Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Inženjer u godinu dana poslao više od 300 molbi za zapošljavanje

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Obad
Offline
Avatar

Ukupno postova: 16
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 09.03.2010. 0:15 
Naslov:  Re: Inženjer u godinu dana poslao više od 300 molbi za zapošljavanje
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Želio bih odgovoriti onima koji misle da završetkom studija imaju sva vrata otvorena. Da .. uglavnom je tako.Neka zanimanja su više cjenjena, neka manje. po završetku fakulteta osoba dobije diplomu i tu nastaje problem. Papir dokazuje da sam diplomirao, pun ponosa (s pravom) tražim posao i letim od firme do firme tražeći posao. Mnogi i uspiju, mnogi čak i za vrijeme studija, samo varka nastaje u shvatanju dali je dovoljno položiti ispit ( bilo kako) ili savladati gradivo. Sreo sam neke diplomante sa ETF-a ( i ženske) i vidio da neznaju trigonometriju (gradivo iz srednje škole), a da o integralima i ne prićam. Ali znam i neke koji veoma uspješno drugima daju poduku iz matematike. Alarmantan je podatak da većina studenata za vrijeme studiranja koristi samo zapise iz bilježnice ili skripte sa fakulteta. Neki za cijelo vrijeme studiranja ne kupe niti jednu stručnu knjigu... a znam neke koji samo iz elektro.. predmeta imaju i po 20 ... tak knjiga, neki čak i cijelu biblioteku. Neznam zašto toliko lomljave oko programiranja ... ETF vam sigurno neće dati dovoljno materijala za titulu vrhunskog programera. Sve ovisi o osobnoj nakani .. ali vrhunski programer se ne nastaje za vrijeme studija. Prijatelji, to vam je ubijanje u pisanju koda gotovo svakodnevno (najmanje 3-4 sata). Vidim da su neki shvatili objektnu tehnologiju, baze podataka, operativne sustave no za to vrijeme studiranja u hvatanja znanja u programerskom svijetu se gotovo iz mjeseca u mjesec javlja gomila novih pristupa i tehnologija. Onaj tko želi sebe naći u tom svijetu mora si postaviti ciljeve: što želim programirati, kako i u ćemu.. Nemojte ismijavati informatičke škole poput Algebre, EduNove, Spin-a ili Ivore. Mnogi od vas će i tamo završiti, bez obzira na diplomu koju ste dobili na ETF-u. Mnogi od predavača su vrhunski programeri i rade i u nekim velikim firmama (npr. HEP, Siemens). Vjerujte mi da neki od fakultetlija i napuste predavanja nakon 10-tak odslušanih sati. Ali da skratim, programer je onaj koji piše programe i ima rezultate iza sebe. Svi moderni programski jezici su danas objektno orjentirani i samo shvatanje objektne tehnologije će vam najbolje dati JAVA i C++. Npr. da bi mogli pisati profesionalne programe u C++ ,C# ili JAVI treba ubiti barem 5-10 godina ubitačnog programiranja. Za VB.NET 3-5 godina.ZAPAMTITE svaki dan nekoliko sati .. ponekad i duboko u noć. I za sve to vam je potrebno i kvalitetno programersko okruženje,ljudi koji su spremni razgovarati o programskom kodu, problemima, razmjenjivati informacije ... a tu se broj prijatelja drastično sužava. Ne gledajte na godine ili spol. Oni koji su završili ETF, imaju tu prednost što se mogu usmjeriti u mnoga šira podrućja (programiranje mikrokontrolera, PAL, GAL,VHDL i sl.). Ne treba biti prepotentan. Mnogi su se osramotili pred klincima koji nisu završili nikakav fakultet. Vjerujte mi , ima klinaca koji su duboko zabrazdili u programerski svijet i ludi su za programiranjem. Neki gotovo da i neznaju za san.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 09.03.2010. 5:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Obad je napisao/la: ›
Želio bih odgovoriti onima koji misle da završetkom studija imaju sva vrata otvorena. Da .. uglavnom je tako.Neka zanimanja su više cjenjena, neka manje. po završetku fakulteta osoba dobije diplomu i tu nastaje problem. Papir dokazuje da sam diplomirao, pun ponosa (s pravom) tražim posao i letim od firme do firme tražeći posao. Mnogi i uspiju, mnogi čak i za vrijeme studija, samo varka nastaje u shvatanju dali je dovoljno položiti ispit ( bilo kako) ili savladati gradivo. Sreo sam neke diplomante sa ETF-a ( i ženske) i vidio da neznaju trigonometriju (gradivo iz srednje škole), a da o integralima i ne prićam. Ali znam i neke koji veoma uspješno drugima daju poduku iz matematike. Alarmantan je podatak da većina studenata za vrijeme studiranja koristi samo zapise iz bilježnice ili skripte sa fakulteta. Neki za cijelo vrijeme studiranja ne kupe niti jednu stručnu knjigu... a znam neke koji samo iz elektro.. predmeta imaju i po 20 ... tak knjiga, neki čak i cijelu biblioteku. Neznam zašto toliko lomljave oko programiranja ... ETF vam sigurno neće dati dovoljno materijala za titulu vrhunskog programera. Sve ovisi o osobnoj nakani .. ali vrhunski programer se ne nastaje za vrijeme studija. Prijatelji, to vam je ubijanje u pisanju koda gotovo svakodnevno (najmanje 3-4 sata). Vidim da su neki shvatili objektnu tehnologiju, baze podataka, operativne sustave no za to vrijeme studiranja u hvatanja znanja u programerskom svijetu se gotovo iz mjeseca u mjesec javlja gomila novih pristupa i tehnologija. Onaj tko želi sebe naći u tom svijetu mora si postaviti ciljeve: što želim programirati, kako i u ćemu.. Nemojte ismijavati informatičke škole poput Algebre, EduNove, Spin-a ili Ivore. Mnogi od vas će i tamo završiti, bez obzira na diplomu koju ste dobili na ETF-u. Mnogi od predavača su vrhunski programeri i rade i u nekim velikim firmama (npr. HEP, Siemens). Vjerujte mi da neki od fakultetlija i napuste predavanja nakon 10-tak odslušanih sati. Ali da skratim, programer je onaj koji piše programe i ima rezultate iza sebe. Svi moderni programski jezici su danas objektno orjentirani i samo shvatanje objektne tehnologije će vam najbolje dati JAVA i C++. Npr. da bi mogli pisati profesionalne programe u C++ ,C# ili JAVI treba ubiti barem 5-10 godina ubitačnog programiranja. Za VB.NET 3-5 godina.ZAPAMTITE svaki dan nekoliko sati .. ponekad i duboko u noć. I za sve to vam je potrebno i kvalitetno programersko okruženje,ljudi koji su spremni razgovarati o programskom kodu, problemima, razmjenjivati informacije ... a tu se broj prijatelja drastično sužava. Ne gledajte na godine ili spol. Oni koji su završili ETF, imaju tu prednost što se mogu usmjeriti u mnoga šira podrućja (programiranje mikrokontrolera, PAL, GAL,VHDL i sl.). Ne treba biti prepotentan. Mnogi su se osramotili pred klincima koji nisu završili nikakav fakultet. Vjerujte mi , ima klinaca koji su duboko zabrazdili u programerski svijet i ludi su za programiranjem. Neki gotovo da i neznaju za san.

Na ovo se nema što dodati !

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
nicoll
Offline
Avatar

Ukupno postova: 236
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 09.03.2010. 9:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

okej, ja sam dipl.ing.građ., i situacija je takva da nema posla gotovo ni u jednoj struci..specijalno na područu slavonije i baranje...dalje bi se već našlo..
i naravno kao i u dr.strukama postoje razl područja u kojima možeš raditi...
u početku mi se činilo da moje studiranje nije imalo smisla jer ne koristim ništa od onoga što sam naučila na faxu...ali vremenom ispada da nije tako! ni približno..jer stvari koje su meni čisto logične i lake za zaključiti ljudima oko mene su vauuu...
radi se o tome da ti studiranjem razvijaš vijuge, da to tak kažem..i što god radio nakon faxa, u struci ili ne, nikako ne možeš reći da je fax bez veze..u velikoj si prednosti i mozak ti je "istreinran" da uči..tako da ako zatreba lakše ćeš i brže naučiti neke stvari od nekog tko nema fax...
mislim da ulaganje u sebe i svoje znanje nikada ne može biti besmisleno i pogrešno...
a nezaposlenost će proći s ovom krizom..strpite se malo, kriza nije ni došla preko noći pa neće ni otići preko noći...
pozzilli.....

_________________
Ona njemu:
"Bilo bi lijepo da si malo uzbuđen."
On njoj:
"Bilo bi uzbudljivo da si malo lijepa." osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Rajnus
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1029
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 09.03.2010. 14:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

phantom25 je napisao/la: ›
Ima zanimanja u IT-u puno, i neka su samo menadžerska, ali programerska su najsigurnija, pod uvjetom kako je onaj koji ih radi kvalitetan, zna više od drugih i potreban firmi...

Pa na ETF faksu se i uče samo osnove.
Bit je naučiti način razmišljanja. Ako to netko kasnije ne zna primjeniti, njegov problem. Baš se i uče samo osnove OO programiranja, baza, mreza, operacijskih sustava i sl. Baš se tako zovu kolegiji, i opčeniti su, nisu konkretni. Pogledaj si studijski program, javno je dostupan na http://www.etfos.hr

A što misliš je pojam "softversko inzenjerstvo"?
Da nije slučajno dizajniranje rješenja, tj. programiranje rješenja?

Vidim, ti si neki Quality Tester, da se slučajno ne zoveš Igor?


Pa nisu programerska najsigurnija. Kad se leti van iz fime...lete svi redom. Slazem se da se dijelom uce osnove, ali se previse IMO paznje pridodaje programiranju dok su baze i mreze dosta manje pokrivene. Ja recimo sa programiranjem i nemam doticaja, a DB, mreze, Unix su mi svakodnevnica.
OK, ne znam kakvo je sada stanje, ali znam kako je bilo kada sam ja studirao.

No slazem se oko "nacina razmisljanja", no i ti sam dajes naglasak na programiranje dok ja isticem nacin razmisljanja pri proizvodnji softvera. Vjeruj mi da ti dobri programeri ne znace previse ako nemas dobro definirane procese.

Nazalost ta rupa u znanju postoji i kod vecine IT firmi u HR. Ono sto bih ja zelio da studenti dobiju jest svijest o tome i da to primjenjuju jednog dana kada pocnu raditi. To je vani standard kojeg kod nas nema te ako zelis biti konkurentan moras se toga pridrzavati. Indijci nas gaze bez milosti, a mi nismo pripremljeni...

Kolegij se zove "programsko inzenjerstvo"

Jep, ja sam (quality) tester iliti software quality engineer

_________________
samo Osijek!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Rajnus
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1029
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 09.03.2010. 14:43 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

http://en.wikipedia.org/wiki/Software_quality
http://en.wikipedia.org/wiki/Software_life_cycle


Moja bi zelja bila da svaki student(racunarstva) koji drzi do onoga sto studira sa stecenim znanjem na faksu bez problema moze poloziti istqb foundation level certifikat http://www.istqb.org/

To je u danasnjem svijetu gotovo mandatory.

Mene najvise boli sto u Osijeku ima toliko potencijala samo sto su ljudi uspavani, a svijetom ITa drmaju ljudi koji nimalo nisu bolji od nas cak stovise.

_________________
samo Osijek!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
phantom25
Offline
Ukupno postova: 23
Lokacija: Osijek i Nova Gradiška (kako kad)
Spol: Muško Muško
Post Postano: 09.03.2010. 23:04 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Slažem se s tvojom zadnjom rečenicom potpuno.

Čak i ova globalna tzv. "recesija" je ustvari najmanje utjecala na IT sektor.

Aha, sad kontam ovo o "softwareskom inženjeringu" i zašto ga reklamiraš, kad vidim tko je asistent tamo (ili se varam, ili ovaj nick ima veze s time). (http://www.etfos.hr/?smjer=rac&smjer2=kom&predmet=DIR303&sveucilisni&diplomski=3)

A dobro je. Treba tako dalje. Osijek treba postati IT grad, dobro je počeo s jednom firmom (neću sada reklamirati ime, mislim da i ja i ti znamo o kojoj se radi, no nisu je slijedile slične, iako je bilo nekih naznaka). Ostalo sve u Zagrebu. Šteta je da mladi s ovoga područja odlaze samo zato, jer nemaju posao adekvatan vještini i znanju (oni koje stvarno zanima ta tematika)...

_________________
Nema ništa jače od čovjeka koji zna.
Čovjek koji pobjedi druge je moćan, ali onaj koji pobijedi sebe je svemoćan.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Rajnus
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1029
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 10.03.2010. 9:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ne reklamiram ga zato sto sam ja asistent jer meni vjeruj mi nit iz djepa nit u djep. Ja jednostavno zelim provomirati testiranje u HR, a poglavito u Osijeku. Planirao sam neko predavanje na tu temu na ETFu, ali sada zbog privatnih obaveza ne stignem, no nadam se da ce na jesen biti...

U ICT-u je konkurencija prezestoka, a nas nema nigdje...

Iz moje perspektive test je puno zanimljiviji od programiranja, a gdje imas liniju koda moras imati i test. To se ne odnosi samo na racunarstvo, vec na sve grane industrije gdje imas softver.

_________________
samo Osijek!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mat
Offline
Ukupno postova: 32
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.03.2010. 18:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Rajnus je napisao/la: ›
Slazem se da se dijelom uce osnove, ali se previse IMO paznje pridodaje programiranju dok su baze i mreze dosta manje pokrivene. Ja recimo sa programiranjem i nemam doticaja, a DB, mreze, Unix su mi svakodnevnica.
OK, ne znam kakvo je sada stanje, ali znam kako je bilo kada sam ja studirao.

No slazem se oko "nacina razmisljanja", no i ti sam dajes naglasak na programiranje dok ja isticem nacin razmisljanja pri proizvodnji softvera. Vjeruj mi da ti dobri programeri ne znace previse ako nemas dobro definirane procese.



Sudeći po znanju inženjera koji izlaze sa etfos-a, tvrdnja da se previše pažnje pridodaje programiranju je jaaaako daleko od istine, a isto vrijedi i za baze. Ako nema tog znanja, i to puno praktičnog znanja, nema ni "načina razmišljanja", i daleko smo od bilo kakvog softverskog inženjeringa.
Ne kažem da se svatko u životu mora baviti kodiranjem, ali ga mora dobro poznavati ako želi raditi kao project manager, SW architect, whatever, pa i tester... U suprotnom, radi kao tipičan konzultant koji drugima objašnjava ono što ni on ne zna. Naši inženjeri u 90% slučajeva ne znaju osnovne pojmove OO programiranja (da o praktičnom radu ni ne počinjem), pa je priča o softverskom inženjeringu malo deplasirana.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Rajnus
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1029
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.03.2010. 21:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ja sam pisao o racunarstvu. Energeticari o tome ne moraju znati nista.
Ovo sto si napisao sam procitao sa laganim smjeskom na licu i pitam se pitam koje je tvoje zanimanje i u kojoj firmi radis.

_________________
samo Osijek!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.03.2010. 0:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mat je napisao/la: ›
U suprotnom, radi kao tipičan konzultant koji drugima objašnjava ono što ni on ne zna.


Želiš reći da konzultanti ne znaju ništa o onome što rade? I, btw, zašto bi sw konzultant trebao išta znati o programiranju?
Nekakav napredniji shell scripting da, ali da im treba java - ne treba...

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mat
Offline
Ukupno postova: 32
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.03.2010. 11:40 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Rajnus je napisao/la: ›
Ja sam pisao o racunarstvu. Energeticari o tome ne moraju znati nista.
Ovo sto si napisao sam procitao sa laganim smjeskom na licu i pitam se pitam koje je tvoje zanimanje i u kojoj firmi radis.

Naravno da pričamo o računarstvu.
Priroda mog posla zahtjeva poneka znanja o toj struci, ali to nije bitno.
Meni nije smiješno vidjeti kako se studente uči da programiranje nije važno, pa se onda svi zajedno čudimo zašto ih nitko ne želi zaposliti. Slažemo li se da bi završeni inženjer računarstva trebao znati nešto o pojmovima poput naslijeđivanja, enkapsulacije, polimorfizma?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mat
Offline
Ukupno postova: 32
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.03.2010. 11:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bazooka_joe je napisao/la: ›
mat je napisao/la: ›
U suprotnom, radi kao tipičan konzultant koji drugima objašnjava ono što ni on ne zna.


Želiš reći da konzultanti ne znaju ništa o onome što rade? I, btw, zašto bi sw konzultant trebao išta znati o programiranju?
Nekakav napredniji shell scripting da, ali da im treba java - ne treba...

Rekao bih da mi ne pričamo o istoj struci. Neka najuopćenija definicija toga posla kaže "software consultant is a professional that assesses a business or organization’s processes and provides software solutions and other recommendations based on that assessment".
Ne znam kako će se uklopiti u ono "provides software solutions..." ako je na nivou shell scriptinga. To bi bio nekakav administrator... ili kandidat za posao sa diplomom etfosa...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.03.2010. 14:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mat je napisao/la: ›
Rekao bih da mi ne pričamo o istoj struci. Neka najuopćenija definicija toga posla kaže "software consultant is a professional that assesses a business or organization’s processes and provides software solutions and other recommendations based on that assessment".
Ne znam kako će se uklopiti u ono "provides software solutions..." ako je na nivou shell scriptinga. To bi bio nekakav administrator... ili kandidat za posao sa diplomom etfosa...


Definicija je dobra; rješenja već postoje, korisniku se samo moraju sugerirati ona najprimjerenija i koje se mogu najbezbolnije integrirati u postojeću okolinu.
U vrlo rijetkim slučajevima pribjegava se pisanju programskog rješenja, kada se pojavi potreba za određenim konektorima za integracije.

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mat
Offline
Ukupno postova: 32
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.03.2010. 18:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bazooka_joe je napisao/la: ›
Definicija je dobra; rješenja već postoje, korisniku se samo moraju sugerirati ona najprimjerenija i koje se mogu najbezbolnije integrirati u postojeću okolinu.
U vrlo rijetkim slučajevima pribjegava se pisanju programskog rješenja, kada se pojavi potreba za određenim konektorima za integracije.

Takvi su slučajevi vrlo rijetki samo u specifičnim okruženjima i firmama koje se bave primarno integratorskim poslovima, a kakvih ovdje i nema puno.
I dalje držim da inženjer računarstva nikako ne treba bježati od učenja programiranja u modernim jezicima i alatima, a čini mi se da je to nekakav trend na našem ETFu. U svakom slučaju, tržište će pokazati koliko su u pravu, a bojim se da to već i pokazuje, bez obzira na recesiju i ostalo.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
pero1234
Offline
Ukupno postova: 40
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 21.03.2010. 16:30 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Jedan od najvecih skrivenih problema su zene!
Posla ima u drugim gradovima, ali kako cu ja sad ostavit curu/"zenu" i odselit u drugi grad radit!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: