Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



U dvije godine u osječkoj bolnici obavljeno 30 transplantacija bubrega

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65911
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.10.2010. 7:00 
Naslov:  U dvije godine u osječkoj bolnici obavljeno 30 transplantacija bubrega
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Hrvatska ove godine bilježi rekordno povećanje broja realiziranih darivatelja organa od čak 52 posto. Time je Hrvatska prema broju donora, postala vodeća zemlja Eurotransplanta i zemlja s najvećim postotkom povećanja broja darivatelja zabilježenim ove godine u Europi.

Tako su se u subotu obilježavanju Europskog dana doniranja organa u Osijeku pridružili i članovi Udruge dijaliziranih, transplantiranih i kroničnih bubrežnih bolesnika Osijek u suradnji s Medicinskim fakultetom, Medicinskom školom i Crvenim križem Osijek i to na Trgu Ante Starčevića.

Događanje je organizirano pod pokroviteljstvom Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi, a s ciljem da se običnim ljudima prikaže kakav je život osoba koje čekaju transplantaciju, te od kolike je ona humane važnosti.

- "Mi smo ovdje da promoviramo doniranje i prije svega bolji život za sve one ljude koji su danas na dijalizi. Osobno sam sedam godina proveo na dijalizi, te sam prije dvije godine transplantiran. Prije sam svaki drugi dan na dijalizi provodio 4 do 5 sati, a neke stvari koji ljudi uzimaju zdravo za gotovo meni su bile jedva dostižne. Primjerice, da bi otišao samo sedam dana na more put sam morao pomno planirati mjesecima unaprijed zbog zdravstvene njege koja mi je i na putovanjima trebala biti u svako doba dostupna. Sada toga više nema, ja sam zdrav čovjek. Osoba koja je meni donirala organ darovala mi je novi život. Ne postoji način da nekome dovoljno zahvalite za takvo nešto", kaže Zvonko Pavošević, potpredsjednik Udruge dijaliziranih, transplantiranih i kroničnih bubrežnih bolesnika Osijek, koji je novi bubreg dobio kao šesti od 30 osoba koliko ih je kroz dvije godine transplantirano u Kliničkom bolničkom centru Osijek.

Građane su o važnosti doniranja organa informirali i stručnjaci Zavoda za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije, te županijskog Savjeta za zdravlje.

- "Važno je da se podigne svijest građana Hrvatske o potrebi doniranja organa, te o transplantaciji kao jednoj od metoda kojima se može spasiti život osobama nakon zatajenja funkcija pojedinih organa", rekao je pak dr. Zlatko Maksimović, predsjednik Savjeta za zdravlje Županije.

Do 1. listopada 2010. u Hrvatskoj je realiziran rekordan broj od 95 darivatelja organa, a broj transplantacija organa ove je godine porastao za 38,8 posto u usporedbi s prošlom 2009. godinom. Do sada su transplantirana ukupno 264 organa, a ostvaren je rekordan broj transplantacija srca i to njih 26, te jetre i to čak 76 transplantacija. Ovime su i liste čekanja na presađivanje smanjene za 12,79 posto. Inače, samo u KBC Osijek ove su godine imali pet donora, a prošle godine ova je ustanova bila na drugom mjestu u Hrvatskoj prema broju donora organa s čak 13 donora, dok je istovremeno KBC Rebro imalo samo jednog donora.

Autor: Ivana Kukić Solar/Nefreteta Zekić/Glas-Slavonije.hr
Foto: Cacan/foto-arhiv 031

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: