Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Pušački status tražilo samo 16 ugostiteljskih objekata u državi!

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65861
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.03.2010. 15:00 
Naslov:  Pušački status tražilo samo 16 ugostiteljskih objekata u državi!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Samo je 16 ugostitelja u državi, ili u prosjeku jedan na tisuću ugostiteljskih objekata, uspjelo prilagoditi svoje objekte novom, zahtjevnom režimu nepušenja u kafićima, koji prema Zakonu o ograničavanju uporabe duhanskih proizvoda stupa na snagu 9. travnja.

Ostali ugostitelji koji svoje objekte namjeravaju učiniti pušačkima, a to znači opremiti ih vrhunskom i skupom ventilacijom, radove u objektima obavljat će uglavnom ljeti, dok gosti njihovih lokala budu sjedili na terasama. Ministarstvu zdravstva i socijalne skrbi vlasnici ugostiteljskih objekata podnijeli su samo 16 zahtjeva za izdavanje rješenja za prostore za pušenje, sukladno odredbama Zakona. Zahtjeve za izdavanje rješenja, doznaje se u resornom ministarstvu, podnijeli su vlasnici ili korisnici ugostiteljskih objekata na području Zagreba, Karlovca, Jastrebarskog, Kutine, Čazme i Pisarovine.

Nakon što netko podnese zahtjev, inspekcija provjerava udovoljava li objekt svim zakonom propisanim tehničkim uvjetima da bi se u njemu moglo pušiti. Krajnji rok za izdavanje rješenja je 60 dana od dana podnošenja zahtjeva sa svom potrebnom dokumentacijom. Ugostitelji će i nakon 9. travnja moći podnositi zahtjeve za izdavanjem rješenja za pušačke prostore, no u objektima za koje do tog roka nisu ishodili rješenje, pušenje neće biti dopušteno, objašnjavaju u Ministarstvu zdravstva.

To što će se stupanjem na snagu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o ograničavanju uporabe duhanskih proizvoda moći zapaliti cigareta u samo 16 od gotovo 16.000 ugostiteljskih objekata u državi, cehovske predstavnike ugostitelja ne čudi ni najmanje.

- Ljudi ne predaju zahtjeve zato što još nisu prilagodili svoje objekte novim zakonskim uvjetima. U ugostiteljskim objektima su sada gosti, i vlasnici čekaju da počnu raditi terase kako bi krenuli u adaptacije, a da im posao ne stoji, kaže Zlatko Puntijar, predsjednik Ceha ugostitelja.

Koliko će vlasnika lokala uspjeti u financijski zahtjevnom naumu preuređenja lokala, odnosno tražiti status pušačkog lokala, u Cehu ugostitelja ne žele procjenjivati.

- Ne znam koje bi svrhe imala takva procjena. Netko može raditi i dvije godine kao nepušački objekt, a onda se sjetiti da bi bio pušački - veli Puntijar.

Pepeljare u kafićima, dakle, smiju stajati još mjesec dana, a onda se opet može očekivati pojačani rad inspekcije. No, 9. travnja nitko neće posebno osjetiti, jer će proljeće i terase, sada je već izvjesno, stvarnu primjenu zakona o zabrani pušenja još jednom prolongirati za najmanje šest mjeseci.

Slavonski ugostitelji ljuti

U Cehu ugostitelja Obrtničke komore Osijek kažu kako još nisu dobili nikakve informacije o broju ugostitelja koji su zatražili zahtjev za registracijom kao nepušački lokali.

- S obzirom na to da mi nemamo nikakve podatke je li tko zatražio novu kategorizaciju, tu informaciju ne može imati ni bilo tko drugi u Osijeku. Kako dolazi vrijeme terasa, ugostitelje ova kategorizacija neće ni zanimati do jeseni, kaže Josip Mihaljević, predsjednik Ceha ugostitelja Osijek.

Da slavonski ugostitelji dijelom bojkotiraju spomenutu kategorizaciju, uvjeren je i Zdravko Peko, predsjednik Udruženja ugostitelja Osijek.

- Novi Zakon je diskriminirajući te većina ugostitelja i nije zatražila novu kategorizaciju jer se nadaju da će Zakon u međuvremenu pasti, kaže Peko. (N.Z.)

Prilagodba teška do 10 tisuća eura

Kafići koji se odluče biti pušački moraju osigurati posebnu ventilaciju s najmanje deset izmjena zraka u sat vremena i posebni sustav za filtriranje zraka. Takva ih investicija, prema nekim procjenama, može stajati i do 10 tisuća eura. Kafići manji od 50 četvornih metara mogu se odlučiti za status pušačkog kafića ako osiguraju ovakve uvjete, dok veći lokali mogu imati posebnu prostoriju za pušenje, koja ne smije biti prolazna.

Tekst: Ljerka Bratonja Martinović/Glas-Slavonije.hr

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
CokoPralina
Offline
Ukupno postova: 61
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.03.2010. 15:20 
Naslov:  Re: Pušački status tražilo samo 16 ugostiteljskih objekata u državi!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Znaci... tek na jesen cemo vidjet koliko ce se ovaj zakon provoditi.
Hmmm

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
barba
Offline
Ukupno postova: 209
Lokacija: svemir
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.03.2010. 22:17 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Prava je šteta što je zakon uopće zamrznut na 6 mjeseci...Kad je bio na snazi bila je milina sjest na kavu i disat punim plućima Smile)

Ne radi se tu o diskriminaciji pušača, vi slobodno pušite, nitko vam ne brani, ali nije u redu zahtjevati pušenje u prostoriji gdje su svi gosti, uključujići malu djecu i nešušače i trudnice...

To što vi pušite i trujete druge, to je diskriminacija...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
maniche
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1173
Lokacija: Iza tebe
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 16.03.2010. 23:43 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Također je prava milina bila osjetiti u disku smrad ljudi umjesto dima...
meni je ipak bolje s dimom.

_________________
"Ne budi kao onaj koji skuplja znanje učenih i mudrost mudrih, a prema
Istini se odnosi kao jedan od glupih."
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
žena
Offline
Ukupno postova: 93
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 17.03.2010. 2:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

joj hvala bogu vise na tom zakonu. samo nek ga vec jednom provedu u praksi. joj sto mrzim taj dim...

_________________
Da je Bog htio pedere napravio bi Adama i Stevu...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
barba
Offline
Ukupno postova: 209
Lokacija: svemir
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 17.03.2010. 9:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

maniche je napisao/la: ›
Također je prava milina bila osjetiti u disku smrad ljudi umjesto dima...
meni je ipak bolje s dimom.


na čudna mjesta izlaziš kad se mora pušit unutra da ti prikrije smrad posjetitelja, da nije neka štala ili svinjac Smile)

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
exHOP3on
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4356
Spol: Muško Muško
Post Postano: 17.03.2010. 9:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

on izlazi u Q osijek031.com smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PreacheR
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1076
Lokacija: Osijek, JUG II
Spol: Muško Muško
Post Postano: 17.03.2010. 10:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

barba je napisao/la (Pogledaj post): ›
maniche je napisao/la: ›
Također je prava milina bila osjetiti u disku smrad ljudi umjesto dima...
meni je ipak bolje s dimom.


na čudna mjesta izlaziš kad se mora pušit unutra da ti prikrije smrad posjetitelja, da nije neka štala ili svinjac Smile)

osijek031.com smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
maniche
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1173
Lokacija: Iza tebe
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 17.03.2010. 11:26 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

barba je napisao/la (Pogledaj post): ›
maniche je napisao/la: ›
Također je prava milina bila osjetiti u disku smrad ljudi umjesto dima...
meni je ipak bolje s dimom.


na čudna mjesta izlaziš kad se mora pušit unutra da ti prikrije smrad posjetitelja, da nije neka štala ili svinjac Smile)


ti očito ne izlaziš.
s kim god sam pričao o ovoj temi, isto sam čuo.kad nepušaći zazivaju dim u birtijama, onda je sve jasno.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zen031
Offline
Ukupno postova: 1236
Spol: Muško Muško
Post Postano: 17.03.2010. 13:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

maniche je napisao/la (Pogledaj post): ›
barba je napisao/la (Pogledaj post): ›
maniche je napisao/la: ›
Također je prava milina bila osjetiti u disku smrad ljudi umjesto dima...
meni je ipak bolje s dimom.


na čudna mjesta izlaziš kad se mora pušit unutra da ti prikrije smrad posjetitelja, da nije neka štala ili svinjac Smile)


ti očito ne izlaziš.
s kim god sam pričao o ovoj temi, isto sam čuo.kad nepušaći zazivaju dim u birtijama, onda je sve jasno.


Na uzorku od koliko ljudi temeljiš ovaj zaključak?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
žena
Offline
Ukupno postova: 93
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 17.03.2010. 14:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

brate mili postoji gel za tusiranje, sampon za kosu i ostali preparati kao sto je dezodorans itd. pa ak to sve pravilno koristis neznam zasto bi netko smrdio ako ode van. a ja cu smrditi od vaseg duhana koristila ja to ili ne!!!!

_________________
Da je Bog htio pedere napravio bi Adama i Stevu...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ingo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3470
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 17.03.2010. 14:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

žena je napisao/la (Pogledaj post): › brate mili postoji gel za tusiranje, sampon za kosu i ostali preparati kao sto je dezodorans itd. pa ak to sve pravilno koristis neznam zasto bi netko smrdio ako ode van. a ja cu smrditi od vaseg duhana koristila ja to ili ne!!!!


dakle, kao sto si sama rekla ... postoji gel za tusiranje, sampon za kosu i detergent za rublje ... pa se nakon izlaska operes od znoja i dima

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
maniche
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1173
Lokacija: Iza tebe
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 17.03.2010. 16:10 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zen031 je napisao/la (Pogledaj post): ›
maniche je napisao/la (Pogledaj post): ›
barba je napisao/la (Pogledaj post): ›
maniche je napisao/la: ›
Također je prava milina bila osjetiti u disku smrad ljudi umjesto dima...
meni je ipak bolje s dimom.


na čudna mjesta izlaziš kad se mora pušit unutra da ti prikrije smrad posjetitelja, da nije neka štala ili svinjac Smile)


ti očito ne izlaziš.
s kim god sam pričao o ovoj temi, isto sam čuo.kad nepušaći zazivaju dim u birtijama, onda je sve jasno.


Na uzorku od koliko ljudi temeljiš ovaj zaključak?


nevjerovatno ali sao sam si truda da izbrojim..
10-tak nepušača koji izlaze u tvrđu s kojima sam osobno o tome pričao + nepušači s kojima su oni pričali kad se ista tema pokrenula.eto pa si množi.
ja sam pušač i osobno sam podržavao zabranu dok nisam otišao jednom van, bilo mi je dosta.
i stvarno ne kužim šta je tebi tu čudno..imaš mjesto di 500 pijanih ljudi skače..šta treba mirisat?ne kažem ja da je to nešto nenormalno, ali mi je onda bolje osjetiti jedan te isti miris dima nego razne mirisa od kojih mi se riga.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
NAS2
Offline
Avatar

Ukupno postova: 77
Lokacija: NIJR BAJ
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 17.03.2010. 17:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

s tim da preostalih 50 ljudi nepušača puše samo marihanu il kak se već zove ta droga!!

_________________
sutra ću
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
max payne
Offline
Ukupno postova: 57
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 17.03.2010. 17:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kreteni glupi,vidjeli ste i sami na sta su licili izlasci ljetos dok je trajala ta zabrana pusenja,poluprazni kafici i klubovi...pa se pitam gdje ste izlazili misevi nepusaci ??!!!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: