Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Pravo i Ekonomija morali smanjiti upisne kvote!

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65848
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 26.04.2010. 14:30 
Naslov:  Pravo i Ekonomija morali smanjiti upisne kvote!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

U novu akademsku godinu 4.188 studenata moći će se upisati u 1. godinu studija na sveučilišnim i stručnim studijima na 16 fakulteta i odjela osječkog Sveučilišta, od čega njih 2.905 redovitih, 1.190 izvanrednih studenata i 93 strana državljana. Usvojeno je to na sjednici Senata Sveučilišta, na kojoj je istaknuto kako su na većini fakulteta kvote slične kao i lani, osim na dva najveća fakulteta. Pravo i Ekonomja smanjili su svoje kvote za desetak posto, zbog – hiperprodukcije ekonomista i pravnika.

- Drago nam je što su nas vodstva ta dva fakulteta poslušala. Sugerirali smo im ovakvu odluku, jer smo na tržištu rada utvrdili kako postoji previše nezaposlenih diplomanata prava i ekonomije. No nisu oni jedini koji 'proizvode' previše kadra, razmotrit ćemo još neke fakultete i odjele, ističe rektorica Gordana Kralik.

I ovako smanjene kvote prilično su velike, pa će tako Ekonomija upisivati 545 studenata na sveučilišnom i 510 na stručnom studiju, a Pravo 352 na sveučilišnom i 200 na stručnom studiju.

- Upisnu kvotu smanjili smo za 11 posto, a s manje studenata lakše ćemo organizirati nastavu po 'Bolonji", ističe dekan Ekonomije Željko Turkalj.

- Odlučili smo se za smanjenje kvote, iako mi nismo jedini odgovorni za ovakvo stanje. Nemogućnost odrađivanja vježbeničkog staža u odvjetničkim uredima izlazi iz okvira naše nadležnosti. Ipak, smanjenje kvota bit će trajna politika našeg fakulteta, zaključio je Bojanić.

Tekst: T.Levak/Glas-Slavonije.hr
Foto: Daniel Antunović/foto-arhiv 031

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ingo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3470
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 26.04.2010. 14:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

najbolje bi bilo da smanje kvote na po 3 studenta na faxu.

tako ce sebi olaksati posao, a i drzavi ce biti lakse u potpunosti pruziti besplatno skolovanje svoj trojici studenata.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Inspektor Maska
Offline
Ukupno postova: 134
Lokacija: Kamufliran
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.04.2010. 15:12 
Naslov:  Re: Pravo i Ekonomija morali smanjiti upisne kvote!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Koliko ih ima nezaposlenih i ta 3 su previše.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lavic
Offline
Ukupno postova: 835
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 26.04.2010. 15:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

koliko ima ekonomista na birou nebi trebalo vise od 120 upisivati po godini!!!!

_________________
http://slavonija-baranja.net
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
W.M. Felt
Offline
Ukupno postova: 2158
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 26.04.2010. 15:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Redakcija 031 je napisao/la: ›
Odlučili smo se za smanjenje kvote, iako mi nismo jedini odgovorni za ovakvo stanje. Nemogućnost odrađivanja vježbeničkog staža u odvjetničkim uredima izlazi iz okvira naše nadležnosti.


Bolje šutjeti, nego pričati gluposti. Ako jedan fakultet ima previše studenata, onda je za to kriv samo taj fakultet. Nije kriv ostatak države što za sve te silne studente ne pronalazi posla. Fakulteti moraju slijediti tržište rada, a ne obrnuto, niti je obrnuto moguće.

Smanjenje od 10% je smiješno. To je samo opravdanje Rektorata i problematičnih fakulteta da su nešto ipak napravili, kad ih pitaju što rade po pitanju štancanja nepotrebnog kadra.

Novinar, da bi ga se moglo smatrati iole sposobnim i kvalitetnim novinarom, morao je pitati dekane što rade sa silnim novcima od izvanrednih studenata. Možda bi onda saznao da si od tih novaca podižu plaće, pa i da im zbog toga ne pada na pamet smanjiti broj studenata u skladu sa potrebama (trenutačno: 0).

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MegaSmrT
Offline
Avatar

Ukupno postova: 680
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 26.04.2010. 15:31 
Naslov:  Re: Pravo i Ekonomija morali smanjiti upisne kvote!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

jebeš ti državu di elektrotehničara i računaraca ima na birou
što se tiče prava i ekonomije, ne moraju oni spuštat upisne kvote, neka povise školarine dosta, pa neka taj novac usmjere na fakultete gdje je manjak radne snage, na tim faxovima spuste školarine, da se to sve malo izbalansira... Cool

joj, jebem te Bože, šta se rodi u onoj i osta u ovoj prčvarnici od države.
da ne duljim, Hrvatska - bilo kuda, bolje svuda

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Inspektor Maska
Offline
Ukupno postova: 134
Lokacija: Kamufliran
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.04.2010. 15:38 
Naslov:  Re: Pravo i Ekonomija morali smanjiti upisne kvote!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

MegaSmrT je napisao/la (Pogledaj post): › jebeš ti državu di elektrotehničara i računaraca ima na birou

Ima nešto u ovome.

Treba tu dodati i građevinske tehničare i inženjere građevine.
Danas poslove voditelja gradilišta obavljaju kuhari i konobari, jer je gazdama kojekakvih kvazifirmi jeftinije to "plaćati" nego školovanog inženjera.

Onda kad im se najavi inspekcija (naravno da dobiju dojavu od nekoga iznutra) nabrzinu zaposle nekoliko ljudi na mjesec - dva.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
dally
Offline
Ukupno postova: 65
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 26.04.2010. 15:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kvote su takve kakve jesu, ali pitanje je koliko od svih tih upisanih studenata i diplomira.
Kad zaživi pravosuđe tada ćemo trebati hrpu pravnika, a tek ekonomista kada izađemo iz recesije. Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Inspektor Maska
Offline
Ukupno postova: 134
Lokacija: Kamufliran
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.04.2010. 16:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

dally je napisao/la (Pogledaj post): › ...a tek ekonomista kada izađemo iz recesije. Smile

Čekaj, tko je ono izazvao ekonomsku krizu? Ah, da... ekonomisti.
Bože sačuvaj nas takve struke.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
maniche
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1173
Lokacija: Iza tebe
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 26.04.2010. 16:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

kad mi izađemo iz recesije većina ekonomista koji su sad na birou imat će par godina do mirovine.

_________________
"Ne budi kao onaj koji skuplja znanje učenih i mudrost mudrih, a prema
Istini se odnosi kao jedan od glupih."
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bill
Offline
Ukupno postova: 16
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 26.04.2010. 17:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Prof. Bojaniću, molim Vas da sa smanjenjem kvota idete brže. 10% smanjenje na preko 350 studenata je mala stvar. Uprave fakulteta bi se trebale staviti u kožu studenata kad određuju kvote. Na kraju krajeva, studenti će upisati ono što im se ponudi, gdje bude slobodnih mjesta, a na PFO i EFOS tih mjesta ima daleko više od realnih potreba. Split i Rijeka kao veći regionalni centri od Osijeka upisuju 150-200 studenata na pravu. Ali, ne zaboravimo da veliki broj osječkih studenata završi upravo u tim gradovima, što zbog posla, što zbog ispita čija je prolaznost u Osijeku 2%.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
muvifrik
Offline
Avatar

Ukupno postova: 878
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 26.04.2010. 18:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

s druge strane kolko moraš biti glup upisati jedan od tih fakulteta kad znaš koje su šanse za posao?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
cuspajz_dgo
Offline
Ukupno postova: 5
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 26.04.2010. 20:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Sad sam 1. razred gimnazije i mislio sam upisati pravo, ne zato što neznam šta bi nego zato što me to zanima. No sad kad gledam kolko pravnika nemože nać posao više nisam siguran -.-

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
oftopik
Offline
Avatar

Ukupno postova: 431
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 26.04.2010. 20:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

muvifrik je napisao/la (Pogledaj post): › s druge strane kolko moraš biti glup upisati jedan od tih fakulteta kad znaš koje su šanse za posao?


tak nešto u tom stilu sam i ja htio napisat, al onda sam se sjetio sebe kad sam upisivao etf pa kad su mi svi govorili: "samo ti to završi, na zadnjoj godini se firme otimaju za diplomirane inženjere" ... i sad diplomirani inženjeri popunjavaju papire na birou...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zen031
Offline
Ukupno postova: 1236
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.04.2010. 20:18 
Naslov:  Re: Pravo i Ekonomija morali smanjiti upisne kvote!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Posla za pravnike (kao i za ekonomiste) jednostavno nema, i skoro ga neće ni biti, pod pretpostavkom da se nastave sadašnji trendovi, budući da ovo nije Osijek iz vremena kad su navedeni fakulteti osnovani, Osijek koji se gradio, u koji su ljudi dolazili, u kojemu je bujala industrija.

Osim nedavno objavljenog natječaja za primanje vježbenika u općinske i županijske sudove te u državna odvjetništva širom države (u Osijeku je bilo 5 slobodnih mjesta, u cijeloj državi stotinjak), godinama nije bilo sličnih natječaja. Naravno, s obzirom na broj nezaposlenih pravnika bez i jednog dana prakse, ovaj natječaj je kap ne u moru, nego u oceanu. S tim da se preko ovih natječaja , barem kako u njima stoji napisano, primaju oni s visokim prosjekom i kratkim vremenom studiranja. Kažem formalno, jer postoji mnoštvo slučajeva da su primljeni kandidati s niskim prosjekom ocjena i dugotrajnim studiranjem, ali s poznatim prezimenom. Uzmimo i u obzir da mnogi nisu bili u mogućnosti tijekom studija ostvarivati visoke ocjene i kratak rok studiranja jer su radili da bi se mogli uzdržavati i plaćati studij, a neki su se i poudavali/poženili, zasnovali obitelji. Da ne govorim o kriterijima za prolazak ispita i davanja ocjena; samo kratak primjer- prilikom polaganja svakog, ali doslovce SVAKOG ispita, profesor mene, a ni moje kolege, nikada nije pitao jesmo li zadovoljni s ocjenom. (Pritom, poznajem kolegicu koja je studij završila u 5 godina, ima prosjek veći od 4, i već četiri godine ne može naći posao.)

U državnu službu se ulazi, također, po rodbinskoj ili stranačkoj liniji.

Odvjetnici primaju članove svoje uže rodbine (čak i ovo sve rjeđe), a najčešće vježbenike od kojih mogu ostvariti korist (čitaj: preko kojih mogu dobiti zastupanje neke tvrtke, kojim pokrivaju troškove zaposlenja vježbenika i pritom još ostvaruju profit), što je, pak, njihovo pravo, posve legitimno. Eventualno primaju vježbenike koji su spremni sami uplaćivati davanja za zdravstveno i mirovinsko, s tim da, u sve većem broju slučajeva, ili ne primaju plaću ili primaju mizeriju.

Tvrtke odavno ne primaju vježbenike, štoviše sve rjeđe imaju svoje vlastite pravnike, tako da ih najčešće zastupaju odvjetnički uredi.

Prilike za volontiranje, kao što smo imali prilike čitati, također nema. Mogućnosti za samozapošljavanje su minimalne, a mogućnost za odlazak u inozemstvo uz rad u struci-ne postoje.

Kad sam ja upisivao fakultet, ekonomija i pravo su se percipirali kao "nastavak" gimnazije, za one koji nisu znali što upisati (ne znam samo s kojim razlogom ova percepcija, valjda zbog potencijalne širine izbora zanimanja nakon završenog fakulteta, ali i zbog velikog broja slobodnih mjesta), rijetkost su bili oni koji su zaista željeli studirati pravo ili ekonomiju.

Pitanje je: kome koristi upisivanje ovolikog broja pravnika? Je li moguće da je tolika pohlepa Pravnog i Ekonomskog fakulteta za školarinama?

Apelirao bih na cijenjene dekane navedenih fakulteta, kao i na Sveučilište, da u većoj mjeri smanje upisnu kvotu ove godine, jer je smanjenje od 10% beznačajno; prije bih rekao da je ono samo varka koja bi nas trebala uvjeriti da se "nešto radi", nego mjera koja zaista može, makar djelomično, riješiti problem velikog broja nezaposlenih pravnika i ekonomista.

Nadam se da će, ukoliko se ostane pri smanjenju od 10%, reagirati i nadležno ministarstvo, jer iako postoji autonomija sveučilišta, ona ipak nije tolika da omogućava fakultetima da novcem poreznih obveznika školuje kadrove koji nam nisu potrebni.

Na kraju, apeliram i na buduće studente da navedene fakultete ne upisuju više zbog toga što ne znaju što bi nakon srednje škole, nego da ih upisuju zbog toga što ih to zanima i što se time namjeravaju baviti. I nadam se da će nepopunjena mjesta na Pravnom i Ekonomskom fakultetu ovih, a i narednih godina, govoriti sama za sebe, i biti poticaj za podizanje kvalitete nastave (ali to je druga tema, u koju ne bih sada ulazio, jer ne bi stala ni na pet ekrana).

Uostalom, neka provedu istraživanje (u suradnji s Hrvatskim zavodom za zapošljavanje) koliko se svježe diplomiranih pravnika proteklih godina zaposlilo u Osijeku i okolici. Mislim da bi to bio najbolji pokazatelj.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: