Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Nuklearku u Slavoniju ili na jadransku obalu?

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65811
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 02.08.2010. 19:00 
Naslov:  Nuklearku u Slavoniju ili na jadransku obalu?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Od 20 potencijalnih lokacija za izgradnju nuklearnih elektrana u Hrvatskoj, od kojih je većina u istočnoj Slavoniji i na Dunavu, čak njih sedam ucrtano je na jadranskoj obali - dvije na šibenskom, jedna na zadarskom području, te po dvije na obali Istre i Kvarnera. Kako prenosi Slobodna Dalmacija, lokalno stanovništvo je ogorčeno

Sudeći prema aktualnoj Strategiji energetskog razvoja, Hrvatska je jasno dala do znanja da ponovno aktivira svoj nuklearni energetski program s ambicijom da do 2020. godine izgradi elektrane na nuklearni pogon od tisuću megavata.

Odluka o tome, koja je u nadležnosti Hrvatskog sabora, morala bi 'pasti', kako je najavljeno, najdalje do kraja 2012. godine. Time je definitivno hrvatski, pa i međunarodni nuklearni lobi došao na svoje. Iako još nitko nema odgovora na pitanje tko bi mogao biti 'domaćin' takvoj elektrani, iz ladica se vade već požutjele, desetak i više godina stare karte potencijalnih lokacija u zemlji.

Od njih 20, od kojih je većina u istočnoj Slavoniji i na Dunavu, čak sedam ucrtano je na jadranskoj obali: dvije na šibenskom, jedna na zadarskom području, te po dvije na obali Istre i Kvarnera. U optjecaju su i karte prema kojima su pod povećalom i četiri potencijalne lokacije na šibenskoj obali te tri sjeverozapadno od Zadra.

Da središnja vlast u Zagrebu misli ozbiljno kada je u pitanju gradnja nuklearke, jasno se može iščitati iz Strategije. Ipak, kako stoji u njoj, u pripremne aktivnosti i donošenje odluke o izgradnji nuklearne elektrane uključit će se i hrvatska javnost:

Odlukom o pokretanju nuklearnog energetskog programa, odnosno pripremnih aktivnosti nakon kojih će se moći pristupiti donošenju odluke o izgradnji nuklearne elektrane, Strategija, sukladno najnovijim europskim preporukama, uvodi ravnopravno vrednovanje svih raspoloživih opcija za proizvodnju električne energije. Javna rasprava je podržala nuklearnu opciju, ali je pokazala da postoji određena zabrinutost glede pitanja vezanih za nuklearnu sigurnost i utjecaj na okoliš. Tijekom pripremnih aktivnosti i donošenja odluke o izgradnji nuklearne elektrane uključit će se i javnost koja treba dobiti jasna i prihvatljiva rješenja za sva pitanja koja izazivaju zabrinutost.

Donošenje odluke o izgradnji nuklearne elektrane očekuje se najkasnije 2012. godine.

Bilo kako bilo, Slobodna Dalmacija donosi izjavu gradonačelnice Vodica Branke Juričev Martinčev koja izjavljuje: 'Zgrožena sam pri samoj pomisli da bi tu u Ivinju, nadomak Tribunja i Vodica, netko htio graditi nuklearku. Sigurna sam da to neće proći ni kod stanovništva, ni u tijelima lokalne i županijske uprave.'

Cijeli tekst Strategije energetskog razvoja Republike Hrvatske:



Izvor: tportal.hr


Pročitajte i...
Anketa 031: Nuklearka u Slavoniji?!
Put za nigdje: Lijepa naša nuklearka (1. dio)
Put za nigdje: Lijepa naša nuklearka (2. dio)
Prva međunarodna konferencija o nuklearkama održat će se u Osijeku

Forum 031: Počela kampanja protiv nuklearke u Hrvatskoj

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tamna strana
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3515
Lokacija: Čepin
Spol: Muško Muško
Post Postano: 02.08.2010. 19:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

nego....ako se sagradi koja tu kod nas...hoce biti onda još komaraca....ak nece...eto može odmah 2 komada kod mene u dvorište Very Happy

no dobro...budimo realni....ako ikad uopce i dođe do te gradnje...u što sumnjam...jer do 2012 necemo imati ni za placenu osmrtnicu u novinama da nam je država krepala od gladi, a kamoli da sagradimo ovako što
dakle ako do ovoga dođe...kao da ce se narod uopce pitati gdje ce se to graditi....

_________________
najbolje je biti glup, gluh, nijem i lijep osijek031.com smile

U duši sam dijete koje ne zna da mrzi...
U životu sam putnik koji uvijek pronađe pogrešan put...
A u stvarnosti sam budala koja uzalud VOLI.....
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
erich
Offline
Ukupno postova: 40
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 02.08.2010. 19:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

broj komaraca nije uzrocno posljedicno povezan sa postojanjem nuklearnih elektrana u blizini stanista istih, .. ali, ALI postoje nekoliko znanstvanih sudija koje vrlo jasno dokumentiraju da je VELICINA komaraca direktno povezana sa postojanjem nuklearki, tako da ih nece biti vise al ce bit Divovski,... pa si ti sad misli sta koliko ce dugo trebat komarcima da nas sve potamano ak bude komaraca po 10+ cm

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tamna strana
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3515
Lokacija: Čepin
Spol: Muško Muško
Post Postano: 02.08.2010. 19:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

a da sad...još ceš reći da ce komarci biti kao rode Very Happy
no u svakom slucaj..s obzirom da ne vjerujem da ce uopce do te gradnje doci i da je ovo samo još jedno mazanje oci ljudima...
možemo i dalje uživati u našim domacim komarcima Very Happy

_________________
najbolje je biti glup, gluh, nijem i lijep osijek031.com smile

U duši sam dijete koje ne zna da mrzi...
U životu sam putnik koji uvijek pronađe pogrešan put...
A u stvarnosti sam budala koja uzalud VOLI.....
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Monstrum
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6541
Lokacija: a gdje se VI to točno nalazite
Spol: Muško Muško
Post Postano: 02.08.2010. 19:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

lakše ih tak ubit ak su veliki, moš ga pogodit međ oči sjekirom, šakom, lopatom, nogom, moš mu šamar lupit, praćkom, zračikom, malokalibarkom, moš ga nožom ubost, poprskat vodom, zapalit u letu, moš mu radt ša oš, bolje da su tak veliki, najveći.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
attack
Offline
Avatar

Ukupno postova: 15
Spol: Muško Muško
Post Postano: 02.08.2010. 19:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

a sta tek kad budu nuzdu obavljali u letu....svi cemo izginuti

_________________
Ako me vidis,onda sam ti preblizu.........
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 02.08.2010. 19:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Gotovo 50% potrosnje energije Svedska pokriva enrgijom iz nuklearki. Medju prvima su donijeli odluke o "ukidanju" nuklearki [referendumom u 70tima], ali danas okrecu pricu.

Umjesto zatvaranja nuklearki, stare reaktore i tehnologije ce zamijeniti novima.

S obzirom na trenutnu dostupnost nuklearnog goriva, nuklearke se cine kao najsiguriji i ekoloski najprihvatljiviji izvor energije. Daleko cisce od termoelektrana, cine manje stete okolisu od hidroelektrana. Vjetroelektrane su jos uvijek preskupe, a i nemamo idealnog i konstantnog vjetra, a solarne elektrane bi za jednaku kolicinu isporucene struje trebale pokrivati ogromne povrsine [tehnolgija je jos uvijek vrlo slabo iskoristiva].

Nas problem je sto pitanje nuklearke otezemo i gubimo dragocjeno vrijeme. No, kao i sa svime u Hrvatskoj, netko ce na tom uvozu i zaraditi. Zato i tapkamo u mjestu 20 godina...

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
exHOP3on
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4356
Spol: Muško Muško
Post Postano: 02.08.2010. 19:59 
Naslov:  Re: Nuklearku u Slavoniju ili na jadransku obalu?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

super, nadam se da će graditi ovdje, nije toliko velika šteta ak grune osijek031.com smile

_________________
Ovdje može biti VAŠA reklama!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 02.08.2010. 20:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

exHOP3on je napisao/la: › super, nadam se da će graditi ovdje, nije toliko velika šteta ak grune osijek031.com smile
Ha cuj, manja je vjerojatnost da ce gruniti reaktor novije nuklearke, u odnosu na onu u Paksu, gradu u Madji udaljenom kojih 100tinjak km od Osijeka.

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tamna strana
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3515
Lokacija: Čepin
Spol: Muško Muško
Post Postano: 02.08.2010. 20:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

istina je to što @mungos zbori....
realno gledajuci....nije loša ta nuklearka...koliko god se ljudi bojali svega toga...
no na žalost...što bi narod rekao...tko se jednom na vruce mlijeko opece taj i na jugur puše...
a bome svi smo bili svjedoci katastrofe od cernobila...

e sad to je samo jedan slucaj...al na žalost dovoljan da se ljudi i dan danas boje te opake nuklearke

_________________
najbolje je biti glup, gluh, nijem i lijep osijek031.com smile

U duši sam dijete koje ne zna da mrzi...
U životu sam putnik koji uvijek pronađe pogrešan put...
A u stvarnosti sam budala koja uzalud VOLI.....
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
maniche
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1173
Lokacija: Iza tebe
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 02.08.2010. 20:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la (Pogledaj post): › Gotovo 50% potrosnje energije Svedska pokriva enrgijom iz nuklearki. Medju prvima su donijeli odluke o "ukidanju" nuklearki [referendumom u 70tima], ali danas okrecu pricu.

Umjesto zatvaranja nuklearki, stare reaktore i tehnologije ce zamijeniti novima.

S obzirom na trenutnu dostupnost nuklearnog goriva, nuklearke se cine kao najsiguriji i ekoloski najprihvatljiviji izvor energije. Daleko cisce od termoelektrana, cine manje stete okolisu od hidroelektrana. Vjetroelektrane su jos uvijek preskupe, a i nemamo idealnog i konstantnog vjetra, a solarne elektrane bi za jednaku kolicinu isporucene struje trebale pokrivati ogromne povrsine [tehnolgija je jos uvijek vrlo slabo iskoristiva].

Nas problem je sto pitanje nuklearke otezemo i gubimo dragocjeno vrijeme. No, kao i sa svime u Hrvatskoj, netko ce na tom uvozu i zaraditi. Zato i tapkamo u mjestu 20 godina...


Načelno mi se sviđa ta ideja energetske neovisnosti.
Ali već sad vidim neku rezoluciju tamo 2025 kojom se nalaže zatvaranje nuklearnih postrojanje u eu ili tako nešto.
alternativne tehnologije se razvijaju sporo ali sve brže.
Sve više zemalja se okreće takvim tehnologijama..
mala smo zemlja, mislim da bi vjetroelektrane i kombinaciji sa solarnim elektranama odradile fin posao.
nizozemska, naprimjer, planira do 2020 instalirati u moru vjetroelektrane snage 6000 megavati.
300 megavata-300,000 kućanstava.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
oftopik
Offline
Avatar

Ukupno postova: 431
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 02.08.2010. 20:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la (Pogledaj post): ›
exHOP3on je napisao/la: › super, nadam se da će graditi ovdje, nije toliko velika šteta ak grune osijek031.com smile
Ha cuj, manja je vjerojatnost da ce gruniti reaktor novije nuklearke, u odnosu na onu u Paksu, gradu u Madji udaljenom kojih 100tinjak km od Osijeka.


ta u pakšu još ide i u nadogradnju i u produžetak vijeka trajanja...

ma ja bi najrađe da mi sagrade nuklearku negdje na zelenom polju i da dobijem posao u njoj Cool i svima vam platim cugu

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 02.08.2010. 20:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nizozemska ima gotovo konstantan vjetar. Lako je njima raditi vjetroelektrane, kad imaju para, imaju vjetar, a nemaju prostora.

Mozemo sada nabrajati zemlje, ova ovoliko, ona onoliko...Francuska, zemlja koja asocira na lijepe krajolike, brezuljke, vina, finu hranu i super picke, skoro 80% svojih energetskih potreba zadovoljava nuklearkama.

Solarne elektrane su kurac. Barem zasad. Solarni panel od 30cm 2 ne moze dati struje za napuniti mobitel. Pola Hrvatske bi trebalo biti pod solarnim panelima. A gdje bi onda seljaci sijali zito?! Gdje bi onda pronalazili alibi za svoje zahtjeve od kunu i dvadeset?! ;-)

Vjetar u RH nije konstantan. Postrosnja je vise-manje konstantna. Razlika bi se morala nadostiklavati iz necega, a to nesto bi bile termoelektrane, jer su jedine sposobne [pored nuklearki] isporuciti stabilne kolicine energije, neovisno o vremenskim prilikama, kolicini padalina i slicno.

Najjaci su mi zastitari prirode. Oni ne bi ni nuklearke, a ne bi ni hidroelektrane na Dravi. Valjda kontaju puhati u vjetrogeneratore kad nema dovoljno vjetra ili pedalirati kad naidje oblak.

Btw. sad cekam da se pojave likovi koji su prije dvije godine govorili o automobilima na vodu te oni koji imaju ili znaju nekog tko ima nacrt reaktora hladne fuzije, ali ga ne smiju pokazati zbog naftnog lobija koji bi ih sve pobio.


Zadnja promjena: Leteci mungos; 02.08.2010. 20:18; ukupno mijenjano 1 put.

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 02.08.2010. 20:17 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

yebe mi se za nuklearke, ja prelazim na solarnu

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ica
Offline
Ukupno postova: 246
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 02.08.2010. 20:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Solarne, vjetar, toplina mora! Ne bih se čudio da se odluče ipak napraviti elektrane na ugalj! - pa zar ne bismo trebali napredovati i gledati u budućnost!?

Svaka kuća na svom krovu da ima solarne ploče! - to je budućnost! Električna mreža gdje je svaki korisnik ujedno i isporučitelj!!! A ne ovaj monopolistički način gdje HEP daje struju! - to je zastarjelo! Treba gledati malo dalje od sljedećih 5-10 godina. Treba razmišljati što za 50-100 godina!!!

U cijeloj priči ne treba gledati što je jeftinije i isplativije...može biti i skuplje ali da je pošteno urađeno!

Kad si napravim kuću, na krov idu solarne ploče, možda i jedna vjetrenjača u dvorište! Na HEPovu struju ako i budem priključen to je kao backup u slučaju pada osnovnog sustava!

Treba praviti kuće i zgrade koje su energetski neovisne i učinkovite! Bolje da daju ljudima subvencije i poticaje koji žele solarne ploče na kuću - tipa krediti sa 1-2 posto kamate, možda da država plati 50 posto investicije...

Ali to nije u interesu pojedincima, zar ne!? Obično je tako uvijek - ono što je u širem interesu, javnom interesu, to nijebaš dobro za one na vlasti i njihove prijatelje!

Što se tiče tehnologije, hladne fuzije i auta na vodu: u interesu firme koja npr. proizvodi mobitele nije da proizvedu odmah super mobitel koji će svi kupiti i koji se nikada neće pokvariti! Isto tako i kompjuteri. Prvo se izda verzija sa lošijom kamerom, slabijom baterijom...pa kad se tu pobere vrhnje, onda se stavi malo bolja kamera ali ista baterija - i tu se uzme vrhnje...Isto tako su mogli izdati odmah mobitel sa odličnom baterijom i kamerom... Znači, doziraju proizvodnju tako da je postepen napredak - iako bi mogao ići i brže. Drugim rječima, malo "sjednu" na novije tehnologije.

Vjerujem da tako postoji dosta tehnologije koja je napredna, naprednija nego sada koju imamo - ali se na njoj sjedi, jer nema još potrebe puštati u proizvodnu,...ima još vrhnja ovdje! Tesla je eksperimentirao s bežičnim načinom prijenosa energije...ima i neki momak u RH koji je tako nešto radio, prije par mjeseci je bio u novinama... Uvijek se gleda profit i da se što bolje zaradi! Nije bitan napredak ni boljitak naroda! Korporacije određuju što će biti i kada! Trenutno im nije u interesu bežična energija jer već postoji električna mreža i elektrane u koje su uložili novac - treba vratiti taj novac! Auti na gorivo su jeftini sada, jeftiniji nego električni - ali za firmu je taj auto na gorivo bio skup, trebalo ga je razvijati godinama i unaprijeđivati...i najbolje da će sada drage volje sve to baciti u smeće i ponovno od nule razvijati električni auto koji zapravo uopće nema motor!!!

Potrebna je revolucija, kao što je bila industrijska! Sada bi nam trebala "ekološka revolucija".


Zadnja promjena: Ica; 02.08.2010. 20:44; ukupno mijenjano 1 put.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: