Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Krajem 2007. u Osijeku se otvara Arheološki muzej

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 04.03.2006. 13:02 
Naslov:  Krajem 2007. u Osijeku se otvara Arheološki muzej
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Na inicijativu Vlade, Ministarstva kulture i Grada Osijeka do kraja iduće godine u sada prilično zapuštenoj zgradi Glavne straže u Tvrđi bit će otvoren Arheološki muzej Osijek, prva državna kulturna ustanova koju će glavni grad Slavonije dobiti nakon Domovinskog rata.

Hrvatska vlada preksinoć je za privremenog ravnatelja Muzeja imenovala Zvonka Bojčića, 55-godišnjeg profesora arheologije, koji je punih 13 godina bio pročelnik Konzervatorskog odjela u Osijeku. Njegov je zadatak završetak službenog osnivanja Muzeja - donošenje Statuta, upisivanje u sudski registar i obavljanje priprema za njegov početak rada.

- Ovo je iznimno važan događaj za kulturu istočne Hrvatske. Trenutačno u Osijeku samo dvije kulturne institucije imaju status nacionalnih - Muzej Slavonije i Državni arhiv. Ovo će biti tek drugi pravi muzej u Osijeku, i to s potpuno novim postavom. Zaslužili smo takvu ustanovu jer je Slavonija i Baranja arheološki najbogatija i najzanimljivija regija u Hrvatskoj - rekao je prof. Bojčić.

Postavljanjem skela oko zgrade ovih dana već su počeli radovi na uređenju Glavne (Gradske) straže, površine oko 1600 četvornih metara, koju je MORH nedavno prepustio Ministarstvu kulture. Uz sondiranje i istraživanje njezina trenutačnog stanja, najveći je prioritet rješavanje problema stanara.

- U zgradi je devet stanova, od kojih u šest žive neke obitelji, no samo tri imaju valjano rješenje. Za njih će Grad, vjerujem, već do ljeta naći odgovarajuće zamjenske gradske stanove, a ostali će se morati iseliti - najavio je Tone Papić, član Gradskog poglavarstva za urbanizam i graditeljstvo.

Privremeni ravnatelj dodao je da će Ministarstvo kulture ove godine izdvojiti najmanje dva milijuna kuna za poslove na otvaranju Muzeja. Planiran je početak radova na obnovi, završetak projektne dokumentacije, ishođenje svih dozvola, priprema koncepcije muzejskog postava te izbor izvođača.

- Investicija je ‘teška’ između 10 i 12 milijuna kuna jer je zgrada u dosta lošem stanju. Otvaranje Muzeja planirano je krajem 2007. godine - zaključio je Bojčić.

Dipl. inž. Zdenka Predrijevac nova pročelnica Konzervatorskog odjela

Uz potvrdu navedenih informacija o osnivanju Arheološkog muzeja, u Ministarstvu kulture doznali smo da će Bojčića na mjestu pročelnika Konzervatorskog odjela u Osijeku zamijeniti dipl. inž. Zdenka Predrijevac. Ona već dulji niz godina radi kao viša savjetnica u Odjelu, a vodi i poslove na obnovi vukovarskih znamenitosti. Službena primopredaja dužnosti trebala bi se obaviti u roku od nekoliko dana.

Prenosimo s Jutarnji.hr
Autor: Tomislav Levak
Photo: Bili

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
noj u bemveu
Offline
Avatar

Ukupno postova: 367
Lokacija: Guantanamo
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 04.03.2006. 17:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bilo je i vrijeme da se nešto takvo otvori u gradu.
osijek daleko odskače od ostalih makroregionalnih središta hrvatske, po svim pitanjima, pa tako i po pitanju kulture. tužna činjenica. kao da je na rubu svijeta.
pa zato veselo pozdravljam arheološki muzej!
sretno im bilo na putu do realizacije.

_________________
daj kiki-riki-riki, daj kiki-riki-riki, daj kiki-riki-riki, kikiriki daj!


tko je najbolji? NOJ! tko je najbolji? NOJ!osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Alana Bates
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1359
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 04.03.2006. 17:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Znaš u čemu je jedino stvar? Što je ulaznica u Galeriju lik.umjetnosti 5 kn za studente, tj.10 kuna za ostale, a u Muzej 7 kn? I ipak imaju oko 10-30 posjeta dnevno samo. Čini se da uopće nema interesa Osječana za gledanje izložbi.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
noj u bemveu
Offline
Avatar

Ukupno postova: 367
Lokacija: Guantanamo
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 05.03.2006. 13:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

da, znam.
i to je strašno isto.
i tužno.

kad sam za Božić bila doma, pitam legicu el ide ona kad u muzeje ili na neke izložbe, a ona me samo pogledala i nasmijala se.

"a mi to imamo? pa tu nitko živ ne ide na to."

:s

_________________
daj kiki-riki-riki, daj kiki-riki-riki, daj kiki-riki-riki, kikiriki daj!


tko je najbolji? NOJ! tko je najbolji? NOJ!osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Alana Bates
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1359
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 06.03.2006. 16:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Znam (nemam ni ja običaj, da budem iskrena, ali sam ipak dovoljno upućena da znam što se događa, koji su trenutni postavi itd., pa ako se dogodi da me nešto zanima, odem i pogledam...)

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: