Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



HEP će kupovati višak energije iz solarne kuće

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65867
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 06.08.2010. 19:30 
Naslov:  HEP će kupovati višak energije iz solarne kuće
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

U prvoj nezavisnoj energetskoj kući u Osijeku proizvodi se višak električne energije. To je, prema riječima voditelja projekta tzv. solarne kuće Gorana Pichlera, uobičajeno za ovo doba godine, a višak električne energije isporučuje se HEP-u, za sada besplatno.

- "Ujesen trebamo potpisati ugovor s HEP-om da im možemo prodavati električnu energiju. Kuća je eksperimentalna i na njoj nije važno zarađivati, no ovim ugovorom dobivali bismo oko 3,7 kuna po kilovatsatu pa bi se cijela investicija isplatila za pet godina" - rekao je Pichler.

Trenutačno se energija proizvedena pomoću solarnih panela isporučuje HEP-u bez naknade, i to oko 1.050 kilovatsati po kilovatu instalirane snage godišnje. Isporuka, gledajući na cijenu električne energije, nije isplativa, kaže Pichler, no u slučaju potpisa ugovora proizvođač bi dobivao povlaštenu cijenu električne energije. Želi se, dodaje, i druge stimulirati na ugradnju panela na krovove kuća.

- “Dok ne počne masovna ugradnja, u etaži koja je u vlasništvu Grada održavamo razne aktivnosti vezane uz energetsku učinkovitost i građani se ondje mogu informirati o onome što ih zanima”, kaže Pichler.

Podsjetimo, tvrtka Solar system sagradila je objekt i djelomice ga opremila, dok je dio opreme nabavljen kroz europske projekte. Grad Osijek uložio je u zemljište i komunalni doprinos, te ondje otvorio Centar za edukaciju.

Jedna od obveza Solar systema proisteklih iz europskih projekata edukacijski su projekti, a do sada ih je, kaže Pichler, realizirano dva i to jedan u organizaciji Udruge Zeleni Osijek, a drugi Grada Osijeka.

- "Edukacije su se obavljale za javne uprave, županijske uprave svih pet slavonskih županija, no ne i s učenicima osnovnih ili srednjih škola. Riječ je o projektima koji se bave energetskom efikasnošću u javnim zgradama" - pojasnio je Pichler.

Autor: Marija Mihelić/Glas-Slavonije.hr
Foto: Goran Flauder/foto-arhiv 031

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gaap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2694
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 06.08.2010. 19:41 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

sstvarno mi nije jasno što je ovaj čovjek napravio osim što je riješio stambeno pitanje na grbu grada

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=U2olCKnTVPI
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
rockeros
Offline
Avatar

Ukupno postova: 661
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 06.08.2010. 21:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

gaap je napisao/la: ›
sstvarno mi nije jasno što je ovaj čovjek napravio osim što je riješio stambeno pitanje na grbu grada

nitko ne zivi u toj kuci
nego se samo vrse ispitivanju toj kuci

_________________
crk'o nam Marshall-mislim na pojačalo
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
kulen23
Offline
Ukupno postova: 18
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 07.08.2010. 7:44 
Naslov:  Re: HEP će kupovati višak energije iz solarne kuće
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nekome su ipak mogli rijesiti stambeno pitanje,nije da nema ljudi kojima je potreban stan,a mjerenja mogu obaviti i s stanarima i bez njih jednako...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gaap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2694
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 07.08.2010. 9:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

rockeros je napisao/la: ›
gaap je napisao/la: ›
sstvarno mi nije jasno što je ovaj čovjek napravio osim što je riješio stambeno pitanje na grbu grada

nitko ne zivi u toj kuci
nego se samo vrse ispitivanju toj kuci


nije istina! on i obitelj žive u toj kući! sigurica! bio ja...

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=U2olCKnTVPI
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 07.08.2010. 10:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Very Happy


Zadnja promjena: PEGY; 25.01.2013. 10:01; ukupno mijenjano 1 put.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Somina
Offline
Ukupno postova: 9
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 07.08.2010. 10:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ovo o ispativosti je u pravu - neisplativo je! A rok povrata od 5g - možda ako je projekt 70% financiran od strane EU, pa se taj dio kolača ne ubraja.... inače je minimalni rok barem 10-12g a i više ako se ide na manje sustave. Sve je to jedna velika glupost.... kao da danas kažu - evo vam auto koji troši vodu, a košta milijun kuna i vijek trajanja mu je 25g.... sve 5 ako gledamo s energetskog stajališta, ali danas se nažalost sve gleda kroz ekonomiju. Dok efikasnost solarnih panela ne poraste sa sadašnjih 20-30% (ovo je vrlo diskutabilno!) i cijena proizvodnje ne padne za barem 30-40% - solarne panele će stavljati samo oni koji imaju mogućnost financiranja preko treće osobe...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
rockeros
Offline
Avatar

Ukupno postova: 661
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 08.08.2010. 22:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

PEGY je napisao/la: ›
- "Edukacije su se obavljale za javne uprave, županijske uprave svih pet slavonskih županija, no ne i s učenicima osnovnih ili srednjih škola. Riječ je o projektima koji se bave energetskom efikasnošću u javnim zgradama" - pojasnio je Pichler.

E ovo mi je strašno!
Znači prošetali su kojekakvi politikosi u pratnji novinara da se lijepo opet jednom o njima piše i to je to, a oni koji to trebaju i prihvatiti i primjeniti(srednjoškolci i djeca) dakle budući vlasnici obiteljskih domova u kojima solarni sustavi trebaju biti okosnica energ.potrošnje- ko ih šiša
Pa onda to sve nema smisla.


mi smo bili sa srednjom skolom
strojarci jel smo isli u razgledavanje i upoznavanje kuce

_________________
crk'o nam Marshall-mislim na pojačalo
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 08.08.2010. 23:07 
Naslov:  Re: HEP će kupovati višak energije iz solarne kuće
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Definitivno ćemo se u vrlo bliskoj budućnosti susresti sa manjkom energije i astronomskim cijenama iste. Zbog toga se hitno trebamo okretati alternativnim izvorima energije (vjetar,sunce, voda,stajski gnoj, itd.) , naravno pri tome vodeći računa o isplativosti. Ono što danas nije isplativo,uslijed poremećaja na tržištu energije, za vrlo kratko vrijeme može postati isplativo. Zbog toga pozdravljam ovakve projekte, iako postoji opravdana sumnja da će monopolisti iz HEP-a višak nečije proizvedene energije platiti.

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
cannibal
Offline
Avatar

Ukupno postova: 83
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 09.08.2010. 9:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ja neznam tko tu koga j...e. prije par godina sam kontaktirao ured za energetiku sa pitanjem da li oni daju kakve subvencije (pa makar i na kamate) na ugradnju solarnih modula i solarnih panela. Odgovor je bio "samo pravnim osobama".Možda nije isplativo trenutno, ali više se ne postavlja pitanje koliko će koštati kubik plina ili kWh struje, nego da li će ga biti. To ti je kao da ugradiš plin u auto i svi ti filozofiraju kako je to skupo i kolikko mogu priječi kilometara za tu cijenu ugradnje. A kada ugradiš i voziš se onda kažu "lako tebi, ti imaš plin". Interesirao sam se dosta o tome i kada bi bio sređen otkup proizvedenog viška električne energije, tada bi u ljetnim mjesecima proizvodio više nego što možeš potrošiti, a za višak ti je HEP OBVEZAN platiti. Ugradnja fotonaponskog panela nije jeftina-zaproizvodnju oko 1,5 kilovata po satu je oko 10000 eura. To znači da u jednom trenutku nećeš imati dovoljno proizvodnje iz fotonaponskih panela, a u slijedećem ćeš imati višak. Još se dvojim oko te investicije.

_________________
BEHEADING
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Somina
Offline
Ukupno postova: 9
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 09.08.2010. 11:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

cannibal je napisao/la (Pogledaj post): › Ja neznam tko tu koga j...e. prije par godina sam kontaktirao ured za energetiku sa pitanjem da li oni daju kakve subvencije (pa makar i na kamate) na ugradnju solarnih modula i solarnih panela. Odgovor je bio "samo pravnim osobama".

Imaš stare informacije! - Subvencija se koristila proteklih godinu-dvije baš za fizičke osobe, i to samo za županije središnje Hrvatske.

cannibal je napisao/la (Pogledaj post): ›
Možda nije isplativo trenutno, ali više se ne postavlja pitanje koliko će koštati kubik plina ili kWh struje, nego da li će ga biti.

Ne miješati kruške i jabuke....zna se kolike su rezerve plina i ima ga za još 100g. a električna struja se proizvodi i iz alternativnih izvora tipa velikih hidro ili biomase..[/quote]

cannibal je napisao/la (Pogledaj post): ›
To ti je kao da ugradiš plin u auto i svi ti filozofiraju kako je to skupo i kolikko mogu priječi kilometara za tu cijenu ugradnje. A kada ugradiš i voziš se onda kažu "lako tebi, ti imaš plin".

Vrlo je jednostavno izračunati amortizaciju ugradnje plina sa pretpostavkom blagih korekcija cijena i specifičnom godišnjom kilometražom. Obično je povrat uloženog kroz 1-2g. Analogija vrijedi za FN panele - kad već iznosiš brojke, da ih iskoristim. Ako sustav od 1,5kw košta oko 10.000EUR: godišnje taj sustav proizvede oko 1.000 kWh el. energije koja čak i u cjelosti otkupljena od tebe kao povlaštenog proizvođača (ukoliko ishodiš ovaj status) - po cijeni od famozno visokih 3,4kn/kwh, što prevedeno na godišnju razinu iznosi oko 3.400kn. U ovom slučaju, povrat sredstava će biti oko 22g (ukoliko je gotovinski kupljen), s time da ti danas država daje samo 12g ugovor za povlaštenog proizvođača, poslije nema famoznih 3,4kn, što znači da je upitna isplativost uopće - jer je zagarantirani rok s 80% početne učinkovitosti FN panela od strane proizvođača - 25g.

cannibal je napisao/la (Pogledaj post): ›
Interesirao sam se dosta o tome i kada bi bio sređen otkup proizvedenog viška električne energije, tada bi u ljetnim mjesecima proizvodio više nego što možeš potrošiti, a za višak ti je HEP OBVEZAN platiti.

Čini mi se da se nisi dosta interesirao, jer otkup je danas sređen, postoje zakoni i institucije koje se bave s time, a trnoviti put do povlaštenog proizvođača su neki već prošli.
http://www.etfos.hr/?video=06-Ljubomir-Majdandzic

cannibal je napisao/la (Pogledaj post): ›
Ugradnja fotonaponskog panela nije jeftina-zaproizvodnju oko 1,5 kilovata po satu je oko 10000 eura. To znači da u jednom trenutku nećeš imati dovoljno proizvodnje iz fotonaponskih panela, a u slijedećem ćeš imati višak. Još se dvojim oko te investicije.

Nije bitno kolika je tvoja potrošnja el. energije u odnosu na proizvodnju iz FN panela, postoje brojila i za proizvedenu i za potrošenu energiju. SVA proizvedena el.energija se otkupljuje od strane HEP-a (ukoliko si ispunio gornje uvjete), a ne samo neto. Poanta je da ti iako "trošiš" vlastitu proizvedenu el.energiju iz FN panela - smanjuješ potrošnju el.energije iz javne mreže, a time i fosilna goriva.

Post je poduži, ali eto nadam se da će nekima pomoći.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: