Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Sve manje Osječana posao odlazi tražiti u Zagreb!

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65789
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 01.06.2010. 14:03 
Naslov:  Sve manje Osječana posao odlazi tražiti u Zagreb!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Sve se više mladih Osječana koji su završili fakultet u drugim gradovima odlučuje vratiti kući i posao potražiti u Osijeku. Naime, tražiti radno mjesto u struci za mnoge od njih je lakše iz udobnosti roditeljskog doma nego iz skupih unajmljenih stanova.

Riječ je o pojavi na koju ukazuju podaci o unutarnjim migracijama u RH prema kojima je od 2006. godine zabilježen kontinuirani pad broja osoba koje se iz Osječko-baranjske sele u druge županije. Tako, dok je 2006. godine u drugu županiju (u najvećem broju slučajeva Zagrebačku) preselio 1.848 osoba, u 2008. godini preselilo se 1.714 osoba, a lani njih samo 1.578.

- "Mladi ljudi su prije financijske krize koja je bitno promijenila situaciju sa zapošljavanjem, nakon završenih fakulteta u Zagrebu u pravilu i ostajali tamo. Pronalazi su relativno lako dobre poslove. U posljednje dvije godine to se promijenilo. Ni u Zagrebu, a ni u drugim velikim sveučilišnim sredinama više nije lako dobiti siguran posao od kojeg se može dobro živjeti", pojašnjava osječki sociolog Željko Pavić, te dodaje kako, na žalost, nema govora o tomu da se mladi vraćaju jer u životu u rodnom gradu vide perspektivu.

- "Jasno je to prema njihovim negativnim stavovima s početka fakultetskog obrazovanja. Naime, prema istraživanju provedenom prije dvije godine gotovo su svi mladi Osječani koji su studirali u drugim gradovima otvoreno govorili da se nakon završetka fakulteta neće vraćati kući. No prilike mijenjaju planove. Ozbiljnu ekonomsku situaciju u kakvoj smo sada tada nitko od njih nije očekivao" - zaključuje Pavić.

Autor: Ivana Kukić Solar/Glas-Slavonije.hr
Foto: Cacan/foto-arhiv031

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
domba57
Offline
Ukupno postova: 18
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 01.06.2010. 14:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

živa istina, eto ja se vraćam ove godine Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MegaSmrT
Offline
Avatar

Ukupno postova: 680
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 01.06.2010. 14:46 
Naslov:  Re: Sve manje Osječana posao odlazi tražiti u Zagreb!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

sasvim logično, nema posla ni tamo ni vamo

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
W.M. Felt
Offline
Ukupno postova: 2158
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 01.06.2010. 15:54 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Redakcija 031 je napisao/la: ›
Ozbiljnu ekonomsku situaciju u kakvoj smo sada tada nitko od njih nije očekivao"


Nema to veze s ozbiljnom ekonomskom situacijom, barem ne u smislu u kojem to većina navodi.

Niti je Zagreb bio ekonomski jak, niti je snažna ekonomija Zagreba zapošljavala ljude. Bajka o Zagrebu stvorena je kriminalnim radom iskompleksiranih malograđana, koji su u pravilu vodili Hrvate u posljednjih 20-ak godina (zapravo i dulje, ali nema potrebe da se vraćamo u povijest). Radi se samo o zastrašujućoj centralizaciji države, praktično bez primjera u civiliziranom svijetu. Beograd u Jugoslaviji nije bio ni "Z" od Zagreba u Hrvatskoj.

Što će tek biti kada Kosorača počne ispunjavati barem minimum svog plana o otpuštanju 5% ljudi iz državne uprave? Ili kad se počnu analizirati državne firme sa desecima tisuća viška zaposlenih? Ili kad se počnu ukidati monstruozne Vladine agencije, u kojima je potrpano na tisuće neradnika? Nepotrebna ministrastva? Instituti? Čak i veleposlanstva i konzulati?

Što će tek biti kad se ubrznao privatiziraju rijetke firme koje netko uopće želi kupiti, pa se otkrije rad Hdz-a u njima, u vidu šire rodbine na sigurnoj plaći? Dogodit će se isto što se dogodilo Plivi (dakle, neće više biti tih firmi).

Sve je to u Zagrebu. Mladi iz Osijeka, naivni i sa priličnom dozom kompleksa, i danas misle da je selidba u Zagreb izvrstan potez, životni uspjeh. No, slavonska polja ih vjerno čekaju. Oko traktora će uvijek biti posla.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
super_leptir
Offline
Avatar

Ukupno postova: 203
Lokacija: osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 01.06.2010. 17:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

W.M. Felt je napisao/la (Pogledaj post): ›

Nema to veze s ozbiljnom ekonomskom situacijom, barem ne u smislu u kojem to većina navodi.

Niti je Zagreb bio ekonomski jak, niti je snažna ekonomija Zagreba zapošljavala ljude. Bajka o Zagrebu stvorena je kriminalnim radom iskompleksiranih malograđana, koji su u pravilu vodili Hrvate u posljednjih 20-ak godina (zapravo i dulje, ali nema potrebe da se vraćamo u povijest). Radi se samo o zastrašujućoj centralizaciji države, praktično bez primjera u civiliziranom svijetu. Beograd u Jugoslaviji nije bio ni "Z" od Zagreba u Hrvatskoj.


ala ga ti nalupetaaaaaaaa....
osobno sam silom prilika otiso u zg... u osijeku moji kolege ni danas jos nisu nasli poso (a traze cca 2 godine), dok sam ja ovdje nasao posao za tjedan dana... imao vise ponuda... i jos radio i honorarno... i evo neki dan (unatoc krizi) opet imao razgovor za posao... lupetas napamet... valjda sam sebi zvucis pametno!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
super_leptir
Offline
Avatar

Ukupno postova: 203
Lokacija: osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 01.06.2010. 17:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

MegaSmrT je napisao/la: ›
sasvim logično, nema posla ni tamo ni vamo


eh ja bi volio da je razlog onakvom naslovu zbog toga sto se u osijeku otvaraju radna mjesta... ali nazalost istina je da i u zg sve manje posla... iako je to jos uvijek neusporedivo s osijekom! neusporedivo!

jabi se danas vratio da mogu!

_________________
Sve je moguće osim onog što je nemoguće!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
W.M. Felt
Offline
Ukupno postova: 2158
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 01.06.2010. 17:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

super_leptir je napisao/la: ›
ala ga ti nalupetaaaaaaaa....
osobno sam silom prilika otiso u zg... u osijeku moji kolege ni danas jos nisu nasli poso (a traze cca 2 godine), dok sam ja ovdje nasao posao za tjedan dana... imao vise ponuda... i jos radio i honorarno... i evo neki dan (unatoc krizi) opet imao razgovor za posao... lupetas napamet... valjda sam sebi zvucis pametno!


Ti si osobno, dakle, dokaz da sve što sam ja napisao nije točno. Ti i tvojih par prijatelja. To je zaista značajan podatak, da si se ti zaposlio.

Evo, poričem sve. Ljudi, bješ'te u Zagreb, tamo je super, čeka vas siguran posao i visoka plaća, jeftini stanovi, i nevjerojatna kvaliteta života općenito. Shvatio sam to zahvaljujući forumašu super leptiru i njegovim prijateljima.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Stella1989
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2929
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 01.06.2010. 17:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kako sam ja dosad čula od ljudi koje znam, u Zg-u im je bilo prilično lako naći posao, pogotovo programerima...plaća je odlična, ali su cijene stanova i života općenito u Zg-u skuplje...

_________________
Ace Ventura: I'm ready to go in, Coach, just give me a chance. I know there's a lot riding on it, but it's all psychological. Just gotta stay in a positive frame of mind.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
super_leptir
Offline
Avatar

Ukupno postova: 203
Lokacija: osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 01.06.2010. 17:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Stella1989 je napisao/la: ›
Kako sam ja dosad čula od ljudi koje znam, u Zg-u im je bilo prilično lako naći posao, pogotovo programerima...plaća je odlična, ali su cijene stanova i života općenito u Zg-u skuplje...


iz srodne sam struke i mogu reći da su plaće onakve za kakve se izboriš... ništa ne dobiješ na pladnju... ali da se lakše/brže nađe posao to je istina... do to primjetiš ne treba biti pretjerano pametan... dovoljno je znati služiti se internetom...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
audiworld
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2078
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 01.06.2010. 20:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ma kakav jebeni Zagreb...studiram tam...80% Zagreba izgleda kao neki slam..katastrofa... jedno je otić i zajebavat se, koga privlači, a drugo je živjeti u toj džungli... Pristojan satn..nema ispod 120 000 eura..pa ti digni kredit na 2000 godina...parking koma, cijna ustog koma...jednog dana djecu tamo odgajat? NOT!

_________________
.... alergičan na seljačine, primitivce, podobne i ine..... volim i ocvale studente.. alergičan na marijuanu... tu travu treba tretirat pesticidima
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MissTake
Offline
Avatar

Ukupno postova: 8773
Lokacija: Somewhere over the Rainbow
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 01.06.2010. 21:03 
Naslov:  Re: Sve manje Osječana posao odlazi tražiti u Zagreb!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Redakcija 031 je napisao/la (Pogledaj post): › Sve se više mladih Osječana koji su završili fakultet u drugim gradovima odlučuje vratiti kući i posao potražiti u Osijeku. Naime, tražiti radno mjesto u struci za mnoge od njih je lakše iz udobnosti roditeljskog doma nego iz skupih unajmljenih stanova.


divan tekst o traženju posla, a jel' ima kakav dodatak o zaposlenju, tj. o postotcima koliko ljudi uspije naći posao u Zagrebu, a koliko u Osijeku?

_________________
► Play ♫♫♫ ılılllıllıı ♫♫♫ ılılllıllıı Pause ll

SVI SMO MI VUCO
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
CokoPralina
Offline
Ukupno postova: 61
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 01.06.2010. 21:43 
Naslov:  Re: Sve manje Osječana posao odlazi tražiti u Zagreb!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

MissTake je napisao/la (Pogledaj post): ›
divan tekst o traženju posla, a jel' ima kakav dodatak o zaposlenju, tj. o postotcima koliko ljudi uspije naći posao u Zagrebu, a koliko u Osijeku?


Dobro pitanje.
Nemam taj podatak ali evo sto sam nasao na svemocnom googlu:
Broj nezaposlenih u zagrebu za 4 mjesec - 37.318
Broj nezaposlenih u Osijeku za 4 mjesec - 8.620
Ako te brojeve povezemo sa brojem stanovnika po popisu iz 2001 godine dobivamo da je nezaposlenost u ZG 4.78% a u OS 7.5% u odnosu na broj gradjana...

Hmmm... osijek031.com smile
No ako uzmemo da se zg vjerojatno povecao o OS smanjio , te brojke ce biti jos vise porazavujuce...
No, iz osobnog iskustva znam da uvelike ovisi koju vrstu poslova trazis - za neke vrste poslova ista je situacija i tu i tamo...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
audiworld
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2078
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 01.06.2010. 21:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

miki..al zato živiš u stanu od 35 kvadrata koji košta 90 000 eura.weeeeee... i sigurno svi imaju 7000kn plaću

_________________
.... alergičan na seljačine, primitivce, podobne i ine..... volim i ocvale studente.. alergičan na marijuanu... tu travu treba tretirat pesticidima
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
super_leptir
Offline
Avatar

Ukupno postova: 203
Lokacija: osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 02.06.2010. 8:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

audiworld je napisao/la: ›
miki..al zato živiš u stanu od 35 kvadrata koji košta 90 000 eura.weeeeee... i sigurno svi imaju 7000kn plaću


ajde ne budali... u zg se moze naci finih stanova... naravno... oni koji bi zeljeli zivjeti ovdje... i po okay cijenama... joj ljudi kako pricate napamet...

_________________
Sve je moguće osim onog što je nemoguće!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PreacheR
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1076
Lokacija: Osijek, JUG II
Spol: Muško Muško
Post Postano: 02.06.2010. 9:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Osobno sam radio u ZG skoro 3 godine i živio kao podstanar. I eto vratio sam se, dijelom zbog onih razloga koje je naveo audioworld, a dijelom zbog privatnih razloga. Za to vrijeme sam u Zagrebu mogao nekoliko puta promijeniti posao, ali nisam htio obzirom da sam se namjeravao vratiti u OS. To je bilo prije 3 godine, ne znam kakva je sada situacija oko zapošljavanja, pretpostavljam da je osjetno lošija zbog krize, no još uvijek je kudikamo bolja nego u OS.

_________________
Prijete mi noću, u moju sobu krišom uđu. Nađu me budnog gdje slušam otkucaje sata. Priđu mi tiho dok imam kamen 'mjesto srca i lagano sklope prste oko moga vrata.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: