Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



U Osijeku rekordna potrošnja vode!

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65827
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 17.07.2010. 17:00 
Naslov:  U Osijeku rekordna potrošnja vode!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Osječki Vodovod jučer je zabilježio rekordnu potrošnju vode od približno 40.000 kubika, dok je najveća potrošnja vode bila enormnih 630 litara u sekundi! Usporedbe radi, uobičajena potrošnja u ljetnim mjesecima, prema pojašnjenju Ljubomira Novoselića, direktora Vodovoda Osijek, iznosi približno 30.000 kubika.

- "Ovo jučer bilo je iznad naših očekivanja! Štoviše, sezona je godišnjih odmora pa grad nije napučen kao u ostalim mjesecima. Najveća je potrošnja bila u ranim večernjim satima i iako smo očekivali povećanu potrošnju, doista smo iznenađeni. Međutim, ističem da je sustav radio bez ikakvih problema, pritisak je bio stabilan na pet bara pa i ubuduće, nastave li se ovakve vrućine, ne očekujemo nikakve probleme" - pojasnio je Novoselić.

A da je potrošnja vode doista u porastu svjedoči i obitelj Raucher iz Tvrđavice, koja ovih dana za pranje povrća koje sprema za prodaju na tržnici potroši i do 700 litara vode dnevno! I to nije sve, jer je povrće prethodno potrebno i zalijevati, za što je crijevo za vodu svakoga dana u upotrebi čak pet sati!
Iako je uobičajeno, priča Franjo Raucher, da se povrće zalijeva u ranim jutarnjim i kasnijim večernjim satima, vrućina koja traje već nekoliko dana prisilila ih je na mnogo duže polijevanje. Konkretno, pri nižim temperaturama Franjo će zalijevati povrće katkad i manje od dva sata, no visoke temperature prisilile su ih, priča, na duži rad i time i veću potrošnju vode.

- "Nisam nikada računao koliko je to vode, ali znam da me očekuje nekoliko stotina kuna više na računu koji inače iznosi približno 600 kuna. Uz to, svaku vrstu povrća posebno ispiremo i to u otprilike sedam velikih posuda. Svaka od njih ima stotinjak litara i kad sve zbrojimo, mnogo je to vode" - naglašava Franjo.

Supruga Nada pak, osim u vrtu, dodatne količine vode ovih dana troši i na pranje rublja. Kako kaže, minimalno dva puta dnevno se preodijeva, pa tako u jednom danu pere rublje nerijetko i u dva navrata. Doda li tome osobnu potrošnju vode za higijenu i za piće, zaključuje, jasno joj je da troši gotovo dvostruko više nego što je to uobičajeno.

- "Mi živimo od poljoprivrede i jasno nam je da se moramo potruditi želimo li prodati kvalitetno i oku ugodno. Tako mi se ne može dogoditi da prodajem neoprano povrće, ili da ga ne zalijem dobro jer neće uspjeti. A račun za vodu nekako ćemo preživjeti. Kad smo ovu vrućinu, morat ćemo i potrošnju vode" - u šali kaže Franjo.

U plastenicima gdje Raucherovi uzgajaju povrće temperatura se ovih dana popela na približno 70 Celzijevih stupnjeva! Polusatni svakodnevni boravak u plastenicima, priča Franjo, nije nimalo ugodan, no raditi se mora.

- "Meni je još dobro, ali suprugu katkad hvata nesvjestica, jer ima nizak tlak. Inače, dodatno nas u predvečerje muče i komarci, ali šutimo i radimo" - zaključuje Franjo.

Autor: Marija Mihelić/Glas-Slavonije.hr

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
asko
Offline
Ukupno postova: 349
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 17.07.2010. 20:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ne pamtim godinu kad je pritisak vode bio ovako dobar ljeti kao ove godine. Mi u Hrvatskoj ni ne znamo koliko smo sretni što imamo pitku vodu na svakom koraku.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
spin.
Offline
Ukupno postova: 26
Spol: Nebitno Nebitno
Zabranjen pristup
Post Postano: 19.07.2010. 21:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

asko je napisao/la: ›
Ne pamtim godinu kad je pritisak vode bio ovako dobar ljeti kao ove godine. Mi u Hrvatskoj ni ne znamo koliko smo sretni što imamo pitku vodu na svakom koraku.


Mi u Hrvatskoj pijemo najlošiju vodu uz najskuplju cijenu, i ono što bih ja preporučio drugu Novoseliću je da poradi na KVALITETI vode koja je doduše higijenski ispravna i može se za nuždu čak i piti, no isključivo na vlastitu odgovornost.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: