Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



"Socijalni" okupiran zahtjevima za novac s dječjih štednih knjižica

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65911
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 02.09.2010. 13:02 
Naslov:  "Socijalni" okupiran zahtjevima za novac s dječjih štednih knjižica
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Otkako je prema izmjenama Obiteljskoga zakona roditeljima omogućeno podizanje tek oko 1.000 kuna sa štedne knjižice djeteta, roditelji ne prestaju negodovati.

S pravom, jer čini se da za novu odredbu nisu znali, budući da banke nisu upozoravale na novi naputak od 8. lipnja, prema kojem od uobičajenih 10.000 kuna mogu podići tek desetinu. Za veće iznose potrebno je rješenje Centra za socijalnu skrb, gdje je, doznajemo od pravnice Marije Gojević, svakodnevno velik broj nezadovoljnih roditelja.

- "Uglavnom izdajemo pozitivna rješenja i od početka lipnja imala sam ih desetak. Nedavno je došla majka koja je ostala bez posla i trebao joj je novac za kupnju školskih knjiga, druga je pak trebala obnoviti računalo za dijete, a imala sam i stranku koja je za korekciju djetetova vida što će je obaviti u Zagrebu trebala 10.000 kuna. Jedna se majka iznenadila što novac uplaćen od djetetovih krstitki i njegova prvoga rođendana te prodanoga automobila, što su također stavili na djetetovu knjižicu, ne mogu podići u iznosu kojem žele" - priča Gojević.

Renoviranje potkrovlja i kupaonice koje koristi dijete također je razlog jednog od zahtjeva, kao i prodaja naslijeđenog automobila nakon očeve smrti. Postupak izdavanja rješenja ukupno traje oko 30 dana, no pravnica napominje da se neki slučajevi rješavaju i ranije od toga roka. Najprije se napravi zapisnik o izjavi roditelja uz obvezno predočenje rodnoga lista i djetetove štedne knjižice, što se potom daje socijalnom radniku. On tada, objašnjava pravnica, utvrđuje je li potreban novac u interesu djeteta i nakon toga se donosi rješenje o odobravanju podizanja traženoga iznosa u banci. Doznajemo i da su neke banke limitiranje iznosa produžile do 01. rujna, samo su neke o promjeni obavijestile svoje klijente.

Za roditelje koji dobiju rješenje Centra za socijalnu skrb i potom u banci podignu novac, a istovremeno ne daju dokaze o namjeni novca na uvid, predviđene su sankcije!

- "U roku od 30 dana od preuzimanja rješenja trebaju dostaviti dokaz. U suprotnom slijedi kaznena prijava zbog uzimanja sredstava s dječje štedne knjižice, a da ona nisu utrošena u korist djeteta" - objasnila je Gojević.

Tijekom tih 30 dana, kaže, Centar će o obvezi telefonski podsjećati roditelje koji su podigli novac o roku do kada su dužni dokazati namjenu podignutoga iznosa.

Autor: Marija Mihelić/Glas-Slavonije.hr

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
exosječanka
Offline
Avatar

Ukupno postova: 123
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 02.09.2010. 13:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ma nevjerojatno...čitam i ne vjerujem,pazi podići novac od svog djeteta i još moraš donijeti dokaz da je novac utrošen u korist djeteta...šta te banke rade od nas...prvo sa visokim kamatama i guljenjem kože građana ,ali ovo je apsurd. Ali mogu šta hoće kad država ne stoji iza svojih građana,to ne bi mogli ni u snu napraviti u nekoj zapadnoj zemlji...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
water
Offline
Avatar

Ukupno postova: 140
Lokacija: osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 02.09.2010. 13:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

to nije odluka banke, već države s obzirom da je ona došla s izmjenama obiteljskog zakona.

_________________
If I had a world of my own, everything would be nonsense. Nothing would be what it is, because everything would be what it isn't. And contrary wise, what is, it wouldn't be. And what it wouldn't be, it would. You see?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Sharon
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1469
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 02.09.2010. 22:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

U ugovorima o štednji u korist djeteta lijepo piše kako isplata ide isključivo djetetu i ne znam zašto to ljudi previde ili ne čuju kad sklapaju takve štednje. Ako nekome to ne odgovara - uvijek može odabrati neki drugi program; pa svaka banka i štedionica ima ih na desetine različitih.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Offline
Ukupno postova: 84
Spol: Žensko Žensko
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 02.09.2010. 22:26 
Naslov:  Re: "Socijalni" okupiran zahtjevima za novac s dječjih štednih knjižica
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ovo je prešlo sve granice zdravog ljudskog razuma.Roditelji štede i stavljaju taj novac
u banku kad im za treba da podignu i kupe ili naprave svojoj djeci što je potrebno.
Netko tko nema nikakve veze sa ušteđevinom novca donosi zakon kako će se taj novac
podići i u što će se uložiti.O kud im to pravo da donose zakon kako će građani raspolagati svojom imovinom.Nemam male djece,nemam ni ušteđevine ,ali me ovo
toliko potreslo užasno.Kakvo Socijalno, kakva država,to su pojedinci štedjeli to je njihovo,njihova i ničije drugo o kakvom se tu zakonu radi to je diskriminacija. Crying or Very sad Sad

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
inspektormaska
Offline
Ukupno postova: 343
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 03.09.2010. 10:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ajde razumio bi da je nekim slučajem u nekoj paralelnoj dimenziji ovo normalna država u kojoj nema pohlepne stranačke stoke sa nabubrenim mješinama za napuniti, pa da država svakom djetetu uplaćuje 1000 kuna.. onda bi ove instrumente kontrole shvatio... ali privatan novac moga djeteta tj. moj novac koji sam ja ostavio sa strane... da ja nemogu slobodno raspolagat svojim sredstvima .. već mi kojekakvi debili i propala kvazi država uvjetuje ako i kako ću sto raditi... haha
nevjerovatno

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: