Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Prekinuta terapija koja joj spašava život

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65842
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 05.07.2010. 12:01 
Naslov:  Prekinuta terapija koja joj spašava život
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Osječanka Merita Damijanić (50), kojoj je u petom mjesecu prošle godine dijagnosticiran karcinom pluća, treći je tjedan bez lijeka koji je održava na životu.

Radi se o Tarcevi, tzv. pametnom lijeku koji sprječava aktivnost proteina koji sudjeluje u rastu i razmnožavanju stanica karcinoma te ga samim time i uništava. Cijena jedne kutije, dostatne za jednomjesečnu terapiju, iznosi 20 000 kuna, a na listi lijekova HZZO-a svrstan je među posebno skupe lijekove.

- "Nakon petomjesečnog primanja kemoterapije, koja je u mom slučaju bila bezuspješna, dr. Damir Gugić, specijalist onkologije i radioterapije, prepisao mi je terapiju Tarcevom." – pojašnjava M. Damijanić



Povjerenstvo za lijekove KB-a Osijek odobrilo je liječenje, a službena potvrda pristigla je i iz HZZO-a.

- "Unatoč redovitom uplaćivanju zdravstvenog i dopunskog osiguranja i dobrom kliničkom odgovoru na terapiju, odobreno mi je samo pet kutija lijeka, tri na teret KB-a Osijek i dvije iz sredstava HZZO-a. Zašto je HZZO zakazao ni sama ne znam. Istaknuli su kako lijek ne daju u slučajevima kada pacijent na njega ne reagira, a budući da mi se od početka terapije karcinom povukao za 70%, što je utvrđeno posljednjim pregledom, za nedavanje lijeka nema opravdanog razloga." – ogorčena je Damijanić

Terapija Tarcevom ne smije se prekidati, a liječnik Merite Damijanić, dr. Damir Gugić, otvoreno joj je rekao kako bez njega neće preživjeti. Trenutno se nalazi u situaciji u kojoj ne može podmiriti ni osnovne životne potrebe.

Mole se svi građani, koji su u mogućnosti, da doprinesu pobjedi u najtežoj utrci života Merite Damijanić.
Broj žiro računa u Zagrebačkoj banci:
2360000-3112468653



Piše: Lara Bebek
Foto: Daniel Antunović

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MegaSmrT
Offline
Avatar

Ukupno postova: 680
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 05.07.2010. 12:32 
Naslov:  Re: Prekinuta terapija koja joj spašava život
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Cijeli život plaćaš dopunsko i sve, i onda ti otvoreno kažu "crkni". Sramotno. Bez riječi sam. Sad

Sramotno je koliko su ovakvi lijekovi skupi. Koja je svrha lijeka kada ga si rijetko tko može priuštiti? ... a proizvede se za 100 puta manju cijenu. Užasan je to osjećaj.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ingo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3470
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 05.07.2010. 12:37 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

eto, ja uplatio.

ali milinovicu iz dubine duse zelim da jednog dana dodje u ovakvu situaciju i krepa u mukama.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
noname
Offline
Ukupno postova: 204
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 05.07.2010. 12:37 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

nikad nisam razumio kako jedan lijek moze imati takvu cijenu, eto ljubazno bih zamolio nekog tko se razumije u to neka objasni, pa sto se moze staviti u jedan lijek da bude tako skupo?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
aramos
Offline
Ukupno postova: 1
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 05.07.2010. 12:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Sa spomenutim doktorom Gugićem imam neugodna iskustva otprije.Njegov ravnodušan nastup,kao da priča o životinji,a ne čovjeku,pravi je šamar u trenucima kad se moraš pomirit da gubiš voljenu osobu.Ne mogu vjerovati da takvi hladni i bezosjećajni ljudi mogu raditi na tako teškom odijelu s kojeg rijetki odlaze izliječeni.Ne znam što reći..gadi mi se naše zdravstvo i takvi ljudi.Ovoj gospođi želim svu sreću i iskreno se nadam se će joj se pomoći.Stvarno mi je žao.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Doc
Offline
Avatar

Ukupno postova: 220
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.07.2010. 13:30 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

noname je napisao/la: ›
nikad nisam razumio kako jedan lijek moze imati takvu cijenu, eto ljubazno bih zamolio nekog tko se razumije u to neka objasni, pa sto se moze staviti u jedan lijek da bude tako skupo?

Iako se nalazi na listi skupih lijekova, erlotinib (Tarceva) NIJE među najskupljima. Neki lijekovi korišteni u terapiji krvnih poremećaja ili u slučajevima prijevremeno rođene djece sa nezrelim plućima, imaju cijenu i do 30.000 kuna za DNEVNU dozu, a ne mjesečnu količinu.
Tehnologija proizvodnje takvih rijetkih lijekova je skupa sama po sebi (masovna proizvodnja bi rezultirala nižim troškovima produkcije), a ima puno istine i u činjenici da proizvođač koji jedini ima tehnologiju - dakle, nema konkurenciju - drži cijenu onoliko visokom koliko mu je po volji.
To je tužna istina s kojom se borimo svakoga dana.
Zdravlje ima cijenu.

_________________
Ili jesmo, ili nismo.
Ili ono treće...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Brick Top
Offline
Avatar

Ukupno postova: 708
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.07.2010. 13:43 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Doc je napisao/la (Pogledaj post): › Tehnologija proizvodnje takvih rijetkih lijekova je skupa sama po sebi (masovna proizvodnja bi rezultirala nižim troškovima produkcije), a ima puno istine i u činjenici da proizvođač koji jedini ima tehnologiju - dakle, nema konkurenciju - drži cijenu onoliko visokom koliko mu je po volji.
To je tužna istina s kojom se borimo svakoga dana.
Zdravlje ima cijenu.

Tako je. Još bih nadodao i da je sam razvoj novog lijeka, testiranja i svi ti postupci prije samog izlaska na tržište užasno skupo i naravno da farmaceutske kompanije moraju od nekuda pokriti troškove toga svega. Isto tako, i neki pojedini sastojak lijeka može biti skup. Neki kemijski spojevi koštaju i po nekoliko tisuća dolara po gramu pa čak i po miligramu.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MissTake
Offline
Avatar

Ukupno postova: 8773
Lokacija: Somewhere over the Rainbow
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 05.07.2010. 14:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

uopće ne razumijem čemu služi zdravstvo u ovoj lijepoj našoj osim za prikupljanje para od dopunskog... najidealnija situacija bi bila da čim dođeš s nekom bolešćugom lijepo dr. uzmu plinski pištolj i prikrati muke. zašto bacati novac na liječenje ljudi kad se tako samo prazni proračun. muka mi je više od hzzo-a. da ne spominjem samo redove u bolnici i čekanje. ako nemaš veze i vezice bolje si zaveži kamen oko vrata i buć u Dravu. Dođeš na traumu sa ozljedom koja se može jedino dijagnosticirati s MR-om, dobiješ uputnicu za snimanje, a naručen budeš za 2 i pol mjeseca... do tada možeš: 1)trpiti bolove prilikom svakoga koraka, 2) otići kod privatnika na pregled i u privatnu polikliniku na snimanje...

iskreno... čudim se što zdravstvo uopće više želi plaćati za kemoterapije, operacije i ostalo... najidealnija situacija bi bila d asvi radimo ko marve do 65 godine života i da nam skrate životne muke čim ostvarimo prava za penziju od 1500kn jer više nemaju nikakve koristi...

ma čim država skuži da ne može imati koristi od nas treba odmah prikratiti muke


mene samo zanima tko može objasniti ovakvu pojavu karcinoma u zadnje vrijeme. ne znam obitelj u kojoj nema oboljelih... a kad gledamo samo rpiej 15-20 godina koliki je bio postotak oboljelih

_________________
► Play ♫♫♫ ılılllıllıı ♫♫♫ ılılllıllıı Pause ll

SVI SMO MI VUCO
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Uma
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4727
Spol: Žensko Žensko
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 05.07.2010. 15:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

tu je sve jasno.....zdravstvo je uz banke najveci lobij i manipulacija ljudskim životima! mafija nad mafijama... truju nas namjerno razno raznim proizvodima da bi se razboili i kasnije bili prisiljeni da se ljecimo, a nemamo novaca znaci moramo dizati kredite i davati zdravstvu.... i tako u krug.....

_________________
Moj grade pored Drave...... osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 05.07.2010. 16:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Teorija da nas netko truje da bi nas lijecio zvuci poput one da su bijeli tragovi na nebu zapravo otrovi/tvari [chemtrails] kojima nas spricaju kako bi upravljali nasim mislima.

Buduci da ima i onih sto stavljaju alu-foliju na glavu [stiteci se od mind-cotrol zraka iz Svemira], ovima sto misle da ih netko truje savjetujem stavljanje plasticne vrecice na glavu - sve do vrata, uz manju omcicu na stezanje.

Proizvodnja lijeka kosta, ali daleko vise kosta istrazivanje. Lijekovi postaju sve slozeniji i u njihov razvoj je potrebno uloziti puno vise znanja [pametnih ljudi koji kostaju puno novaca], puno vise tehnologija [strojevi cija proizvodnja i eksploatacija kosta puno novaca], potrebno ih je puno vise i temeljitije testirati [vrijeme + ljudski "zamorci" + ...]. Stoga ne treba cuditi da neki lijek puno kosta, jer u cijenu lijeka ne ulaze samo sastojci i rad koji je potreban da bi se lijek proizveo, vec se treba financirati sve ono prije samo proizvodnje. Koliko ima istrazivanja i projekata koji nisu dovrseni i nisu rezultirali lijekom?! Tko placa takve projekte?

No, stoji da nase zdravstvo nije previse ucinkovito. Ako je vjerovati onima koji se vise kuze u problematiku, cini se da goruci problem lezi u cinjenici da u zdravstvenim ustanovama radi veci broj nezdravstvenog osoblja nego je to potrebno. Dakle, preko bolnica su se zaposljavali "zasluznici", odnosno kupovao se socijalni mir i vracali osobni dugovi.

No, to je jedna druga tema, bas kao i tema koja govori o tome koliko se usluga zapravo moze financirati/dobiti uz sadasnje izdvajanje iz placa za zdravstvo.

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PsychoSoldier
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1719
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 05.07.2010. 16:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Brick Top je napisao/la (Pogledaj post): ›
Doc je napisao/la (Pogledaj post): › Tehnologija proizvodnje takvih rijetkih lijekova je skupa sama po sebi (masovna proizvodnja bi rezultirala nižim troškovima produkcije), a ima puno istine i u činjenici da proizvođač koji jedini ima tehnologiju - dakle, nema konkurenciju - drži cijenu onoliko visokom koliko mu je po volji.
To je tužna istina s kojom se borimo svakoga dana.
Zdravlje ima cijenu.

Tako je. Još bih nadodao i da je sam razvoj novog lijeka, testiranja i svi ti postupci prije samog izlaska na tržište užasno skupo i naravno da farmaceutske kompanije moraju od nekuda pokriti troškove toga svega. Isto tako, i neki pojedini sastojak lijeka može biti skup. Neki kemijski spojevi koštaju i po nekoliko tisuća dolara po gramu pa čak i po miligramu.


jos bi ja samo dodao da kad neka farmaceutska kuca, koja razvijje odredeni lijek, smije 10 godina od pustanja u prodaju tog lijeka ne reci aktivni sastojak u samom lijeku (patentiraju ga), tako da onda oni tih 10 godina imaju monopol.... kad a taj rok prode, moraju zakonski dati formulu u javnost tako da tada ostale farmacautske tvornice smiju za jeftiniju cijenu prodavati i proizvoditi taj lijek (sa istom aktivnom supstancom) ali pod drugim izmijenjenim imenom

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
maniche
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1173
Lokacija: Iza tebe
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 05.07.2010. 17:04 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la (Pogledaj post): › Teorija da nas netko truje da bi nas lijecio zvuci poput one da su bijeli tragovi na nebu zapravo otrovi/tvari [chemtrails] kojima nas spricaju kako bi upravljali nasim mislima.


Hrana je sve lošija, puna svega i svačega..puno tih stvari izaziva ozbiljne bolesti...oboliš i onda odeš kod doktora po odgovarajuču terapiju.
U americi lagano kreću tužbe protiv nekih proizvođača zbog prekomjernog šopanja hormona i antibiotika u meso.

možda prehrambena i farmaceutska industrija nisu povezane(iako ja osobno mislim da jesu), svejedno čine jedan začarani krug i to je danas toliko očito da je smješno okretati glavu.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
..carpea..
Offline
Avatar

Ukupno postova: 21
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 05.07.2010. 17:55 
Naslov:  Re: Prekinuta terapija koja joj spašava život
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Stvarno da čovjek ne povjeruje gdje živi i za što radi...žena ima dopunsko osiguranje,vjerujem da je za svog radnog vijeka uredno primala plaću s koje su joj od bruta oduzeli lovu za koje kakva zdravstvena osiguranja,mirovinske stupove itd. A kad se razboliš nitko te ne pita ništa,dok imaš love liječi se,a ti sirotinjo krepaj!! fuj i naš hzzo i zdravstvo!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MissTake
Offline
Avatar

Ukupno postova: 8773
Lokacija: Somewhere over the Rainbow
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 05.07.2010. 19:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la (Pogledaj post): › Teorija da nas netko truje da bi nas lijecio zvuci poput one da su bijeli tragovi na nebu zapravo otrovi/tvari [chemtrails] kojima nas spricaju kako bi upravljali nasim mislima.

koje je logičnije objašnjenje da je u tako malom vremenskom intervalu toliko povećan postotak oboljelih od karcinoma?

_________________
► Play ♫♫♫ ılılllıllıı ♫♫♫ ılılllıllıı Pause ll

SVI SMO MI VUCO
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leggett
Offline
Avatar

Ukupno postova: 8
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.07.2010. 19:43 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Od tih pametnih tableta, karcinom se povuka za 70% ? i što, više joj ne daju, ostatak mora platit?

Dobiješ malo da se navućeš i vidiš djelotvornost, ako želiš više - plati!
Jebeni HZZO...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: