Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Kruh poskupljuje od 3 do 6 posto

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65808
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.10.2010. 10:17 
Naslov:  Kruh poskupljuje od 3 do 6 posto
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Istekom godišnjih ugovora pekara s velikim trgovačkim lancima, građani mogu očekivati poskupljenje cijena kruha od tri do šest posto. U mlinsko-pekarskoj industriji izbjegavaju izraz poskupljenje jer, kaže direktorica Žitozajednice Nada Barišić, to bi se odnosilo na cijeli asortiman, a ovdje je riječ o nužnoj korekciji cijena dijela proizvoda.

- Uostalom, ta je korekcija ljetos dogovorena s ministrom Petrom Čobankovićem, ali uz vremenski odmak - dodaje Barišić. On je očito došao sada, kada istječu godišnji ugovori pekara s velikim trgovačkim lancima u koje plasiraju svoje proizvode. Pekari se pozivaju na poskupljenje brašna kao osnovne sirovine, a najavili su kako će cijene kruha rasti između tri i šest posto, ali ne i deset kako je najavio dio medija. Učinit će tako i osječka Pekara Kruna, jedini industrijski proizvođač na istoku Hrvatske.

- Razlog korekciji je poskupljenje osnovne sirovine, repromaterijala i režijskih troškova. No, unatoč tome, cijena štruce polubijelog kruha od 700 grama ostaje nepromijenjena - kaže Saša Bodražić, direktor pekarstva u Kruni.

Ovo se odnosi i na proizvode u Kruninim maloprodajama, kao i na policama u trgovačkom lancu Konzum. Barišić nam je, pak, otkrila kako je dio trgovačkih lanaca prihvatio, a dio odbio predloženo poskupljenje.

- Riječ je uglavnom o stranim trgovačkim lancima, koji su kruh i dosad prodavali s dampinškim cijenama. No, budući da oni nemaju vodeći položaj na tržištu, ne možemo ih prijaviti Agenciji za tržišno natjecanje - kaže Barišić.

Branko Čičak iz Sekcije pekara pri osječkoj Obrtničkoj komori, smatra kako strani trgovci odbijaju poskupljenje jer su se kupcima obvezali da cijenu kruha neće mijenjati do kraja godine. Pekari koji su s njima sklopili ugovor to moraju poštovati, bez obzira na upitnu zaradu.

To je samo tržišna roba

Ako korekcija cijene možda i nije nužna u Zagrebu, gdje se kruh prodaje po osam kuna, nužna je u Osijeku, gdje je između tri i četiri kune. “Imamo li ovdje u Slavoniji iole bolji standard zato što jedemo jeftiniji kruh”, pita se Čičak upozoravajući kako je i kruh ipak - tržišni proizvod!

Što mislite o najavljenom poskupljenju?
(I.K.S./T.B.)

Bojan Tojagić
- Na mene poskupljenje ne utječe. Idem u pekaru gdje je vekna kruha 3,50 kuna i to mi nije preskupo. No mislim da je kruh ipak preskup i da je zbog toga, na žalost, postao nedostupan nekim ljudima.

Sandra Prohaska
- Prije sam kruh plaćala četiri kune, a sada pet. Nije to velika razlika u odnosu koliko je sve ostalo postalo skupo, ali je definitivno previše. Kruh bi kao osnovna prehrambena namirnica trebao biti jeftiniji.

Jovana Mladenović
- Kruh je preskup. Sada je cijena jedne vekne pet kuna. Znači jedna mala obitelj, od četiri člana, koja dnevno pojede dvije vekne kruha, samo za tu namirnicu mora osigurati 300 kuna mjesečno!

Katarina Drakulić
- Već sam se navikla na poskupljenja svaki dan tako da se poskupljenjem kruha ne želim opterećivati. Mogu samo reći da sve one koji su odgovorni za poskupljenja u ovo vrijeme može biti sram!

Tekst: D.Kuštro/Glas-Slavonije.hr
Foto: ilustracije

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
nk
Offline
Avatar

Ukupno postova: 79
Lokacija: os
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.10.2010. 10:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

a ništa jest čemo g..... kao i sada

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mmajdan2
Offline
Avatar

Ukupno postova: 28
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 15.10.2010. 11:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Već nekoliko godina imam aparat za pravljenje kruha i pečem domaći kruh, različite vrste. Puno zdraviji, finiji i jeftiniji...

_________________
M.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
diva
Offline
Avatar

Ukupno postova: 623
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.10.2010. 11:55 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ćošak- pekarnica, pa birtija....dvije istrošene kuće..kojima je samo Bog u pomoći...pa tri zatvorena butika sa velikim natpisom Prodajem ili Izdajem....pa novo osvanula zgradurina...sa praznim poslovnim prostorom...i 5-6-est stanara, bijelom zastavom na kojoj se ponosno ističe broj mobitela....(jel se to građevinarci predaju)
..pa frizeraj ..sa nekoliko hauba i dvije žene otete sa ulice,.. pa jopee pekara...pa 2-3 kuće oderane zubima vlasnika...
iiiii jaoo kad tamo private hacijenda sa povisenom tarabom, skenerima, rentgenima, psima i hebi ga, ono kućaaaa koo iz Šeherezade... i naravno pekara....a diš bez nje..neš valjda preko ulice da te u jutro onako šmrljavog i pospanog..auto ne pogazi.....s jutrom je teškooo micati glavom...koo zna šta je noćas bilo ...u pekari?????

etooo takoo pitam se kome je to u interesu..il je narod lijen otići po kruh ili se to pravo isplati, il se pekari brinu za narodno zdravlje sa kvascem da nam pojačaju artritis...il su one postale RH muzeee???

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.10.2010. 13:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 


Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
exosječanka
Offline
Avatar

Ukupno postova: 123
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 15.10.2010. 14:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nedavno je provedeno istraživanje koje kaže da su u Hrvatskoj najbogatiji odvjetnici i pekari. dakle ovim poskupljenjem se debeloj guski maže vrat. A mi smo sami krivi što šutimo. Takva smo nacija pokakat nam se na glavu mogu i mi šutimo.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Caleb
Offline
Avatar

Ukupno postova: 238
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.10.2010. 20:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Koliko sam ja cuo kruh nece poskupljeti nego drugi proizvodi u pekari tipa pica,kifle itd.. kruh ostaje na istoj cijeni ...

_________________
Ako si bogat zavide ti, ako si siromašan smiju ti se; zato budi nevidljiv! osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fear of the dark
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1099
Lokacija: iza ćoška
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.10.2010. 21:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Hvala Bogu pa ne jedem previše kruha... Smile

_________________
......mama zar si lagala kad si govorila da dobro uvijek pobjeđuje
i kad ne znaš kojim putem treba putem ljubavi
i da smo ispred Boga isti svi.......
osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: