Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Poslije 40-e žene više nitko ne želi zaposliti

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65861
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 08.03.2010. 13:17 
Naslov:  Poslije 40-e žene više nitko ne želi zaposliti
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Prema posljednjoj statistici Zavoda za zapošljavanje u Osijeku, od 8.690 nezaposlenih čak njih 57 posto čine žene - prijavljeno ih je 4.999. U samo sat vremena, koliko smo proveli na Zavodu, na šalterima za evidenciju prebrojali smo 36 žena koje su i ovaj mjesec došle da bi im lupili pečat u karton HZZ-a kao dokaz još jednog mjeseca bez posla. Većina ih ne želi pričati o svojim iskustvima niti komentirati je li im zato što su žene danas lakše ili teže dobiti posao. One koje pristaju na razgovor gotovo se više ničemu i ne nadaju jer je, kažu, uz spolnu, još gora ona dobna diskriminacija. Tvrde, ženu poslije 40-e godine ne želi zaposliti nitko. Ekonomistica Marija Granat radila je u osječkoj Tvornici kože do njezina stečaja 2000. godine, kada je prvi put završila na Zavodu za zapošljavanje.

- U međuvremenu sam radila kao skladištar u Opeci, pekla sam burek u pekarnici i konobarila za šankovima osječkih kafića. Iako imam tek 48 godina, i te poslove sve teže dobivam. Sada sam već godinu dana na Zavodu - priča Marija koja spas za sebe i dvoje djece nalazi tek u suprugovoj plaći.

Na sve poslove, pa čak i onaj čistačice, spremna je i 40-godišnja Marija Klarić, koja je kao odjevni tehničar radila u posrnuloj Osijek-konfekciji, a nakon povratka s porodiljnog u ruke je umjesto šivaćeg stroja dobila radnu knjižicu.

- Poslu u struci se ne nadam. Iako sam poslala na desetke zamolbi, nisam primila ni jedan telefonski poziv ili bar odbijenicu - kaže Marija, koju kod kuće čeka troje djece.

Profesionalna kuharica Mandica Dobrović na Zavodu je godinu i pol od otkaza u restoranu Alas, a iako se u medijima mogu pročitati priče o kuharskim plaćama koje dosežu i 15.000 kuna, Mandica trenutačno živi od 400 kuna socijalne pomoći.

- Tu i tamo me pošalju na razgovor za posao, gdje mi poslodavac ponudi sramotni probni rad i plaću od 2.000 kuna, iako imam 53 godine i 20 godina staža u struci - kaže Mandica.

Rekorderka na Zavodu za zapošljavanje svakako je 43-godišnja Snježana iz Tenje koja je na Zavodu gotovo 20 godina s kratkotrajnim prekidama, kojima je prikupila tek tri godine radnog staža.

- Po zanimanju sam daktilo-korespondent, ali nikada nisam radila u struci nego kao trgovac i sezonski radnik u kuhinji tijekom sezone na Jadranu. Kako živimo izvan grada, preživljavamo od proizvoda iz vlastitog dvorišta i uzgoja pilića, zbog čega smo bili prisiljeni otvoriti OPG. No, iako s tim OPG-om uopće ne privređujem, morala sam se odjaviti sa Zavoda, a nitko ne razmišlja da ja sa svojom kokoši ne mogu platiti struju. Prošli mjesec na Zavod se prijavio i moj 20-godišnji sin. Osobno se poslu više i ne nadam i sada mi je jedina briga da sin dobije neki posao - priznaje Snježana.

Nezaposlene Osječanke po obrazovanju
1. 1.576 - 4-godišnja srednja škola
2. 1.316 – KV zanimanja
3. 993 – osnovna škola
4. 412 - VSS
5. 349 - gimnazija
6. 177 - VŠS
7. 176 - nema ni osnovnu školu

Među obrtnicima trećina su žene

Prema podacima osječkog Udruženja obrtnika, u 2009. godini od ukupno 1.875 obrtnika tek su trećinu (659) činile žene. Njih 174 bile su registrirane za trgovačku djelatnost, 145 za frizerske i kozmetičarske usluge, a 109 žena za pružanje intelektualnih usluga. Istovremeno, samo je po jedna Osječanka registrirana za instalatersku djelatnost, metaloprerađivačku te djelatnosti iz područja elektrostruke. A zbog sve teže održivosti poslova kojima se gotovo polovina obrtnica bavi, iz godine u godinu sve ih je manje. Ako se izuzme trgovačka djelatnost, u kojoj je poslovično najviše obrtnika, među ženama i muškarcima, među osječkim obrtnicima najviše je frizerki i kozmetičarki, koje nakon što se osamostale teško stječu dovoljno klijenata da bi im poslovanje, s obzirom na velika početna ulaganja, bilo isplativo. (I.K.S.)

Tekst: Nefreteta Zekić/Glas-Slavonije.hr
Foto: Daniel Antunović/foto-arhiv 031

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Jedan_iz_mase
Offline
Avatar

Ukupno postova: 173
Lokacija: Tu negdje, u masi
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 08.03.2010. 13:43 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Poslije 40-e žene više nitko ne želi zaposliti, a u Osijeku prije 40-e ni muške ni ženske...

(...osim ako imaš iskaznicu Glavaš-Jugenda)

_________________
______________________________________________________________
Tuđi uspjeh nije tvoj neuspjeh (netko je rekao, a ja pametno prepisao)
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
W.M. Felt
Offline
Ukupno postova: 2158
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 08.03.2010. 15:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Redakcija 031 je napisao/la: ›
Ekonomistica radila je u osječkoj Tvornici kože

[i]- U međuvremenu sam radila kao skladištar u [b]Opeci
, pekla sam burek u pekarnici i konobarila za šankovima osječkih kafića.


Od diplome Ekonomskog fakulteta i Pravnog fakulteta beskorisnija je jedino diploma Ekonomske škole.

Redakcija 031 je napisao/la: ›
Na sve poslove, pa čak i onaj čistačice, spremna je i 40-godišnja, koja je kao odjevni tehničar radila u posrnuloj Osijek-konfekciji, a nakon povratka s porodiljnog u ruke je umjesto šivaćeg stroja dobila radnu knjižicu.

[i]- Poslu u struci se ne nadam.


Žena je barem shvatila. Samo će lud čovjek investirati u tekstilnoj industriji u ovakvoj državi kao što je Hrvatska, gdje poklanjanjem jednih hlača te tacnom narezaka možete uvesti pola kineske proizvodnje tekstila, naravno bez carine. Uostalom, u toj se struci može zaposliti samo onaj tko želi raditi za tursku, ako ne kinesku plaću.

Redakcija 031 je napisao/la: ›
Profesionalna kuharica na Zavodu je godinu i pol od otkaza u restoranu

[i]- Tu i tamo me pošalju na razgovor za posao, gdje mi poslodavac ponudi sramotni probni rad i plaću od 2.000 kuna, iako imam 53 godine i 20 godina staža u struci


Glupi novinar, koji je u tisku prenio informaciju o plaći od 15.000 kn, ne napomenuvši da se radi o šefu kuhinje dubrovačkog Excelsiora (ili ne kog sličnog hotela), stvorio je famu da su kuhari u Hrvatskoj traženi. Možda i jesu, ali on vrhunski profesionalci s stažom u boljim inozemnim restoranima.

No evo nam ovdje i malo hrvatskog mentaliteta. Gospođi je plaća od 2000 kuna i probni rad sramota. E pa gospođo, da vrijedite više, dobili biste i veću plaću. Ako netko nije primijetio, od 1990. godine tržište bi trebalo valorizirati nečiju stručnu spremu i kvalitetu. Sramota je odbiti posao i biti na zavodu, kakva god plaća bila.

Redakcija 031 je napisao/la: ›
Nezaposlene Osječanke po obrazovanju
1. 1.576 - 4-godišnja srednja škola
2. 1.316 – KV zanimanja
3. 993 – osnovna škola
4. 412 - VSS
5. 349 - gimnazija
6. 177 - VŠS
7. 176 - nema ni osnovnu školu


4-godišnja srednja škola, kv zanimanje, osnovna škola, gimnazija, i nema ni osnovnu školu - oko 4.500 žena na osječkom birou trebale bi se zaposliti na bilo kojem mogućem ponuđenom mjestu, bez ikakvog razmišljanja, i za bilo kakvu plaću. Inače ih se neće moći zaposliti - ta srednjoškolska stručna sprema, ili nepostojanje bilo kakve stručne spreme, više ne prolazi.

Tragedija je, međutim, da se 600-tinjak žena sa viskokom i višom stručnom spremom ne može zaposliti. Ne trebamo biti genijalci da bi shvatili da se tu radi mahom o ekonomisticama i pravnicama, te slilčnim diplomama besmislenih stručnih studija.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
kurbla
Offline
Avatar

Ukupno postova: 230
Spol: Muško Muško
Post Postano: 08.03.2010. 16:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

W.M. Felt je napisao/la (Pogledaj post): ›
Od diplome Ekonomskog fakulteta i Pravnog fakulteta beskorisnija je jedino diploma Ekonomske škole.

Ako netko nije primijetio, od 1990. godine tržište bi trebalo valorizirati nečiju stručnu spremu i kvalitetu. Sramota je odbiti posao i biti na zavodu, kakva god plaća bila.


Ova dvije izjave su mi malo kontradiktorne...Uostalom, svjedoci smo da je 'tržište' valoriziralo uglavnom krkane i pevaljke. Je li to dobro? Je li to ta 'nevidljiva ruka tržišta'? Very Happy Neki dan sam čitao tu da ni na ETF-u nisu zadovoljni kvalitetom obrazovanja koju dobiju tamo. Znači li to da je od diplome ETF-a beskorisnija jedino diploma Elektrotehničke škole? Smile Na ovaj način ćemo jednog dana doći i do mišljenja da je od diplome Medicinskog fakulteta beskorisnija jedino diploma Medicinske škole....

Redakcija 031 je napisao/la: ›
Nezaposlene Osječanke po obrazovanju
1. 1.576 - 4-godišnja srednja škola
2. 1.316 – KV zanimanja
3. 993 – osnovna škola
4. 412 - VSS
5. 349 - gimnazija
6. 177 - VŠS
7. 176 - nema ni osnovnu školu


W.M. Felt je napisao/la (Pogledaj post): ›
Ne trebamo biti genijalci da bi shvatili da se tu radi mahom o ekonomisticama i pravnicama, te slilčnim diplomama besmislenih stručnih studija.


Ovo je vrlo lako moguće. Rekao bih da tim VSS nezaposlenim ženama mjesta zauzimaju one sa SSS uhljebljene po raznoraznim uredima, neke već 30-ak godina....
Siguran sam da je takvih više od 412.
Volio bih vidjeti koliko je nezaposlenih muškaraca sa VSS. Neki dan smo mogli pročitati da je samo ETF-ovaca pedesetak. Kladim se da ih ima više od 412 Wink

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Jedan_iz_mase
Offline
Avatar

Ukupno postova: 173
Lokacija: Tu negdje, u masi
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 08.03.2010. 18:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

W.M. Felt je napisao/la (Pogledaj post): ›
Redakcija 031 je napisao/la: ›
Ekonomistica radila je u osječkoj[b] Tvornici kože


Od diplome Ekonomskog fakulteta i Pravnog fakulteta beskorisnija je jedino diploma Ekonomske škole.


Ne znaš, ali znaš piskarat...

Ona nema diplomu jer je ekonomist, a ne diplomirani ekonomist. Kao drugo ekonomska struka provede najkraće vrijeme na zavodu (u odnosu na ostale) jer se mogu svugdje i svagdje zaposliti. Pitaj u zavodu.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
kurbla
Offline
Avatar

Ukupno postova: 230
Spol: Muško Muško
Post Postano: 08.03.2010. 23:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Čemu uopće ovakav članak? 57 % nezaposlenih žena pokazuje da ih je otprilike toliko ukupno. To je ta ravnopravnost koju svaki dan živimo punim plućima pa i u nezaposlenosti....Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: