Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Tjestenina glavna namirnica, povrće se kupuje na komad

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Nandino
Offline
Avatar

Ukupno postova: 5431
Lokacija: redakcija portala Osijek031.com
Spol: Muško Muško
Post Postano: 23.05.2010. 15:00 
Naslov:  Tjestenina glavna namirnica, povrće se kupuje na komad
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kriza u kojoj su mnogi dobili otkaz ili su im smanjene plaće, pritišće građane da smanje i troškove za hranu, kad na ostale izdatke ne mogu bitno utjecati. Na sve siromašnijoj trpezi najčešće je tjestenina, rjeđe skuplji sir, slastice pa čak i riba te druge namirnice važne u zdravoj prehrani.

U SSSH-ovoj sindikalnoj košarici za travanj najveći dio, oko 35 posto, otpada na prehranu. Ukupan iznos travanjske košarice hrvatskih građana bio je 6.490,51 kunu, a od toga je za hranu trebalo izdvojiti 2.261,60 kuna. Stavka hrane u travnju bila je veća za 27,85 kuna. U umirovljeničkoj košarici, koja je u travnju iznosila 3.694,43 kune, prehrana je bila još izraženija stavka. Na nju je otpalo 1.356,96 kuna ili 37 posto.

Preko tjedna samo povrće

Samci umirovljenici bolje se hrane od prosječne gradske višečlane obitelji, jedu raznolikiju hranu i manje obroke i mogu uštedjeti, čak su izračunali da je Osječaninu 600 kuna dovoljno za skromnu mjesečnu prehranu.

- Moj krizni meni, jer živim sama, dnevno prosječno stoji 20 kuna, ali ga katkad probijem ili “uštedim” za obiteljski ručak. Odredila sam 20 kuna za prehranu kako bih se nedjeljom počastila šniclom-dvije ili pilećim batkom. Preko tjedna za ručak kuham povrće: kelj, kupus, grah i poriluk; krumpir i rižu, a ostatak ručka imam za večeru. Cvjetača mi je skupa i čekam sezonsko povrće. Za doručak si priuštim hrenovku i deset dekagrama svježeg sira, nekad juhu za ručak, a poslijepodne pojedem jabuku ili bananu. Subotom uvedem malo promjene i doručkujem tunjevinu iz konzerve po pet kuna, koje preostane za još jedan obrok. Trošak za hranu bio bi manji, a bila bih i sretnija da smijem jesti tijesto, ali sam šećeraš pa moram paziti. Od 2.700 kuna mirovine dio ode za režije, za skupe lijekove, a 600 kuna je mjesečni minimum za hranu - otkriva nam Osječanka Anica Janc.

Među prodavačima s najviše staža na najfrekventnijoj osječkoj tržnici, gornjogradskoj, Nedjeljka Petrović, koja, kaže, ne pamti kupovanje na komad.

Jagode - luksuz

- Starije osobe dođu do klupe, vide cijenu, prebiru po povrću i kupe papriku-dvije po tri kune za jednu papriku. Na komad kupuju čak i luk i krumpir! Kupujući povrće, policajac se nedavno sramežljivo požalio kako ima višečlanu obitelj, žena ne radi i od oko 5.000 kuna jedva krpa kraj s krajem pa će kupiti kilogram jabuka, svakom jednu. Sve više ljudi je u besparici, starim mušterijama dam na veresiju i čekam njihovu mirovinu ili plaću. Kupuje se samo osnovno, krumpir, luk, a jagode po 16 kuna, koje su u dva tjedna snižene s 25 kuna, trunu jer su kupcima luksuz - otkriva Nedjeljka.

Marija I. iz Baranje ima svoj vrt te po “špeceraj” svraća u Osijek, gdje u veletrgovinama za četveročlanu obitelj bira namirnice po “akcijskim” cijenama, a u jednom diskontu kupuje kilogram šnicli od smuđa za 20-ak kuna. U potrazi za najjeftinijim receptom, obitelji skrivaju dnevni meni, ali sugovornici napominju da i skromna prehrana može biti zdrava.

- U mesnici na tržnici kupim kosti za tri do šest kuna, dodam malo grincajga i evo zdrave domaće juhe za deset kuna za nekoliko obroka. Štedim na svemu jer za 35 godina staža primam 1.936 kuna mirovine, a za hranu ode oko 600 kuna, ostalo za režije... Nikad nisam gladovala, tata je držao mesnicu, dobro se živjelo. Ne gladujem ni sada, ali biram jeftinije namirnice i više povrća. Recimo, u Konzumu sam 400 grama graha u konzervi platila 2,99 kuna. Ušteda je i što je grah kuhan i, ako imam, dodam malo slanice, mrkvice, luka i budu dva ručka! Na tržnici kupujem po dvije-tri jabuke iz Petrijevaca i uz mliječne dodatke prođe dan života, kaže nam Evica Ivić.

Recesijski meniji na internetu i u trgovačkim centrima

Utipkavanjem pojma "recesijski jelovnik" u Googleovu tražilicu otvara se desetak linkova do raznih domaćih internetskih stranica na kojima se, u skladu s krizom, nude razni recesijski jelovnici sa savjetima tipa "nauči kako brzo i jeftino pripremiti recesijski ručak". Naveliko se barata i izrazima poput "recesijski kilogrami", "recesijske dijete" i slično. Savjeti su dobrodošli, ali je također očito da se recesija vješto koristi u marketinške svrhe. Tako mnogi trgovački lanci nude jeftine objede složene od namirnica sa svojih polica - neki za 30 kuna, neki jeftinije. Za 15-ak kuna to izgleda otprilike ovako: tjestenina, umak iz konzerve i juha iz vrećice.

Jelovnici tečkih vremena: Britansko iskustvo

Iako vremena (još) nisu tako dramatična, valja se podsjetiti kako se s neimaštinom i gladi borila poslijeratna vlada u Velikoj Britaniji. Ondje su bile uvedene stroge mjere racionalizacije namirnica. Tako je odrasla osoba svakoga tjedna imala pravo na 100 grama šunke i slanine, 100 grama margarina, 50 grama maslaca, 50 grama sira, jedno svježe jaje, po 225 grama šećera i pekmeza, mesa u vrijednosti 1,6 šilinga te 1,8 litara mlijeka. Posebne vladine službe redovito su izdavale savjete o prehrani, a samo za pripremu govedine iz konzerve ponudili su čak 101 recept! Među vladinim receptima bili su, primjerice, voćni kolač bez jaja i voća ili pak juha od sira, koja se pripremala od luka preprženog na margarinu kojem bi se dodala voda, brašno i malo ribanog sira.

Spašava nas malo vrta i roditelji umirovljenici

- Ne pitajte kako živim, ne radim, troje djece ide u školu. Supruga je čistačica i u siječnju je primila 500 kuna, prvi dio od 2.300 kuna plaće. Malo vrta nas spašava i, na žalost, roditelji umirovljenici. Nikad roditelji nisu uzdržavali djecu i unučad, već obrnuto, a sad se sve poremetilo. Najčešće jedemo tijesto, djeca ne biraju, ali željna su Čokolina. Grad nam ne plaća režije jer imamo auto. Tješim se da nije nama najgore, jer je zdravlje najvažnije - priča nam Osječanin Ivan.

Tekst: Nevenka Špoljarić/Miroslav Filipović/Glas-Slavonije.hr

_________________
Fight
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Heroina9
Offline
Avatar

Ukupno postova: 468
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 23.05.2010. 20:54 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ništa čudno, većina ljudi tako živi! To je naša današnjica, a nažalost i budućnost!

_________________
Juuupiii
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 23.05.2010. 21:56 
Naslov:  Re: Tjestenina glavna namirnica, povrće se kupuje na komad
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Dobro došli u Hrvatsku . . .

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zen031
Offline
Ukupno postova: 1236
Spol: Muško Muško
Post Postano: 23.05.2010. 22:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 


Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ingo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3470
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 23.05.2010. 22:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zen031 je napisao/la (Pogledaj post): › Za to vrijeme, u nekom drugom svemiru, perverzije : http://www.jutarnji.hr/udovica-vlasnika-dinersa-i-njezini-ljubimci--pasji-zivot-na-visokoj-nozi/788378/


da je on jedini ... bilo bi super ... ali ima ih jos.

htjeli smo kapitalizam ... i sada ga imamo ... sva ona socijalisticka ideologija kojoj su me ucili o raslojavanju drustva, bogatima i siromasnima, proleterima, nepravdama ... bla bla bla ... sve je istina.

samo smo mi mislili da cemo bas mi biti ti bogati ... gledali dinastiju i poistovjecivali se sa alexis.

postali bezvrijedni kmetovi ... a bit ce jos i gore

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: