Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Profesionalna socijala u skupim autima dolazi po pomoć Grada!

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65827
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 02.11.2010. 14:10 
Naslov:  Profesionalna socijala u skupim autima dolazi po pomoć Grada!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Tijekom listopada režije nisu imala čime platiti 1.903 Osječanina u 734 obitelji. To je za 26 osoba u deset obitelji više nego u rujnu kada je Grad platio dio troškova stanovanja za 1.877 osoba u 724 obitelji. Uvećanje je neznatno u usporedbi s HZZ-ovom evidencijom nezaposlenih u Osijeku u koju mjesečno stiže više stotina osoba. Među njima nije takozvana nevidljiva socijala koja radi bez plaće ili za minimalac. Romano Kristić, pročelnik Upravnog odjela za socijalnu skrb i zdravstvo, pojašnjava kako se jesenski val nezaposlenih mjesečno ne preslikava s burze rada na socijalnu sliku Osijeka jer je uvjet dobivanja potpore prihodovni cenzus.

- Ako jedna osoba ostane bez posla, druga odrasla osoba u obitelji radi makar sezonski posao, a cenzus je ionako uvećan zbog djece. U listopadu, kao i u rujnu, zabilježeno je blago povećanje korisnika socijalnog programa, što je uobičajeno na završetku sezonskih poslova na Jadranu, kaže Kristić. U Osijeku borbu za egzistciju vode i oni koji mjesec-dva ili više nisu primili plaću, oni koji na “kapaljku” dobivaju minimalac ili su na “čekanju” za 70-ak posto plaće.

- Ima slučajeva da jedan roditelj radi za minimalac, drugi je nezaposlen, ali zbog više djece jesu u gradskom socijalnom programu jer ispunjavaju prihodovni cenzus. Recimo, cenzus šesteročlane obitelj je 3.400 kuna i za trošak stanovanja bude odobreno sveukupno oko 1.500 kuna, plus ostale potpore kao što je besplatni vrtić, školski obrok, prijevoz, 950 kuna za ogrjev... Ima i snalažljivih pojedinaca tzv. profesionalne socijale - donijeli su dokaze da ne rade i nemaju vozilo, a rade na crno, dolaze u skupim automobilima, imaju par mobitela - priča pročelnik.

Kristić: Država poslodavcu dopušta neisplatu plaće

- Iako rijetko, par zaposlenih osoba je tražilo pomoć u plaćanju troška stanovanja jer im poslodavci duže vrijeme ne isplaćuju zarađenu plaću. Jednokratnu potporu ne isplaćujemo zaposlenima jer neisplatu trebaju dokazati potvrdom poslodavca o neisplati plaće(a), a to poslodavci izbjegavaju. Problem je, smatram, u državnoj politici koja dopušta poslodavcu problematično ponašanje, ne kažnjava poslodavce čiji radnici rade bez plaće. Izdaju fiktivne isplatne liste, a plaću ne isplaćuju, pojašnjava Kristić.

Tekst: Nevenka Špoljarić/Glas-Slavonije.hr
Foto: Goran Flauder/foto-arhiv 031

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lingvist
Offline
Ukupno postova: 353
Lokacija: Osijek - Bosutsko
Spol: Muško Muško
Post Postano: 02.11.2010. 16:09 
Naslov:  Re: Profesionalna socijala u skupim autima dolazi po pomoć Grada!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ta je profesionalna socijala to radila i za vrijeme rata. Stara mi je pričala da je vidjela svojim očima kako jedna žena dolazi mercedesom u Crveni križ, ulazi u bundi, a izlazi s najskupljim stvarima koje su poslali naši ljudi iz inozemstva, a te joj stvari ulizivački nosi "časna" sestra. Isto to rade i danas. Trebalo bi dosta pročešljati tko sve ima pravo na socijalnu pomoć i pomoć pri plaćanju režija. Nažalost, ima dosta onih koji to ne zaslužuju, a dosta onih koji zaslužuju, a ne dobivaju.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Yoanna35
Offline
Ukupno postova: 350
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 02.11.2010. 23:39 
Naslov:  Re: Profesionalna socijala u skupim autima dolazi po pomoć Grada!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pazi ovo, poslodavac im ne da dokaz o neuplati plaće....pa jel u ovoj zemlji postoji jedan zakon-pravilnik koji nema svrhu izigravanja prava na nešto, ne bi li bilo dovoljno donjeti izvještaj o stanju tekućeg računa na koji je poslodavac do tada redovno uplaćivao plaću????
Ima još jedna super fora, nezapolena sam duže vremena, uglavnom tromjesećna naknada na koju sam imala pravo mi je sjela u 9.2009. i od tada nisam zaradila...primila niti kune, zavod osim za njihovu osobnu zajebanciju, zvanje za drk poslove, ima opciju preko GPP dati ti kao nezaposlenoj osobi mjesečnu kartu , pa platiš50kn a nisi primi ništa. Najnovija fora je da i dopunsko zdravstveno osiguranje plačaš sam od 1.1.2011. a da nisi primio...zaradio niti kune više od godinu dana..pa ovako meni stigla uplatnica na iznos 960kn, isti onaj iznos koji sam plaćala kad sam bila zaposlena i kad mi je svaki mjesec sjelo oko 4000 kn..točnije stavka glasi plaćanje 960kn za dohodak manji od 5150kn, u redu, ali od čega???? S treće strane kao to dopunsko je olakšica, ne plačaš participacije na lijekove i pregelede i onda jedini lijek koji mi treba skinu s liste pa ga i tako moram platiti...tko je tu lud?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Yoanna35
Offline
Ukupno postova: 350
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 02.11.2010. 23:41 
Naslov:  Re: Profesionalna socijala u skupim autima dolazi po pomoć Grada!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Zaboravih...kad će kod nas profunkcionirati pravilnik o tome da se zatarabi poslodavac koji ne plati plaće i doprinose Twisted Evil

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lingvist
Offline
Ukupno postova: 353
Lokacija: Osijek - Bosutsko
Spol: Muško Muško
Post Postano: 03.11.2010. 15:56 
Naslov:  Re: Profesionalna socijala u skupim autima dolazi po pomoć Grada!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Yoanna35 je napisao/la (Pogledaj post): › Zaboravih...kad će kod nas profunkcionirati pravilnik o tome da se zatarabi poslodavac koji ne plati plaće i doprinose Twisted Evil


Ad Kalendas Graecas...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
GrgaZlatoper
Offline
Avatar

Ukupno postova: 206
Lokacija: iza čoška opali te Joška
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 03.11.2010. 19:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Sve dok nema adekvatne kontrole podijele socijalne pomoći biti će nepravilnosti. Što bi se tek otkrilo kod kontrole invalidskih mirovina. Tobožnji invalidi a 'konju bi rep izčupali'.

_________________
Ujo na n-tu kada n->∞
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
josephine01
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2125
Lokacija: ispred ogledala
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 03.11.2010. 22:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Uh, na ovu temu mi apsolutno sve dlake na tijelu erektiraju. Sita sam primjera iz svog susjedstva - živi se u dobivenom stanu na Uskim njivama, čeka se dovršetak dobivene kuće u Sarvašu, štancaju se djeca koju država financira, On i Ona radno sposoban narod u najboljim godinama, puši se Marlboro i svaki dan se jede burek. Ja s diplomom mogu samo mahati kad preko ljeta živa u termometru skoči na 100 ili mogu otići kod njih ohladit se ispod jednog od klima uređaja koje imaju.

_________________
Za mene je svinja kralj životinja dok ne probam lava.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: