Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



David Brockie, Australac u Osijeku: "Iskustvo koje novac ne može kupiti!"

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65790
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.06.2010. 11:00 
Naslov:  David Brockie, Australac u Osijeku: "Iskustvo koje novac ne može kupiti!"
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Lokalni odbor Osijek studentske udruge IAESTE (Hrvatska udruga za međunarodnu razmjenu studenata prirodnih i tehničkih znanosti) svake godine na stručnu praksu primi 20-tak studenata iz svih krajeva svijeta. Studenti najčešće tijekom ljeta praksu odrađuju na jednom od osječkih fakulteta ili u osječkim tvrtkama. No, 2 studenta – David Brockie iz Australije i Daniel Moreira Coelho iz Brazila stručnu su praksu u Osijeku odlučili odraditi ove zime. Da i zima u Osijeku donosi brojne čari, možete pročitati u tekstu koji nam je David poslao nakon povratka kući:


"Prije prijavljivanja za praksu u udruzi IAESTE jedva sam mogao pronaći Hrvatsku na karti, a još manje Osijek. I kada sam se ukrcao na zrakoplov u zračnoj luci Melbourne mogu slobodno reći da nisam znao što me čeka sljedećih 12 tjedana. Međutim, nakon svega par minuta u Osijeku već sam mogao reći da će to biti iskustvo koje novac ne može kupiti.

Nakon upoznavanja Dine Bilić (tadašnje koordinatorice radne grupe Ljetna recepcija) i njezinog nevjerojatno prijateljski raspoloženog oca na željezničkom kolodvoru, brzo su me odveli u stan gdje sam upoznao Daniela, svog zaneseno domoljubnog Brazilskog cimera koji nas je uvijek bio voljan obasipati činjenicama vezanim za svoju domovinu. Vjerojatno najduhovitija od njih bila je ta da je kockanje ilegalno u Brazilu, čak i bingo! Živjeti s Danielom značilo je uvijek mnoštvo aktivnosti u mom danu jer je uvijek bio pun energije i spreman za zabavu! Zajedno smo uspjeli preživjeti s minimalnim znanjem hrvatskog jezika, te smo zajedno razgledavali okolicu Osijeka, ali se zaputili i u avanturu do Budimpešte!


David Brockie

Još prvog dana mog boravka u Osijeku obavijestili su me da se tu večer održava tulum jer je u gradu bio IAESTE Lokalni odbor Yeditepe iz Istanbula. I Osječki i Istanbulski odbor bili su vrlo srdačni prema još jednom strancu na tulumu. Tako je moja prva večer u gradu postala u isto vrijeme lagano privikavanje i nezaboravno iskustvo. Definitivno je vrijedno spomenuti da sam kao Australac volio vjerovati da mogu podnijeti piće, no to je bilo prije nego što su mi dali rakiju! Bez sumnje, najbolje vrijeme provodio sam s prijateljima u Tvrđi. Čudan je osjećaj znati da se zabavljam i plešem cijele noći u dijelu grada koji je stariji od prvog Europskog naselja u Australiji.

Početkom sljedećeg tjedna s oba odbora išao sam na klizanje, i to na isti dan kada je bila najtoplija noć u Melbourneu ikada zabilježena! Nepotrebno je reći da su mnogi bili iznenađeni činjenicom da dečko iz Australije zna tako dobro klizati. A onda je pao i snijeg! Iako sam snijeg vidio i prije (dok sam se u nekoliko navrata vozio po 3 sata u planine samo za tračak snijega), probuditi se sa snijegom pred vratima definitivno nije nešto što sam ikada iskusio u Melbournu.


David Brockie

Suprotno od hladnog snijega, jedan od najzadivljujućih aspekata mog vremena provedenog u Osijeku bila je toplina cijele zajednice. Čak i uz jezičnu prepreku ljudi su uvijek voljni ponuditi pomoć i puni su razumijevanja čim kažem rečenicu „ne razumijem hrvatski“. Neki su se čak znali i zaustaviti i iskoristiti priliku da pričaju i vježbaju engleski jezik!

Moj posao na Građevinskom fakultetu naučio me nekoliko novih vještina, kako tehničkih vezanih uz građevinarstvo, tako i komunikacijskih. Te vještine bez sumnje će mi pomoći u daljnjoj karijeri kao inženjeru građevine. Koristio sam znanje iz konstrukcija i engleski jezik asistirajući u istraživanju utjecaja potresa na konstrukcije. Raditi direktno s profesorom na jednom ovakvom istraživanju bilo je vrlo vrijedno iskustvo koje je, kako sam u početku napomenuo, nešto što se ne može kupiti novcem.

Praksa koju mi je organizirala udruga IAESTE omogućila mi je da vidim i iskusim puno više nego što sam mogao zamisliti. Puno više nego što bih vidio i iskusio da sam sam putovao kroz Hrvatsku ili bio u Osijeku kao običan turist. U svega par tjedana, sklopio sam mnoga nova doživotna prijateljstva, i stekao više znanja i iskustva nego što sam ikada mogao naći u knjigama. Mnogi moji prijatelji, oni doma, kao i ovi u Osijeku, pitali su me zašto sam uzeo praksu u Hrvatskoj. Nakon 7 tjedana sjajnih iskustava, sve što mogu reći je: „A zašto ne?“.“

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: