, odnosno student redovito i uredno ispunjava svoje obveze i kad zbog opravdanih razloga (trudnoće, bolesti i sličnih razloga) nije uspio ispuniti obveze tekuće školske, odnosno akademske godine.

Članak 214.
(1) Maćeha ili očuh dužni su uzdržavati maloljetnog pastorka ako on ne može ostvariti uzdržavanje od roditelja.

Dakle, uzdržavanje za DJECU se plaća dok su ispunjeni gore navedeni uvjeti.

E sad, uzdržavanje bivšeg bračnog druga je druga stvar.

Članak 217.
Bračni drug koji nema dovoljno sredstava za život ili ih ne može ostvariti iz svoje imovine, a nije sposoban za rad ili se ne može zaposliti, ima pravo na uzdržavanje od svoga bračnog druga.
Članak 218.
(1) Bračni drug ima pravo podnijeti zahtjev za uzdržavanje do zaključenja glavne rasprave u parnici za razvod ili poništaj braka, na što ga je sud dužan upozoriti.
Članak 219.
Sud može odbiti zahtjev za uzdržavanje bračnog druga, ako bi uzdržavanje predstavljalo očitu nepravdu za drugog bračnog druga.
Članak 220.
(1) Sud može odlučiti da obveza uzdržavanja bračnog druga traje do godine dana, osobito kad je brak trajao kratko ili kad je tužitelj u mogućnosti u dogledno vrijeme na drugi način osigurati sredstva za život
Članak 221.
(1) Pravo na uzdržavanje prestaje kad razvedeni bračni drug ili bračni drug iz poništenog braka koji to pravo koristi sklopi novi brak.
(2) Pravo na uzdržavanje razvedenog bračnog druga ili bračnog druga iz poništenog braka prestaje i kad taj bračni drug zasnuje izvanbračnu zajednicu ili kad postane nedostojan tog prava ili kad prestane koja od pretpostavki iz članka 217. ovoga Zakona.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Sharon
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1469
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 05.11.2010. 14:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

fallen-angel je napisao/la: ›
@sharon...nadam se da ti se tako sta nece nikada dogoditi, ali jedini nacin da otvoris svoje oke i razumijes kako stvari uistinu stoje je da ti se to dogodi i tek onda mozes pricati i bacati teze sta bi kako bi i sta ti ja znam, jer ovako samo trabunjas o necemu o cemu ocito nemas blage veze...

LP

Imam pojma o tome, baš zato i govorim. O djeci se moraju skrbiti oba roditelja, živjeli zajedno ili ne, oženili se drugi put ili ne. Strana koja mora plaćati alimentaciju ne smije sebi dozvoliti da dođe do prisilne naplate jer to znači samo jedno: nebriga prema vlastitoj djeci. Ako ga/ju baš pati kako bivša/bivši troši te novce - samo je jedan način da to sazna: mora održavati dobre i iskrene odnose s djecom. Jedino tako može uopće vidjeti što se događa. No, ovdje govorimo o sebičnjacima koji em ne plaćaju svoje obveze (koje ne bi trebale biti obveze, nego roditeljska skrb!); em nemaju kontakta sa svojom djecom pa ni ne mogu znati kako žive. Inače bi iskoristili svoja zakonska prava po tom pitanju i reagirali tamo gdje se to radi - na sudu. Ovako, upravo oni baljezgaju bezveze optužujući bivše i prikrivajući time svoje nepoznavanje situacije u kojoj se djeca nalaze! Još jednom pokazuju svoju nebrigu i veličinu vlastitog ega.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fear of the dark
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1099
Lokacija: iza ćoška
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 05.11.2010. 19:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ljiljan je napisao/la (Pogledaj post): ›
fallen-angel je napisao/la: ›
...ne da mi se sada raziti tko mi se nasao pametovati da alimentacija ne prestaje kada se partner koji je uzeo djecu uda/ozeni...majstore ko ti je tu glupost izvalio...


OBITELJSKI ZAKON
Članak 209.
(1) Roditelji su dužni uzdržavati svoje maloljetno dijete.
(2) Roditelj koji nije uzdržavao svoje dijete koje s njim ne živi u obiteljskoj zajednici, a bio je dužan to učiniti, dužan je djetetu isplatiti naknadu za uskraćeno uzdržavanje i unatrag od nastanka toga prava pa do podnošenja tužbe.


Članak 210.
(1) Roditelji su dužni uzdržavati punoljetno dijete koje se školuje u srednjoj školi odnosno pohađa sveučilišni ili stručni studij u skladu s posebnim propisima, te redovito i uredno ispunjava svoje obveze.
(2) Punoljetno dijete koje je završilo obrazovanje iz stavka 1. ovoga članka, a ne može se zaposliti roditelji su dužni uzdržavati godinu dana nakon prestanka obrazovanja.
(3) Punoljetno dijete koje zbog bolesti, mentalnog ili tjelesnog oštećenja nije sposobno za rad, roditelji su dužni uzdržavati dok ta nesposobnost traje.
(4) Roditelj djeteta iz stavka 1. ovoga članka ima pravo od djeteta, nadležnih tijela i pravnih osoba tražiti i dobiti podatke o djetetovom obrazovanju odnosno zaposlenju.
(5) Smatra da se da učenik, odnosno student redovito i uredno ispunjava svoje obveze i kad zbog opravdanih razloga (trudnoće, bolesti i sličnih razloga) nije uspio ispuniti obveze tekuće školske, odnosno akademske godine.

Članak 214.
(1) Maćeha ili očuh dužni su uzdržavati maloljetnog pastorka ako on ne može ostvariti uzdržavanje od roditelja.

Dakle, uzdržavanje za DJECU se plaća dok su ispunjeni gore navedeni uvjeti.

E sad, uzdržavanje bivšeg bračnog druga je druga stvar.

Članak 217.
Bračni drug koji nema dovoljno sredstava za život ili ih ne može ostvariti iz svoje imovine, a nije sposoban za rad ili se ne može zaposliti, ima pravo na uzdržavanje od svoga bračnog druga.
Članak 218.
(1) Bračni drug ima pravo podnijeti zahtjev za uzdržavanje do zaključenja glavne rasprave u parnici za razvod ili poništaj braka, na što ga je sud dužan upozoriti.
Članak 219.
Sud može odbiti zahtjev za uzdržavanje bračnog druga, ako bi uzdržavanje predstavljalo očitu nepravdu za drugog bračnog druga.
Članak 220.
(1) Sud može odlučiti da obveza uzdržavanja bračnog druga traje do godine dana, osobito kad je brak trajao kratko ili kad je tužitelj u mogućnosti u dogledno vrijeme na drugi način osigurati sredstva za život
Članak 221.
(1) Pravo na uzdržavanje prestaje kad razvedeni bračni drug ili bračni drug iz poništenog braka koji to pravo koristi sklopi novi brak.
(2) Pravo na uzdržavanje razvedenog bračnog druga ili bračnog druga iz poništenog braka prestaje i kad taj bračni drug zasnuje izvanbračnu zajednicu ili kad postane nedostojan tog prava ili kad prestane koja od pretpostavki iz članka 217. ovoga Zakona.


Al si nam sad pokazao/la........nema više zime za svu potlačenu djecu i roditelje im kukavne......ovo će biti revolucija.......
svatko zna kakvo je kod nas pravosuđe...i samim tim ovo je mrtvo slovo na papiru...jer zakoni se tumače kako kome odgovara...tako da se s ovim eventualno može potpaliti roštilj......
No ti ako jednom siđeš s oblaka možda shvatiš kako je realnost nešto sasvim drugo....jer čini mi se da o ovakvim situacijama pojma nemaš...ili ako griješim bio je to vrlo civiliziran razvod...ili se sve odigralo u utopiji.....
No svatko ima pravo na mišljenje pa tako i ti...
Što se mene tiče ja se raspravljam dok smisla ima...a ovdje ga više nema.....no slažem se s gore izrečenim...pametnom i jedna dosta.....

_________________
......mama zar si lagala kad si govorila da dobro uvijek pobjeđuje
i kad ne znaš kojim putem treba putem ljubavi
i da smo ispred Boga isti svi.......
osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 06.11.2010. 10:40 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

fear of the dark je napisao/la: ›

Al si nam sad pokazao/la........nema više zime za svu potlačenu djecu i roditelje im kukavne......ovo će biti revolucija.......



ev´ ti kikiriki

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fear of the dark
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1099
Lokacija: iza ćoška
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 06.11.2010. 11:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

PEGY je napisao/la (Pogledaj post): ›
fear of the dark je napisao/la: ›

Al si nam sad pokazao/la........nema više zime za svu potlačenu djecu i roditelje im kukavne......ovo će biti revolucija.......



ev´ ti kikiriki


Fala Smile

_________________
......mama zar si lagala kad si govorila da dobro uvijek pobjeđuje
i kad ne znaš kojim putem treba putem ljubavi
i da smo ispred Boga isti svi.......
osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: