Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



U zraku 6 puta više ambrozije od granice podnošljivosti!

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65914
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 23.08.2010. 13:01 
Naslov:  U zraku 6 puta više ambrozije od granice podnošljivosti!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Za brojne Osječane alergične na pelud korova počelo je najgore razbolje u godini. Visoka koncentracija peluda ambrozije u zraku od 11. kolovoza bilježi kontinuirani dnevni porast, a uoči vikenda dosegnula je 179 zrnaca po prostornom metru.

Podaci su to Službe za zdravstvenu ekologiju Zavoda za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije iz kojeg alergičare upozoravaju da najgore tek dolazi.

- Prva visoka koncentracija peluda ambrozije u zraku je zabilježena 11. kolovoza i od tada je u stalnom porastu, izuzev jednog kišnog dana, kada je bila umjerena. Riječ je o uobičajenoj pojavi, koja je, doduše, ove godine malo uranila. Inače, visoke koncentracije ambrozije prvi put u sezoni dolaze do izražaja u tjednu nakon Velike Gospe. Vrhunac cvata očekuje se u prvom tjednu rujna, a kako ambrozija cvate oko 100 dana, probleme će građanima stvarati do kraja idućeg mjeseca - kaže Magdalena Sikora iz županijskog ZZJZ-a.

Zbog šest puta veće koncentracije peluda ambrozije od granice podnošljivosti, koja iznosi 30 zrnaca po prostornom metru, brojni su algeričari potražili liječničku pomoć u KBC-u Osijek.

- Među pacijenata koji nam dolaze zbog alergijskih reakcija na pelud ambrozije najviše je tzv. novih alergičara, odnosno onih koji do ove sezone ili nisu imali zamjetne alergijske reakcije na ambroziju ili su ih ignorirali. Kada je u pitanju ambrozija, najveće smo gužve imali krajem srpnja i početkom kolovoza, kada su nam pojačano dolazili naši kroničari po terapije kojima se pripremaju za sezonu alergija na korove - tvrdi dr. Jasminka Milas-Ahić s Kliničkog odjela za imunologiju i alergologiju KBC-a Osijek.

Maksimum - 983 zrnca

Kakva će biti ova sezona cvjetanja ambrozije, ovisi o količini padalina. Naime, ako jesenske kiše urane, alergičnima na korov rujan će biti znatno podnošljivi negoli, primjerice, 2006. godine, kada je zbog dugog ljeta zabilježena najgora sezona cvjetanja ambrozije. Te je godine u rujnu zabilježeno više od 983 zrnaca peluda ambrozije po prostornom metru.


Autorica: Ivana Kukić-Solar/Glas-Slavonije.hr

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Aisha
Offline
Avatar

Ukupno postova: 49
Lokacija: ljubičasta sobica
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 30.08.2010. 13:26 
Naslov:  Re: U zraku 6 puta više ambrozije od granice podnošljivosti!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ako ovo ne prestane uskoro ja ću se ubit. ili ću si izgrebat oči koliko svrbe Shocked
claritin i kapanje maxideksa u oči više ne pomaže.. kako se vi nosite s ambrozijom?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
water
Offline
Avatar

Ukupno postova: 140
Lokacija: osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 30.08.2010. 13:43 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

teško...
no čini mi se da mi je lectranal malo ublažio simptome. sad više ne kihnem 200 puta tijekom noći nego samo 100 puta Smile

_________________
If I had a world of my own, everything would be nonsense. Nothing would be what it is, because everything would be what it isn't. And contrary wise, what is, it wouldn't be. And what it wouldn't be, it would. You see?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Aisha
Offline
Avatar

Ukupno postova: 49
Lokacija: ljubičasta sobica
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 30.08.2010. 13:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ja čak ni ne kišem toliko koliko imam osjećaj da su mi oči pune nekog pijeska.. i to onda toliko svrbi da se ja stalno češem i trljam, pa mi normalno popucaju sve kapilare i sad izgledam ko vampir..
+ neizostavno curenje nosa u potocima Sad
morat ću sad onda mamu poslati po taj lectranal, sad bi i govno pojela s oproštenjem ak bi mi bilo bolje od toga Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
water
Offline
Avatar

Ukupno postova: 140
Lokacija: osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 30.08.2010. 13:54 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

evo tu možeš malo više pročitati o tom lectranalu.

aj sretno Wink

_________________
If I had a world of my own, everything would be nonsense. Nothing would be what it is, because everything would be what it isn't. And contrary wise, what is, it wouldn't be. And what it wouldn't be, it would. You see?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: