Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Šetnja Tvrđom - nova turistička ponuda u Osijeku

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Nandino
Offline
Avatar

Ukupno postova: 5431
Lokacija: redakcija portala Osijek031.com
Spol: Muško Muško
Post Postano: 09.05.2010. 9:51 
Naslov:  Šetnja Tvrđom - nova turistička ponuda u Osijeku
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Za vrijeme Sajma antikviteta, koji se tradicionalno održava svake prve subote u mjesecu, održana je prva tzv. šetnja Tvrđom, novost u turističkoj ponudi grada Osijeka s kojom su bili upoznati i redoviti posjetitelji portala Osijek031.com.

Šetnju organizira i vodi trojac mladih i perspektivnih osječkih vodiča: Barbara Redžo, Igor Majdiš i Mislav Pavošević, u suradnji s Turističkom zajednicom grada Osijeka i Glasom Slavonije. Zanimljivo je spomenuti i da su ovi obilasci Tvrđe besplatni, no napojnica po završetku ture je dobrodošla!



Šetnja, čiji je cilj bolje upoznavanje Tvrđe i Osijeka kroz zanimljive povijesne činjenice i legende, započela je jučer u 10:00h sa startnom pozicijom na Trgu Sv. Trojstva, jednom od najstarijih osječkih trgova. Nakon trga, koji je svoje ime mijenjao čak sedam puta i na kojemu se nalazi kip Sv. Trojstva, Osječanima poznatiji kao Kugin spomenik, podignut da bi čuvao građane od povratka kuge koja je poharala Osijek i Europu u 18. stoljeću, put je nastavljen prema crkvi sv. Križa.

Crkva sv. Križa, čiji je zaštitnik sv. Antun pa je tako Osječanima poznatija kao crkva sv. Antuna, svoje je ime, prema legendi, dobila zbog velikog drvenog križa koji se nalazio ispred crkve. Jednog dana križ je nestao, a za to su nedjelo franjevci, osnivači ove crkve, optužili isusovce. Dokaz optužbi bio je požar koji je nedugo nakon krađe buknuo u isusovačkoj crkvi, a smatrao se kaznom s neba. Zanimljivo je da se u crkvi sv. Križa nalazi grob Filipa Korođa, posljednjeg hrvatskog feudalca, a veliki franjevački samostan, koji se nalazi uz crkvu, dom je samo tri franjevca.



Sljedeće odredište bila su Vodena vrata, jedini sačuvani ulaz u Tvrđu, gdje se nalazi spomen-ploča generalu Johannu Stephanu von Beckersu, graditelju zidina Tvrđe. Legenda kaže kako je general von Beckers zahtijevao da ga se pokopa unutar zidina kako bi i nakon smrti mogao pratiti što se događa s Tvrđom i njezinim stanovnicima. Iako u derutnom stanju, Vodena vrata i dalje čuvaju uspomenu na davnu prošlost.



Nakon Vodenih vrata red je došao na vodotoranj, koji je stanjem sličan prethodno posjećenom objektu. Mnogi ga smatraju bastionom, pa ga tako i zovu, no zapravo je samo spojnica dva bastiona, Karlova i Eugenijeva, koji su ostali sačuvani do danas. U blizini vodotornja nalazi se NK Elektra na čijem je prostoru održan prvi gradski derbi davne 1918. godine, između klubova Slavija i HGŠK (Hrvatski Građanski Športski Klub). Osim nogometa, Osijek je značajan i po osnutku prvog sportskog kluba za streljaštvo, 1784. godine.




Druga crkva u Tvrđi, odnosno crkva sv. Mihovila barokna je građevina s početka 18. stoljeća, a krase ju dva zvonika visine 47 metara. Sagrađena je na prostoru Kasim-pašine džamije, koja je bila najveća i najljepša osječka džamija, od njih pet do sedam, ovisno od povijesnih izvora. Mjesto na kojemu se nalazila džamija s minaretom označavaju kamene pločice žute boje, koji možete vidjeti ispred crkve.





Šetnja je završena obilaskom Rondela velikana gdje se nalaze biste Josipa Jurja Strossmayera, Lavoslava Ružičke i Vladimira Preloga. Osim što služi kao dominantan pristup Tvrđi, rondel je i glavno okupljalište mladih generacija.





Da biste čuli više o prvom tramvaju južno od Beča, osječkom oskarovcu Branku Lustigu, kardinalu Franji Šeperu i još puno toga, posjetite jednu od ovih tura.

Šetnje Tvrđom namijenjene su Osječanima i njihovim gostima, održavat će se svake prve subote u mjesecu s polascima u 10:00 i 12:00 sati s Trga Sv. Trojstva.

Valja spomenuti da se planira i tura centrom grada, no o tome nešto više drugom prilikom na portalu Osijek031.com

Više o Barbari, Mislavu i Igoru te o njihovu projektu možete saznati i na njihovoj web stranici Slavonijom.info.

Piše: Lara Bebek
Foto: Daniel Antunović


Zadnja promjena: Nandino; 09.05.2010. 11:37; ukupno mijenjano 5 put/a.

_________________
Fight
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
centurion
Offline
Ukupno postova: 938
Lokacija: Grad na Dravi
Spol: Muško Muško
Post Postano: 09.05.2010. 9:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

odlično!

_________________
Korak ispred ostalih!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zen031
Offline
Ukupno postova: 1236
Spol: Muško Muško
Post Postano: 09.05.2010. 11:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Lajkam! Very Happy
Čak sam imao ideju nešto slično i sam napraviti, al ne stigoh od obaveza.

Nadam se da će posjetitelji biti zadovoljni i to pokazati napojnicama i odlično mi zvuči da će slično napraviti i u Gornjem gradu.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lady_di
Offline
Ukupno postova: 46
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 09.05.2010. 11:12 
Naslov:  Re: Šetnja Tvrđom - nova turistička ponuda u Osijeku
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ideja je odlična! Svaka čast! Baš mi je drago da se počeo nuditi neki sadržaj za turiste, a ne samo obično razgledavanje! Bravo

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MegaSmrT
Offline
Avatar

Ukupno postova: 680
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 09.05.2010. 13:18 
Naslov:  Re: Šetnja Tvrđom - nova turistička ponuda u Osijeku
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ideja je super, samo neka se malo dotjera ta tvrđa. Fasade, koševi za smeće, obući 2-3-4-5 žandara da šetkaju okolo itd... Napraviti spektakl fajta s turcima i sl... U svakom slucaju, pozdravljam projekt

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gardy
Offline
Ukupno postova: 101
Spol: Nebitno Nebitno
Zabranjen pristup
Post Postano: 09.05.2010. 13:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

baš je dobro što je ministar ukinuo članarinu i ostavio tuistr zajednicu bez novaca.odmah su se sjetili nečeg pametnog..jer do sada zu živjeli kao paraziti.radio-neradio,novac dolazi.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tabletic
Offline
Ukupno postova: 6
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 09.05.2010. 17:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

da li tu netko parodira intelekt ljudi ili su stvarno svi nazadni ?
setnja tvrdjom nova ponuda?!
jedno je koristiti epitete u opisu ljudi ,a li perspektivni vodici?
hahah
iduca propulzija im je otici u Egipat i pricati o korzu i zatvorenim trgovinama u njoj ? to je njihova probitacnost i perspektivnost ili?
samo cekam da pocnete naplacivati setnje po krugicima okolo, evo vidite sa vase lijeve strane ovo su ruinirane stare zgrade i to samo tu u Osijeku tako izgleda,nigdje drugdje u svijetu nije toliko zapusteno, sa vase lijeve evo otpada zbuka sa nedavno obnovljenog Arheološkog muzeja
btw. molim vas nemojte samo stati sa tako inovativnim idejama, u iducem krugu razmislite prosiriti ponudu setanja i promenadom i uslugu voznje rikšama za one koji ne mogu hodati sami Smile
u ime oca i sina, amen

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 09.05.2010. 18:40 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

tabletic je napisao/la: ›
da li tu netko parodira intelekt ljudi ili su stvarno svi nazadni ?
setnja tvrdjom nova ponuda?!
jedno je koristiti epitete u opisu ljudi ,a li perspektivni vodici?
hahah
iduca propulzija im je otici u Egipat i pricati o korzu i zatvorenim trgovinama u njoj ? to je njihova probitacnost i perspektivnost ili?
samo cekam da pocnete naplacivati setnje po krugicima okolo, evo vidite sa vase lijeve strane ovo su ruinirane stare zgrade i to samo tu u Osijeku tako izgleda,nigdje drugdje u svijetu nije toliko zapusteno, sa vase lijeve evo otpada zbuka sa nedavno obnovljenog Arheološkog muzeja
btw. molim vas nemojte samo stati sa tako inovativnim idejama, u iducem krugu razmislite prosiriti ponudu setanja i promenadom i uslugu voznje rikšama za one koji ne mogu hodati sami Smile
u ime oca i sina, amen


ima ljudi čiji intelekt ne možeš parodirati, niti ima potrebe za tim.

prvo, ako prije ova ponuda nije postojala (a nije, koliko ja znam), onda je nova!

drugo, zašto nisu perspektivni? znaš nešto što mi ne znamo?

treće, i najgluplje od svega, prozivaš njih zbog zapuštenosti zgrada?! toliko idiotski da ne treba dodatno ni komentirati.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
VTK
Offline
Ukupno postova: 18
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 09.05.2010. 20:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Samo me strah da će silni turisti zakrčiti ulice kako Tvrđe tako i grada!Smile
Jel neko prebrojao koliko ih je na slici?Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
euchrid
Offline
Avatar

Ukupno postova: 511
Spol: Muško Muško
Post Postano: 09.05.2010. 20:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bravo, samo naprijed...

_________________
__________________________________
Stojim uz to što sam jučer rekao. Ne znam doduše što sam rekao, no znam, što mislim, a mislim točno ono što sam rekao!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tabletic
Offline
Ukupno postova: 6
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 10.05.2010. 7:10 
Naslov:  Re: Šetnja Tvrđom - nova turistička ponuda u Osijeku
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nitko ne proziva perspektivne vodice, nego apsurd setnje necim sto je uopce pojam cijele ove teme, nije sve sredjeno niti obnovljeno, niti dovedeno na razinu na kojoj treba biti
Kao drugo, to sto do sada nije napravljeno, ne znaci da je i dobro i inovativno, samim time sto vodici to vec i rade, samo je ovo zasebno napravljen projekt
Kao trece, epiteti tipa perspektivni znace sto? Besmisleni epitet koji nemam nikakve poveznice sa poslom vodica. Da si perspektivan student, ili fizicar ima smisla sa samim zanimanjem, vidim da se boris ne samo sa vjetrenjacama nego sa percepcijom i osnovnom vrstom domisljanja logike, jako perspektivno razmisljanje
Znam da je tesko naci nesto stvarno inovativno i svrsishodno u ovom gradu i drzavi ali implicirati da je ovako nesto posebno ili inovativno je apsurdno

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 10.05.2010. 8:29 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@tabletic

perspektivan je onaj tko dobro radi svoj posao kojim se nedugo bavi i može zbog tog dobrog i/ili prepoznatljivog rada postati uvažen i poznat u poslu kojim se bavi.

šetnja tvrđom postoji. šetnja tvrđom s besplatnim vodičem nije postojala. ne razumijem koliko ti je teško pojmiti taj novitet. naravno da to nije posebno i inovativno na svjetskoj razini, npr. Sandeman's Free Tour. ali na razini osijeka jest.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
kolacic
Offline
Avatar

Ukupno postova: 171
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 10.05.2010. 10:11 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mogu se pohvaliti da sam jučer bila u toj jednoj turi i bilo je jako dobro Wink Inače, nisam iz Osijeka.. a 100x sam se šetala s frendicama Tvrđom i isto toliko puta smo znale stati pokraj neke zgrade i pitati se što je to... npr. ona velika žuta crkva i one pločice ispred nje.. ali eto, sada smo saznali da je tu bila džamija..

Nadam se da će ovo opstati..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
esseker
Offline
Avatar

Ukupno postova: 155
Lokacija: Osijek - Land
Spol: Muško Muško
Post Postano: 10.05.2010. 19:21 
Naslov:  Re: Šetnja Tvrđom - nova turistička ponuda u Osijeku
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@ Tabletić

Zašto misliš da je apsurd organizirati promotivnu šetnju Tvrđom? Zar ne misliš da će na taj način kada se ljudi upoznaju s onim što Tvrđa skriva u sebi, možda stvar oko obnove biti ubrzana?

Pozivam te da dođeš provjeriti kako je u šetnji. A to što možda ne će biti 50 ljudi u skupini i nije tako loše, ionako se najljepše radi s grupama do 25 ljudi, koliko ih je i bilo na prvoj šetnji u 10 sati.

Volim Osijek, Volim Tvrđu! Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
koko
Offline
Avatar

Ukupno postova: 215
Spol: Muško Muško
Post Postano: 10.05.2010. 20:14 
Naslov:  Re: Šetnja Tvrđom - nova turistička ponuda u Osijeku
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

esseker je napisao/la (Pogledaj post): ›
Zar ne misliš da će na taj način kada se ljudi upoznaju s onim što Tvrđa skriva u sebi, možda stvar oko obnove biti ubrzana?


Uvjeren sam da je ovo zbrajanje krušaka i jabuka.
Nakon ovoliko godina dobrih i loših projekata u gradu, da može postojati prostor kao onaj preko puta Old Bridge Pub-a ili zgrada pored poglavarstva gdje čudnjaci skupljaju frižidere!? I onda se etiketiranom šetnjom (!) pokrene nešto!? Sumnjam.

Činjenica je da neke vrijednosti ovdje ne postoje jer se cijene i vole, nego jer je to "valjda eto tako kada imaš staru tvrđavu". (A vrlo vjerojatno se protiv te vjetrenjače bore ovi mladi vodiči koji će u mnogočemu morati pregristi jezik na tim šetnjama!)

Svakako je ponuda šetnje sa vodičem povijesnim jezgrama gradova dobrodošla inicijativa. Iako je to preskakanje stepenice koja će ostati trula.

Da se razumijemo; Ja sam ovdje rođen i volim ovaj grad i rijetko koju uličicu ne poznajem...
Ali na žalost (a priča je prožvakana tisuću puta) neke stvari će ostati ovako opisane još predugo:
Citat: ›
Iako u derutnom stanju, Vodena vrata i dalje čuvaju uspomenu na davnu prošlost.


Čuvaju da! Rolling Eyes

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: