Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Zmije u središtu grada: Za ubijenu životinju od 7.000 do 30.000 kazne

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65431
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 06.05.2010. 11:58 
Naslov:  Zmije u središtu grada: Za ubijenu životinju od 7.000 do 30.000 kazne
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Iako potpuno neopasne, bjelouške koje se posljednjih dana mogu vidjeti diljem grada, izazvale su paniku među Osječanima.
Kako kažu građani, zmije se mogu vidjeti uz Dravu, ali i u urbanim naseljima daleko od vode poput Sjenjaka.

- Prestravila sam se kada sam prije nekoliko dana vidjela veliku zmiju na raskrižju Gundulićeve i Anine ulice. Srećom, zmija se na mene nije obazirala i samo je nastavila svojim putem te se sakrila ispod parkiranog automobila. Užasno se bojim zmija i nadam se da ovo nije neka otrovna vrsta, kaže sugrađanka Petra H.

Veterinarski inspektor Željko Vuković kaže kako mjesta za paniku nema jer su zmije koje se mogu vidjeti u Osijeku i okolici neotrovne i neopasne za ljude, a čak su i korisne jer se hrane štetnim glodavcima.

- Najčešće se mogu vidjeti bjelouške koje mogu narasti do dva metra, ali su i tako veliki primjerci potpuno neopasni. Bjelouške nikada nisu agresivne i u susretu s čovjekom samo žele pobjeći. Otrovnica u našim krajevima nema pa mjesta za strah i paniku među građanima koji vide zmiju jednostavno nema, objašnjava Vuković.

No, paničan strah od zmija nije rijetkost, a nije rijetkost ni da uplašeni sugrađani zatuku zmiju koju vide u dvorištu ili ispred kuće. Inspektor Vuković kaže kako je čak i uznemiravanje zaštićenih vrsta, među koje se ubraja i bjelouška, kažnjivo, a za namjerno ubijanje zaštićenih životinja predviđena je kazna od 7.000 do 30.000 kuna.

- Točan iznos kazne određuje sudac, a toj se cifri dodaje odšteta za ubijenu jedinku. Ove godine, srećom, još nisam morao intervenirati zbog zmija pa pozivam građane na strpljenje i samokontrolu jer za strah od zmija koje se mogu vidjeti kod nas jednostavno nema razloga, kaže Vuković.

Ne napadaju čak ni kada su stjerane u kut

Ulazak zmija u urbana naselja nije rijetkost jer uz ljude zmije imaju izobilje hrane. Stoga, valja znati da bjelouške nisu agresivne čak ni kada su stjerane u kut, a posljednja im je obrana da se prave mrtve i ispuštaju smrad iz analnog otvora. Hrane se žabama, ribama, puževima, ptićima, punoglavcima, ponekad i manjim sisavcima, a u potrazi za hranom i dolaze u dvorišta i urbana naselja.


Autor: Ivan Sekol/Glas-Slavonije.hr

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Caleb
Offline
Avatar

Ukupno postova: 238
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 06.05.2010. 12:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nije istina da nema otrovnih zmija kod nas ! Prije 5-6 godina bila je najezda poskoka.. sto neznaci da ih nema i danas..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ingo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3470
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 06.05.2010. 12:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Caleb je napisao/la (Pogledaj post): › Nije istina da nema otrovnih zmija kod nas ! Prije 5-6 godina bila je najezda poskoka.. sto neznaci da ih nema i danas..


?? mislis kod nas u dalmaciji ?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MissTake
Offline
Avatar

Ukupno postova: 8773
Lokacija: Somewhere over the Rainbow
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 06.05.2010. 12:29 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ingo je napisao/la (Pogledaj post): ›
Caleb je napisao/la (Pogledaj post): › Nije istina da nema otrovnih zmija kod nas ! Prije 5-6 godina bila je najezda poskoka.. sto neznaci da ih nema i danas..


?? mislis kod nas u dalmaciji ?




_________________
► Play ♫♫♫ ılılllıllıı ♫♫♫ ılılllıllıı Pause ll

SVI SMO MI VUCO
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Stella1989
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2929
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 06.05.2010. 12:30 
Naslov:  Re: Zmije u središtu grada: Za ubijenu životinju od 7.000 do 30.000 kazne
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Redakcija 031 je napisao/la: ›
[i]- Prestravila sam se kada sam prije nekoliko dana vidjela veliku zmiju na raskrižju Gundulićeve i Anine ulice.
Zbunj, zbunj Mooolim?! Tamo?!
Redakcija 031 je napisao/la: ›
Veterinarski inspektor Željko Vuković kaže kako mjesta za paniku nema jer su zmije koje se mogu vidjeti u Osijeku i okolici neotrovne i neopasne za ljude, a čak su i korisne jer se hrane štetnim glodavcima.

Daj ja ne mogu vjerovati...jel on stvarno veterinarski inspektor ili se samo igra inspektora?! U Baranji nema otrovnica, dok u Slavoniji ima. Jel zaboravio na riđovke koje su otrovne...? E moj inspektore...ne bi ti bilo na odmet da malo proučiš gradivo...


Zadnja promjena: Stella1989; 06.05.2010. 12:31; ukupno mijenjano 1 put.

_________________
Ace Ventura: I'm ready to go in, Coach, just give me a chance. I know there's a lot riding on it, but it's all psychological. Just gotta stay in a positive frame of mind.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
barba
Offline
Ukupno postova: 209
Lokacija: svemir
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 06.05.2010. 12:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

najezda poskoka u slavoniji?!

Gdje to molim te?

Moguće je da ima riđovki u Slavoniji, a i pokoja kobra se znala zavuć u džepove nekih sugrađana tako da je izdano i priopćenje za građane u kojem stoji: ''Prilikom vađenja novčanika iz džepova građani bi trebali pripaziti na zmije otrovnice koje se znaju zavući pokraj ili čak u novčanik. Takvo ponašanje zmije je poznato kao ''zaštitničko'' jer ona time čuva Vaš novac. Stoga, nemojte ih ubijati.''

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
exHOP3on
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4356
Spol: Muško Muško
Post Postano: 06.05.2010. 13:39 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

pa i ja gledam šta ne spominju riđovke, možda nisu urbane pa izbjegavaju grad il su ih već potamanili...

_________________
Ovdje može biti VAŠA reklama!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 06.05.2010. 15:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ima riđovki i to dosta! No one su "pametnije" od neopasnih bjelouški i bolje se znaju sakriti,brže su i čovjek ih prekasno primjeti,a tada mu je bolje da se "pravi mrtav" i čeka da ona ode, dakle potpuno suprotno nego u susretu s bjelouškom ili ribaricom.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gaap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2694
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 06.05.2010. 19:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

PEGY je napisao/la (Pogledaj post): › Ima riđovki i to dosta! No one su "pametnije" od neopasnih bjelouški i bolje se znaju sakriti,brže su i čovjek ih prekasno primjeti,a tada mu je bolje da se "pravi mrtav" i čeka da ona ode, dakle potpuno suprotno nego u susretu s bjelouškom ili ribaricom.



očaran sam, svaki me put uspiješ iznenaditi!

evo kako se to radi kad naletiš na riđovku opaku... http://farm2.static.flickr.com/1418/980490403_da20161020.jpg

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=U2olCKnTVPI
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Vic.Mackey
Offline
Ukupno postova: 640
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 07.05.2010. 0:54 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

7.000-30.000,00 kuna kazne..............cim je vidim roknem je. boli me ona stvar sto je zasticena

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
root
Offline
Avatar

Ukupno postova: 548
Spol: Muško Muško
Post Postano: 10.05.2010. 22:46 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ma javan velin sigurno su te zmijurne utekle iz one naše zoobašće
pa sad jadne plaze po gradu jer se su se brte mili one pogubile razmeš ti to ,nemere se ona sam tak vratit ee to ti je to velin vam ja .Smile

_________________
"U zemlji gdje bundeve cvjetaju ,pametni samo proces ometaju"

https://www.dropbox.com/referrals/NTYwNDgyMjk
http://www.linuxzasve.com/
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: