Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Da bi pomogli psima svaki vikend voze 200 kilometara

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65811
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.10.2010. 19:03 
Naslov:  Da bi pomogli psima svaki vikend voze 200 kilometara
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

I dok subotu prijepodne većina koristi za kavu na nekoj od terasa osječkih ugostiteljskih objekata, 40-ak mladih Osječana svoj vikend provodi na radnim akcijama u azilu za napuštene pse u Nemetinu.

Kažu, nema bolje kave od one koja se popije u Azilu, ni boljeg dana od onoga kada znaš da se nešto učinilo za 230 napuštenih životinja, koje je ostavio njihov najbolji prijatelj - čovjek. U udruzi Pobjede koja je preuzela skrb o Azilu, kažu kako je Osijek fenomen po volonterizmu, te kako se ovakav entuzijazam za pomoć napuštenim psima ne bilježi nigdje u Hrvatskoj, pa se na radnim akcijama zna okupiti i stotinjak volontera. I dok dobre volje ne nedostaje, čovjek, kažu, mora biti spreman na milijun situacija. Samo nekoliko minuta prije našeg dolaska pred vratima Azila zatekli su napuštenu i izgladnjelu šarplaninku, te kuju sa štencima. No, umjesto prolijevanja suza odmah su zasukali rukave i započeli s gradnjom kućice za psa. U poslu “do grla” zatekli smo i supružnike koji na volontiranje dolaze najmanje jednom tjedno i to iz Slavonskog Broda. Pitamo što to goni čovjeka da prevali 100 kilometara da bi subotu proveo radno.

- “U Slavonskom Brodu ubijaju pse pa ovdje popravljamo imidž našeg grada”, kaže medicinska sestra Željka Flanjak.

U Azilu napominju i kako 80 posto volontera čine žene, a zanimljivo je i kako je većinom riječ o osobama s visokom stručnom spremom. Jedna od njih je i dizajenerica odjeće Ivana Petrović, koju smo zatekli s lopatom kako iskapa rupe za sadnju čempresa, a među samo 20 posto muških volontera je i Dado, koji je zajedno s Ivanom Crnojom i Zrinkom Košta sve i pokrenuo 2007. godine, kada im se sudbonosni izlet biciklima do Azila pretvorio u mučno svjedočanstvo teških uvjete života pasa u Azilu.

- “Čudno mi je kada mi ljudi kažu da mi se dive, jer smatram da je ovo što ovdje radim na neki način sebično. Naime, ja radim nešto zbog čega se sama osjećam dobro, pa mi se čini da ne ugađam samo psima, nego i sebi. Meni je Azil danas život”, kaže profesorica hrvatskog jezika Zrinka.

- ”Svakodnevno nam dolazi i majka s dvogodišnjim sinom i sedmogodišnjom kćerkom. Za njih je to kvalitetno obiteljsko druženje. Dolaze nam i osnovnoškolci, jer su roditelji shvatili edukativni karakter onoga što radimo. Postoji mogućnost da roditelji dolaze zajedno s djecom na radne akcije”, zaključuje Ivana Crnoja, iz udruge Pobjede.

Svi oni koji žele volonterskim radom pomoći drugima mogu se javiti u Volonterski centar Osijek (Lorenza Jägera 12; 211-306; 091/794- 8571; e-mail: [email protected]) ili u Centar za neformalnu edukaciju mladih (J.J.Strossmayera 68; 375-270; 098/653-905; [email protected]) gdje će dobiti sve potrebne informacije o volontiranju i ponude za rad u Hrvatskoj ili inozemstvu.

Autor: Nefreteta Zekić/Glas-Slavonije.hr
Foto: Daniel Antunović/foto-arhiv 031

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Uma
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4727
Spol: Žensko Žensko
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 13.10.2010. 19:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

naprosto predivno....Very Happy

_________________
Moj grade pored Drave...... osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fear of the dark
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1099
Lokacija: iza ćoška
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.10.2010. 20:54 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Zbilja lijepo od njih Smile

_________________
......mama zar si lagala kad si govorila da dobro uvijek pobjeđuje
i kad ne znaš kojim putem treba putem ljubavi
i da smo ispred Boga isti svi.......
osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Animonica
Offline
Ukupno postova: 26
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 13.10.2010. 21:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Svaka čast, ali mi znam kako bih poslije otišla iz Azila a da ne odvedem kojeg psa kući (iako već jednog imam kod kuće).

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
catwoman
Offline
Ukupno postova: 32
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 13.10.2010. 23:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Animonica je napisao/la: ›
Svaka čast, ali mi znam kako bih poslije otišla iz Azila a da ne odvedem kojeg psa kući (iako već jednog imam kod kuće).


Pretpostavljam da ljudi koji vode azil tome na neki način i teže.
Dođeš radit, družit se sa drugim volonterima i psima i ako ti neki posebno zapne za oko, odvedeš ga doma.
Ugodno s korisnim Wink

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Inertia
Offline
Ukupno postova: 236
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.10.2010. 1:54 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Bio sam tamo par puta i stvarno je poseban osjećaj na kraju dana kada znaš da si pomogao i olakšao život psićima.

Samo se nadam da ovaj članak neće potaknuti one koji ne vole toliko svoje pse da ih ostave ispred azila samo zato što se netko ima brinuti za njih.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
NinjaTurtle
Offline
Ukupno postova: 365
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 14.10.2010. 11:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

E kad bi se ljudi tako brinuli o drugim ljudima,

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fear of the dark
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1099
Lokacija: iza ćoška
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 14.10.2010. 12:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

NinjaTurtle je napisao/la (Pogledaj post): › E kad bi se ljudi tako brinuli o drugim ljudima,

Životinje su zahvalnije od ljudi Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MegaSmrT
Offline
Avatar

Ukupno postova: 680
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 14.10.2010. 15:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

fear of the dark je napisao/la (Pogledaj post): ›
NinjaTurtle je napisao/la (Pogledaj post): › E kad bi se ljudi tako brinuli o drugim ljudima,

Životinje su zahvalnije od ljudi Smile
ljudi su životinje također.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
shorty031
Offline
Ukupno postova: 18
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.10.2010. 20:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ja sam uvjeren u rečenicu da je Osijek fenomen po volonterizmu. Mojih par desetaka kolega s posla i ja volontiramo već neko vrijeme, samo poslije našeg rada nisu nahranjeni neki tamo ofucani kerovi već jedan uglađeni gospodin iz, u društvu jako cijenjene skupine ratnih profitera, kupi sebi i sinu nove automobile jer onaj stari model S-klase sada ima već svaka šuša! I zaista se predivno osjećam kad dođem kuči s posla jer sam svjestan da sam pomogao nekome kome se zbog porasta broja tajkuna zaista više nije lako nadmetati u bogatstvu, a za to nisam ni nagradu tražio. To jest, tražio sam, ali k'o da i nisam!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: