Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



U KBC-u nema pretrage na alergene zbog nedostatka reagensa

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65895
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 21.05.2010. 17:33 
Naslov:  U KBC-u nema pretrage na alergene zbog nedostatka reagensa
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Iako je sezona proljetnih alergija u punom jeku, Medicinsko biokemijski laboratorij KBC-a Osijek do lipnja neće obavljati krvne pretrage na alergene zbog nedostatka reagensa nužnih za ovaj tip testova. Iako se u bolnici pravdaju kako je reagensa nestalo upravo zbog povećanog broja pacijenta, neslužbeno doznajemo kako je jedan od razloga i nova štednja, zbog koje u KBC-u Osijek više nije dozvoljeno stvarati nikakve zalihe.

- Zbog sumnje na alergiju kod moje osmogodišnje kćerkice naša liječnica napisala nam je uputnicu za centralni laboratorij osječke bolnice. No, tu su nam rekli da za testiranje nazovemo tek u lipnju, kaže zabrinuti otac P.D.

No, u KBC-u Osijek umiruju sve pacijente i napominju da su reagensi naručeni, te mogu stići svakoga dana, te kako je svim pacijentima s uputnicama dan i telefonski broj na koji mogu svakodnevno provjerati je li moguće doći na testiranje. Inače, zanimljivo je kako je upravo iz krvi moguće utvrditi alergije na dlake mačke i psa, breze, bjelanca, grinje i prašinu, pa i kravlje mlijeko.

Zbog praktičnosti, točnosti, pouzdanosti i osjetljivosti upravo su krvni testovi postali rutinski u dijagnostici alergija. Inače, osječki pulmolozi ovih dana otkrivaju i desetak novih alergičara na pelud dnevno te napominju kako je alergičara svake godine sve više. Okidač za alergije obično je oslabljeni imunitet, a podleći alergijama mogu svi od dječje do staračke dobi.

Gdje se testirati?

Liječnici upozoravaju da u slučaju da se ne prepozna kronični rinitis, on može prerasti u astmu. Osobe sa simptomima kronične prehlade u pojedinim intervalima, kao i sa sinusitisom, svrbežom očiju, kihanjem, kašljem koji traje duže vrijeme, trebale bi doći na alergološka testiranja. U Osijeku je testiranje moguće obaviti u Domu zdravlja na koži, te preko krvi u KBC-Osijek. Naravno, kada ima reagensa.

Tekst: Nefreteta Zekić/Glas-Slavonije.hr

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Luzer13
Offline
Ukupno postova: 324
Spol: Muško Muško
Post Postano: 21.05.2010. 23:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Meni su uredno naplatili 160kn testiranje , izvadili uzorak krvi i tek onda rekli da nemaju regens i da nazovem za mjesec - dva !?!
Sramota !

_________________
just run osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Zveky
Offline
Ukupno postova: 25
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 22.05.2010. 4:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Redakcija 031 je napisao/la: ›

Liječnici upozoravaju da u slučaju da se ne prepozna kronični rinitis, on može prerasti u astmu.


Ček, znači prepoznaš rinitis i nemoš' dobit astmu?
Pa nema lijeka za alergiju, samo se možeš simptoma riješiti, ili je meni nešto promaklo?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 22.05.2010. 9:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Luzer13 je napisao/la: ›
Meni su uredno naplatili 160kn testiranje , izvadili uzorak krvi i tek onda rekli da nemaju regens i da nazovem za mjesec - dva !?!
Sramota !

Zamisli dođeš kod frizerke i ona ti opere kosu i kaže žao mi je nemogu dalje dođite za tri dana!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
cuspajz_dgo
Offline
Ukupno postova: 5
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 07.07.2010. 23:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Danas (7.7.2010.) sam bio u bolnici i rekli su mi da nazovem neki broj početko 8. mjeseca.

Sramota je da KBC Osijek od 5-8 mjeseca nemože obavljati krvne pretrage na alergene

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: