Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Hitna dobiva vrhunsku opremu, ali ne i 10 liječnika, koliko joj nedostaje

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65780
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.10.2010. 12:30 
Naslov:  Hitna dobiva vrhunsku opremu, ali ne i 10 liječnika, koliko joj nedostaje
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Iako bi prema propisanoj kvoti Hitna medicinska pomoć Osječko-baranjske županije trebala zapošljavati čak 46 liječnika, ta ustanova trenutačno na neodređeno upošljava tek 36 liječnika. Manjak medicinskih stručnjaka rješavaju sklapanjem ugovora o djelu s liječnicima iz svih zdravstvenih ustanova s područja ove, ali i Vukovarsko-srijemske županije, odnosno vukovarske i vinkovačke bolnice. Riječ je o još 35 liječnika, od kojih ni jedan ne smije mjesečno na Hitnoj pomoći odraditi više od 12 sati, s obzirom na činjenicu da su zaposleni u drugim ustanovama, ali i zbog moguće premorenosti. No unatoč ovom kroničnom deficitu liječnika, osječka Hitna pomoć postala je posljednih godina jedna od najrespektabilnijih zdravstvenih ustanova, iz koje duže vrijeme nije potekla nikakva zdravstvena afera.

- Unatoč manjku liječnika, stvorili smo sjajnu ekipu koja je maksimalno predana svom poslu. No problem manjka liječnika u Hitnoj nije samo naš, on postoji i na državnoj razini. Naime, liječnici sve više odlaze raditi za farmaceutske tvrtke i osiguravajuće kuće, ili čak u inozemstvo, a čini se kako se na državnoj razini školuje manje liječnika nego što su potrebe - kaže dr. Berislav Pašalić, ravnatelj osječke Hitne pomoći.

Uz ove rezultate u Hitnoj pomoći najavljuju dodatna ulaganja u podizanje kvalitete usluge, odnosno kupnju vrhunske opremu za ovu ustanovu. Tako bi Hitna pomoć vrlo brzo trebala dobiti osamnaest novih defibrilatora, od kojih je deset velikih. O koliko vrijednoj investiciji je riječ i to ne samo za slavonsko nego i područje cijele države, govori podatak da trenutačno od Rijeke do Iloka ne postoji ukupno deset velikih defibrilatora u svim dispečerskim jedinica hitnih pomoći. Uz tu nabavu Hitna pomoć trebala bi biti bogatija i za još osam novih vozila, a posebna novina trebalo bi biti uvođenje satelitskog nadzora svih vozila Hitne pomoći (fleet management), čime bi se u svakom trenutku točno znalo gdje je koje vozilo Hitne pomoći.

Godišnje trideset tisuća intervencija

Hitna pomoć Osječko-baranjske županije godišnje ima između 25.000 i 30.000 intervencija, više od 55.000 ambulantnih pregleda, oko 35.000 sanitetskih prijevoza, a tvrde kako broj intervencija ne raste, no posao ovisi o dužini ljeta i zime, koji se odmah reflektiraju na povećan broj alergičara ili prijeloma na ulicama.

Tekst: Nefreteta Zekić/Glas-Slavonije.hr
Foto: Daniel Antunović(foto-arhiv 031

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MegaSmrT
Offline
Avatar

Ukupno postova: 680
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 20.10.2010. 13:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Svaka čast za to, ali što ću ja imati od toga kad me zgazi neki auto na cesti? Imati ću administratora koji će blejiti u to sve i pitati "a đe da ubacim cede?!" Iskreno, ja bi rađe da po mene dođe doktor pješke nego hitna bez doktora.

_________________
Tata mudantino, sestra drakula.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Đorđe
Offline
Ukupno postova: 10
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.10.2010. 13:49 
Naslov:  Re:
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ja bi radije da po mene dođe hitna bez doktora nego onakvi doktori koji trenutno rade na hitnoj.
A kakav im je sada vozni park, velika je vjerojatnost da nitko neće doći...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
neo091
Offline
Ukupno postova: 100
Lokacija: Ruska svemirska postaja
Spol: Muško Muško
Post Postano: 20.10.2010. 21:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ja sam odavno rekao,što manje posla sa bankarima i doktorima!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
rori 1
Offline
Avatar

Ukupno postova: 206
Lokacija: sasvim blizu
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 21.10.2010. 6:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nisam sigurna da u državi ima gore hitne od naše Osječke.Svaka čast iznimkama ali neki doktori koji tamo rade ne zaslužuju naziv liječnici.Nevjerovatno je s kolikom lakoćom odbijaju doći na intervenciju jer po njima to nije ništa.Imam dva primjera iz svoje kuće kad nisu željeli doći mada se radilo o ozbiljnim i smrtonosnim simptomima.Nedavno im je umrla žena iz susjedstva jer mlada doktorica puna sebe nije prepoznala moždani udar i ostavila je ženu da umre a prije toga su susjedi zvali hitnu tri puta i molil ih da dođu Najgore od svega je njihov šef koji sva ta sranja jer to nisu banalni propusti tolerira i ne priznaje ama baš nikakve kritike.Nedaj Bože da mi trebaju ikad više dok je ta ekipa tog mentalnog sklopa u hitnoj.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: