Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Dok se građevinci “prže” na plus četrdeset, skladištari se smrzavaju na 25 ispod ništice

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65860
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 18.07.2010. 16:30 
Naslov:  Dok se građevinci “prže” na plus četrdeset, skladištari se smrzavaju na 25 ispod ništice
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Vanjska temperatura zraka je 36 stupnjeva u hladovini, vrućina je nesnosna, ambulante su pune ljudi koji su kolabirali, a vi uživate daleko od sunca, u rashlađenom prostoru...

Zvuči kao raj na zemlji? Upravo suprotno, ako je taj "rashlađeni prostor" hladnjača u kojoj temperature dosežu i minus 25 stupnjeva i ako je posao takav da dnevno morate ući i izići iz hladnjače dvadesetak puta. Koliki je to temperaturni šok, provjerili smo u pogonima tvrtke Mesna industrija Ravlić UTD.

- "Općenito, mesarski posao je težak i zahtjevan, a k tome radnici u hladnjačama ljeti imaju potpuno suprotan problem od onih koji, recimo, na suncu asfaltiraju ceste ili rade na gradilištima... Najhladnije su 'minus komore' u klaonicama stoga moraju svakako imati pretprostor za aklimatizaciju, u kojemu je temperatura ljeti negdje na sredini, dakle između nula i pet stupnjeva Celzijevih. U njemu se radnici tijekom ulaska i izlaska zadržavaju po nekoliko minuta, dok odjenu i svuku zaštitnu odjeću", objašnjava Davor Mikulić, izvršni direktor tvrtke.

Taj režim novinar i fotoreporter Glasa isprobali su i na vlastitoj koži. Stojeći na ulazu u pretprostor, promatrali smo i snimali skladištare kako usred srpnja na sebe navlače kombinezon, kaput, kapu i rukavice te otvaraju vrata hladnjače. Teško je opisati šok koji tijelo osjeti kada vas nakon nesnosne sparine odjednom obavije ledeni dim iz hladnjače i zapuhne jednako neizdrživa hladnoća.

- "Unatoč svim zaštitnim mjerama, jasno je kako je to vrlo stresno za organizam, posebice jer oni u više navrata moraju ulaziti i izlaziti u relativno kratkom vremenu. Takve aktivnosti imamo svaka dva-tri dana, prilikom utovara i istovara smrznutog mesa. Na takvim poslovima izmjenjuje se petnaestak radnika i mi se trudimo izmjenjivati ih što češće, kako nitko u kontinuitetu ne bi predugo radio u 'minus komori'", zaključuje Mikulić.

Josipu Bariću, skladištaru u tvrtki Ravlić čiji smo ulazak u "minus komoru" jučer snimili, nije bilo do razgovora nakon "akcije". Iako je tek izišao iz hladnjače, vani se brzo uznojio pod kaputom i kapom. "Ha, što da radimo, takav je posao... Po zimi je, naravno, bolje raditi kada su temperature otprilike iste vani i unutra... Teško je s ove vrućine prelaziti u smrznuti prostor. Ovaj posao radim tri godine i, srećom, do sada nisam osjetio nikakve veće šokove ili druge zdravstvene tegobe", zaključio je Barić.

Autor: Tomislav Levak/Glas-Slavonije.hr

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
rockeros
Offline
Avatar

Ukupno postova: 661
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.07.2010. 17:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

nekoliko minuta se aklimatiziraju hm za tolike razlike u temperaturi treba bar pola sata
u meggleu je u hladnjaci 4° pa se 15 minuta bude na 15ak° i opet nije ugodno

_________________
crk'o nam Marshall-mislim na pojačalo
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
muvifrik
Offline
Avatar

Ukupno postova: 878
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 19.07.2010. 10:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

heh, bariću, javi se za jedno 5-10 godina pa onda reci jel osjećaš tegobe.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
JERKO35
Offline
Ukupno postova: 59
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 19.07.2010. 16:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

baš me zanima dal Barić ima dodatak na uvjete..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tamna strana
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3515
Lokacija: Čepin
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.07.2010. 17:40 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

pjesma ide ovako
sve je lako kad si mlad....(ostalo se ficuka)

imao sam prilike nekoliko godina raditi u hladnjaci...
istina minus režim nije bio toliki kao ovdje u tekstu...
al dovoljno je bilo da jedno 15 puta dnevno doživim razliku od jedno 40 stupnjeva...pa da ostatak dana bauljam kao muha bez glave...

u pocetku to zna biti jako zanimljivo...
vani vrelo a ti odeš se malo rashladiti...
no s vremenom se primjeti da to nije nešto s cime se treba zezati i zanemarivati tu aklimatizaciju....
no što je u slucajevima kad si npr vozac kamiona
pa kad iz užarene kabine uletiš u npr -10
gdje onda obaviti aklimatizaciju...
o tome možeš samo sanjati...
isto kao i o stimulaciji za uvjete rada...(kako to dobro zvuci ta stimulacija)...
sve u svemu..zajeban je to posao...i sve dok ne postaneš invalid nitko te ne ferma ni pola posto...pogotovo gazde firme...
jer ipak budimo realni...što znaci biti radnik na hladnjaci...osim potrošna roba....

_________________
najbolje je biti glup, gluh, nijem i lijep osijek031.com smile

U duši sam dijete koje ne zna da mrzi...
U životu sam putnik koji uvijek pronađe pogrešan put...
A u stvarnosti sam budala koja uzalud VOLI.....
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: