Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Doktori znanosti moraju platiti 2.000 kuna za diplomu i promociju

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65795
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 09.08.2010. 17:00 
Naslov:  Doktori znanosti moraju platiti 2.000 kuna za diplomu i promociju
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Unatoč brojnim prigovorima i primjedbama studenata da su mnoge stavke preskupe, Senat osječkog Sveučilišta nije smanjio posebne studentske naknade na 17 fakulteta i sveučilišnih odjela.

Pokazuje to Odluka o posebnim naknadama donesena na posljednjoj sjednici Senata. Troškovi upisa i upisnih materijala i dalje iznose 300, a indeks 150 kuna. Neki fakulteti pri upisu provode i dodatne provjere znanja, vještina i sposobnosti, što stoji između 100 i 300 kuna. Izrada svjedodžbe za preddiplomski i stručni studij stoji 400 kuna, a još je skuplja (500 kuna) izrada diplome na diplomskom i poslijediplomskom specijalističkom studiju. Za troškove dokumentacije pri upisu u višu godinu potrebno je platiti 100, izdavanje potvrda za programe cjeloživotnog obrazovanja 200, a za potvrdu za priznavanje akademskog zvanja magistarske struke 400 kuna.

- “Za završetak jedne godine bez studentskih prava potrebno je platiti puni iznos školarine, za semestar 50 posto, a za završni, odnosno diplomski rad 20 posto školarine”, rečeno je.

Najviše polemike mogla bi izazvati nepromijenjena odluka o visini naknade za izradu diplome i dodjelu akademskog stupnja doktora znanosti. Ona je daleko najviša i iznosi čak 2.000 kuna.

- “Za taj iznos na promociji ne dobijemo ni čašu hladne vode”, ustvrdio je nedavno jedan novopečeni doktor znanosti.

No, Zdenka Barišić, glavna tajnica Sveučilišta, kaže kako je visina naknade nepromijenjena od ožujka 2006. godine.

- “Taj iznos pokriva cijeli niz propisanih troškova: izradu diplome na hrvatskom i prijevod na latinski jezik, organizaciju promocije i prigodnog domjenka s jelom i pićem, te nove toge koje doktori znanosti odijevaju na promociji”, kaže ona.

Niz studenata s raznih fakulteta, istina anonimno, poručuje kako su naknade prevelike, posebice u aktualnoj gospodarskoj krizi i da bi ih trebalo smanjiti. Mišljenje predsjednika Studentskog zbora Marka Šimića nismo uspjeli dobiti - poslao je samo poruku kako se ne javlja na pozive, s obzirom na to da je u inozemstvu. Inače, Šimić je kao član Senata na sjednici podignuo ruku za ovakve tarife.

Autor: Tomislav Levak/Glas-Slavonije.hr

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MegaSmrT
Offline
Avatar

Ukupno postova: 680
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 10.08.2010. 2:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Jel postoji netko podoban da mi objasni na čega ode mojih 7400 kn koje uplatim pri upisu na višu godinu ako ne za kojekakve svejdodžbe, uvjerenja i sl, što ja to plaćam? zrak koji udišem na faxu?

Najsmješnije je kad mi uzmu tih 7400kn i još me traže da platim 100kn za formulare za upis na godinu, koji su kopirani u kopiraonici na faxu, koštaju uvrglave kunu i iskasapljeni skarama koda ih je morski pas žvako?

_________________
Tata mudantino, sestra drakula.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
water
Offline
Avatar

Ukupno postova: 140
Lokacija: osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 10.08.2010. 11:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

znam ja! plaćaš dodatne masne honorare svojim profesorima...

_________________
If I had a world of my own, everything would be nonsense. Nothing would be what it is, because everything would be what it isn't. And contrary wise, what is, it wouldn't be. And what it wouldn't be, it would. You see?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
NinjaTurtle
Offline
Ukupno postova: 365
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.08.2010. 11:37 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Sve gluplje od glupljeg

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Brick Top
Offline
Avatar

Ukupno postova: 708
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.08.2010. 13:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

MegaSmrT je napisao/la (Pogledaj post): › Jel postoji netko podoban da mi objasni na čega ode mojih 7400 kn koje uplatim pri upisu na višu godinu ako ne za kojekakve svejdodžbe, uvjerenja i sl, što ja to plaćam? zrak koji udišem na faxu?

A jako ti pitanje Rolling Eyes pa ode ti na školovanje, na šta drugo Smile

Što se tiče same teme, nije mi jasno zašto se ti novopečeni doktori znanosti malo oštrije ne pobune, nego ovako anonimno "seruckaju" i tužakaju novinarima, kao da će im oni riješiti probleme. Isto tako, velika većina tih novopečenih doktora znanosti zaboravlja da im je (velikom broju njih) država, neka tvrtka, netko treći, platio taj doktorat koji po godini studija apsolutno nije malen i naspram kojega ovih 2000kn izgleda presmiješno.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: