Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Pušenje dozvoljeno u gotovo tri tisuće kafića u Hrvatskoj

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.09.2010. 12:36 
Naslov:  Pušenje dozvoljeno u gotovo tri tisuće kafića u Hrvatskoj
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Dani postaju sve hladniji, a ugostiteljske terase sve praznije. Pušačke oaze uskoro će na zimski san. Pušači, međutim, ne moraju brinuti za svoju jutarnju kavu uz novine i cigaretu - većina osječkih kafića u proteklih je nekoliko mjeseci dobila dozvole za pušenje.

Potvrdu toj tvrdnji ne treba dugo tražiti - dovoljno je samo prošetati Tvrđom i pogledati na niz tamošnjih kafića na kojima se mahom ponosno šepire natpisi “Dozvoljeno pušenje”. Nakon početnih problema kada su, podsjetimo, i “pale” optužbe o protekcijama (usmjerene iz Osijeka prema Zagrebu), odnosno krivotvorenju atesta (iz Zagreba prema Osijeku), situacija se primirila. Zbog vjerojatno velikog broja zahtjeva, tada se na potrebne “papire” Ministarstva zdravstva moralo nešto duže čekati, no danas, kažu ugostitelji, nema ni dugog čekanja, ni nervoze ni teških riječi.

- Imam dva lokala. Za jedan sam odmah pokrenuo postupak i uložio jako mnogo novca u ventilaciju. Dobili smo dozvolu, no ne bez komplikacija. U drugi, manji kafić, nisam htio niti sam zbog financija mogao odmah postaviti ventilacijski uređaj. Na to sam se odlučio krajem ljeta i, moram priznati, ulaganje je bilo manje, a dozvola stigla brže - kaže jedan ugostitelj.

Ugostitelji potiho otkrivaju kako će danas gotovo svatko tko je podnio zahtjev, ako je ispunio minimum uvjeta, dobiti potrebnu dozvolu. Nešto je, međutim, kompliciranije onima površine veće od 50 četvornih metara i velikim terasama čije je grijanje skupo. Terase, naime, moraju biti barem 50 posto otvorene.

- Ako pregradim lokal, uništit ću ga i funkcionalno i estetski. S druge strane, napravili smo sustav za grijanje terase u koju smo uložili više nego neki u cijele kafiće, no kako mora biti otvorena, sve to neće imati posebnog efekta, a mene će mnogo koštati - kaže vlasnik jednog poznatog kafića.

Da osječki ugostitelji nisu jedini koji su morali uložiti u ventilaciju kako bi zadržali svoje goste pušače i u zimskim mjesecima, govore podatci Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi. Zaključno s 20. kolovoza 2010., u Ministarstvu su iz svih krajeva Hrvatske zaprimili ukupno 2.945 zahtjeva za izdavanjem rješenja za prostor za pušenje, odnosno pušački prostor. Većina ugostitelja uoči ugradnje ventilacije propise je dobro proučila, tako da su samo rijetko dobili odbijenicu. Jednako malo je i onih koji su od ugradnje ventilacije odustali zbog neisplativosti.

- Nakon provedenog postupka utvrđivanja uvjeta za prostore za pušenje, odnosno pušačke prostore, na razini Hrvatske izdano je 2.791 rješenje za pušački prostor (do 50 kvadrata) i 66 rješenja za prostor za pušenje (veći od 50 kvadrata). Rješenja o odbacivanju zahtjeva zbog neispunjavanja uvjeta izdano je 48, a 34 slučaja postupak izdavanje rješenja je obustavljen zbog odustajanja stranke od zahtjeva - kaže Zora Lažeta iz Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi.

Stroga teorija i labava praksa

Zadovoljiti uvjete za “titulu” pušačkog prostora načelno nije lako.
- Pušački prostor mora imati ventilacijski sustav koji omogućuje najmanje deset izmjena zraka na sat, odvod zraka onečišćenog duhanskim dimom iz pušačkog prostora u otvoreni prostor mora se osigurati sustavom za filtriranje. Ventilacijom u prostoru za pušenje mora biti osiguran dovod zraka iz otvorenog ili zatvorenog prostora u kojemu je pušenje zabranjeno. Sustav mora pročišćavati zrak tako da je najmanja osigurana količina dodatnog zraka 30 litara u sekundi po osobi na temelju indeksa popunjenosti prostora od 0,7 osoba po četvornom metru lokala, objašnjava Zora Lažeta, glasnogovornica u Ministarstvu zdravstva. U praksi su pravila ipak malo labavija.

Autori: Ivana Kukić Solar/Mario Mihaljević/Glas-Slavonije.hr


Forum 031: Pušački kafići - gdje je dozvoljeno pušenje u Osijeku?



Karta ažurirana: 13.09.2010.

* informacije o "pušačkim kafićima" nisu provjerene i potvrđene


Zadnja promjena: Leon; 13.09.2010. 21:49; ukupno mijenjano 1 put.

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Brick Top
Offline
Avatar

Ukupno postova: 708
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.09.2010. 13:30 
Naslov:  Re: Pušenje dozvoljeno u gotovo tri tisuće kafića u Hrvatskoj
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leon je napisao/la (Pogledaj post): › U praksi su pravila ipak malo labavija.

Nisam još bio u nijednom osječkom kafiću gdje je pušenje dozvoljeno, ali sam nedavno bio u jednom zagrebačkom. Tamo ima ta famozna ventilacija, ali ili taj put nije radila, ili su stvarno pravila ipak malo labavija u praksi ili se možeš slikati s tom ventilacijom. Naime, itekako se osjeti dim i zagušljivost tako da evo iz prve ruke smatram da je ovaj zakon teška debilana. Dakle, ili potpuno zabrani pušenje ili zatvaraj lokal, kakve ventilacije, kakvi bakrači Rolling Eyes

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
W.M. Felt
Offline
Ukupno postova: 2158
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.09.2010. 14:10 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Dakle, hoće nam reći da su od 2.945 birtija njih 2.857 ispunili sve te zahtjevne kriterije koje im je država nametnula kako bi se u birtijama moglo pušiti?

Svi su, dakle, uložili te "ogromne" novce u novu ventilaciju? Čudno, još do prije 6 mjeseci uvjeravali su nas da za to nemaju novaca, da će ih to financijski upropastiti. Govorilo se o iznosima od oko 100.000 kuna po birtiji? To bi bilo ukupno 257 milijuna kuna investicije u ventilaciju u Hrvatskoj.

No, istina je vjerojatno sasvim drugačija. Priče o financijskoj propasti ugostitelja bile su laž. Priče o padu prometa bile su laž. Priče o zabrani pušenja u Hrvatskoj bile su laž. Priče o zahtjevnim uvjetima za dozvole bile u laž. Cijela tragedija o pušenju u kafićima u Hrvatskoj svela se tek na diskriminaciju onih koji imaju više od 50 kvadrata, na neznatnu korekciju laženih ventilacijskih sustava, sramotu zvanu Ministarstvo zdravstva i još jednu u nizu besmislica na hrvatski način. Razmislimo li malo, bolje da se ništa nije ni pokušavalo.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Korina
Offline
Avatar

Ukupno postova: 416
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 13.09.2010. 17:04 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Može li se negdje naći spisak koji su to sve kafići u Osijeku?

_________________
dobro, gdje je taj kulen? osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
honey
Offline
Avatar

Ukupno postova: 230
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.09.2010. 17:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

U Mađi u Arkadu se smije pušiti, imaju ventilaciju i dim se uopće ne osjeti Razz

a u Osijeku se smije pušiti u Trici, Amsu, Luni, Pubu starom, Beckersu, Topu?? nastavite niz Very Happy

_________________
nije bogat čovjek koji puno ima, nego onaj koji malo treba Vjestica
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
oftopik
Offline
Avatar

Ukupno postova: 431
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.09.2010. 17:30 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

matrix, grande, ecola (odma pored grandea)


Zadnja promjena: oftopik; 14.09.2010. 18:22; ukupno mijenjano 1 put.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
enyaa
Offline
Avatar

Ukupno postova: 9
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 13.09.2010. 18:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kavana jelačić, Davos, Brooklyn, Gemini(birtija kod Bille na Strossmayerovoj)...naravno Q-club u kojem se uvijek moglo pušit... osijek031.com smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
maniche
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1173
Lokacija: Iza tebe
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 13.09.2010. 19:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

W.M. Felt je napisao/la (Pogledaj post): › Priče o financijskoj propasti ugostitelja bile su laž. Priče o padu prometa bile su laž..


Slažem se sa svime osim s ovim dijelom.
Dovoljno je bilo vidjeti kako su kafići zjapili prazni nakon donošenja zakona.
Promet je pao sigurno...druga je stvar što je ugostiteljstvo grana di možeš puno para zamračiti pa se većina nekako "snašla".

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lavic
Offline
Ukupno postova: 835
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 13.09.2010. 21:10 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

college

i mislim new york al to nisam 100% siguran

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zen031
Offline
Ukupno postova: 1236
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.09.2010. 22:17 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mi u Osijeku svi pušimo.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
cane
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2460
Lokacija: Cherryville
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.09.2010. 23:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

U Excaliburu...

_________________
Global warming is coming in two days before the day after tomorrow!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MegaSmrT
Offline
Avatar

Ukupno postova: 680
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 14.09.2010. 1:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

valja totalno zabraniti pušenje, što se mene tiče i na otvorenom.

_________________
Tata mudantino, sestra drakula.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PreacheR
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1076
Lokacija: Osijek, JUG II
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.09.2010. 6:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ne znam koja je uopće svrha ovog lakrdijaškog zakona? Pušenje u kafićima treba ili dozvoliti ili u potpunosti zabraniti. Svima je jasno da se ovaj zakon ne provodi onako kako bi trebao obzirom da se puši i u onim lokalima čija površina debelo premašuje 50 kvadrata, a nemaju poseban prostor za pušenje koji je hermetički odvojen od ostatka lokala.

_________________
Prijete mi noću, u moju sobu krišom uđu. Nađu me budnog gdje slušam otkucaje sata. Priđu mi tiho dok imam kamen 'mjesto srca i lagano sklope prste oko moga vrata.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
barba
Offline
Ukupno postova: 209
Lokacija: svemir
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 14.09.2010. 8:41 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Jel zna neko kaf gdje se ne smije pušiti??

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zlusch
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2038
Lokacija: Sjenjak
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.09.2010. 9:04 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

U OBPu se smije pušiti, u prizemlju.... odjeća mi je smrdila za popizditi.

_________________
Lega, nije ti dumina što praviš diklića od butre kraj kondora u treski.... a ti Anonymous dođi k sebi dok još imaš kome!

47! Još se trese na udici.... osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: