Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Filip Pavišić novi dirigent nakon 17 godina

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65704
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.10.2010. 19:00 
Naslov:  Filip Pavišić novi dirigent nakon 17 godina
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mladi i, kažu, daroviti zagrebački dirigent Filip Pavišić novi je dirigent Opere HNK u Osijeku. Punih 17 godina prošlo je od kada je (1993.) na mjesto dirigenta u ovoj kazališnoj kući primljen maestro Mladen Tutavac. Razlog angažmana je nedavni odlazak u mirovinu dugogodišnjeg dirigenta Petera Oschanitzkog, pa je maestro Tutavac ostao jedini dirigent, uz Ljubicu Vuletić kao zborovođu.

- Ne može jedna osoba cijelu sezonu dirigirati sama sve predstave. Na preporuku dirigenata koji surađuju s HNK-om prihvatio sam da audicijskom predstavom (5. listopada) ravna 34-godišnji Filip Pavišić pred peteročlanom komisijom, govori Božidar Šnajder, intendant osječkog HNK, napomenuvši da je kandidat i više nego zadovoljio. U povjerenstvu su bili Mladen Tutavac, Ljubica Vuletić, ravnatelj Opere Davor Vrućina, a iz Zagreba su stigli dirigenti Berislav Šipuš i Zoran Juranić.

- Novi je dirigent dobio izvrsne ocjene svih članova komisije, no posebno me veseli što su mi dugogodišnji članovi orkestra rekli kako je uspostavio odličan odnos s njima, da se osjetio pravi fluid, što je bitno dodaje Šnajder.

Filip Pavišić je na zagrebačkog Muzičkoj akademiji studirao francuski rog i dirigiranje u klasi maestra Vjekoslava Šuteja. Pohađao je i predavanja maestra Saše Britvića, Krešimira Šipuša, Klausa Arpa, te Yurija Simonova, 2007. i 2008. Iako mlad, ima zavidno iskustvo jer je dirigirao Akademskim zborom Palma, zborom Collegium Pro Musica Sarca, te Akademskim zborom “Ivan Goran Kovačić”, Komornim zborom “Ivan Filipović”, zborom i orkestrom zagrebačke Muzičke akademije, Zagrebačkom filharmonijom, orkestrom Opere riječkog HNK Ivana pl. Zajca, Filharmonijom Witold Lutos3awski, Simfonijskim puhačkim orkestrom Hrvatske vojske, Liszt-Wagner orkestrom, Ansamblom Cantus, Komornim orkestrom Pro Arte i Sarajevskom filharmonijom. Sudjelovao je na 4. međunarodnom natjecanju mladih dirigenata Lovro von Matačić i dobio stipendiju Zaklade Lovro and Lilly Matačić.

Nova akvizicija stiže izravno s poslijediplomskoga studija u Beču, gdje je studirao u klasi maestra Uroša Lajovica na Universität für Music und darstellende Kunst.

- Službeno će maestro početi raditi 1. prosinca. Obiteljski je čovjek s dvoje malodobne djece pa trenutačno rješava formalnosti za dolazak. Uvjet je bio da se preseli u Osijek jer posla je mnogo i HNK treba riješiti pitanje dirigenta na duže staze. Prvi je ugovor potpisao na dvije godine, ali vjerujemo da će sve biti u redu i da će posao dobiti za stalno, zaključuje intendant.

Simfonijski programi

Novi dirigent ističe kako je posljednje dvije godine živio na relaciji Zagreb - Beč, gdje se upoznao s radom više kvalitetnih orkestara i spoznao što značiti optimum u dirigentskom poslu.

- Ne očekujem da je Osijek kao Beč, nije to ni Zagreb, no radujem se radu s kvalitetnim orkestrom u, čini mi se, zdravoj sredini. Već nakon prve stanke na probi osjetio sam da me orkestar dobro primio i ja sam se dobro složio s njima. Obitelj i ja trenutačno tražimo stan u Osijeku, a grad mi se na prvi pogled svidio. Razgovarao sam s intendantom da uz redovite predstave imamo i nekoliko simfonijskih programa, kaže Pavišić.

Tekst: Tomislav Levak/Glas-Slavonije.hr
Foto: Glas Slavonije

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
evil monkey
Offline
Avatar

Ukupno postova: 923
Lokacija: ormar
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 21.10.2010. 8:08 
Naslov:  Re: Filip Pavišić novi dirigent nakon 17 godina
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

taj je čovjek prekvalificiran a da bi svoje vrijeme i talent tratio u osijeku...

koja ce to publika znati cijeniti njegove kvalitete ovdje? oni skolarci kojima se na silu puni kazalisno gledaliste i koji u pauzi pobjegnu, ako ne kucama a ono u mcdonalds i tamo cekaju da zavrsi predstava? oh well, neka mu je sa srecom.

_________________
“Education’s purpose is to replace an empty mind with an open one.”
Platon - Alegorija pećine
pollitika.com - Pale blue dot video - DemocracyNow! - ZCom
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: