Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Smeće otkriva pad standarda građana

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65431
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 29.08.2010. 9:00 
Naslov:  Smeće otkriva pad standarda građana
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Od 1. svibnja, kada je Unikom uveo novi način prikupljanja kućnog otpada, prema sastavu smeća koje stiže na deponij očit je niži standard, ali i viša kultura življenja izazvana razvrstavanjem otpada i manjom potrošnjom.
Vidljivo je kako se Osječani više ne razbacuju korisnim otpadom, a promjenom navika građana, odnosno razvrstavanjem smeća, na deponiju završava manje smeća.

- "Količina miješanog komunalnog otpada u odnosu na 2009. godinu smanjena je za 15-ak posto otkako smo uveli novi način skupljanja i odvoza, odnosno selektivno prikupljanje otpada. To govori da su Osječani discipliniraniji nego prije, s probuđenom sviješću o važnosti selektiranja otpada. Na Lončarici Velikoj sve je manje organskog otpada, PET ambalaže, a guma gotovo da više i nema" - kaže Tatjana Elez, glasnogovornica Unikoma.

Godišnje na deponiju završi između 35.000 i 39.000 tona otpada s tendencijom pada. Ove godine u svibnju je na deponiju zbrinuto 2.678 tona otpada (lani 2.932 tone), u lipnju 2.534 (lani 2.902), a u srpnju 2.624 tone ili čak 636 tona manje nego u istom mjesecu prošle godine! Gradski deponij Lončarica jedva da je zanimljiv skupljačima smeća jer višesatno prekapanje u prašini i vonju završi s kilogramom-dva žice koja se može za sitan novac prodati u sekundarne sirovine. Nekolicina Roma zatečenih na deponiju (bez dopuštenja Unikoma, kaže vratar) nije bila razgovorljiva o preživljavanju od otpada, no bilo je očito kako im dan nije bio unosan jer sve nađeno ponijeli su u jednoj ruci, uglavnom kabele i žice. I posjetitelji autotržnice primjećuju siromašniju ponudu robe “na prostirci” jer na ulici nema kontejnera za glomazni otpad ni crnih vreća s odjećom, posuđem...

- “Na deponiju ne pregledavamo sadržaj autosmećara. Noću ih šest i danju toliko odloži otpad na deponij. Od 6 do 20 sati dolaze kontejneri po narudžbama tvrtki i građani s glomaznim otpadom”, kaže Zlatko Floršić, Unikomov vratar na Lončarici.

Gradski higijeničari sjećaju se kako su prije nekoliko godina u smeću nalazili razbijeno staklo, igle zdravstvenih ambulanti, boce, bačeno ulje iz friteza, mrtve prasce, mačke, pse..., važeće dokumente, a u vrijeme ptičje gripe žive papige panično bačene u kantu! I danas toga ima, ali rijetko. U smeću gotovo uopće nema novina, suhog kruha i povratne ambalaže.

Autor: Nevenka Špoljarić/Glas-Slavonije.hr

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
rori 1
Offline
Avatar

Ukupno postova: 206
Lokacija: sasvim blizu
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 29.08.2010. 9:26 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Da, da samo se Vi tješite da je manje smeća jer su građani sazreli pa razvrstavaju otpad, kako da ne.Malo pogledajte kanale uz ceste,šumarke u prigradskim naseljima a oni koji stanuju bliže Dravi imaju besplatno plutanje smeća svaki dan ,nažalost.Ima manje smeća jer je postalo skupo odlagati ga po propisima,vreće se moraju kupovati a ako želiš sam odvesti otpad na deponiju i to se mora platiti itd.Znaći ostaje besplatno bacanje gdje ko stigne bitno da nije ispred moje kuće.Toliko o smeću.Fuj

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Sharon
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1469
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 29.08.2010. 9:46 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Zanimljivo tumačenje... Bemti, pa baš od 1.05.građani postali educirani i razvrstavaju smeće, a čak dio zadržavaju za sebe i koriste dok još mogu! A, slučajno je od 1.05.novi sistem naplate, naravno 50-tak% skuplji pa su građani pohitali dio smeća ostavljati doma, ako zatreba... A krupni otpad više ne postoji jer nema više kontejnera po naseljima! Kako je samo u našem gradu jednostavno riješen problem, pa ovo je za ne vjerovati! Možda da ponude izum negdje dalje - eto još dodatne zarade!
Građanima preostaje još jedno: korisnim&iskoristivim ostacima vlastitog smeća čiji odvoz ne mogu više plaćati - mogu pridodati i ovakve "analize" Unikomove uspješnosti objavljene u dnevnim tiskanim zbirkama hvalospjeva HDSSB-u... Uživajte!
A Glasovi "analitičari" neka barem malo prošetaju gradom&okolicom prije nego što se izblamiraju...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
legica21
Offline
Avatar

Ukupno postova: 345
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 29.08.2010. 10:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

jel mi može netko objasniti..ništa mi nije jasno Very Happy

podstanar sam u stanu od 52m2 i sama sam u tom stanu (u zgradi), do sada sam unikomu plaćala oko 22-3kn mjesečno...i prošli mjesec dođe lik i račun je 30 i nešto kn... Kako se sad po novom plaća? po članu kućanstva? po kvadraturi? zar nije previše za 1 osobu 35kn?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bartolomey
Offline
Ukupno postova: 60
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 29.08.2010. 11:17 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

legica21 je napisao/la: ›
jel mi može netko objasniti..ništa mi nije jasno Very Happy

podstanar sam u stanu od 52m2 i sama sam u tom stanu (u zgradi), do sada sam unikomu plaćala oko 22-3kn mjesečno...i prošli mjesec dođe lik i račun je 30 i nešto kn... Kako se sad po novom plaća? po članu kućanstva? po kvadraturi? zar nije previše za 1 osobu 35kn?
nije bitno kako se plaća, bitno da je nekako poskupilo

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Sir William
Offline
Ukupno postova: 360
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.08.2010. 11:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

legica21 je napisao/la (Pogledaj post): › jel mi može netko objasniti..ništa mi nije jasno Very Happy

podstanar sam u stanu od 52m2 i sama sam u tom stanu (u zgradi), do sada sam unikomu plaćala oko 22-3kn mjesečno...i prošli mjesec dođe lik i račun je 30 i nešto kn... Kako se sad po novom plaća? po članu kućanstva? po kvadraturi? zar nije previše za 1 osobu 35kn?


i ja sam također sam u stanu od nekih 30ak kvadrata, i također placam 35 umjesto dosadašnjih 13kn.. osijek031.com smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
123456
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1794
Lokacija: Prostor-vrijeme je relativno
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.08.2010. 12:29 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Sir William je napisao/la: ›
legica21 je napisao/la (Pogledaj post): › jel mi može netko objasniti..ništa mi nije jasno Very Happy

podstanar sam u stanu od 52m2 i sama sam u tom stanu (u zgradi), do sada sam unikomu plaćala oko 22-3kn mjesečno...i prošli mjesec dođe lik i račun je 30 i nešto kn... Kako se sad po novom plaća? po članu kućanstva? po kvadraturi? zar nije previše za 1 osobu 35kn?


i ja sam također sam u stanu od nekih 30ak kvadrata, i također placam 35 umjesto dosadašnjih 13kn.. osijek031.com smile


pa vi dobrovoljno uplaćujete mito za suce Wink

_________________
Znam da ništa ne znam!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
kolacic
Offline
Avatar

Ukupno postova: 171
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 29.08.2010. 14:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

123456 je napisao/la (Pogledaj post): ›
pa vi dobrovoljno uplaćujete mito za suce Wink


Question Question Question

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
123456
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1794
Lokacija: Prostor-vrijeme je relativno
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.08.2010. 14:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

kolacic je napisao/la: ›
123456 je napisao/la (Pogledaj post): ›
pa vi dobrovoljno uplaćujete mito za suce Wink


Question Question Question


razmisli!

_________________
Znam da ništa ne znam!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
kerpaspas
Offline
Avatar

Ukupno postova: 37
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 29.08.2010. 17:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

kolacic je napisao/la: ›
123456 je napisao/la (Pogledaj post): ›
pa vi dobrovoljno uplaćujete mito za suce Wink


Question Question Question


Čovjek ti želi reć da je Tomislav Glavaš(direktor Unikoma i Brnin brat) dao 35.000 eura Ivanu Drmiću kako bi potplatili Vrhovni sud da promjeni presudu Našem Dragom Vođi u Drinovcima, i vjerojatno to nije platio svojim parama već Unikomovim.

_________________
In dog years I'm dead...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Bob Rock
Offline
Avatar

Ukupno postova: 16
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.08.2010. 17:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Sad mi je lakše što su mi "gradski higijeničari" poslupili 300% odvoženje smeća jer ljudi više ne bacaju važeće dokumente u smeće.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MegaSmrT
Offline
Avatar

Ukupno postova: 680
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 29.08.2010. 20:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Neda mi se čitati text, pa jel mi može sam neko reći, radi li se ovdje o HDSSB-u. Pomislih zbog naslova...

_________________
Tata mudantino, sestra drakula.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 30.08.2010. 12:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Gdje to gradjani odlazu "koristan otpad" koji su razvrstali? O kakvoj to selekciji Elez prica, kad u Osijeku ne postoji masovna selekcija i odvoz takvog otpada iz kucanstava?!

Prije ce biti da su ljudi poceli paliti smece po dvoristima i bacati ga po divljim deponijama. Ovog ljeta se par dana mogao rezati dim u gradu i osjetiti smrad paljevine koja nije podsjecala na sijeno/slamu/travu, vec je imala miris plastike i gume.

Dogodilo se ono o cemu se upozoravalo - poskupljenje i promjena obracuna ce motivirati ljude da se smeca rjesavaju na sve druge nacine, umjesto na predvidjene nacine. Dakle, paljevina, divlji deponiji...

Price o selekciji otpada i njegovom gospodarenju su price sljedecih aktera:

Tomislav Glavas - brat ratnog zlocinca, pobjegulje i osobe koja ne priznaje pravni sustav RH, kao nije u HDSSB-u
Kresimir Bubalo - clan HDSSB-a, osoba odgovorna za prihvacanje promjene i pobornik ovakvog nacina obracuna smeca
Tatjana Elez - glasnogovornica Unikoma, HDSSB
Glas Slavonije - novine cija urednica je u istrazi zbog pokusaja podmicivanja suca Vrhovnog suda

Pametnom dosta...

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
stipa
Offline
Ukupno postova: 3
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 30.08.2010. 22:44 
Naslov: Snif ! Re: Smeće otkriva pad standarda građana
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

koliko je govana u gradu, malo i smrdi

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lady_di
Offline
Ukupno postova: 46
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 31.08.2010. 0:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nema razvrstavanja smeća u Osijeku! Ja odvajam plastične boce, staklene boce, a odvajala bih i ostalo da imam gdje u mom naselju jer mi se ne ide za 3 limenke od dezodoransa tražiti gdje ima za to predviđen kontejner! Takvih kao ja je možda 1 posto u ovom gradu, a za ostalo je dovoljno pogledati kontejnere za kućno smeće po naseljima gdje su stambene zgrade, npr. Sjenjak, tamo kod silaza u Konzumovo skladište, smeća ima posvuda pored kontejnera i nisam vidjela da smetlari ne odvoze to smeće koje nije ni u za to predviđenim vrećama! Glavno da su oni nama nabili cijene, uzeli ljudima novac za ovjeru glupih izjava, a grad nije nikad bio prljaviji!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: