Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Osječani duguju 660.700 eura

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 22.09.2010. 14:42 
Naslov:  Osječani duguju 660.700 eura
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Točno 65 Osječana nije platilo stotinu ili više rata za otkup bivših društvenih stanova, a rekorder među njima duguje više od 7.400 eura!

Drugim riječima, pojedinici desetak godina nisu platili ni lipu za stan u kojem žive, no još je zanimljiviji podatak da im je to bezbrižno “prolazilo” sve do travnja ove godine - tada su im, naime, prvi put stigle opomene Zavoda za stanovanje! Direktor Darijan Rudan otkriva kako je 6.094 stana pod otkupom, među kojima su točno 5.083 gradska stana. Ukupno su neplatišama poslane 364 opomene.

- Pojedinačna dugovanja onih koji nisu platili sto i više rata kreću se od 2.000 do 7.400 eura, a samo oni duguju 193.330 eura. Ukupno dugovanje bilo je 660.700 eura, no nakon poslanih opomena stanje se malo popravilo - kaže Rudan.

S mnogima koji se javili Zavodu nakon opomene dogovorena je obročna otplata, no stotinjak neplatiša opomenu je jednostavno ignoriralo. S druge strane, otkriva Rudan, bilo je i reakcija tipa: “Deset godina nisam ništa dobio, kakav je sad to način”.

Neki su, izgleda, bili uvjereni da su uspjeli u mutom ulovititi “kapitalca”. Inače, riječ je o sredstvima koje u omjeru 45-55 posto dijele Grad i država. Dakle, u gradskoj blagajni nedostaje gotovo 300 tisuća eura namijenjenih izgradnji novih stanova za socijalno ugrožene građane. Kako je, dakle, moguće da puno desetljeće nitko od naležnih niti ne pita za taj novac?

- Činjenica je da sam prvi direktor koji je poslao opomene (morali smo kupiti poseban program za tu namjenu), a drago mi je što je i gradska uprava reagirala te nam dala potporu i u maniri dobrog gospodara brine o svojoj imovini. U ovim slučajevima nema zastare, te Grad može oduzeti stan. Takva se opcija za sada ne razmatra, no u budućnosti će se i ona morati uzeti u obzir - zaključuje.

Među neplatišama i uglednici

Premda je u većini slučajeva uistinu riječ o socijalno ugroženim obiteljima, među neplatišama navodno postoji i uglednih Osječana čije je materijano stanje takvo da je teško shvatiti da si ne ne mogu priuštiti ratu od 20 do 30 eura. Navodno su neki među njima najviše negodovali nakon opomena. “Mi želimo imati čistu situaciju, a uvjeren sam da će gradska uprava imati sluha za socijalni moment”, kaže Rudan. Do kraja godine očekuje se odluka o tome hoće li se problem pokušati riješiti ovrhama, obročnim plaćanjem, ili natječajem za otkup stanova.

Autor: Mario Mihaljević/Glas-Slavonije.hr
Foto: Elvir Tabaković

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
barba
Offline
Ukupno postova: 209
Lokacija: svemir
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 22.09.2010. 15:41 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

dajte meni stan po tim uvjetima i ja ću ga plaćat redovno, čak i unaprijed 2 rate i spreman sam potpisat ako ne platim 1 ratu da letim van.

Jel može??

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 22.09.2010. 15:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

barba je napisao/la: › dajte meni stan po tim uvjetima i ja ću ga plaćat redovno, čak i unaprijed 2 rate i spreman sam potpisat ako ne platim 1 ratu da letim van.
Eh, ti nisi jedan od izabranih.

Drzava je napravila najvecu mogucu glupost kad je odlucila stambeni fond gotovo podijeliti za saku kuna, kad je odlucila Crkvi nadoknadjivati oduzeto, kad je odlucila vracati nacionaliziranu imovinu. No, to je nesto o cemu se danas ne smije govoriti, ali za 50 godina ce povjesnicari komentirati upravo te poteze u knjizi "Kako su gradjani Hrvatske sami unistili san o vlastitoj drzavi".

Konjusari. Gradjani, ne povjesnicari...

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Zveky
Offline
Ukupno postova: 25
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 22.09.2010. 16:11 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la (Pogledaj post): ›

Drzava je napravila najvecu mogucu glupost kad je odlucila stambeni fond gotovo podijeliti za saku kuna, kad je odlucila Crkvi nadoknadjivati oduzeto, kad je odlucila vracati nacionaliziranu imovinu. No, to je nesto o cemu se danas ne smije govoriti, ali za 50 godina ce povjesnicari komentirati upravo te poteze u knjizi "Kako su gradjani Hrvatske sami unistili san o vlastitoj drzavi".

Konjusari. Gradjani, ne povjesnicari...


Ne mogu vjerovat da nekom smeta povratak nacionalizirane imovine !?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
partibrejkerica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 84
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 22.09.2010. 17:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

nikada mi nije jasno zašto će lokalnom popu novi bijesni avto i hektari zemlje dok župljani kopaju po kontejnerima...i nikada mi nisu bili jasni ljudi koji mekeću kako im se kaže na nedjeljnoj misi zornici...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gigi27
Offline
Ukupno postova: 122
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 22.09.2010. 17:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ti stanovi su jedino što su u ovoj truloj državi povoljno dobili građani, jedino se treba pobrinuti da to i plate.Kraj bagre koja se nakrala i ogrebla, mislim da se ne treba brinuti što su i građani nešto malo ušićarili. Na kraju krajeva, jasno je rečeno da nema oprosta duga. A socijalne stanove nek gradi tko hoće i kako hoće, oni ionako uvijek odu kojekakvim tetkama stričevima i protekcijama onih u gradskoj upravi.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 22.09.2010. 20:17 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Zveky je napisao/la: › Ne mogu vjerovat da nekom smeta povratak nacionalizirane imovine !?
Ja ne mogu vjerovati da netko moze traziti nesto sto nije njegovo 50 godina. Ne mogu vjerovati ni to da netko ocekuje da mu drzava pokloni stan za kikiriki. Ne mogu vjerovati ni to da se kod nacionalizacije stalo na 50 godina. Zasto se time machine nije zaustavio na -300 godina (umjesto na -50) i imovina vratila onima koji su njeni vlasnici bili prije 300godina, ili 500 godina, ili 1000 godina, dok jos ni crkva ni drzava nije nekom oduzela zemlju?!

Zasto su osobe imale pravo kupiti drzavni stan od 100 kvadrata za saku kirikija, a neke druge osobe danas za golubarnik od 30 kvadrata moraju rintati citav zivot?!

Ocekujem najmanje 6000+ obitelji u Osijeku koji se nece sloziti sa mnom. To je u ovoj drzvi normalno, principi ne postoje. Postoji samo vlastiti dzep, vlastiti interes i grebanje za privilegije. Zato ti isti ni ne zasluzuju nista bolje od zivota kojeg danas imaju niti vlast ista bolju od one koja ih pravi debilima i kupuje stanovima i beneficijama koje ce otplacivati njihovi unuci.

Mali, sebicni, kratkovidni konjusari koji su buducnost vlastite djece prodali za 10 godina "blagostanja".

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lingvist
Offline
Ukupno postova: 353
Lokacija: Osijek - Bosutsko
Spol: Muško Muško
Post Postano: 22.09.2010. 21:47 
Naslov:  Re: Osječani duguju 660.700 eura
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pokojna baka živjela u društvenom stanu jer si nikad nije mogla priuštiti svoj, kao i mnogi drugi. I što sad, ženu s mirovinom od 1500 kn natjerati da otkupi stan po tržišnoj cijeni? Dobila je pravo otkupiti po vrlo sniženoj cijeni i mi danas to još otplaćujemo, redovno. Ono što ne shvaćam jest kako ljudi ne plate 10 godina, a dobili su to tako povoljno?
I,da, zašto nekomu smeta povratak nacionalizirane imovine? E,da,mungose, evo, skupit će se nas nekolicina, srediti nešto i oduzeti ti imovinu. I da ti ne pada na pamet buniti se. Jesi čuo?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 22.09.2010. 21:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

lingvist je napisao/la: › I što sad, ženu s mirovinom od 1500 kn natjerati da otkupi stan po tržišnoj cijeni?
Vjerujem da bi u Osijeku mogao naci mnogo baka koje nisu dobile drzavni stan. Zive i s manje od 1500kn. S njima ne suosjecas kao sto suosjecas sa svojom bakom? Sebicno, zar ne?!

Ako je stan dobila baka jer si nije mogla sama priustiti, zar imate obraza zadrzati ga? Ne pece vas savjest kad gledate obitelji s petero djece kako se potucaju po blatnjavim mahalama dok vi za kikiriki otplacujete stan koji je vasa baka zasluzila svojom nesrecom?

Citat: › I,da, zašto nekomu smeta povratak nacionalizirane imovine? E,da,mungose, evo, skupit će se nas nekolicina, srediti nešto i oduzeti ti imovinu. I da ti ne pada na pamet buniti se. Jesi čuo?
Tko zna, mojim precima su u proslosti imovinu zasigurno oduzeli: Turci, Crkva, feudalci, "komunisti". Zasto ne vracamo imovinu koju je oduzela Crkva, Turci i feudalci, a vracamo onu koju su oduzeli "komunisti"?!

Ako ce vec drzava biti tako darezljiva i vracati oduzeto, neka vrati i ono sto su oduzeli oni prije "komunista".

No, kao sto sam vec rekao, ne ocekujem principijelan odnos onih koji su se ogrebali za stan ili povrat imovine. No, volio bih vidjeti takvog, pravog - covjeka u punoj velicini.

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lingvist
Offline
Ukupno postova: 353
Lokacija: Osijek - Bosutsko
Spol: Muško Muško
Post Postano: 22.09.2010. 22:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la: ›
lingvist je napisao/la: › I što sad, ženu s mirovinom od 1500 kn natjerati da otkupi stan po tržišnoj cijeni?
Vjerujem da bi u Osijeku mogao naci mnogo baka koje nisu dobile drzavni stan. Zive i s manje od 1500kn. S njima ne suosjecas kao sto suosjecas sa svojom bakom? Sebicno, zar ne?!

Ako je stan dobila baka jer si nije mogla sama priustiti, zar imate obraza zadrzati ga? Ne pece vas savjest kad gledate obitelji s petero djece kako se potucaju po blatnjavim mahalama dok vi za kikiriki otplacujete stan koji je vasa baka zasluzila svojom nesrecom?

Citat: › I,da, zašto nekomu smeta povratak nacionalizirane imovine? E,da,mungose, evo, skupit će se nas nekolicina, srediti nešto i oduzeti ti imovinu. I da ti ne pada na pamet buniti se. Jesi čuo?
Tko zna, mojim precima su u proslosti imovinu zasigurno oduzeli: Turci, Crkva, feudalci, "komunisti". Zasto ne vracamo imovinu koju je oduzela Crkva, Turci i feudalci, a vracamo onu koju su oduzeli "komunisti"?!

Ako ce vec drzava biti tako darezljiva i vracati oduzeto, neka vrati i ono sto su oduzeli oni prije "komunista".

No, kao sto sam vec rekao, ne ocekujem principijelan odnos onih koji su se ogrebali za stan ili povrat imovine. No, volio bih vidjeti takvog, pravog - covjeka u punoj velicini.

Nije se ona ogrebala niti ikad bila u partiji, štoviše, jedva je dobila taj stan, nudile su joj svakakve rupe prije toga samo zato što nije bila Srpkinja ili u partiji. Kako je bilo puno takvih slučajeva u staroj Jugi, Hrvatska je to 90-ih odlučila tako riješiti - povoljnim otkupom ispod tržišne cijene. Nije da su baš mogli otjerati te ljude iz stanova. Mama je naslijedila taj stan kad je baka umrla. Stan je postao bakin kad je pristala na otkup. Inače, riječ je o garsonijeri od 25 kvadrata da sad ne pomisliš da se tu radi o nekoj kućerini. I ne, ne peče me savjest niti sam zbog toga neprincipijelan. Stvari vadiš iz konteksta kako bi dokazao neke svoje teze. Ako je netko socijalan slučaj, treba mu osigurati pristojan smještaj. Za to mi nikad ne bi bilo žao da se izdvajaju novci iz poreza. I ne znam zašto pišeš komunisti pod navodnike? I,da, zna se što su komunisti oduzeli i komu, ono što su Turci i feudalci malo se teže može dokazati.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 22.09.2010. 23:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

lingvist je napisao/la: › Nije se ona ogrebala niti ikad bila u partiji, štoviše, jedva je dobila taj stan, nudile su joj svakakve rupe prije toga samo zato što nije bila Srpkinja ili u partiji.
Samo su Srbi i oni u partiji dobivali velike i prostrane stanove, a Hrvati cumeze od 25 kvadrata? Ako je tako, onda u Osijeku zivi 90% Srba i partijaca.

Ma, gle, ne bih razvlacio tvoju baku da mi ju nisi spomenuo, pokusavajuci od mene naspraviti monstruma koji nema suosjecanja za socijalne slucajeve. Imam ili nemam, nije bitno, ali kad vec igras na suosjecanje, onda sigurno imas spreman odgovor na pitanje o tome suosjecas li kad vidis druge socijalne slucajeve u kaljuzi do vrata, dok ti i tvoja obitelj [pretpostavljam da niste socijalni slucaj] raspolazete stanom u kojem bi oni (ili necija tudja baka) mogli biti? Ne moras odgovoriti, ali sljedeci put razmisli prije nego budes igrao na suosjecanje.

Citat: › Kako je bilo puno takvih slučajeva u staroj Jugi, Hrvatska je to 90-ih odlučila tako riješiti - povoljnim otkupom ispod tržišne cijene.
Nije to Hrvatska odlucila, vec HDZ. I nije to HDZ odlucio zato sto je "bilo puno takvih slucajeva", vec zato da kupi glasove marve. Svima je HDZ sipao putra na glavu.

Citat: › Ako je netko socijalan slučaj, treba mu osigurati pristojan smještaj. Za to mi nikad ne bi bilo žao da se izdvajaju novci iz poreza.
Ni meni, ali nisu samo socijalni slucajevi dobivali stanove.

Citat: › I ne znam zašto pišeš komunisti pod navodnike?
Zato sto u Hrvatskoj nije vladao ni teorijski ni sovjetski komunizam. Pise pod navodnike jer tu rijec mnogi gradjani Hrvatske koriste kad zele ispasti zrtve "mracnog doba koje je nocu prozdiralo ljude". Pa su im "komunisti" oteli djedovinu, "komunisti" su ih zatvarali jer su pijani pjevali, "komunisti" su ih tlacili, ugnjetavali i cupali im nokte na spavanju. Jutrom bi im ti isti "komunisti" dali dzaba stan, posao, ljetovanje i mogucnost gradnje vikendice. Ali, to ti gradjani zaboravljaju dok svoje guzice kece po stanovima ciju izgradnju su placali svi.

Danas, eto, imamo Hrvatsku gdje ce jedan 24-godisnjak [ne ti, ti si naslijedio stan za kikiriki] stan od 30 kvadrata otplacivati sljedecih 30 godina. I jos ce se tjesiti kako si je rijesio stambeno pitanje.

Citat: › I,da, zna se što su komunisti oduzeli i komu, ono što su Turci i feudalci malo se teže može dokazati.
Dobar dio onoga sto se trazilo u povratu su bile makinacije, odokativne procjene i "majkemi dumine". No, recimo da u Hrvatskoj postoje obitelji koje znaju sto su njihovi imali prije 500 godina, a danas pripada Crkvi, ili nekom trecem tko je do toga dosao od feuda pa nadalje. Zasto oni i njihova imovina nisu bili ukljuceni u program povrata imovine?

Ma, zaboravio bih ja tu imovinu, zivo bi mi se jebalo sto je netko imao, sad opet ima, ili je dobio da se to ne tice svih nas.

Koliko bi danas kostao kvadrat stana da se stambeni fond prodavao po trzisnim vrijdnostima i da se imovina nije vracala, vec prodavala, a taj novac ulagao u "poticanu stanogradnju"? Koliki stan bi onda onaj 24godisnjak iz price mogao kupiti?!

Vjerojatno ne znas. I vjerojatno te ne zanima, kao sto ne zanima sve oni koji su se ogrebli za stan.

A ostali... ostali o tome nece razmisljati kad za golubarnik od 30 kvadrata budu morali crnciti sljedecih 30 godina. A trebali bi bar nakratko o tome promisliti...

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gigi27
Offline
Ukupno postova: 122
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 23.09.2010. 7:26 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mungose, al ga briješ! Jesu li tebi oduzeli imovinu? A dobro je pitanje kako su ti kojima su oduzeli imovinu došli do imovine!Naime, nije samo HDZ kupovao marvu, kako nazivaš raju, kupovali su ih svi sistemi od kada je svijeta i vijeka....ajmo sad ispravljati sve krive drine...pa sve do rimskog doba...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Sharon
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1469
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 23.09.2010. 8:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

gigi27 je napisao/la: ›
Mungose, al ga briješ!

Rolling Eyes

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 23.09.2010. 10:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

kako je crkva došla do te imovine koju su joj komunisti oduzeli? nekao slično kao i komunisti,mislim
što će crkvi tolika imovina? Pa zar nije duhovno najbitnije?? dvolično

a što se tiče ovog duga što ga ljudi nisu uplačivali za otkup stana-pa to je mogao Jurica podmiriti svojom karticom http://www.jutarnji.hr/veleposlanik-neven-jurica-u-americi-hamburgere-platio-9800-kuna/888958/

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gigi27
Offline
Ukupno postova: 122
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 23.09.2010. 11:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Eto, na, slažem se!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: