Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Europski orijentirane Muslimanke u Osijeku ne žele nositi burke!

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 12.08.2010. 17:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zen031 je napisao/la: ›
Naravno da prvi put sada čuješ taj termin, a usuđuješ se komentirati temu o kojoj ne znaš ni osnove. Kao i ostali. Čitaj, uči, informiraj se, pa komentiraj. Inače, prva zapovijed u Quranu je: "Čitaj" (sura Al-Alaq, 96.).


Prilično grubo rečeno. Usuditi se nešto komentirati?


zen031 je napisao/la: ›
Moraš/te razlikovati neku religiju od pripadnika religije, posebno od onih koji krivo prakticiraju religiju.


Naravno, s ovom tvrdnjom se slažem.


zen031 je napisao/la: ›
Što se tiče talibana, mnogi islamski pravci i učenjaci (ulema) se ograđuju od njihovih postupaka i smatraju da nisu u skladu s islamom.

Ograđuju se! Kao da je to dovoljno. U stvari ne čine ništa da bi spriječili to talibansko bezumlje, a za njihove žrtve ne pokazuju čak niti razumijevanje-češće ih ipak i sami osuđuju.

zen031 je napisao/la: ›
Mnogo toga je postalo mit, kao na primjer "žensko obrezivanje", što mnogi smatraju da je dio islama, međutim to nije tako. Ali lakše je povjerovati nečemu što se ponavlja u medijima, nego sam istražiti.


Žensko obrezivanje nije mit, već stvarnost. Ti niječeš zločin, a to me podsjeća na Mahmouda Ahmadinejada koji nijeće holokaust.

zen031 je napisao/la: ›
Usput, ja nisam nit taliban nit musliman, samo se već duže vrijeme bavim, iz hobija, proučavanjem islama jer mi je zanimljiv. I reagiram kad čujem neku od općepoznatih zabluda o islamu.


Drago mi je da nisi taliban i da proučavaš ono što te zanima. No, dali mi imamo zabluda o islamu? Vjerojatno da, ali zašto? Valjda jer u tim "zabludama" ipak ima istine. Dovoljno je "vratiti se u sadašnjost" pa vidjeti slobode i prava žena i "nevjernika" (nemuslimana) u nekim zemljama npr. Saud.Arabia, Iran, pa i većina emirata osim AbuDabia,Dubaia nemaju nikakva prava,ali to nemora biti zbog islama već zbog diktature koja se skriva iza vjere. O Svetoj policiji neću niti početi raspravljati.

Prorok Muhamed je bio dobar čovjek i islam lijepo zamislio, no neki manji dio zlih i glasnih ljudi su od toga uspjeli napraviti nešto strašno. Nažalost, oni dobri,iako u većini, nemogu nadvladati.

I na kraju, ja ne proučavam islam niti bilo koju drugu religiju. Proučavam sadašnjost i svijet oko sebe i usudim se iznijeti svoje mišljenje i komentirati sve o čemu imam mišljenje i baš me briga sviđa li se to nekome ili ne.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zen031
Offline
Ukupno postova: 1236
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.08.2010. 18:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Oprosti ako sam grubo zvučao, nije mi to bila namjera. Samo ti komentiraj, ali poželjno je znati minimum o nečemu da bi se kvalitetno moglo komentirati. Naravno, što više znaš, to bolje. Međutim, ako malo znaš, ili, još gore, pogrešno znaš, onda rasprava skrene s teme i ode u razbijanje mitova i ispravljanje pogrešnih informacija.

Povezanost ženskog obrezivanja i islama je mit. Nisam rekao da ono ne postoji, nego da NEMA veze s islamom. Ako tvrdiš da ima veze, iznesi dokaze iz Qurana, hadisa, fetwi učenjaka (ulema).

Muhamed nije prorok. On je vjerovjesnik (nabi) i poslanik (resul). Prorok je netko tko proriče, gleda u dlan, karte, grah Very Happy. Ovo nazivanje "prorokom" je lijep primjer kako iskrivljenih informacija u medijima.

O zabludama o islamu, hm... Ima li u njima istine. Pa nema, jer ako su zablude, onda su po definiciji neistinite,jel?

Lijep pozdrav i Mir s tobom. Wink

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Sharon
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1469
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 13.08.2010. 7:46 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Žene su oduvijek i u svim religijama bile predmet posebnih propisa i zabrana. Na primjer, do prije 50-tak godina žena u crkvu nije smjela ući bez pokrivala za glavu i ako je u odjeći kratkih rukava... Doduše, kodeks odijevanja izvan crkve nije bio crkveno određen, nego je to bila stvar mode. Ipak - stvari u kršćanstvu malo drugačije stoje u tom pogledu.
U Islamu se trenutačno ne nazire struja kojima bi uopće palo na pamet tražiti promjene i napredak. Nekako, kao da prevladava onaj ortodoksni dio i čini ga prilično autističnim u odnosu na druge religije, pogotovo u odnosu na "civilno" društvo. Tamo kao da se ništa nije mijenjalo od srednjeg vijeka. Nažalost. Pogledajte islamske zemlje - religija i država rijetko su odvojene; neki čak imaju nešto što se u Europi zvalo inkvizicija - najnoviji primjer žene koja je osuđena na kamenovanje zbog preljuba, mislim u Iranu.
Ne tvrdim da je Europa puno pametnija u tom smislu, samo neke stvari su se događale puno raniije. I Europa i Amerika imale su svoje vještice i lomače, tako da nemam pravo tvrditi kako smo puno civiliziraniji... No, "ipak se okreće" - pomalo. Zanima me: zašto tamo sve stoji?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zen031
Offline
Ukupno postova: 1236
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.08.2010. 9:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Opet pogrešne predodžbe. Evo samo nekoliko, a onda se povlačim, umoran sam.

1. Religija i država su trenutno itekako odvojene u muslimanskim zemljama (uz iznimku Irana i Saudijske Arabije). Namjerno napisah muslimanskim državama, jer vjerujem da si na to mislila. A u ISLAMSKIM državama po definiciji ne može biti odvajanja religijskog i svjetovnog života, jer je to, prema islamu, jedna stvar. Ljudi moji, islam je potpuni način života, on sadrži odredbe izričito vjerske naravi (npr. kako se moli), pa do pravnih odredbi, ekonomskih, pa čak i higijenskih (npr. kojim redom se režu nokti). Ne može, npr. šerijatom biti dopušteno oženiti 4 žene, a svjetovnim zakonom to isto biti zabranjeno. To i jest bit islama; ta riječ ne znači, kako to mnogi danas misle da znaju "mir", nego "pokornost, poslušnost, ROBOVANJE"- ljudi su Allahovi robovi (Abd-ullah; abd znači rob). U islamu, ne može čovjek nešto zabraniti što je islamom dopušteno, niti dopustiti nešto što je zabranjeno; to je jedna vrlo bitna stvar u islamu, tzv. tewhid - potpuni monoteizam.

2. Trenutačno se nazire nekoliko struja koje traže promjene i napredak, napredak u onom smislu kako bi to zapadnjaci promatrali. Yusuf al-Qaradawi je dobar primjer, Tariq Ramadan, sufijski (derviški) šejhovi su uvijek bili na liniji tog "naprednijeg" islama. Tahir-ul-Qadri je sigurno izvrstan primjer. Ali sada dolazimo do točke 3.

3. "Naprednost" Europe i "nazadnost" "NJIH".
Koliko sam, čitajući i slušajući, shvatio, s njihove točke gledišta je Europa nazadna, a oni napredni- naravno, oni se drže, smatraju, Božje riječi i primjera Božjeg poslanika, njegovih sudruga (ashaba) i sljedeće dvije generacije muslimana (tabiin i tabi-tabiin) a mi ili knjige koja je iskvarena ljudskim utjecajem (Biblija) ili svjetovnih zakona. I zaista, tko danas sa sigurnošću može reći da smo mi napredni a oni ne? Zbog toga što smo bogatije društvo? Tko danas može reći da je zapad napredniji zato što i muškarci i žene rade? To će pokazati vrijeme, zapravo već pokazuje: ženama je teško izdržati raditi 2 posla: onaj za plaću i onaj kod kuće, a djeca su sve gora i gora, budući da ih odgajaju tv i ulica, a ne roditelji.

Kako ja na to gledam, neke stvari na koje gledamo kao na "nazadne" se u konačnici mogu pokazati bolje za društvo. Kako ja to volim reći, svi smo mi tu na svojevrsnom testu, i kao pojedinci i kao društvo, pa tko bude bolji, taj će pobijediti. RImsko carstvo je trajalo tisuću godina, imalo daleko najveća civilizacijska dostignuća dotad, državnu upravu, vojsku, ekonomiju, a srušili ga barbari.

P.S. kamenovanje preljubnika do smrti je kazna po šerijatu.


Zadnja promjena: zen031; 13.08.2010. 9:32; ukupno mijenjano 2 put/a.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zen031
Offline
Ukupno postova: 1236
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.08.2010. 9:30 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Hm, još nešto zanimljivo, postoje one struje koje traže napredak, ali za njih to ne znači napredak u smislu zapadnjačkih vrijednosti, nego pročišćavanje islama, tako da, u zapadnom smislu, to ispadne još radikalnije. Vehabije (selefije) su ogledni primjer.

Da ne bi bilo da izmišljam stvari:


rezanje noktiju po sunnetu.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.08.2010. 10:11 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@zen031 opet pogrešno tumačenje stvarnosti, ipak možda s tvoje točke gledišta i nije pogrešno, ali s moje je svakako pogrešno.

zen031 je napisao/la: ›
Opet pogrešne predodžbe. Evo samo nekoliko, a onda se povlačim, umoran sam.



2. Trenutačno se nazire nekoliko struja koje traže promjene i napredak, napredak u onom smislu kako bi to zapadnjaci promatrali. Yusuf al-Qaradawi je dobar primjer, Tariq Ramadan, sufijski (derviški) šejhovi su uvijek bili na liniji tog "naprednijeg" islama. Tahir-ul-Qadri je sigurno izvrstan primjer. Ali sada dolazimo do točke 3.

3. "Naprednost" Europe i "nazadnost" "NJIH".
Koliko sam, čitajući i slušajući, shvatio, s njihove točke gledišta je Europa nazadna, a oni napredni- naravno, oni se drže Božje riječi i primjera Božjeg poslanika, a mi ili knjige koja je iskvarena ljudskim utjecajem (Biblija) ili svjetovnih zakona. I zaista, tko danas sa sigurnošću može reći da smo mi napredni a oni ne? Zbog toga što smo bogatije društvo? Tko danas može reći da je zapad napredniji zato što i muškarci i žene rade? To će pokazati vrijeme, zapravo već pokazuje: ženama je teško izdržati raditi 2 posla: onaj za plaću i onaj kod kuće, a djeca su sve gora i gora, budući da ih odgajaju tv i ulica, a ne roditelji.

Kako ja na to gledam, neke stvari na koje gledamo kao na "nazadne" se u konačnici mogu pokazati bolje za društvo. Kako ja to volim reći, svi smo mi tu na svojevrsnom testu, i kao pojedinci i kao društvo, pa tko bude bolji, taj će pobijediti. RImsko carstvo je trajalo tisuću godina, imalo daleko najveća civilizacijska dostignuća dotad, državnu upravu, vojsku, ekonomiju, a srušili ga barbari.

P.S. kamenovanje preljubnika do smrti je kazna po šerijatu.


Ima tu nekoliko stvari na koje se moram osvrnuti, ma koliko ti umoran bio od rasprave sa ženama.
Eto već i ova zadnja rečenica o kamenovanju je točna, ali NEPOTPUNA, dakle ti namjerno izvlačiš samo onaj dio stvarnosti koji tebi odgovara. Trebao si navesti da se žene i muškarci kamenuju različito! Čovjek bi sada tu pomislio da je ženama "lakše" ali, te zakone su krojili objesni muški slabići te odredili da se "žena ima zakopati do prsa, a muškarac do struka" propisana je i točna kalibraža kamenja kojim se nesretnici gađaju, da ih ubije ali ne odmah! Isto tako ona/j nesrtetnik koji se uspije iskopati iz rupe tijekom kamenovanja treba biti pošteđen-netreba biti previše pametan pa shvatiti da se lakše iskopati nekome tko je do struka ukopan nego nekome (ženi) ukopanom do prsa.
Toliko o naprednosti,pravednosti i božjoj volji u islamskom svijetu.
Pa eto mi "zapadnjaci " smo prema njima -kako ti kažeš,ne oni- nazadni.
Isto tako znam da su se islamske zemlje, pa i S.Arabija i Iran počeli intezivno otvarati drugim kulturama tek u prošlom stoljeću,neke su imale hrabre i mudre vođe i žive relativno dobro Jordan,Malezija,Egipat,Maroko pa i Irak(zanemarimo sad američki rat za naftu) Irak je bio napredna i bogata zemlja. I onda dolazi do uplitanja "božjih"ljudi i zadrtih islamista koji vjeru guraju na svoj mlin i dobijamo dvoličnu S.Arabiju te revoluciju u Iranu i njegovu izolaciju i potonuće u mračni,nasilni islam. Afganistan pod talibanima ratuje već 40 god prvo protiv Rusa, a danas protiv cijelog svijeta.

Čitala sam i nekoliko intervjua arapskih šeika koji žive moderno ( to znači da žive u skladu s dostignućima današnjeg čovjeka-ne onog od prije nekoliko stoljeća) školovani su na najboljim svjetskim školama-dakle bolje od svih nas tu- i prema tome mi smo za njih nazadni, a ne prema prakticiranju vjere, zabranama za žene i žalom za prošlim vjekovima. Oni su rekli da zavide zapadnim civilizacijama i da ih žele što više prenijeti u svoj svijet, jer oni nemaju ništa osim nafte za koju su već izračunali dokle će trajati pa svaki dolar od nje investiraju u razvoj svojih zemalja.Njihove žene su naprednije i modernije od većine žena ovih prostora,poštuju svoju tradiciju ali nisu zapele u njoj-no postoji jedna caka, takve mogu biti jedino ako imaju muškog zaštitnika iza sebe:muža,brata,oca ili strica koji ih voli i cijeni.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zen031
Offline
Ukupno postova: 1236
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.08.2010. 10:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nisam umoran od rasprave sa ženama, nego od rasprave koja je skrenula s teme zbog objašnjavanja pogrešnih pretpostavki. I naravno da se dogodi da sve ne stignem ili se ne sjetim napisati, kao u vezi ovoga što kažeš da sam napisao NEPOTPUNO, hvala što si nadopunila. I tebi se u posljednjem postu potkralo nekoliko pogrešaka i propusta, ali ako bismo se stalno ispravljali, nikada ne bismo završili.

Govorio sam, i to nekoliko puta naglasio, o njihovoj točki gledišta. Otkud ti ideja da "meni odgovara" kamenovanje za preljub? Very Happy

Talibani se javljaju sredinom devedesetih, tako da je to 15 a ne 40 godina.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Sharon
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1469
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 13.08.2010. 12:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@zen, zadivljujuće poznavanje islama, svaka čast. No, ima nekoliko stvari...
Slažem se kako je sva nafta (btw, jedino materijalno bogatstvo arapskog svijeta) završila u primitivnom razmetanju prebogate oligarhije šeika i pokvarenih vlastodržaca, dakle u zlatnim slavinama i de-luxe hotelima. I dalje se školuju u najboljim školama - na zapadu, i dalje sve što im treba uvoze sa zapada, uključivo i stručnu radnu snagu. Nikome od establišmenta ne pada na pamet dio bogatstva uložiti u budućnost vlastite zemlje i osmisli alternativu za vrijeme kad nafte više neće biti. Razmetanje i vjerski fanatizam sve je čime se bave. Prilično kratkovidno, osim toga pokvareno, jer je ovdje vjerski fanatizam u ulozi žvaka za široke narodne mase koje ipak žive u bijedi i jadu, pa im objašnjenje kako sistem kasta i zabrana dolazi upravo s neba omogućava kontrolu. Istini za volju, nije prvi put da se ogavne stvari rade u ime Božje... Kojem god luđaku je palo na pamet - činio je zločine u to ime.
Moje je mišljenje da je i njihov Allah jedan pristojan bog i da nikada nije tražio da se žene zamotavaju, da im se režu ruke i unakazuju lica ili da ih kamenuju ako pogledaju drugog muškarca. Također, ne vjerujem da je ikad tražio da se dobrovoljci opašu eksplozivom, uđu u autobus i poubijaju 100-tinjak ljudi. I da ne nabrajam dalje... Dakle: treba razlikovati ono Božje i ljudske izmišljotine...
I - baš me briga što po šerijatskom pravu za preljubu treba ubiti ženu javno. Ulogu države i pravosuđa ne može preuzeti svjetina!

P.S.
Džisas, pa ako su "Vehabije" napredna snaga, onda je ta stvar u problemu... Priličnom...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
cannibal
Offline
Avatar

Ukupno postova: 83
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 14.08.2010. 0:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

daj pričaj na hrvatskom
zen031 je napisao/la: ›
@ maniche
Ne, svaka zajednica ne bi TREBALA prakticirati islam koji im odgovara; druga je stvar što je u praksi.
http://tr.wikipedia.org/wiki/Dosya:MuslimDistribution3b.JPG

@ peggy
Ne znam ima li talibana, kako ti kažeš, ali znam da ja to nisam, jer da jesam ne bih ti se sada tu niti obratio. Osim možda ako misliš na "učenike", za što sam uvjeren da ih ima ("talib" znači učenik). Uz to, tema nije odnos muslimana s drugima u gradu, nego nošenje ili nenošenje "burke". U vezi toga, ono što sam htio reći je: ako su pripadnici te islamske pravne škole, onda bi se trebali držati pravila te škole. A oko minimuma onoga što se smatra avretom se slažu sva četiri imama (osnivatelja pravne škole; imam Ebu Hanifa, imam Shaafi, imam Ahmed ibn Hanbal, imam Malik), tako da oko toga nema diskusije. Evo i vikipedijskog članka s ponešto informacija iz važećih izvora (Quran i sunnet), pa da ne govorimo napamet. http://en.wikipedia.org/wiki/Awrah

_________________
BEHEADING
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zen031
Offline
Ukupno postova: 1236
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.08.2010. 9:46 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@canibal

Pisao sam na hrvatskom, a riječi koje su posebne za islamski vokabular sam objasnio, preveo, a u zagradi napisao njihov naziv. Namjerno sam ih koristio da se ljudi s nekima upoznaju, a i da se vidi da ne blebećem bezveze. Normalno je koristiti te riječi kad se govori o ovoj temi, isto kao što je normalno, kada se radi o temi neke kršćanske denominacije, koristiti riječi: misa, pater, euharistija, itd., koje također nisu hrvatskog porijekla.

Kad bi znao koliko riječi nam je iz arapskog i perzijskog došlo preko turskog, iznenadio bi se.

Ali, vjerujem, tebe nije zanimalo nikakvo objašnjenje. Ti si jednostavno htio biti bezobrazan.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: