Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Nema više torti, u vrtićima svjećice zabodene u voće

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 29.10.2010. 11:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Jedan_iz_mase je napisao/la: › U vrtiću kojeg poznajem DOPUŠTENA je torta, ali mora biti kupovna, s računom. Ako se što dogodi, da se mogu poduzeti koraci protiv proizvođača.
Yep, to je postala praksa u mnogim situacijama gdje se posluzuje hrana (npr. svatovi i sl.). Nekad bi se ljudi potrovali, par dana sjedili na skoljci i to bi bilo to. Danas ljudi tuze cim im konzistencija stolice nije uobicajena.

Citat: › Inače, ovaj konzervativizam,
Sto je konzervativno? To sto djeci ne daju torte i kolace? Hm, s obzirom da su u proslosti kolaci i torte bili dozvoljeni, mislim da bi se to moglo nazivati "konzervativnim" pristupom.

Citat: › Nema ovo baš veze s tortama, ali hoću pokazati dokle ide pretjerivanje s pravima djeteta.
S druge strane, ne treba pretjerivati ni s pravima roditelja. Ne prema djeci, vec prema institucijama. Od uplitanja u vrticke jelovnike, preko prozivanja nastavnika i profesora u skolama.

"Roditelj najbolje zna sto je dobro za njegovo dijete" i "odgoj dolazi (iskljucivo) iz obitelji" su dva najnazadnija koncepta roditeljstva koja haraju ovim podrucjima zadnjih 20 godina.

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Jedan_iz_mase
Offline
Avatar

Ukupno postova: 173
Lokacija: Tu negdje, u masi
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 29.10.2010. 12:17 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la (Pogledaj post): › Sto je konzervativno?


"Roditelj najbolje zna sto je dobro za njegovo dijete" i "odgoj dolazi (iskljucivo) iz obitelji" su dva najnazadnija koncepta roditeljstva koja haraju ovim podrucjima zadnjih 20 godina.


Konzervativan je pristup prehrani. Ispada da bi svi trebali samo žderat soju i jabuke. Dajte djeci kolača (umjereno), neće od njih postat ni bolesni ni loši ljudi.

"Najnazadniji koncept roditeljstva" je nacifašistička ideja da društvo (država) zna bolje, više voli, i da će učiniti dijete boljom osobom od roditelja samih. To što su učinili sa štednim računima djece samo pokazuje da država (ista ona čije institucije vrve korupcijom, nepotizmom i užasima svake vrste) sebi uzima za pravo odlučivati što je dobro za moje dijete. Eeej! LICEMJERJE kozmičkih proporcija!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Brick Top
Offline
Avatar

Ukupno postova: 708
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.10.2010. 13:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Jedan_iz_mase je napisao/la (Pogledaj post): › U vrtiću kojeg poznajem DOPUŠTENA je torta, ali mora biti kupovna, s računom. Ako se što dogodi, da se mogu poduzeti koraci protiv proizvođača.

To je tzv. "sljedivost", jedan od principa kontrole kakvoće i odlična je stvar. U svakom trenutku znaš kako je išao lanac proizvodnje i distribucije, kako bi se reklo "od polja do stola". Dakle, to je nešto čemu treba težiti radi lakšeg uklanjanja problema koji se tiču zdravstveno neispravne hrane, tj. nema nikakve veze s konzistencijom stolice, kako to forumaš mungos sarkastično navodi niti je osnovna svrha sljedivosti eventualne tužbe protiv nekoga.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 29.10.2010. 13:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@Brick top, a koja je svrha "sljedivosti", odnsono kontrole kakvoce? I sam spominjes da je smisao uklanjanje problema koji se ticu zdravstveno neispravne hrane. Dakle, govorimo o istome, samo sto sam ja u to ubacio element posljedicnosti. Sljedivost ne postoji zato da bi se nakupljale liste i XLS dokumenti, vec da bi se znalo tko je odgovoran za sranje kad se ono dogodi ili uoci. Danas, za razliku od nekada, kad se dogodi sranje - nerijetko slijedi tuzba. Dijete slomi ruku u parku - puf, tuzba gradu zbog neodrzavanja parkova. A nekad bi dijete popilo par samara i mir. O tome sam govorio.

Cudi me da ti je simbolizam konzistencije stolice promakao, a sarkazam si tako dobro uocio. Hmmm...

@Jedan_iz_mase, "konzervativan" znaci onaj koji se opire promjenama. S obzirom da su se na ovim prostoima torte, kolaci i zlica masti na taste smatrali prehrambeno pozeljnima - ne znam kako se njihovo izbacivanje moze nazvati "konzervativnim". No, dobro, na stranu jezicne nesuglasice.

Kad vec spominjes stedne racune, onda bi bilo u redu da promislis o kakvim se to stednim racunima radi. Jesu li to mozda obicni stedni racuni, ili posebni stedni racuni na koje drzava ili neko drugo tijelo daje odredjene bonuse? Ako to nije tek obican stedni racun, onda je sasvim normalno da je drzava ogranicila i onemogucila zloupotrebu takvih, privilegiranih, stednih racuna. Ono sto nije normalno je reakcija roditelja koji su svu svoju ustedjevinu prebacivali na takve racune, svjesno zloupotrebljavajuci i iskoristavajuci svoje dijete (odnosno njegov polozaj) kako bi pokupili koji postotni poen na stednji.

I onda ti govoris o licemjerju...

Drzava, nerijetko, zna bolje. Dijete napravi svaka budala, a to mozes zakljuciti gledajuci djecu ili roditelje. Roditelji i obitelj dijete mogu odgajati samo u situaciji kad su roditelji idealni. Prava roditelja su unakazila drustvo, od vrtica do fakulteta. Porazgovaraj s nekim prosvjetnim djelatnikom za konkretne situacije.

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Jedan_iz_mase
Offline
Avatar

Ukupno postova: 173
Lokacija: Tu negdje, u masi
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 29.10.2010. 23:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la (Pogledaj post): ›
Kad vec spominjes stedne racune, onda bi bilo u redu da promislis o kakvim se to stednim racunima radi. Jesu li to mozda obicni stedni racuni, ili posebni stedni racuni na koje drzava ili neko drugo tijelo daje odredjene bonuse?
...
I onda ti govoris o licemjerju...

Da, govorim o licemjerju države koja implicitno deklarira kako su SVI roditelji u Hrvatskoj loši. Jer da su dobri, smjeli bi raspolagati novcem svoje djece. A ovako ne smiju.
Drugo, banke su davale više kamatne stope na račune dječje štednje, ne pitajući odakle novac. Nije ih bilo briga, samo uplati. Država to nije subvencionirala NI LIPOM. To su iste one lihvarske predebele banke koje svoje mile klijente deru na svakom koraku. I sad ti meni reci da roditelj nema pravo uzeti veću kamatnu stopu kada mu se ona ponudi? A zbog čega to, molim te?
Leteci mungos je napisao/la (Pogledaj post): › Drzava, nerijetko, zna bolje.

Država nerijetko zna bolje, da u tom se slažem. Ali ne država Hrvatska. Možda tamo neka Švedska, Finska, ali ova ovdje je aparat koji radi protiv građana, najčešće na njihovu štetu, a ne u korist.
Uostalom, eto ti dječji domovi. Top ti je primjer kako država odgaja djecu. Jesi li bio ikad u Klasju, Ladimirevcima? E vidiš brale, ja jesam. I znam što govorim. Država i njene institiucije nikad ne mogu zamijeniti oca i majku!
Leteci mungos je napisao/la (Pogledaj post): › Roditelji i obitelj dijete mogu odgajati samo u situaciji kad su roditelji idealni.

Uh, kakav promašaj! Alkar Mungos uništa! Jesi li ti možda ikad video, sreo, ili čuo za idealne roditelje? Ovom logikom ti bi svu djecu svijeta bacio u domove.

Leteci mungos je napisao/la (Pogledaj post): › Porazgovaraj s nekim prosvjetnim djelatnikom za konkretne situacije.

Ne mili, TI porazgovaraj. Jer razmaženi roditelji ne traže prava za sebe, nego za svoju djecu. Dakle, nije problem u pravima roditelja, nego u pravima djece - imaju sve, a nikakvu odgovornost.

Uostalom, imaš li ti uopće djecu?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
wild child
Offline
Avatar

Ukupno postova: 54
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 30.10.2010. 11:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ajd nek mi neko dokaze da je vrecica kupovnog cipsa ili keksa zdravija od finih domacih kolaca s orasima, ili pita od jabuka bez secera (osim onog iz jabuka)..
i to s kupljenim tortama..pa prije ce se desit da je ta torta iz slasticarne pokvarena, nego domaca..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 30.10.2010. 14:46 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Jedan_iz_mase je napisao/la: › Da, govorim o licemjerju države koja implicitno deklarira kako su SVI roditelji u Hrvatskoj loši. Jer da su dobri, smjeli bi raspolagati novcem svoje djece. A ovako ne smiju.


Citat: › Drugo, banke su davale više kamatne stope na račune dječje štednje, ne pitajući odakle novac.
Da, sa svrhom stednje do punoljetnosti. Mnogi roditelji, odnosno osobe su to ZLOUPOTREBLJAVALI. Orocavali bi sredstva koja nisu namijenili djeci, odnosno koristili su vlastito dijete i njegov polozaj i svjesno zloupotrbljavali proizvode banaka.

Roditelju koji iskreno zeli stedjeti novac do punoljetnosti djeteta odluka o ogranicenom raspolaganju nece predstavljati problem. To je problem samo onim roditeljima koji su, poput hijena kokosharskog karaktera, veselo trljali ruke iskoristavajuci polozaj vlastitog djeteta.

I ti onda pricas o licemjerju.

Citat: › To su iste one lihvarske predebele banke koje svoje mile klijente deru na svakom koraku.
Banke su takve kakve jesu. Kamate na kredite su visoke, ali su visoke i kamate na stednju. Kamate na stednju u Njemackoj su oko 2% i jos platis porez na kapitalnu dobit. Mogli bismo sada pricati o tome zasto su kod nas kamate visoke, o kreditnoj ekspanziji, o stranim vlasnicima banaka, o isisavanju milijardi, o tome da ce kamatne stope na kredite ostati visoke (za idane kredite), a kamate na stednju padati i slicno. Mozemo o tome pricati, ali to nije tema, bas kao ni banke. Tema su neodgovorni roditelji, odnosno roditelji koji zloupotrebljavaju polozaj vlastitog djeteta.

Citat: › I sad ti meni reci da roditelj nema pravo uzeti veću kamatnu stopu kada mu se ona ponudi?
Heh, "zajebi sistem gdje stignes". Nadam se da ne moram objasnjavati dalje.

Citat: › A zbog čega to, molim te?
Zato sto takva stednja nije namijenjena manipulatorima, vec roditeljima koji doista zele stedjeti novac za svoju djecu. Te kamate je zasluzilo dijete, a ne roditelj.

Citat: › Država nerijetko zna bolje, da u tom se slažem. Ali ne država Hrvatska. Možda tamo neka Švedska, Finska, ali ova ovdje je aparat koji radi protiv građana, najčešće na njihovu štetu, a ne u korist.
Vidimo kako se gradjani ponasaju. I jos se bune kad netko stavi soli na rep njima i njihovim zloupotrebama sustava. Da, u Svedskoj i Finskoj banke vjerojatno ne moraju pritiskati drzavu da mijenja zakon koji utjece na djecju stednju.


Citat: › Uostalom, eto ti dječji domovi. Top ti je primjer kako država odgaja djecu. Jesi li bio ikad u Klasju, Ladimirevcima? E vidiš brale, ja jesam. I znam što govorim. Država i njene institiucije nikad ne mogu zamijeniti oca i majku!
Bio i vidio, kad vec pitas, ali to nije bitno. Bitno je da ta djeca nisu ispala iz trbuha drzave, vec nekakvih roditelja. Tu se vracamo na pricu o tome kako roditelji znaju najbolje. Da znaju, ne bi djeca zavrsavala u takvim ili popravnim domovima. Da znaju, ne bi djeca bili mali nacisti. Da znaju, ne bi djeca slavila rodjendane u McD, da znaju, ne bi djecji plac rjesavali lizalicama, bombonima i slatkisima. Da znaju, ne bi se protivili sto im se djeca hrane zdrav(ije)o. Da znaju, ne bi isli u skolu u napadali nastavnike i profesore. Da znaju, ne bi djeci sredjivali ispite na fakultetima. Itd, itd...


Citat: › Ne mili, TI porazgovaraj. Jer razmaženi roditelji ne traže prava za sebe, nego za svoju djecu.
Nema sumnje. Roditelji idu u skolu i prijete nastavniku jer zele da dijete ima 5. Tako se, naime, prema misljenju nekih roditelja zasluzuje ocjena i petica.

Ti isti roditelji onda odu i seru po drzavi i bankama jer su im stavile soli na rep. Naravno, opet to cine radi vlastitog djeteta ciji su polozaj iskoristiti da bi orocili sredstva namijenjena sebi, jer da su namijenjena djeci - ne bi im smetalo sto ih ne mogu podici do djetetove punoljetnosti.

I onda takvi nekom idu govoriti o licemjerju.

Otisli smo malo dalje od teme, ali je sve povezano sa slatkisima u vrticu.

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Jedan_iz_mase
Offline
Avatar

Ukupno postova: 173
Lokacija: Tu negdje, u masi
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 01.11.2010. 0:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Vidiš, problem je u tome što ti dijete promatraš kao izoliranu biljku, a ja ga promatram kao dio obitelji. U obitelji se sve treba stavljati u zajedništvo, i novac i potrebe. Nema moj novac, novac djeteta, novac muža, novac žene. Jednom kad se stvari gledaju kroz prizmu moje/tvoje onda to više nije obitelj, nego hrpa individualaca.

Zapravo, sve si ti meni ljiepo obrazložio, i kako sam ja licemjeran, itd., samo nisi odgovorio imaš li djecu. To je otprilike iste kao kad mi isti takvi kao ti pričaju o vojsci, a u vojsci nisu bili. Sori, ali pojma nemaš. Ti samo imaš ideju o tome.

Kad već nemaš klince, pročitaj bar za početak ovu knjigu, možda ti se otvore te tvoje lijepe oči za problem odnosa roditelj-dijete-vrijednost.
http://www.amazon.com/Pricing-Priceless-Child-Changing-Children/dp/0691034591

Ustvari, promašio sam. Nemoj čitat knjigu. Piši po internetu kakvi bi roditelji trebali biti. I objavi knjigu o tome.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Brick Top
Offline
Avatar

Ukupno postova: 708
Spol: Muško Muško
Post Postano: 01.11.2010. 12:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

wild child je napisao/la (Pogledaj post): › i to s kupljenim tortama..pa prije ce se desit da je ta torta iz slasticarne pokvarena, nego domaca..

Jednom prilikom sam radio seminar na temu "Percepcija potrošača o sigurnosti hrane" i obrađivao sam između ostalog i ovaj fenomen. Dakle, wild child, jel imaš kakav dokaz za tu svoju tvrdnju, neke statističke podatke?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: