Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Dekani: Država želi kontrolirati znanost

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Online
Avatar

Ukupno postova: 65832
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 02.11.2010. 13:10 
Naslov:  Dekani: Država želi kontrolirati znanost
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kao i njihovi kolege iz Zagreba, Splita i Rijeke, i dekani fakulteta osječkog Sveučilišta mahom su protiv odredbi iz novog paketa zakona o visokom obrazovanju, znanstvenoj djelatnosti i sveučilištima, koji Ministarstvo znanosti planira donijeti početkom iduće godine. Mnogi su stava kako bi nove odredbe donijele nekoliko loših pojava, poput smanjenja autonomije sveučilišta te smanjenja postojećih financijskih sredstava.

- Sudeći po ovom prijedlogu, država se postavlja u ulogu vrhovnoga kontrolora, što svakako smanjuje autonomiju i to nije dobro. Postavlja se pitanje financiranja sveučilišta u situaciji kada bi država određivala kvote, a od studenata ne bismo smjeli tražiti školarine već samo upisnine koje ne bi prelazile 60 posto iznosa prosječne mjesečne plaće u Hrvatskoj. Kako će se financirati provedba Bolonjskog procesa? Figurativno – lako je naručiti fini ručak, netko to treba i platiti, ističe Željko Turkalj, dekan Ekonomskog fakulteta u Osijeku. Njegovu bojazan dijele i ostali dekani većih fakulteta u Osijeku, poput Pravnog i Poljoprivrednog.

- Već smo na Senatu zaključili kako prijedlog novoga zakona donosi prilično radikalne izmjene. Neke dobre, a neke loše. Dio njih nije ni u skladu s tradicijom visokog školstva u Hrvatskoj. Što se tiče financiranja, čini mi se kako će sve ostati na dosadašnjoj razini, što bi nama bilo premalo. Naime, mi se uskoro selimo u triput veći prostor i ne znamo kako ćemo pokrivati te režijske troškove, ističe Vlado Guberac, dekan Poljoprivrede. No, njih dvojica, a i neki drugi dekani razilaze se o pitanju određivanja upisnih kvota, a taj problem drugi hrvatski dekani komentiraju riječima: "Ne želimo da nam političari diktiraju koliko studenata možemo upisati".

- Mi smo ove jeseni upisnu kvotu smanjili za 10 posto, a iduće ćemo smanjiti još toliko. Na tržištu nije potrebno toliko ekonomista... No, ne bi bilo dobro da nam ih nameće Ministarstvo, a veliko je pitanje bi li dobro odredili kvote. Primjerice, sve privatne visoke škole podignule su cijenu školarina, a opet su prepune, jer se višak studenata 'prelio' u te škole, ističe Turkalj.

Dekan Poljoprivrede pak ističe kako on ne vidi problem u novom načinu određivanja kvota.

- Dapače, postojeće kvote su čak malo prevelike. Nije nam ugodno imati negativnu reklamu, kada svake jeseni slušamo u medijima da imamo puno slobodnih mjesta, a naše popunjavanje kvote je zadovoljavajuće, zaključuje Guberac.

Po studentu 3.200 eura

Prema posljednjem istraživanju Eurostata, Hrvatska je s 0,8 posto državnog proračuna koji se izdvajaju za visoko obrazovanje na pretposljednjem mjestu u Europi. Gora je tek Grčka dok, primjerice, Slovenija izdvaja 1,66 posto, a bogata Švedska tri posto. Gvozden Flego tvrdi da naša država za svakog studenta godišnje troši 3.200 eura, Slovenija 6.000, a skandinavske zemlje više od 20.000 eura.

Na milost i nemilost političara

- Politika se u znanost i sveučilišta vraća na velika vrata. Ovim su zakonskim prijedlozima sveučilišta prepuštena milosti i nemilosti političara, odnosno vladajuće koalicije. Strategijske odluke donosit će premijer, koji može biti potpuni diletant za područja znanosti i visokog obrazovanja. Kad god je nad sveučilištima vršeno nasilje, stradavalo je cjelokupno društvo - kaže bivši ministar znanosti, SDP-ov saborski zastupnik Gvozden Flego.(J.B.)

Tekst: Tomislav Levak/Glas-Slavonije.hr
Foto: foto-arhiv 031

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
W.M. Felt
Offline
Ukupno postova: 2158
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 02.11.2010. 13:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Redakcija 031 je napisao/la: ›
Postavlja se pitanje financiranja sveučilišta u situaciji kada bi država određivala kvote, a od studenata ne bismo smjeli tražiti školarine već samo upisnine koje ne bi prelazile 60 posto iznosa prosječne mjesečne plaće u Hrvatskoj. Kako će se financirati provedba Bolonjskog procesa? Figurativno – lako je naručiti fini ručak, netko to treba i platiti[/i], ističe Željko Turkalj, dekan Ekonomskog fakulteta u Osijeku. Njegovu bojazan dijele i ostali dekani većih fakulteta u Osijeku, poput Pravnog i Poljoprivrednog.


Sve očekivano.

Tko se prvi buni protiv ovog zakona? Čini se, jednog od rijetkih zakona koji bi trebao donijeti pozitivne promjene?

Bune se Ekonomski, Pravni i Poljoprivrdeni fakulteti. Bune se štanceraji diploma, legla kroupcije, utočišta lažnih neproduktivnih kvazi-znanstvenika, tvornice love, ustanove koje su zadužene da povećavaju broj nezaposlenih, da studentima otmu novce, vrijeme i perspektivu.

Država bi hjtla tim štampačima diploma, tim generatorima nezaposlenih sa vss-om, oduzeti pravo da upisuju koliko god studenata hoće, i zarađuju ogromne novce, koji se troše na nepoznat način.

Država bi im htjela oduzeti pravo da sami određuju cijene godina, odnosno nametnuti limit u visini trećine prosječne plaće godišnje (tako da to može svatko platiti).

Sve očekivano, bune se, njima je to zadiranje u autonomiju sveučilišta. To naravno nije točno, ali i da jest, pa zar nisu već dokazali da im autonomija ne paše?

Redakcija 031 je napisao/la: ›
Dio njih nije ni u skladu s tradicijom visokog školstva u Hrvatskoj.

"Ne želimo da nam političari diktiraju koliko studenata možemo upisati".


Tradicija visokog školstva u Hrvatskoj? Ako misli na štancanje beskorisnih diploma, nerad, kaos na fakultetima, profesore koji ne posjećuju ustanove u kojima rade, sramotne doktorate, štele i nepotizam, uzimanje novaca od studenata na svakom koraku, netransparentnost u trošenju tih novaca, katastrofalan rejting svih hrvatskih sveučilišta u svijetu, užasan zastario program, nestručnost, manjak kapaciteta, i sve drugo, onda se slažem - predložene promjene zaista su u suprotnosti sa tradicijom visokog školstva u Hrvatskoj.

Pitanje je samo hoće li ove destruktivne snage po sveučilištima, koji su svi odreda članovi političkih stranaka, i uostalom samo se politikom i bave (kvazi-znastvene radove koje štancaju pristojan čovjek trebao bi izbjegavati, jer će ga uhvatiti mučnina), uspjeti zaustaviti i ovaj rijedak pokušaj promjena na bolje. Poznajući zločinačku organizaciju Hdz, vjerojatno hoće.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ml4d3n
Offline
Ukupno postova: 22
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 02.11.2010. 21:59 
Naslov:  Re: Dekani: Država želi kontrolirati znanost
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Bravo! Potpisujem!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Imagio
Offline
Ukupno postova: 159
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 02.11.2010. 22:17 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

[quote="W.M. Felt";p="332866"]
Redakcija 031 je napisao/la: ›
Postavlja se pitanje financiranja sveučilišta u situaciji kada bi država određivala kvote, a od studenata ne bismo smjeli tražiti školarine već samo upisnine koje ne bi prelazile 60 posto iznosa prosječne mjesečne plaće u Hrvatskoj. Kako će se financirati provedba Bolonjskog procesa? Figurativno – lako je naručiti fini ručak, netko to treba i platiti[/i], ističe Željko Turkalj, dekan Ekonomskog fakulteta u Osijeku. Njegovu bojazan dijele i ostali dekani većih fakulteta u Osijeku, poput Pravnog i Poljoprivrednog.


Sve očekivano.

Tko se prvi buni protiv ovog zakona? Čini se, jednog od rijetkih zakona koji bi trebao donijeti pozitivne promjene?

Bune se Ekonomski, Pravni i Poljoprivrdeni fakulteti. Bune se štanceraji diploma, -----legla kroupcije, utočišta lažnih neproduktivnih kvazi-znanstvenika-----, tvornice love, ustanove koje su zadužene da povećavaju broj nezaposlenih, da studentima otmu novce, vrijeme i perspektivu.

Država bi hjtla tim štampačima diploma, tim generatorima nezaposlenih sa vss-om, oduzeti pravo da upisuju koliko god studenata hoće, i zarađuju ogromne novce, koji se troše na nepoznat način.

Država bi im htjela oduzeti pravo da sami određuju cijene godina, odnosno nametnuti limit u visini trećine prosječne plaće godišnje (tako da to može svatko platiti).

Sve očekivano, bune se, njima je to zadiranje u autonomiju sveučilišta. To naravno nije točno, ali i da jest, pa zar nisu već dokazali da im autonomija ne paše?

Redakcija 031 je napisao/la: ›
Dio njih nije ni u skladu s tradicijom visokog školstva u Hrvatskoj.

"Ne želimo da nam političari diktiraju koliko studenata možemo upisati".


Tradicija visokog školstva u Hrvatskoj? Ako misli na štancanje beskorisnih diploma, nerad, kaos na fakultetima, profesore koji ne posjećuju ustanove u kojima rade, sramotne doktorate, štele i nepotizam, uzimanje novaca od studenata na svakom koraku, netransparentnost u trošenju tih novaca, katastrofalan rejting svih hrvatskih sveučilišta u svijetu, užasan zastario program, nestručnost, manjak kapaciteta, i sve drugo, onda se slažem - predložene promjene zaista su u suprotnosti sa tradicijom visokog školstva u Hrvatskoj.

Pitanje je samo hoće li ove destruktivne snage po sveučilištima, koji su svi odreda članovi političkih stranaka, i uostalom samo se politikom i bave (kvazi-znastvene radove koje štancaju pristojan čovjek trebao bi izbjegavati, jer će ga uhvatiti mučnina), uspjeti zaustaviti i ovaj rijedak pokušaj promjena na bolje. Poznajući zločinačku organizaciju Hdz, vjerojatno hoće.


Kolega, puno ružnih stvari si tu napisao, nisam pravnik ali, gdje su ti dokazi? Ne spadaju li ovakove rečenice u klevetu? I sada ja moram stati u obranu svoga fakulteta ali, koliko ja znam, ne kreiraju fakulteti gospodarstvo neke zemlje, ne raspolažu oni sa mogućnošću utjecaja na makroekonomsku politiku ove naše države, istina, tu i tamo imamo kvalitetnog profesora kao savjetnika pokojega ministra ali na kraju, sve odluke što se tiče gospodarstva su u rukama Vlade, a ne fakulteta. Tako da ja ne priznajem da su fakulteti tvornice nezaposlenih. Zapravo, oni su nam jedina nada da će u nekoj budućnosti, naša, ( bit ću sebičan i reći, i moja prije svega Smile ) biti puno svjetlija i zanimljivija. Živio.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zen031
Offline
Ukupno postova: 1236
Spol: Muško Muško
Post Postano: 02.11.2010. 22:29 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

To što je Felt napisao nije kleveta, jer je istina.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Yoanna35
Offline
Ukupno postova: 350
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 02.11.2010. 23:57 
Naslov:  Re: Dekani: Država želi kontrolirati znanost
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

"Kolega, puno ružnih stvari si tu napisao, nisam pravnik ali, gdje su ti dokazi? Ne spadaju li ovakove rečenice u klevetu? I sada ja moram stati u obranu svoga fakulteta ali, koliko ja znam, ne kreiraju fakulteti gospodarstvo neke zemlje, ne raspolažu oni sa mogućnošću utjecaja na makroekonomsku politiku ove naše države, istina, tu i tamo imamo kvalitetnog profesora kao savjetnika pokojega ministra ali na kraju, sve odluke što se tiče gospodarstva su u rukama Vlade, a ne fakulteta. Tako da ja ne priznajem da su fakulteti tvornice nezaposlenih. Zapravo, oni su nam jedina nada da će u nekoj budućnosti, naša, ( bit ću sebičan i reći, i moja prije svega Smile ) biti puno svjetlija i zanimljivija. Živio." Twisted Evil

joj još samo da naučim quotati ili kvocati isprika ekipi, nego ne vjerujem da mlada osoba ima ovako dogmatske ideje....pa kako bi neki profesor danas pisalo po novinama mogao primiti za svoje inetelektualne usluge mimo plaće iznos od 1,7mil.kn, a da tu uslugu nije zatražila , pa onda platila opet državna sutanova??? sve iz proračuna, zanimalo bi me koliko bi tu pamet platio privatni sektor, e sad odeš na biro pa pozbrajaš višak kadra...konkretno agrnomi, preh, tehnolozi....profesori kemija-bilogija i tako onda faksu pošalješ depešu da ne upisjuju 100 iduće godine nego 20 , a dekan kad se tomu suprotstavi onda mu uručiš prvo prijetnju,a onda i otkaz. E sad ta autonomija je zgodna stvar..a i nezgodna, niti po jednom pravilniku rektorica Kralik ne može tamo do smrti biti četiri mandata...niti po jednom pravilniku se ne može znati cijena ispita a zna se, niti po jednom pravilniku netko ne može čačakt zube, putovati okolo i onda sav pametan i njžnih manikiranih ruku od nerada reči pa naši ljudi se boje dizati kredite i kernuti i prvatluk..ako ti prvi radiš za plaću...na više ustanova i nikad u životu nisi sam bio poduzetnik te nešto stvorio

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zen031
Offline
Ukupno postova: 1236
Spol: Muško Muško
Post Postano: 03.11.2010. 0:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Joj, jel može to malo smislenije, cijenjena Yoanna, tu je sve bez glave i repa.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Laser
Offline
Ukupno postova: 63
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 03.11.2010. 14:43 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

EKONOMSKI FAKULTET U OSIJEKU treba zatvoriti na nekih desetak godina da se na tržištu rada stabilizira situacija!!!! Oni su tek na petoj generaciji bolonjskog procesa shvatili koliko su ljudi upisivali ovih godina koji su preko kolokvija prolazili kao od šale!!! Predmeti kao STATISTIKA, MATEMATIKA, RAČUNOVODSTVO, MIKROEKONOMIKA polažu se kao od šale! Sramit se mogu gotovo svi profesori i asistenti tog fakulteta!!!! Svaka čast iznimkama koje stvarno žele napraviti nešto od te hrpetine studenata!!!

Kolega "W.M. Felt" u potpunosti vam podržavam i svaka Vam čast na komentaru! Trebali ste možda malo oštrije to sročiti. Moj komentar proizlazi iz ogorčenosti što vidim kakve se idiotarije sa tim fakultetom izvode!!!!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
maniche
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1173
Lokacija: Iza tebe
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 03.11.2010. 14:53 
Naslov:  Re: Dekani: Država želi kontrolirati znanost
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@Felt (smajli koji se klanja)

bivši kolega @zaper, izvucite glavu iz dupeta.
svog ili tuđeg, u to ne bi ulazio.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Imagio
Offline
Ukupno postova: 159
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 04.11.2010. 0:04 
Naslov:  Re: Dekani: Država želi kontrolirati znanost
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

maniche je napisao/la (Pogledaj post): › @Felt (smajli koji se klanja)

bivši kolega @zaper, izvucite glavu iz dupeta.
svog ili tuđeg, u to ne bi ulazio.


Lako je pljuvat i skrivat se iza nicka, ali, opet to je prednost ovoga foruma.
Moje ime je Mario Žaper, a koje je tvoje? Ne sjećam se da smo ovce čuvali zajedno, jer ja ih naime nikada nisam čuvao. Možda si me zamijenio sa nekim prijateljem?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Stella1989
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2929
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 04.11.2010. 0:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Laser je napisao/la (Pogledaj post): › Predmeti kao STATISTIKA, MATEMATIKA, RAČUNOVODSTVO, MIKROEKONOMIKA polažu se kao od šale!

Ti očito nisi ni primirisao Ekonomskom fakultetu u Osijeku... Rolling Eyes

P. S. Zaperu, thanks! Smile

_________________
Ace Ventura: I'm ready to go in, Coach, just give me a chance. I know there's a lot riding on it, but it's all psychological. Just gotta stay in a positive frame of mind.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: