Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Ispitivanje sumnjive hrane košta 500 kuna

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65796
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 28.06.2010. 19:02 
Naslov:  Ispitivanje sumnjive hrane košta 500 kuna
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Tijekom prvog polugodišta 2010. godine u osječkom Zavodu za javno zdravstvo mikrobiološki je prekontrolirano stotinjak uzoraka hrane i to od pekarskih proizvoda, preko mesa, ribe do gotovih jela i sladoleda.

- "Vezano uz sladoled i ostale lako pokvarljive namirnice u samo nekoliko uzoraka ustanovljena je prisutnost tzv. indikatorskih bakterija. Ovi nalazi mogu upućivati na nedostatno pridržavanje dobre higijenske prakse od strane tih subjekata u poslovanju s hranom ili na neadekvatne uvjete čuvanja hrane tijekom povišenih temperatura. Treba, međutim, naglasiti kako uzorkovanje tih namirnica jačim intenzitetom tek slijedi tijekom nadolazećih ljetnih mjeseci, s obzirom na njihovu pojačanu proizvodnju i konzumaciju" - stoji u priopćenju Hrvatske agencije za hranu, koje potpisuje glasnogovornica Sara Mikrut.

No iako stroža kontrola sladoleda i gotovih jela te salata u trgovačkim centrima tek kreće, u slučaju da sumnjate na bakteriološku neispravnost hrane, uzorak možete i sami donijeti na postupak kontrole. Naime, sve fizičke i pravne osobe zainteresirane za analizu pojedinih uzoraka mogu ih dostaviti ZZJZ-u svakog radnog dana od 7 do 14 sati. No ispitivanje na jednu bakteriju iznosi 77 kuna, a ako se obavlja uobičajno ispitivanje na najmanje tri do pet bakterija, analiza će stajati između 300 i 500 kuna. Rezultati ispitivanja se zbog razvoja bakterija čekaju oko pet dana. No mr. Marina Valek, voditeljica Službe za zdravstvenu ekologiju, preporuča da se sumnjiv sladoled uvijek radije prijavi sanitarnoj inspekciji, koja će onda naložiti ispitivanje uzoraka, a ako se dokaže postojanje indikatorskih bakterija, troškove će snositi proizvođač pokvarene robe.

- "Do sada još nismo imali privatnu osobu koja bi donijela uzorak, a takvi rezultati nisu ni dovoljna osnova za sudski postupak" - poručuje mr. Valek.

Autor: Nefreteta Zekić/Glas-Slavonije.hr

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Offline
Ukupno postova: 84
Spol: Žensko Žensko
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 28.06.2010. 21:07 
Naslov:  Re: Ispitivanje sumnjive hrane košta 500 kuna
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kupila sam pokvarene kolače u pekarnici ,Kaštelanska na jugu 2
Odnijela sam trgovkinji da vidi da je pokvareno a,ona samo da me nije popljuvala.
Mislim da nebi bolje prošla i da sam to prijavila.Kod das se to podrazumjeva pod
normalno.Sam si kriv što si kupio. Evil or Very Mad Embarassed

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: